Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,983 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,946 μηνύματα σε 78,956 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 445 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια

Κούκου-Βάγια

Δραστήριο Μέλος

H Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 213 μηνύματα.

H Κούκου-Βάγια αλλα τ μάτια του λαγού κ΄άλλα της Βαγιας έγραψε: στις 21:47, 06-11-16:

Ρε παιδια να ρωτησω τελικα τι παιζει με την παιδαγωγικη και διδακτικη επαρκεια στις φιλολογικες και θετικες σχολες με τον νεο υπουργο παιδειας?Θα αλλαξει το αν θα μπορουν να διδαξουν μετα την αποκτηση του πτυχιου οσοι εχουν τελειωσει απο τις παραπανω σχολες?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

klean (Κλεάνθης)

Φοιτητής

Ο Κλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,705 μηνύματα.

O klean έγραψε: στις 01:10, 07-11-16:

Απ' ότι ξέρω όλα αυτά είναι σε επίπεδο διαλόγου ακόμα, οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο. Η αλήθεια είναι πως οι καθηγητικές σχολές χρειάζονται μια ειδίκευση για όσους επιλέξουν τον δρόμο του εκπαιδευτικού, να δούμε ποια μορφή θα πάρει τελικά.
Παράθεση

Alejandro che 7 (Αλέξανδρος)

Φοιτητής

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε: στις 17:42, 07-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Κούκου-Βάγια
Ρε παιδια να ρωτησω τελικα τι παιζει με την παιδαγωγικη και διδακτικη επαρκεια στις φιλολογικες και θετικες σχολες με τον νεο υπουργο παιδειας?Θα αλλαξει το αν θα μπορουν να διδαξουν μετα την αποκτηση του πτυχιου οσοι εχουν τελειωσει απο τις παραπανω σχολες?
Υπήρχε ακραία πρόταση από το υπουργείο να βγει η διδακτική επάρκεια από τα πτυχία και να γίνονται επι πληρωμή σεμινάρια για να χορηγείται μετά το πτυχίο. Η πρόταση των τμημάτων που μάλλον προς τα εκεί θα πάει, είναι η διδακτική επάρκεια να δίνεται με επιλογή ανάλογης κατεύθυνσης μέσα στο πτυχίο. Η δική μας πρόταση σαν φοιτητικοί σύλλογοι και ορισμένων καθηγητών, είναι τα πτυχία να είναι ενιαία όσον αφορα τα δικαιώματα, για όλους.
Παράθεση

Κούκου-Βάγια

Δραστήριο Μέλος

H Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 213 μηνύματα.

H Κούκου-Βάγια αλλα τ μάτια του λαγού κ΄άλλα της Βαγιας έγραψε: στις 18:28, 07-11-16:

Ποτε ψιφιζεται επισημα?Για να δουμε τελικα αν θα ισχυσει η προταση τους η οχι?Κ αν ισχυσει θα περιλαβανει απο ποιο ετος εισαγωγης κ μετα?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κούκου-Βάγια : 07-11-16 στις 18:57.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,324 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 17:00, 18-09-19:

Με αυτό τι έγινε τελικά? Μετράει πουθενά? Είδα ότι κάποια σεμινάρια μοριοδοτούνται για τους αναπληρωτές. Μπορεί να θεωρηθεί η επάρκεια ως ένα τέτοιο? Η πρακτική στο σχολείο μετράει ως εμπειρία?
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,072 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 10:59, 19-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Με αυτό τι έγινε τελικά? Μετράει πουθενά? Είδα ότι κάποια σεμινάρια μοριοδοτούνται για τους αναπληρωτές. Μπορεί να θεωρηθεί η επάρκεια ως ένα τέτοιο? Η πρακτική στο σχολείο μετράει ως εμπειρία?

