Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,806 εγγεγραμμένα μέλη και 2,441,392 μηνύματα σε 76,720 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 244 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές στη Ρουμανία ή στη Βουλγαρία;

Σπουδές στη Ρουμανία ή στη Βουλγαρία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
Βουλγαρία
0
0%
Ρουμανία
5
50,00%
ΔΞ/ΔΑ
5
50,00%

stratonicky

Νεοφερμένος

H stratonicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H stratonicky έγραψε: στις 22:06, 10-07-18:

Καλησπέρα και από εμένα. Ήμουν μαθήτρια της θετικής κατεύθυνσης (με βιολογία) και όπως πάρα πολλοί φέτος δεν κατάφερα να περάσω στην σχολή της επιθυμίας μου ( αλλά και να πέρναγα.. ) . Με λίγα λόγια , θέλω να γίνω κτηνίατρος και οι μόνες σχολές στην Ελλάδα , ως γνωστόν , είναι Καρδίτσα και Θεσσαλονίκη όπου και στις δύο αυτές πόλεις τα έξοδα είναι πολλά. Αντί να ξαναδώσω Πανελλήνιες ( πράγμα πολύ ψυχοφθόρο ) σκέφτηκα να ακολουθήσω την Κτηνιατρική σε ένα από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ψάχνοντας ώρες και ώρες κατέληξα σε δύο χώρες οι οποίες και συμφέρουν από οικονομική άποψη , αλλά και είναι καλά πανεπιστήμια και κοντά στην Ελλάδα. Οι χώρες αυτές είναι η Ρουμανία και η Βουλγαρία... Το ερώτημα όμως είναι το εξής... παρόλο που στην Ρουμανία τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα (κατά 10000 ευρώ) , το κόστος διαβίωσης έχω μάθει (όποιος έχει σχετική εμπειρία ευχαρίστως να την γράψει ) πως είναι ακριβότερο και επίσης τα μεταφορικά για την περιοχή στην οποία βρίσκεται το πανεπιστήμιο είναι αρκετά δυσπρόσιτα. Όμως, το καλό είναι ότι δεν θα χρειαστώ το έξοδο του σπιτιού καθώς έχω φίλη μου εκεί που δέχεται να με φιλοξενήσει. Από την άλλη, η Βουλγαρία παρόλο που έχει υψηλότερα δίδακτρα, η ζωή εκεί είναι πανφθηνή , όπως επίσης και τα μεταφορικά (βλ. Ryanair, wizz) ... Και στα δύο πανεπιστήμια τα μαθήματα είναι παρόμοια , και η γλώσσα στην οποία διεξάγονται τα μαθήματα είναι τα αγγλικά. Το δίλλημα λοιπόν είναι ποιό από τα δύο πανεπιστήμια να επιλέξω.... Κάθε απάντηση χρήσιμη
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

MariaB00

Δραστήριο Μέλος

H MariaB00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H MariaB00 έγραψε: στις 22:09, 10-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από stratonicky
Καλησπέρα και από εμένα. Ήμουν μαθήτρια της θετικής κατεύθυνσης (με βιολογία) και όπως πάρα πολλοί φέτος δεν κατάφερα να περάσω στην σχολή της επιθυμίας μου ( αλλά και να πέρναγα.. ) . Με λίγα λόγια , θέλω να γίνω κτηνίατρος και οι μόνες σχολές στην Ελλάδα , ως γνωστόν , είναι Καρδίτσα και Θεσσαλονίκη όπου και στις δύο αυτές πόλεις τα έξοδα είναι πολλά. Αντί να ξαναδώσω Πανελλήνιες ( πράγμα πολύ ψυχοφθόρο ) σκέφτηκα να ακολουθήσω την Κτηνιατρική σε ένα από τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Ψάχνοντας ώρες και ώρες κατέληξα σε δύο χώρες οι οποίες και συμφέρουν από οικονομική άποψη , αλλά και είναι καλά πανεπιστήμια και κοντά στην Ελλάδα. Οι χώρες αυτές είναι η Ρουμανία και η Βουλγαρία... Το ερώτημα όμως είναι το εξής... παρόλο που στην Ρουμανία τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα (κατά 10000 ευρώ) , το κόστος διαβίωσης έχω μάθει (όποιος έχει σχετική εμπειρία ευχαρίστως να την γράψει ) πως είναι ακριβότερο και επίσης τα μεταφορικά για την περιοχή στην οποία βρίσκεται το πανεπιστήμιο είναι αρκετά δυσπρόσιτα. Όμως, το καλό είναι ότι δεν θα χρειαστώ το έξοδο του σπιτιού καθώς έχω φίλη μου εκεί που δέχεται να με φιλοξενήσει. Από την άλλη, η Βουλγαρία παρόλο που έχει υψηλότερα δίδακτρα, η ζωή εκεί είναι πανφθηνή , όπως επίσης και τα μεταφορικά (βλ. Ryanair, wizz) ... Και στα δύο πανεπιστήμια τα μαθήματα είναι παρόμοια , και η γλώσσα στην οποία διεξάγονται τα μαθήματα είναι τα αγγλικά. Το δίλλημα λοιπόν είναι ποιό από τα δύο πανεπιστήμια να επιλέξω.... Κάθε απάντηση χρήσιμη
Αυτό που έχει λιγότερο στιγματισμό. Πραγμα που και στα δύο πάνω κάτω το ίδιο. Επέλεξε όποιο σε συμφέρει. Κυνήγησε το
Καλή τύχη ο, τί και να επιλεξεις.
Φιλικά.
Παράθεση

stratonicky

Νεοφερμένος

H stratonicky έγραψε: στις 22:11, 10-07-18:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση
1
Παράθεση

MariaB00

Δραστήριο Μέλος

H MariaB00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H MariaB00 έγραψε: στις 22:13, 10-07-18:

Επειδή το είχα ψάξει για άλλη σχολή μάλλον Ρουμανία θα πήγαινα.(80%)
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 00:49, 11-07-18:

Συγκρίνοντας κατά κύριο λόγω πρωτεύουσες, ασυζητητί Ρουμανία...Θα μπορούσα άνετα να ζήσω εκεί.

~ Είναι εξίσου φθηνή χώρα με την Βουλγαρία, αν όχι και φθηνότερη.
~ Χρησιμοποιούν το λατινικό αλφάβητο.
~ Η γλώσσα μοιάζει αρκετά με τα Ιταλικά και γενικότερα είναι ευκολότερη η μετάβαση σε άλλες λατινογενείς γλώσσες.
~ Έχουν την Blue Air που προσφέρει αρκετά προσιτές τιμές.
~ Μεγαλύτερη, ομορφότερη και πιο οργανωμένη πρωτεύουσα.
~ Μετρό 4ρων γραμμών που καλύπτει όλα τα "διαμερίσματα" της πόλης.
~ Διαρέεται από ποτάμια.
~ Έχει φούρνους παντού, παντού !
~ Φοβερή παλιά πόλη.
~ Φοβερή αρχιτεκτονική σε όποιο στενό κι αν πας.
~ Ακόμη και το εσωτερικό των καφέ/μπαρ κλπ έχουν μια ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και όψη.
~ Πολλά και μοναδικά αξιοθέατα.
~ Ωραιότερη μουσική.

Προφανώς και η Σόφια αντίστοιχα έχει τα δικά της καλά αλλά μάλλον είναι λιγότερα....

Ως προς το που είναι καλύτερα λόγω σπουδών, δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vold : 11-07-18 στις 00:53.
1
Παράθεση

stratonicky

Νεοφερμένος

H stratonicky έγραψε: στις 02:52, 11-07-18:

Δυστυχώς τα αεροπορικά για το ιάσιο δεν είναι και πολύ φθηνά σε αντίθεση με την βουλγαρία... Ευχαριστώ για την απάντηση
Παράθεση

Marjoriee26

Φοιτητής

H Marjoriee26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημόσιας Υγείας και Κοινοτικής Υγείας Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) . Έχει γράψει 303 μηνύματα.

