Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,246 εγγεγραμμένα μέλη και 2,424,717 μηνύματα σε 75,711 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 435 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H xristianax έγραψε: στις 19:27, 27-09-17:

γνωρίζοντας οτι η ταχύτητα δίνεται απο την εξίσωση υ=υμαχσυν(ωτ+π) μας ρωτάει για την τ= 3Τ/8 με τι είναι ίση η δυανμική ενέργεια του συστήματος. οι απαντήσεις είναι α)Κ β)Κ/2 και γ)Ε/4

Λύνοντας το μέσο ΑΔΕΤ προκύπτει ότι είναι ίση με Ε/2 ή Κμαχ/2
παρ΄ολα αυτά στις απαντήσεις με το Κ δεν έχει δίπλα το μαχ και αυτό με μπερδεύει. έχετε βρει εσείς κάποιο διαφορετικό αποτέλεσμα ;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 828 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε: στις 19:32, 27-09-17:

Απο την ταχυτητα που σου δινει βρισκεις οτι Κ=Ε/2. Αρα U=E/2, αρα U=K. Σου ζηταει δυναμικη, ενεργεια να βρεις.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H xristianax έγραψε: στις 19:36, 27-09-17:

σε ευχαριστώ πολύ, βρήκα το λάθος μου
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VforVendetta (Χρήστος)

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O VforVendetta έγραψε: στις 13:56, 30-09-17:

Παιδια σας γραφω ενα Σ.Λ απο βοηθημα. Δυο μικρες σφαιρες με μαζες m1 και m2 κινουνται στην ιδια ευθεια με ταχυτητες u1 και u2 αντιστοιχα. Οι δυο σφαιρες εχουν αντιθετες ορμες και συγκρουονται κεντρικα και ελαστικα. Θελω βοηθεια στο εξης: Η κινητικη ενεργεια καθε σφαιρας μετα την κρουση ειναι ιση με την κινητικη ενεργεια που ειχε πριν απο την κρουση. Αυτη την προταση την εχει ως σωστη.. αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε: στις 15:02, 30-09-17:

A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

1)Να βρείτε το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της ορμής του υλικού σημείου τις χρονικές στιγμές που η δυναμδυναμικη ενέργεια της ταλαντώσεις ισούνται με 1/4 της μέγιστης τιμής της .

Ρε παιδιά τι κάνω σε αυτήν την άσκηση ? ....εγώ ανελυσα Uταλ=1/4Uταλ(max) και βρήκα οτι U=4J ,μετα δεν ξέρω τι να κάνω για να εφαρμοσω τον τυπο ρυθμού μεταβολής [ΔP/DT=Fεπ(-D•x)]
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,614 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 16:28, 30-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από VforVendetta
Παιδια σας γραφω ενα Σ.Λ απο βοηθημα. Δυο μικρες σφαιρες με μαζες m1 και m2 κινουνται στην ιδια ευθεια με ταχυτητες u1 και u2 αντιστοιχα. Οι δυο σφαιρες εχουν αντιθετες ορμες και συγκρουονται κεντρικα και ελαστικα. Θελω βοηθεια στο εξης: Η κινητικη ενεργεια καθε σφαιρας μετα την κρουση ειναι ιση με την κινητικη ενεργεια που ειχε πριν απο την κρουση. Αυτη την προταση την εχει ως σωστη.. αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος
Λίγο 'χοντρικά' γιατί δεν έχω πολύ χρόνο...

ΑΔΟ: m1υ1 - m2υ2 = -m1V1 + m2V2 [1] (τα πρόσημα μπήκαν με σχετική υποθετική θεώρηση για την κίνηση των μαζών μετά τη κρούση. Στις ασκήσεις, οι υποθέσεις προκύπτουν ως σωστές/λανθασμένες, ανάλογα με το πρόσημο που θα βρεις στο τέλος)
Αντίθετες Ορμές: m1υ1 = -m2υ2 [2]
(κεντρική & ελαστική κρούση) ΑΔΕ: ½. m1. υ1² + ½. m2. υ2² = ½.m1. V1² +½. m2. V2² [3]

Θες να "αποδείξεις" ως σωστό ότι Καρχ1 = Κτελ1 και Καρχ2 = Κτελ2
=> ½. m1. υ1² = ½. m1. V1² και ½. m2. υ2² = ½. m2. V2²
=> υ1² = V1² και υ2² = V2²
=> υ1 = ±V1 και υ2 = ±V2

Δουλεύοντας με τις σχέσεις 1,2,3, βγαίνει εύκολα το 'ζητούμενο'.

Αρχική Δημοσίευση από GTR-890
A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

1)Να βρείτε το μέτρο του ρυθμού μεταβολής της ορμής του υλικού σημείου τις χρονικές στιγμές που η δυναμδυναμικη ενέργεια της ταλαντώσεις ισούνται με 1/4 της μέγιστης τιμής της .
Ρε παιδιά τι κάνω σε αυτήν την άσκηση ? ....εγώ ανελυσα Uταλ=1/4Uταλ(max) και βρήκα οτι U=4J ,μετα δεν ξέρω τι να κάνω για να εφαρμοσω τον τυπο ρυθμού μεταβολής [ΔP/DT=Fεπ(-D•x)]

Από αυτό που λες , Uταλ=1/4Uταλ(max), θα βρεις τις θέσεις χ, στις οποίες ικανοποιείται αυτή η συνθήκη. (μπορείς και να δουλέψεις και με τη βοήθεια των διαγραμμάτων των ενεργειών ταλάντωσης)