΄Αλλα τμήματα έχουν εντάξει στο προπτυχιακό τους πρόγραμμα μαθήματα διδακτικής τα οποία οδηγούν στην απόκτηση του πιστοποιητικού διδακτικής και παιδαγωγικής επάρκειας και άλλα συμμετέχουν σε διατμηματικά σχετικά προγράμματα που οδηγούν στην απόκτησή του. Τα προγράμματα αυτά δεν μοριοδοτούνται επειδή η διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια αποτελεί πλέον αναγκαία προϋπόθεση συμμετοχής σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ καθώς και διορισμού στη δημόσια και ιδιωτική πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Η πρακτική στο σχολείο δεν μετράει ως προϋπηρεσία!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 19-09-19 στις 11:21.
1
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,324 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 12:31, 19-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
΄Αλλα τμήματα έχουν εντάξει στο προπτυχιακό τους πρόγραμμα μαθήματα διδακτικής τα οποία οδηγούν στην απόκτηση του πιστοποιητικού διδακτικής και παιδαγωγικής επάρκειας και άλλα συμμετέχουν σε διατμηματικά σχετικά προγράμματα που οδηγούν στην απόκτησή του. Τα προγράμματα αυτά δεν μοριοδοτούνται επειδή η διδακτική και παιδαγωγική επάρκεια αποτελεί πλέον αναγκαία προϋπόθεση συμμετοχής σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ καθώς και διορισμού στη δημόσια και ιδιωτική πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Η πρακτική στο σχολείο δεν μετράει ως προϋπηρεσία!

Εγώ ολοκλήρωσα το πρόγραμμα σε καθεστώς "κάντε το για καλό και για κακό γιατί δεν έχει βγει οριστική ανακοίνωση" πέρυσι και πήρα τη βεβαίωση κανονικά. Όμως λίγες μέρες μετά που ορκίστηκα ανακοινώθηκε ότι τελικά και το έτος μου έχει αυτομάτως διδακτική επάρκεια όπως ίσχυε παλιότερα και το πρόγραμμα είναι υποχρεωτικό από το επόμενο έτος και μετά. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά πέρα από την εμπειρία και την πιθανή εκτίμηση της πρακτικής ως εμπειρία για να βρω δουλειά σε κανένα φροντιστήριο δεν έχω κερδίσει κάτι.
Παράθεση

Memetchi

Πτυχιούχος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

O Memetchi έγραψε: στις 13:05, 19-09-19:

Πλέον στις καθαρά καθηγητικές σχολές χρειάζεται να παρακολουθήσεις ένα συγκεκριμένο αριθμό παιδαγωγικών/διδακτικών μαθημάτων για να πάρεις με το πτυχίο σου και την διδακτική επάρκεια και να μπορέσεις να διδάξεις σε επίσημους φορείς/να συμμετέχεις στον ΑΣΕΠ κτλ. Η πρακτική δυστυχώς δεν θεωρείται ως προϋπηρεσία αλλά εκτός ότι είναι μια πολύ σημαντική και όμορφη εμπειρία (σε προσωπικό επίπεδο) για κάποιον που θέλει να διδάξει, αν το πρόγραμμα πρακτικής είναι χρηματοδοτούμενο απο την ΕΕ τότε εκτός από την αμοιβή θα σου δοθεί μια πιστοποίηση παρακολούθησης η οποία σίγουρα θα είναι ένα μπόνους στο βιογραφικό σου και πιθανόν να εκτιμηθεί από τους μελλοντικούς σου εργοδότες. Τα σεμινάρια από μόνα τους δεν νομίζω να θεωρούνται ως επάρκεια, αλλά σίγουρα δίνουν μόρια για τον ΑΣΕΠ.
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,072 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 13:05, 19-09-19:

Εγώ ολοκλήρωσα το πρόγραμμα σε καθεστώς "κάντε το για καλό και για κακό γιατί δεν έχει βγει οριστική ανακοίνωση" πέρυσι και πήρα τη βεβαίωση κανονικά. Όμως λίγες μέρες μετά που ορκίστηκα ανακοινώθηκε ότι τελικά και το έτος μου έχει αυτομάτως διδακτική επάρκεια όπως ίσχυε παλιότερα και το πρόγραμμα είναι υποχρεωτικό από το επόμενο έτος και μετά. Οπότε αν καταλαβαίνω καλά πέρα από την εμπειρία και την πιθανή εκτίμηση της πρακτικής ως εμπειρία για να βρω δουλειά σε κανένα φροντιστήριο δεν έχω κερδίσει κάτι.

Η απαίτηση για Πιστοποιητικό Παιδαγωγικής και Διδακτικής Επάρκειας ισχύει για όσους εισήχθησαν από το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 και μετά (με ερωτηματικό η χρονολογία γιατί δεν τη θυμάμαι καλά). ΄Οχι δεν έχεις κερδίσει κάτι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 19-09-19 στις 13:21.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια