Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,546 εγγεγραμμένα μέλη και 2,432,001 μηνύματα σε 76,193 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 171 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιο φυσικό να διαλέξω;

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Adamsdoor έγραψε: στις 18:31, 24-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από milanezos92
συγγνωμη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να συμφωνισω...ειδικα ενας αποφοιτος του φυσικου εχει πολλοι καλες προοπτικες για μεταπτυχιακο εξω...αν το γουσταρεις και εισαι καλος περνεις υποτροφια για εξω(σε πανεπηστημια οπως το harvard αν σε δεχτουν για σπουδες και το εισοδημα σου ειναι κατω απο 60000$/χρονο(!) τοτε περνεις υποτροφια της ταξεως του 65%(νομιζω...) αρα ουτε το οικονιμικο μπορει να σου σταθει εμποδιο
δε μπορεις να φανταστεις ποσο με ανακουφισες και με ενθαρρυνες αυτη τη στιγμη..και εγω τα ηξερα κατα καποιο τροπο αυτα ομως ακουστηκαν διαφορα και αρχισα να εχω αμφιβολιες..
ευχαριστω!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

H Μαρία Κρικέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Μαρία Κρικέλη έγραψε: στις 01:23, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από milanezos92
συγγνωμη αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να συμφωνισω...ειδικα ενας αποφοιτος του φυσικου εχει πολλοι καλες προοπτικες για μεταπτυχιακο εξω...αν το γουσταρεις και εισαι καλος περνεις υποτροφια για εξω(σε πανεπηστημια οπως το harvard αν σε δεχτουν για σπουδες και το εισοδημα σου ειναι κατω απο 60000$/χρονο(!) τοτε περνεις υποτροφια της ταξεως του 65%(νομιζω...) αρα ουτε το οικονιμικο μπορει να σου σταθει εμποδιο

Χμμμ, Όταν εννοείς καλός??Για να πάρεις υποτροφία μεταπτυχιακά πρέπει να δώσεις εξετάσεις, να δημοσιεύσεις εργασίες, να έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου κ.α.Ισχύουν πολλές προυποθέσεις.Και σκέψου ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος εάν σκεφτείς ότι σε αυτά τα πανεπιστήμια μπαίνεις αρκετά δύσκολα για μεταπτυχιακό.Είναι πολύ λίγες οι θέσεις.Άρα δεν είναι καθόλου εύκολο.:nono:
Βέβαια υπάρχουν και άλλα πανεπιστήμια με λιγότερες απαιτήσεις.

Ααα, βάλε και τον παράγοντα καθηγητές.Είναι πολύ λίγοι αυτοί που θέλουν να προωθήσουν ένα φοιτητή στο εξωτερικό.Κακά τα ψέματα υπάρχουν πολύ λίγες ευκαιρίες.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos0712 (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

O nikos0712 έγραψε: στις 01:24, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Μαρία Κρικέλη
Χμμμ, Όταν εννοείς καλός??Για να πάρεις υποτροφία μεταπτυχιακά πρέπει να δώσεις εξετάσεις, να δημοσιεύσεις εργασίες, να έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου κ.α.Ισχύουν πολλές προυποθέσεις.Και σκέψου ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος εάν σκεφτείς ότι σε αυτά τα πανεπιστήμια μπαίνεις αρκετά δύσκολα για μεταπτυχιακό.Είναι πολύ λίγες οι θέσεις.Άρα δεν είναι καθόλου εύκολο.:nono:
μαρια να σε ρωτησω...ποσα μορια συγκεντρωσες???
Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 614 μηνύματα.

H Adamsdoor έγραψε: στις 01:27, 25-07-09:

Ααα, βάλε και τον παράγοντα καθηγητές.Είναι πολύ λίγοι αυτοί που θέλουν να προωθήσουν ένα φοιτητή στο εξωτερικό.Κακά τα ψέματα υπάρχουν πολύ λίγες ευκαιρίες.
εγω πιστευω πως αμα το θελεις πραγματικα και με τη καρδια σου θα προσπαθησεις θα παλεψεις και θα εισαι και εσυ ενας απο τους λιγους!!!
Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

H Μαρία Κρικέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Μαρία Κρικέλη έγραψε: στις 01:28, 25-07-09:

Γιατί τι σχέση έχει nikos 0712?
Παράθεση

nikos0712 (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 214 μηνύματα.