Έχοντας βρει τις θέσεις Χ, όλα είναι εύκολα μετά, γιατί πλέον γνωρίζεις ό,τι σου χρειάζεται:
|dP/dt| = |ΣF| = |-m. ω². χ|
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavri_ : 30-09-17 στις 16:29. Αιτία: AutoMerge
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε: στις 16:39, 30-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από GTR-890
A=0,4 m
ω=20rad/s
m=0.5kg

Μέτρο Ρυθμού μεταβολής της ορμής:

Βρίσκω τις θέσεις για τις οποίες ισχύει η συνθήκη. ()
Ισχύει:

Άρα:

Οπότε είναι:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη #LoveMaths : 30-09-17 στις 20:38. Αιτία: Σε Ν είναι βρε! :P
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε: στις 17:23, 30-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από #LoveMaths

Ισχύει:

Άρα:

Οπότε είναι:
(σε Ν οχι σε J)
Αψογος!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής (ΤΕΙ/Ηράκλειο) . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H vanessa99 έγραψε: στις 18:22, 30-09-17:

Γεια σας! Λοιπον, εχω μια ραβδο που τις ασκουνται 3 δυναμεις (4 με τη Fαξονα). Έχω βρεί τη συνολική ροπή που ζητάει το πρώτο ερώτημα και το δεύτερο λέει:
Να υπολογίσετε κατά πόσο πρέπει να μεταβάλλουμε το μέτρο της F2 ώστε η συνολική ροπή των δυνάμεων που ασκούνται στη ράβδο ως προς τον άξονα περιστρογής της να γίνει αντίθετη της αρχικής.
Σαν διαδικασία τι πρέπει να κάνω? Δε σας εγραψα νούμερα μιας και δε θέλω να μου λύσετε την άσκηση αλλά να με βοηθήσετε με τη διαδικασία
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Παράθεση

#LoveMaths (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών (ΕΜΠ/Αθήνα) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.

O #LoveMaths #NTUAWannaKnow? έγραψε: στις 20:39, 30-09-17:

Έχω αρχίσει να τα ξεχνάω βρε Άγγελε.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγγελος Κοκ (Άγγελος)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης (ΑΕΙ/Ξάνθη) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,428 μηνύματα.

O Αγγελος Κοκ Η ζωη ειναι υπεροχη...! έγραψε: στις 22:45, 30-09-17:

Έχω αρχίσει να τα ξεχνάω βρε Άγγελε.
Μπα δεν θα το λεγα μια χαρα εισαι,απλα η ταχυτητα
Παράθεση

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 469 μηνύματα.

O Unseen skygge έγραψε: στις 08:39, 01-10-17:

Vanessa χωρίς να μπορώ να καταλάβω καθόλου πως είναι η άσκηση (αν δεν μας δώσεις σχήμα δυσκολο) πρέπει να λύσεις Στ=-Σταρχ Αν κατάλαβα αυτό που θελ ει. Το Στ ως προς τον άξονα περιστροφής παντα που έχεις δύναμη που μεταββαλεται
Παράθεση

GTR-890

Δραστήριο Μέλος

Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε: στις 11:41, 01-10-17:

Ισχύει:

Άρα:

Οπότε είναι:

Εν το μεταξύ είχα τι λύση μπροστά από τα μάτια μου .....ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

vanessa99

Φοιτητής

H vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νοσηλευτικής (ΤΕΙ/Ηράκλειο) . Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H vanessa99 έγραψε: στις 15:47, 02-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Unseen skygge
Vanessa χωρίς να μπορώ να καταλάβω καθόλου πως είναι η άσκηση (αν δεν μας δώσεις σχήμα δυσκολο) πρέπει να λύσεις Στ=-Σταρχ Αν κατάλαβα αυτό που θελ ει. Το Στ ως προς τον άξονα περιστροφής παντα που έχεις δύναμη που μεταββαλεται
Γιατι παντα εχω μια δυναμη που μεταβαλλεται?
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax έγραψε: στις 17:29, 02-10-17:

καλησπέρα παιδιά, όταν έχουμε κρούση δυο σωμάτων και το ένα εκτελεί έπειτα πλήρη κατακόρυφο κύκλο, πώς βρίσκουμε την ελάχιστη τιμή που θα έπρεπε να είχε το άλλο σώμα λίγο πριν την κρούση;
Παράθεση

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

O Unseen skygge έγραψε: στις 22:03, 02-10-17:

Γιατί η δύναμη του άξονα δεν έχει τύπο την υπολογίζεις με βάση τα δεδομένα
Παράθεση

xristianax

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H xristianax έγραψε: στις 20:33, 20-10-17:

παιδία θα ήθελα να ρωτήσω, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί στο στερέο υπάρχουνδυο διαφορετικές ταχύτητες; (μεταφορική και γραμμική)
Παράθεση

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

O Unseen skygge έγραψε: στις 22:50, 20-10-17:

Γιατί κάνει ταυτόχρονα δύο κινήσεις. Μια μεταφορική και μια περιστροφική. Δες το Αλλιώς. Στην οριζόντια βολή γιατί έχει δύο ταχύτητες το σωμα; Γιατί κάνει ελεύθερη πτώση στον άξονα y και εοκ στον χ. Έτσι και στο στέρεο το κάθε σημείο έχει ταυτόχρονα την μεταφορική ταχύτητα λόγω της μεταφορικής κίνησης και την γραμμική λόγω της περιστροφικης εάν εκτελεί σύνθετη κίνηση
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold

Βρείτε παρόμοια