H Marjoriee26 έγραψε: στις 05:14, 11-07-18:

Γιατί δε σκέφτεσαι Ιταλία?? Η Μάλτα νομίζω ότι είναι δωρεάν στη Μάλτα το πανεπιστήμιο....
έχει αγγλόφωνα τμήματα ...
Παράθεση

stratonicky

Νεοφερμένος

H stratonicky έγραψε: στις 15:22, 11-07-18:

Ιταλία είδα ότι το ενοίκιο για ένα απλό σπίτι είναι 500-600 ευρώ, Μάλτα φαντάζομαι επίσης.... δεν νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση
Παράθεση

Marjoriee26

Φοιτητής

H Marjoriee26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Δημόσιας Υγείας και Κοινοτικής Υγείας Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) . Έχει γράψει 303 μηνύματα.

H Marjoriee26 έγραψε: στις 16:35, 11-07-18:

Ναι αλλά είναι τσάμπα το πανεπιστήμιο όσο και να κοστίζει δε πληρώνεις πανεπιστήμιο.
Παράθεση

Johnnyjohnny

Φοιτητής

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Johnnyjohnny έγραψε: στις 21:36, 11-07-18:

Πάντως όποια απόφαση πάρεις,πρέπει να γνωρίζεις(χωρίς να θέλω να σε αγχώσω) ότι οι εγγραφές στα περισσότερα πανεπιστήμια της αλλοδαπής έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί,οπότε πρέπει να πάρεις μια γρήγορη απόφαση.
Εγώ σου συστήνω ανεπιφύλακτα τη Ρουμανία .
Πολύ καλό επίπεδο σπουδών
Φτηνά ενοίκια
Χαμηλές τιμές σε αεροπορικά (wizz και ryan προς βουκουρέστι,κλουζ)
1
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 01:13, 12-07-18:

Ιταλία πανάκριβη και δεν έχεις πολλες επαγγελματικές προοπτικές εκεί πλεον, η Ρουμανία έχει πολύ καλύτερη γεωγραφική θέση και είναι και φθηνή.
2
Παράθεση

stratonicky

Νεοφερμένος

H stratonicky έγραψε: στις 14:00, 12-07-18:

@JohnyJohny ενδιαφερομαι να γραφτω του χρονου και Οχι φέτος, οποτε αυτό δεν είναι ενα θέμα που με απασχολει, πάντως ευχαριστώ

@methexys Συμφωνώ, το θέμα είναι ομως οτι και στην Βουλγαρια είναι πολύ φθηνά. Και επίσης εκεί είναι ευκολο να πηγαινοέρχομαι καθώς τα αεροπορικα είναι πολύ φθηνα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 12-07-18 στις 15:57. Αιτία: Ένωση μηνυμάτων.
Παράθεση

Johnnyjohnny

Φοιτητής

Ο Johnnyjohnny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Σχολής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Johnnyjohnny έγραψε: στις 14:37, 12-07-18:

@JohnyJohny ενδιαφερομαι να γραφτω του χρονου και Οχι φέτος, οποτε αυτό δεν είναι ενα θέμα που με απασχολει, πάντως ευχαριστώ
Ααα..εντάξει..τότε έχεις άνετα τον χρόνο να επιλέξεις τη χώρα που επιθυμείς!!
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,675 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 02:31, 13-07-18:

Θεωρώ πως πιο σοφή επιλογή είναι να πας ιατρική από το να πας Κτηνιατρική. Και για να μη πλακώσετε όλοι να με φάτε δεν είναι γιατι΄θεωρώ την ιατρική ανώτερη. Αντίθετα θεωρώ την κτηνιατρική πιο απαιτητική και με την πλειονότητα των κτηνιατρων να έχουν κάνει εκπαίδευση μονάχα στο προπτυχιακό θεωρώ πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσεις την ελληνική νοοτροπία που υποβιβάζεις τους ιατρούς του πρώην ανατολικού μπλοκ (κατά την γνώμη μου άδικα) και πολύ δύσκολα θα αντιμετωπίσης τον ανταγωνισμό (όσο καλή ιατρός και να είσαι).