O nikos0712 έγραψε: στις 01:31, 25-07-09:

Γιατί τι σχέση έχει nikos 0712?
καμια απλα ρωταω γιατι κ εγς στην αρχη ηθελα να παω φυσικο ...να ασχοληθω με ενεργειες κ επειδη εγραψα σχετικα καλα μαλλον θα παω μηχ-μηχ.....μαλλον πεφτω στην παγιδα της "τσιγκουνιας των μοριων"...ελπιζω να μ βγει σε καλο...
Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

H Μαρία Κρικέλη έγραψε: στις 01:32, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από christinepapa
εγω πιστευω πως αμα το θελεις πραγματικα και με τη καρδια σου θα προσπαθησεις θα παλεψεις και θα εισαι και εσυ ενας απο τους λιγους!!!
Συμφωνώ, αλλά πρέπει να τα κοιτάμε πιο ρεαλιστικά.Δεν είναι τόσο εύκολο αλλά δεν είναι είναι και ακατόρθωτο.Δηλώνουν τον χρόνο χιλιάδες άτομα γι'αυτά τα πανεπιστήμια και το ποσοστό που δέχονται είναι 9-10%.Υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός. Νομίζω 21000-26000 κάνουν αιτήσεις τον χρόνο και δέχονται 1000 και κάτι.
Παράθεση

Adamsdoor (Χριστίνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H Adamsdoor έγραψε: στις 01:34, 25-07-09:

Συμφωνώ, αλλά πρέπει να τα κοιτάμε πιο ρεαλιστικά.Δεν είναι τόσο εύκολο αλλά δεν είναι είναι και ακατόρθωτο.Δηλώνουν τον χρόνο χιλιάδες άτομα γι'αυτά τα πανεπιστήμια και το ποσοστό που δέχονται είναι 9-10%.Υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός. Νομίζω 21000-26000 κάνουν αιτήσεις τον χρόνο και δέχονται 1000 και κάτι.
Το γνωριζω μαρια μου πως ειναι δυσκολο...ομως θα προσπαθησω και θα παρω το ρισκο...στη ζωη ετσι ειναι τα πραγματα..θα προσπαθησω και ελπιζω σε οτι καλυτερο!!το ιδιο ευχομαι βεβαια και σε εσενα που ακολουθεις περιπου παρομοια κατευθυνση
Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

H Μαρία Κρικέλη έγραψε: στις 01:36, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos0712
καμια απλα ρωταω γιατι κ εγς στην αρχη ηθελα να παω φυσικο ...να ασχοληθω με ενεργειες κ επειδη εγραψα σχετικα καλα μαλλον θα παω μηχ-μηχ.....μαλλον πεφτω στην παγιδα της "τσιγκουνιας των μοριων"...ελπιζω να μ βγει σε καλο...
Καλή σου επιτυχία.Εγω φυσικό Αθηνών ήθελα και εκεί παιρνάω.Και 20000 μόρια να έβγαζα πάλι φυσικό θα δήλωνα.Σημασία έχει να σου αρέσει.Άμα σου αρέσει τότε μην το σκέφτεσαι.
-----------------------------------------
Αρχική Δημοσίευση από christinepapa
Το γνωριζω μαρια μου πως ειναι δυσκολο...ομως θα προσπαθησω και θα παρω το ρισκο...στη ζωη ετσι ειναι τα πραγματα..θα προσπαθησω και ελπιζω σε οτι καλυτερο!!το ιδιο ευχομαι βεβαια και σε εσενα που ακολουθεις περιπου παρομοια κατευθυνση
Καλή επιτυχία σου εύχομαι τότε.:no1:
Σε ευχαριστώ.Στην ζωή μας χρειάζεται να παίρνεις μερικές φορές ρίσκο για να πετύχεις αυτό που θες.
Παράθεση

nikos0712 (Νίκος)

