Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,549 εγγεγραμμένα μέλη και 2,461,097 μηνύματα σε 78,104 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 484 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H olivi@ . έγραψε: στις 14:53, 25-03-19:

Ποιο είναι το ποιντ της μουσικης κατεύθυνσης; έχω χάσει κάτι; υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Πύρος (Γιώργος Μάριος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 1,156 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 19:57, 25-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
Ποιο είναι το ποιντ της μουσικης κατεύθυνσης; έχω χάσει κάτι; υπάρχει κάτι αντίστοιχο;
Όχι, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο..

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι τεράστια χαζομάρα και επιπολαιότητα ή επιφανειακότητα ακόμα, οι μαθητές που θέλουν ΜΟΝΟ μουσικά τμήματα να αναγκάζονται να παρακολουθήσουν μαθήματα άσχετα με το αντικείμενό τους.

Γι αυτό και το ιδανικότερο θα ήταν να υπάρχει μια κατεύθυνση μουσική, που κάποιος που θέλει να βάλει μουσικά τμήματα να μπορεί να την επιλέξει.. και αν δεν θέλει ΜΟΝΟ μουσικα τμήματα, επιλέγοντας μαθήματα άλλου πεδίου, θα μπορούσε να ανοίξει και εκείνο το πεδίο
Παράθεση

Πύρος (Γιώργος Μάριος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 1,156 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 20:33, 25-03-19:

https://docs.google.com/document/d/1NJD9kNRImUv-Vdy9ITbR5bi_V0qoClJZDm67zM-Bnpk/edit

Διόρθωσα και εγώ κάποια λάθη κλπ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πύρος : 25-03-19 στις 20:41.
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Andypro αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

O Andypro έγραψε: στις 20:38, 25-03-19:

Κάνε κοινή χρήση...
Παράθεση

Πύρος (Γιώργος Μάριος)

Τιμώμενο Μέλος

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 20:41, 25-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από Andypro
Κάνε κοινή χρήση...

Σε ευχαριστώ! Το διόρθωσα..
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 955 μηνύματα.

H olivi@ . έγραψε: στις 21:49, 25-03-19:

Αρχική Δημοσίευση από GFireP
Όχι, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο..

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι τεράστια χαζομάρα και επιπολαιότητα ή επιφανειακότητα ακόμα, οι μαθητές που θέλουν ΜΟΝΟ μουσικά τμήματα να αναγκάζονται να παρακολουθήσουν μαθήματα άσχετα με το αντικείμενό τους.

Γι αυτό και το ιδανικότερο θα ήταν να υπάρχει μια κατεύθυνση μουσική, που κάποιος που θέλει να βάλει μουσικά τμήματα να μπορεί να την επιλέξει.. και αν δεν θέλει ΜΟΝΟ μουσικα τμήματα, επιλέγοντας μαθήματα άλλου πεδίου, θα μπορούσε να ανοίξει και εκείνο το πεδίο
Μαθήματα άσχετα με το μελλοντικό αντικείμενό τους (που στο λύκειο ούτε καν φαντάζονται ποιο μπορεί να είναι) παρακολουθούν όλοι. Ακόμα κι αυτοί με τις πιο "καθαρές"επιστήμες. Δεν στέκει αυτό που λες. Όσοι θέλουν μουσικά τμήματα είναι σίγουρα σε ωδείο και έχουν ξεπετάξει ήδη αρμονία και λοιπά. Αυτό που προτείνεις θα είναι η ώρα του παιδιού.
1
Παράθεση

Πύρος (Γιώργος Μάριος)

Τιμώμενο Μέλος

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 14:56, 26-03-19:

Μαθήματα άσχετα με το μελλοντικό αντικείμενό τους (που στο λύκειο ούτε καν φαντάζονται ποιο μπορεί να είναι) παρακολουθούν όλοι. Ακόμα κι αυτοί με τις πιο "καθαρές"επιστήμες. Δεν στέκει αυτό που λες. Όσοι θέλουν μουσικά τμήματα είναι σίγουρα σε ωδείο και έχουν ξεπετάξει ήδη αρμονία και λοιπά. Αυτό που προτείνεις θα είναι η ώρα του παιδιού.

Μήπως η δική σου σκέψη είναι μονομερής και κάπως εγωιστική;

Ξέρω 7 κοπέλες που εύχονται να υπήρχε μουσική κατεύθυνση και στα γενικά και στα μουσικά σχολεία, για να δώσουν πανελλήνιες σε αυτά τα Μαθηματα μόνο.

Επίσης, δεν μπορείς να συγκρίνεις θετική και θεωρητική και οικονομικα με μουσική. Όλες οι θεωρητικές σπουδές πανω-κάτω έχουν κάτι σε λατινικά, έχουν ιστορία.
Όλες οι θετικές σχολές έχουν κάτι σε μαθηματικά, φυσική ή χημεία
Και όλες οι σχολές οικονομίας και Πληροφορικής έχουν είτε προγραμματισμό είτε οικονομικά.