Στην ιατρική ιατρο θα σε κάνει κυρίως το που θα κάνεις ειδικότητα και όχι που θα κάνεις το προπτυχιακό.
1
Παράθεση

Giota2000

Φοιτητής

H Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Παν. Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H Giota2000 έγραψε: στις 04:41, 13-07-18:

fockos και αν την ενδιαφέρει να ειδικευτεί στα ζώα και όχι στους ανθρώπους;
Παράθεση

stratonicky

Νεοφερμένος

H stratonicky έγραψε: στις 22:27, 15-07-18:

@fockos Καλησπερα αρχικα! Οι περισσότεροι αποτυχημένοι ( πλην εξαιρέσεων) είναι αυτοί που κάνουν ένα επάγγελμα το οποίο δεν αγαπούν. Όταν σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις και όχι επιφανειακά ή μόνο για τα λεφτά , να είσαι σίγουρος πως θα πετύχεις σε αυτό... Εμένα η σχολή που καλύπτει τα προηγούμενα είναι η κτηνιατρική , αφενός για την μεγάλη αγάπη μου προς τα ζώα και αφετέρου για την επιθυμία συνεισφοράς στην κοινωνία Συνεπώς , η σχολή που έχω επιλέξει είναι αυτή και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορεί να με μεταπείσει κανείς (φιλικά πάντα) Το ερώτημα όμως που έθεσα σε αυτό το θέμα ήταν εξ'αρχής άλλο και όχι το αν θα επιλέξω Ιατρική η Κτηνιατρική. Καλή σταδιοδρομία στην ζωή σου ως ιατρός και εύχομαι όλα να σου πάνε καλά..
1
Παράθεση

blackowl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο blackowl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O blackowl έγραψε: στις 22:20, 23-07-18:

Γεια σας παιδιά! Θέλω και εγώ του χρόνου τώρα που τελειώνω τη σχολή μου, να κάνω 2η σχολή την ιατρική. Ακούγονται πολλά για την ιατρική της Ρουμανίας στην Κραϊόβα και για το Βουκουρέστι. Θέλω να σας ρωτήσω, όποιος τυχόν ξέρει, να μου πείτε για το πανεπιστήμιο σ' αυτές τις περιοχές (δυσκολία / ειδίκευση / επίπεδο) καθώς και για το αν είναι όμορφη η εκάστοτε πόλη, αν σε τραβάει, τι ποιότητα ζωής έχει, αν έχει Έλληνες κ.α. Έχω πρόσωπο από το οικογενειακό μου περιβάλλον που τελείωσε ιατρική στη Μπρατισλάβα (σίγουρα πιο ακριβά και πιο δύσκολη η σχολή αλλά πολύ όμορφη πόλη) και γενικά είμαι σε διχογνωμία ποια ιατρική και πού να διαλέξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Παράθεση

Panagiotis09 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 180 μηνύματα.