Φοιτητής

O nikos0712 έγραψε: στις 01:40, 25-07-09:

Καλή σου επιτυχία.Εγω φυσικό Αθηνών ήθελα και εκεί παιρνάω.Και 20000 μόρια να έβγαζα πάλι φυσικό θα δήλωνα.Σημασία έχει να σου αρέσει.Άμα σου αρέσει τότε μην το σκέφτεσαι.
σ ευχομαι καλη επιτυχια....δν ξερω ισως αργοτερα να το μετανιωσω που δεν επελεξα φυσικο ...ισως παλι κ οχι.....απλα ηταν τοσο αρνητικα τα πραγματα π μ ελεγαν οι καθηγητες μ (φυσικοι) για τον κλαδο π δεν το τολμησα.....θαα δειξει....δεν ξερεις μπορει να ειμαστε σε κανενα μεταπτυχιακο στο ΜΙΤ....
Παράθεση

Μαρία Κρικέλη

Φοιτητής

H Μαρία Κρικέλη έγραψε: στις 01:57, 25-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από nikos0712
σ ευχομαι καλη επιτυχια....δν ξερω ισως αργοτερα να το μετανιωσω που δεν επελεξα φυσικο ...ισως παλι κ οχι.....απλα ηταν τοσο αρνητικα τα πραγματα π μ ελεγαν οι καθηγητες μ (φυσικοι) για τον κλαδο π δεν το τολμησα.....θαα δειξει....δεν ξερεις μπορει να ειμαστε σε κανενα μεταπτυχιακο στο ΜΙΤ....
Ευχαριστώ.Κοίταξε, τα περισσότερα ΑΕΙ και ΤΕΙ υστερούν σε οργάνωση και ποιότητα.Είναι γενικό το κακό.Εάν θες να μείνεις ελλάδα φυσικά και το Φυσικό δεν θα σου προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση αμέσως.Εάν ήθελες να κάνεις κάτι παραπάνω, το φυσικό σου θα σου εδίνε αρκετές καλές βάσεις.
Όμως τώρα είναι αργά..Μην το σκέφτεσαι γιατί στο τέλος θα αλλάξεις γνώμη.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 02:14, 25-07-09:

Καλή σου επιτυχία.Εγω φυσικό Αθηνών ήθελα και εκεί παιρνάω.:)
Καταρχάς συγχαρητήρια! Καλώς να μας έρθεις από Οκτώβρη(;)!
---
Είστε όλοι πολύ απαισιόδοξοι...
Το παν δεν είναι να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε κάποιο πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Και εδώ στην Ελλάδα δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Φυσικά αν κάνετε κάποιο μεταπτυχιακό σε κάποιο φημισμένο πανεπιστήμιο του εξωτερικού, θα έχετε μία αναγνώριση, αλλά αυτό δε λέει και πολλά. Ευτυχώς πολλοί καθηγητές στην Ελλάδα συμμετέχουν σε σπουδαία ερευνητικά προγράμματα που διεξάγωνται στην Ελλάδα, στο εξωτερικό ή διεθνώς και αν δουν ότι πραγματικά ενδιαφέρεστε και αξίζετε, δε θα σας αφήσουν έτσι (πιστεύω...).
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr έγραψε: στις 20:12, 25-07-09:

Παιδιά κακά τα ψέμματα καλά τα όνειρα και επιθυμίες αλλά οι πιθανότητες να μπεις για προπτυχιακό στο εξωτερικό είναι ελάχιστες.Μην παρασυρομαστε από του τύπου πάω να σπουδάσω στο ΜΙΤ προπτυχιακά..είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα,ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος...θέλει κούραση και κόπο αλλά πολύ κούραση.Και εγώ δίνω για εξωτερικό αλλά δεν ενθουσιάζομαι και δεν βιάζομαι.Τα παιδιά που δίνουν για τέτοια πανεπιστήμια είναι από όλο τον κόσμο..ο ανταγωνισμος είναι πολύ μεγάλος.Καλύτερα να ξεκινήσετε για πτυχίο στην Ελλάδα που κακλά τα ψέμματα το επίπεδο είναι υψηλότερο και μετά πάτε για μεταπτυχιακό,που θα είναι κάπως πιο εύκολο.Μην εθελοτυφλώνεστε..
Παράθεση