Οπότε όσα λαθακια και να υπάρχουν, όλα ταιριάζουν μεταξύ τους και είναι έστω χρήσιμα κάπως..

Αλλά για κάποιον που θέλει Μ Ο Υ Σ Ι Κ Η δεν υπάρχει κανένα αντίστοιχο μάθημα σε καμία κατεύθυνση.

Και γενικότερα δεν είναι απαραίτητο ότι κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα για τόσα μαθήματα σε ωδειο. Ή μπορεί να τον ενδιαφέρει η Μουσικολογία και όχι απλώς η μουσική.

Έχει τύχει να μου πει πάλι μια κοπέλα ότι δεν μπορεί οικονομικά να πάει σε ωδειο αλλά ηθελε μουσικη και τελικά πέρασε νοσηλευτική :/

Αν είδες την ιδανική μου πρόταση, όσοι θα επέλεγαν μουσική κατεύθυνση έχουν πολύωρα μαθήματα αρμονίας και ντικτεε, αυτό σημαίνει ότι κανένας που δεν θα ήθελε μουσικό τμήμα, δεν θα επέλεγε αυτό το πεδίο. Θα είχε πολλές ώρες τα ίδια μαθήματα, άρα θα βαριόταν ακομα περισσότερο και δεν θα το επέλεγε... Οπότε αυτό με την ώρα του παιδιού δεν θα ίσχυε ούτε κατά διάνοια..
Παράθεση

Andypro

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Andypro αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

O Andypro έγραψε: στις 15:14, 26-03-19:

Ξέρω 7 κοπέλες που εύχονται να υπήρχε μουσική κατεύθυνση και στα γενικά και στα μουσικά σχολεία, για να δώσουν πανελλήνιες σε αυτά τα Μαθηματα μόνο.

Επίσης, δεν μπορείς να συγκρίνεις θετική και θεωρητική και οικονομικα με μουσική. Όλες οι θεωρητικές σπουδές πανω-κάτω έχουν κάτι σε λατινικά, έχουν ιστορία.
Και όλες οι σχολές οικονομίας και Πληροφορικής έχουν είτε προγραμματισμό είτε οικονομικά.

Οπότε όσα λαθακια και να υπάρχουν, όλα ταιριάζουν μεταξύ τους και είναι έστω χρήσιμα κάπως..

Αλλά για κάποιον που θέλει Μ Ο Υ Σ Ι Κ Η δεν υπάρχει κανένα αντίστοιχο μάθημα σε καμία κατεύθυνση.

Και γενικότερα δεν είναι απαραίτητο ότι κάποιος έχει την οικονομική δυνατότητα για τόσα μαθήματα σε ωδειο. Ή μπορεί να τον ενδιαφέρει η Μουσικολογία και όχι απλώς η μουσική.

Έχει τύχει να μου πει πάλι μια κοπέλα ότι δεν μπορεί οικονομικά να πάει σε ωδειο αλλά ηθελε μουσικη και τελικά πέρασε νοσηλευτική :/

Αν είδες την ιδανική μου πρόταση, όσοι θα επέλεγαν μουσική κατεύθυνση έχουν πολύωρα μαθήματα αρμονίας και ντικτεε, αυτό σημαίνει ότι κανένας που δεν θα ήθελε μουσικό τμήμα, δεν θα επέλεγε αυτό το πεδίο. Θα είχε πολλές ώρες τα ίδια μαθήματα, άρα θα βαριόταν ακομα περισσότερο και δεν θα το επέλεγε... Οπότε αυτό με την ώρα του παιδιού δεν θα ίσχυε ούτε κατά διάνοια..
Η δική μου πρόταση για ποσοστό (90%) στα Μουσικά Σχολεία, πώς σου φαίνεται;
1
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ . έγραψε: στις 16:43, 26-03-19:

Καταρχάς, ηρέμησε. Κρίνω ένα συγκεκριμένο κομμάτι της πρότασης σου, γενικά έχεις μερικά ενδιαφέροντα πόιντς.
Μονομερές είναι αυτό που λες εσύ, ότι όλες οι άλλες κατευθύνσεις οδηγούν σε σχολές με κάποια συνάφεια προς τα εξεταζόμενα μαθήματα. Αυτό δεν ισχύει για τη πλειονότητα των σχολών πέραν των καθηγητικών. Μπες και δες πόσα και τι τμήματα υπάρχουν. Από καλλιτεχνικές (φωτογραφία, διακόσμηση, κειμήλια) μέχρι τις στρατιωτικές. Είσαι μικρός και δεν το έχεις δει ακόμα (δεν το λέω υποτιμητικά, κι εγώ στα 16 και τα 17 και τα 18 δεν το ήξερα) αλλά τα περισσότερα που κάνει κανείς στη κατεύθυνση θα του είναι όντως άχρηστα στη σχολή.
Το ότι υπάρχουν άτομα που θα ήθελαν να ασχοληθούν μόνο με τέτοια μαθήματα είναι λίγο άτοπο επιχείρημα. Και εγω που ήθελα μαθηματικό έπρεπε να δώσω μόνο μαθηματικά;
Τέλος, τα άτομα που θέλουν μουσικά τμήματα και δεν είναι για τον χ, ψ λόγο σε ωδείο, αποτελούν αμελητέο ποσοστό, για το οποίο δεν μπορεί να σταθεί ολόκληρη κατεύθυνση.
Φιλικά.
2
Παράθεση

Πύρος (Γιώργος Μάριος)

Τιμώμενο Μέλος

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 23:40, 26-03-19:

Καταρχάς, ηρέμησε. Κρίνω ένα συγκεκριμένο κομμάτι της πρότασης σου, γενικά έχεις μερικά ενδιαφέροντα πόιντς.
Μονομερές είναι αυτό που λες εσύ, ότι όλες οι άλλες κατευθύνσεις οδηγούν σε σχολές με κάποια συνάφεια προς τα εξεταζόμενα μαθήματα. Αυτό δεν ισχύει για τη πλειονότητα των σχολών πέραν των καθηγητικών. Μπες και δες πόσα και τι τμήματα υπάρχουν. Από καλλιτεχνικές (φωτογραφία, διακόσμηση, κειμήλια) μέχρι τις στρατιωτικές. Είσαι μικρός και δεν το έχεις δει ακόμα (δεν το λέω υποτιμητικά, κι εγώ στα 16 και τα 17 και τα 18 δεν το ήξερα) αλλά τα περισσότερα που κάνει κανείς στη κατεύθυνση θα του είναι όντως άχρηστα στη σχολή.
Το ότι υπάρχουν άτομα που θα ήθελαν να ασχοληθούν μόνο με τέτοια μαθήματα είναι λίγο άτοπο επιχείρημα. Και εγω που ήθελα μαθηματικό έπρεπε να δώσω μόνο μαθηματικά;
Τέλος, τα άτομα που θέλουν μουσικά τμήματα και δεν είναι για τον χ, ψ λόγο σε ωδείο, αποτελούν αμελητέο ποσοστό, για το οποίο δεν μπορεί να σταθεί ολόκληρη κατεύθυνση.
Φιλικά.
Ήρεμος είμαι, ίσως τα μηνύματα να φάνηκαν επιθετικά..

Έχω κοιτάξει όλα τα προγράμματα σπουδών όλων των σχολών που ανέφερες και σχεδόν όλων των σχολών της Ελλάδας.. και επειδή ενδιαφερόμουν εγώ, αλλά και επειδή συζητάμε με τα παιδιά σχολές που τους αρέσουν, πετάνε εκεί κάτι πληροφορίες και για να τις επιβεβαιώσω πάω και τσεκάρψω τα προγραμματα.

Π.χ. η φωτογραφία και η διακόσμηση έχουν μαθηματικά (τεχνικό σχέδιο, γραμμικό σχέδιο, γεωμετρία) οπότε το να κάνεις μαθηματικά, έστω της κατεύθυνσης, και γραμμικο σχεδιο ως μαθημα επιλογης, βοηθάει και τέλος πάντων έχεις μια τυπου επαφη. Η φυσική, χημεία και βιολογια, υπάρχει σε όλες τις σχολές με μηχανολογια, αγροτικές, καλλιέργειας, βιοτεχνολογιας, ακομα και μεσογειακων σπουδων. Η Βιολογία κατευθυνσης είναι μια επαφη με τη βιολογια που ουτως ή αλλως κυριαρχει στο 3ο πεδιο σε καθε του σχολη...

Τα Παιδαγωγικα είναι απο παντου, γιατι και αυτα σαν μαθηματα εχουν λιγο απ'ολα. Και ιστορια κανεις, και μαθηματικα και φυσικη, βιολογια, πληροφορικη..

Στην οικονομια και πληροφορικη δεν υπαρχει σχολη που να μην εχει μεσα ειτε κατι απο οικονομικα μικρο-μακρο ή από προγραμματισμο.