O Panagiotis09 έγραψε: στις 14:57, 24-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από blackowl
Γεια σας παιδιά! Θέλω και εγώ του χρόνου τώρα που τελειώνω τη σχολή μου, να κάνω 2η σχολή την ιατρική. Ακούγονται πολλά για την ιατρική της Ρουμανίας στην Κραϊόβα και για το Βουκουρέστι. Θέλω να σας ρωτήσω, όποιος τυχόν ξέρει, να μου πείτε για το πανεπιστήμιο σ' αυτές τις περιοχές (δυσκολία / ειδίκευση / επίπεδο) καθώς και για το αν είναι όμορφη η εκάστοτε πόλη, αν σε τραβάει, τι ποιότητα ζωής έχει, αν έχει Έλληνες κ.α. Έχω πρόσωπο από το οικογενειακό μου περιβάλλον που τελείωσε ιατρική στη Μπρατισλάβα (σίγουρα πιο ακριβά και πιο δύσκολη η σχολή αλλά πολύ όμορφη πόλη) και γενικά είμαι σε διχογνωμία ποια ιατρική και πού να διαλέξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αρχικά σε ποια σχολή σπουδάζεις; Γιατί απέκλεισες το ενδεχόμενο να δώσεις κατατακτήριες σε μια Ιατρική στην Ελλάδα;Αν πάλι θέλεις τόσο πολύ να πας στο εξωτερικό εγώ δεν θα διάλεγα τις συγκεκριμένες σχολές διότι δεν είναι και τόσο καλές σύμφωνα με τα rankings.Γιατί δεν πας Ιταλία;Υπάρχουν πανεπιστήμια που είναι καλύτερα απο τα Ελληνικά εν αντιθέσει με την Ρουμανία και την Σλοβακία..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotis09 : 24-07-18 στις 15:00.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,675 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 00:25, 25-07-18:

@fockos Καλησπερα αρχικα! Οι περισσότεροι αποτυχημένοι ( πλην εξαιρέσεων) είναι αυτοί που κάνουν ένα επάγγελμα το οποίο δεν αγαπούν. Όταν σου αρέσει πραγματικά αυτό που κάνεις και όχι επιφανειακά ή μόνο για τα λεφτά , να είσαι σίγουρος πως θα πετύχεις σε αυτό... Εμένα η σχολή που καλύπτει τα προηγούμενα είναι η κτηνιατρική , αφενός για την μεγάλη αγάπη μου προς τα ζώα και αφετέρου για την επιθυμία συνεισφοράς στην κοινωνία Συνεπώς , η σχολή που έχω επιλέξει είναι αυτή και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορεί να με μεταπείσει κανείς (φιλικά πάντα) Το ερώτημα όμως που έθεσα σε αυτό το θέμα ήταν εξ'αρχής άλλο και όχι το αν θα επιλέξω Ιατρική η Κτηνιατρική. Καλή σταδιοδρομία στην ζωή σου ως ιατρός και εύχομαι όλα να σου πάνε καλά..

Nα πας κτηνιατρική με τα 1000 ...δε σου είπα να μην πας κτηνιατρική είπα αν θέλεις να σπουδάσεις Ρουμανία ή Βουλγαρία να προτιμήσεις ιατρική.

Απλά τελειώνοντας την κτηνιατρική είτε Βουλγαρία είτε Ρουμανία δε θεωρώ πως θα γίνεις καλή κτηνίατρος ώστε να ανοίξεις ένα ιατρείο, να βλέπεις και να αντιμετωπίζεις ασθενείς. Συνεπώς μετά το πτυχίο σου θα πρέπει είτε να εξειδικευτείς κάπου αποκτώντας κλινική εμπειρία ή να δουλέψεις σε έναν παλιό κτηνίατρο για να κερδίσεις από την εμπειρία του.

Αντίθετα στην ιατρική όσο στην Βουλγαρία όσο και στην Ρουμανία οι σχολές είναι αξιοπρεπείς και καλύτερες από τις ελληνικές στις μέρες μας και με την κλινική εμπειρία που θα αποκτήσει κάποιος από την ειδικότητα θα μπορεί να φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο που γινεται.

Συνεπώς αν θέλεις κτηνιατρική θα προτεινα να βγάλεις την σχολή ζωικής παραγωγής του Γεωπονικού ή ιατρικών εργαστηρίων του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και μετά να δώσεις κατατακτήριες για κτηνιατρική Καρδίτσας ή Θεσσαλονίκης.

Ενας κτηνίατρος είναι ταυτόχρονα Παθολογος, Χειρουργος, Εργαστηριακός, ακτινοδιαγνώστης κτλ και για να ασκήσεις σωστά το επάγγελμα είναι 1000 φορες΄δυσκολότερο από την ιατρική.
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    dafnib

Βρείτε παρόμοια