Marcos2177

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Marcos2177 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Marcos2177 έγραψε: στις 15:17, 30-07-09:

Σ'αγαπάω Χρηστάρα και εγω εκεί θέλω
Παράθεση

Οδυσσέας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

O Οδυσσέας έγραψε: στις 15:18, 30-07-09:

Eμενα;Εγώ πάλι όχι.
Παράθεση

LMinas (Μηνάς)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O LMinas έγραψε: στις 01:33, 02-08-09:

καλησπέρα
να ρωτήσω μία
για τμήμα αστροφυσικής ποιό φυσικό είναι καλύτερο

και εκτός από αυτό το τμήμα Θεσσαλονίκης σε τι ειδικεύεται?
καλησπέρα
να ρωτήσω μία

Παράθεση

koyote (Γιωργος)

Φοιτητής

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O koyote έγραψε: στις 22:56, 05-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από LMinas
καλησπέρα
να ρωτήσω μία

καλησπέρα
να ρωτήσω μία

Κατ'αρχας να επισημανω οτι ειναι δυσκολο να ξερουμε ποιο τμημα ειναι καλυτερο,γιατι δεν εχουμε δει τα πραγματα απο πρωτο χερι..Αν αυτο παντως σε βοηθαει,εγω ενδιαφερομαι για αστρονομια και δηλωσα φυσικο θεσ/νικης.
Για να απαντησω στο αλλο ερωτημα σου,ενας τομεας στον οποιο το φυσικο θεσ/νικης ειναι πολυ καλο ειναι η θεωρια της σχετικοτητας και τα συναφη,αλλα γενικως τα πτυχια του εχουν αρκετα μεγαλο αντικρυσμα εξω..Βεβαια και το φυσικο κρητης οπως προαναφερθηκε ειναι πολυ καλο τμημα.
Παράθεση

LMinas (Μηνάς)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O LMinas έγραψε: στις 23:58, 05-08-09:

ααα ωραία
γιατί και γω είχα σε πρώτη προτίμηση την Θεσ/νίκη επειδη και πολλοί φίλοι μου θέλουν να περάσουν εκεί

οκ ευχαριστώ
μπορεί από του χρόνου να βρισκόμαστε
Παράθεση

nansy_astr

Φοιτητής

H nansy_astr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,697 μηνύματα.

H nansy_astr έγραψε: στις 00:12, 06-08-09:

Φυσικό Θεσσαλονικής πολύ καλή επιλογή..Έχω ακούσει βέβαια πάρα πολύ καλά σχόλια για το Φυσικό Ιωάννινων και ότι έχει ένα από τα καλύτερα τμήματα.Επίσης όσο για αστροφυσική πιστεύω ότι το Φυσικό Αθηνών αξίζει καθώς έχει αρκετά καλά μαθήματα και πολύ καλούς καθηγητές.Δεν είμαι βέβαια ειδική καθώς δεν έχω πάει σε όλα τα τμήματα της φυσικής για να σου πω ολοκληρώμενη άποψη..Βέβαια θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις και το θέμα,απόσταση,κόστους κτλ..

Η επιλογή είναι δική σου!!:no1:
Παράθεση

LMinas (Μηνάς)

Μαθητής Γ' λυκείου

O LMinas έγραψε: στις 16:36, 06-08-09:

βασικά εγώ βλέπω περισσότερο για Αθήνα ή Θεσ/νίκη για το λόγο μετακινήσεων και διαμονής

και προσωπικά θα μου άρεσε να πήγαινα Θεσ/νίκη αλλά η Αθήνα φαίνεται να έχει καλύτερα τμήματα

αλλά εντάξει έχω περιθώριο νομίζω

thank you
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    gsmara

Βρείτε παρόμοια