Οι στρατιωτικες κλπ τωρα...
Κοιτα, σε αυτες, παλι εχεις ειδικοτητα τυπου ιατρικο, κτηνιατρικο, μηχανολογων αν εισαι ικαρων κλπ, οδοντιατρων, νομικων, ψυχολογων. Ολα αυτα συνδεονται με τα μαθηματα κατευθυνσης. Ολα τα ιατρικα και παραιατρικα του στρατου ταιριαζουν με την βιολογία και χημεια κατευθυνσης. Τα μηχανικων, μηχανολογων, αεροσκαφων, πλοιων κλπ παλί εχουν να κανουν με φυσικη, μαθηματικα και χημεια κατευθυνσης. Οι νομικοι έχουν λατινικα, ιστορια και καποια αρχαια (γενικοτερα, οχι μονο στο στρατο), και η αστυνομια εχει αρκετα νομικα μαθηματα που ειναι σχεδον το ιδιο..

Και εκτος αυτων, η φωτογραφια και η διακοσμηση εσωτερικων χωρων πχ, δεν εχουν ειδικο μαθημα, αρα τουλαχιστον περνας χωρις εξεταση ειδικη. Η Μουσικη απο την αλλη, θέλει αρκετα δυσκολες εξετασεις στην αρμονια και το ντικτε που αν δεν εχεις παει ωδειο απο μικρη/ος δεν περνάς.. το θεμα ειναι το σχολειο να σου προσφερει μαθηματα αρκετων ωρων που θα περνας μονο με αυτα.. μην ξεχνας μιλαω για το ιδανικο μου συστημα, δηλαδη οι καθηγητες, οι βαθμολογητες, η υλη κλπ δεν θα ειχαν καμια σχεση με τα τωρινα.. δηλαδη οι μουσικες ωρες θα εβγαιναν στο σχολειο..

Καταλαβαίνω αυτο που λες, οτι δηλαδη δεν αντιπροσωπεύονται ολες οι σχολες στο συστημα, πχ για να περασεις ψυχολογια πρεπει να δωσεις αρχαια, ιστορια, λατινικα που το θεωρω γελοιο, γι αυτο και εχω κοινωνικη κατευθυνση για σχολες οχι ανθρωπιστικου-κλασικου, αλλά κοινωνικου περιεχομενου..

Οποτε συνολικα, στο δικο μου, εννοειται, μυαλο, ειναι πολυ διαφορετικο να θες λχ φωτογραφια και να μην εχεις μαθημα φωτογραφιας (διοτι στη σχολη ουτως ή άλλως ξεκινουν απο την αρχη τα παντα και δεν εχεις και ειδικο μαθημα, οποτε λιγοτερο αγχος) απο το να θες μουσικα τμηματα ή μουσικα συν κατι αλλο και να μην εχεις καθολου μουσικα μαθηματα και να αναγκαζεσαι να αποκτησεις τη νοοτροπια ''είτε ωδειο απο μικρος είτε καθολου''.. δεν εχουν οι τελευταιοι τις ιδιες ευκαιριες.. εκτος βεβαια αν πανε σε μουσικο σχολειο και απλως στην γ λυκειου κανουν υπομονη με τα αλλα 3 μαθηματα που τους φαινονται μη χρησιμα..

Όντως τα ατομα ειναι σχετικα λιγα, αλλά αυτο δεν σημαινει κατι για εμενα.. στο δικο μου τροπο σκεψης δεν εχει μεγαλη σημασια το πληθος ουτως ή άλλως (εχω γραψει αυτη τη ριμαδα φραση 246546 φορες ) δηλαδη γενικα το δικο μου συστημα θα ηταν δομημενο με τετοιο τροπο ώστε να κοιτάει καθε μαθητη ξεχωριστα και οχι το συνολο της ταξης ακριβως.. δηλαδη τα τμηματα στο σχολειο θα ηταν πολυ περισσοτερα με λιγοτερους μαθητες το καθε ενα, περισσοτερες εγκαταστασεις, παντου ψυχολογους και ειδικους συμβουλους, πολλά εκπαιδευτικα σεμιναρια για τους καθηγητες και βαθμολογητες κλπ κλπ (τελειως ουτοπικο αλλά γι αυτο λεγεται ιδανικο συστημα ). Οποτε ολα πιστευω θα ερεαν και καθε μαθητης ξεχωριστα θα ηταν οσο γινεται ικανοποιημενος και θα παρουσιαζε συνεχως προοδο μιας και θα υπηρχε επιλογη και ενδιαφεροντα για εκεινον μαθηματα (εκτος απο τα καθολικης παιδειας που και αυτα θα ηταν πολυ πιο ελευθερα κλπ)

Δεν θελω να περασω οτι σονικαικαλα (δεν ξερω πως γραφεται αυτο ) πρεπει να μπει μουσικη κατευθυνση.. εννοειται οτι στο τωρα συστημα ειναι αδυνατο και δεν θα λειτουργουσε σωστα.. αλλά σε ενα ιδανικο θα το θεωρουσα εξαιρετικη προταση για τους απο πανω λογους..
1
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Itach1