Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,246 εγγεγραμμένα μέλη και 2,424,715 μηνύματα σε 75,711 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 433 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισπανικά ή Ιταλικά;

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε: στις 20:21, 26-08-09:

Ισπανικά και πάλι Ισπανική.
Είναι η ποιο φανταστική γλώσσα στο κόσμο.
Viva la lengua espa###241;ola
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

g@ngster95 (m)

Μαθητής Β' λυκείου

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 309 μηνύματα.

O g@ngster95 / έγραψε: στις 22:15, 26-08-09:

te amo!
-----------------------------------------
αυτο ξερω μονο!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ραφαέλα33847 (Ραφαέλα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Ραφαέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ισπανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.

H Ραφαέλα33847 Si lo puedes soñar, lo puedes hacer έγραψε: στις 16:30, 29-08-09:

Θα το ξαναπώ Ισπανικά
Παράθεση

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O GeorgeChatz έγραψε: στις 13:37, 30-05-12:

Όσοι γνωρίζουν και τις δύο γλώσσες, πιστέυετε ότι πιο εύκολα φτάνει κανείς σε επίπεδο Β2 μέσα σε 2 χρόνια στα ιταλικά ή στα ισπανικά? Γενικότερα, ποια είναι η πιο εύκολη γλώσσα για να ξεκινήσει κάποιος?
Παράθεση

CLONOA

Μαθητής Β' λυκείου

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O CLONOA έγραψε: στις 15:23, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeChatz
Όσοι γνωρίζουν και τις δύο γλώσσες, πιστέυετε ότι πιο εύκολα φτάνει κανείς σε επίπεδο Β2 μέσα σε 2 χρόνια στα ιταλικά ή στα ισπανικά? Γενικότερα, ποια είναι η πιο εύκολη γλώσσα για να ξεκινήσει κάποιος?
Τα ιταλικά είναι - με μικρή διαφορά πιστεύω- ο νόμιμος διάδοχος της λατινικής.Τα ισπανικά απ' την άλλη δεν χρειάζονται προφορά, φωνολογικά συμπίπτουμε (η παρήχηση του θθθ είναι αστικός μύθος) και ισπανικά μιλούν σχεδόν σε όλη την κεντρική και λατινική αμερική ενώ ιταλικά μιλούν μόνο οι γείτονες.
Γραμματική και συντακτικό είναι πάνω κάτω ίδια
Προτείνω ισπανικά(τα ιταλικά ούτως ή άλλως μου τη σπάνε)
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε: στις 15:26, 31-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeChatz
Εξαρτάται... εγώ είχα ξεκινήσει γαλλικά στο γυμνάσιο και μετά στο λύκειο ισπανικά και έτσι τα έμαθα πολύ γρήγορα. Δεν έδωσα Β2 ακόμα λόγω πανελληνίων αλλά νομίζω τα ισπανικά έχουν περισσότερο μέλλον από τα ιταλικά Είναι αρκετά κοντά στα σύμφωνά μας, δηλαδή άντε το c θ να συνηθίσεις για την Ισπανία μόνο, γιατί στα Αργεντίνικα πχ δεν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλά νομίζω σε δυσκολία είναι περίπου το ίδιο.

Τα ιταλικά θα σου φανούν πανεύκολα αν ήσουν θεωρητική και ξέρεις ήδη τεράστιο avantage. Εγώ τα εγκατέλειψα τα ιταλικά στην Β.
Παράθεση

IOS3

Νεοφερμένος

Ο IOS3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O IOS3 έγραψε: στις 19:54, 02-08-12:

Ιταλικά ή Ισπανικά??????
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη natasoula... : 02-08-12 στις 20:19. Αιτία: Πεζοποίηση κειμένου
Παράθεση

rafita

Απόφοιτος

H rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H rafita έγραψε: στις 16:21, 17-08-12:

δεν ξέρω ποια από τις δύο γλώσσες να προτιμήσω...μου αρέσουν περισσότερο νομίζω τα ιταλικά.... αλλά δεν ξέρω. τι προτείνετε?
ξέρω αγγλικά και γερμανικά. και θέλω σε σύντομο διάστημα να αποκτήσω πτυχίο σε μία απο τις δύο γλώσσες. επίσης, ιδιαίτεο ή φροντ; και αν ναι σε αθήνα ξέρετε κάποιο??
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,939 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε: στις 16:34, 17-08-12:

είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα..τελικά προτιμησα τα Ιταλικά! σε φροντιστήριο πήγα, μόνο 2 άτομα είμαστε
Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 674 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε: στις 17:42, 17-08-12:

Español
Παράθεση

Εquilibria (Equilibrium)

Απόφοιτος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Πειραιά . Έχει γράψει 161 μηνύματα.

O Εquilibria Everything is best in moderation έγραψε: στις 17:47, 17-08-12:

Italiani fratelli
Una faccia una razza
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rafita

Απόφοιτος

H rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H rafita έγραψε: στις 23:29, 18-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα..τελικά προτιμησα τα Ιταλικά! σε φροντιστήριο πήγα, μόνο 2 άτομα είμαστε

στην αθήνα μηπως;

μεχρι στιγμης ειναι 2-1 ιταλικά- ισπανικά!!! χαχαχαχα
αχ δεν ξερω!!! οι μισοι λένε ετσι και οι αλλοι μισοί αλλιώς....
και μένα μου αρέσουν και οι δύο γλώσσες
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qwerty111 : 19-08-12 στις 07:54. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

venividivici43946

Φοιτητής

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,194 μηνύματα.

O venividivici43946 έγραψε: στις 23:33, 18-08-12:

Η απάντηση εξαρτάται από το αντικείμενο των σπουδών και το μελλοντικό επάγγελμα.
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,939 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε: στις 02:56, 19-08-12:

όχι όχι για τη Λάρισα μιλάω!
Παράθεση

evi07larissa

Διάσημο Μέλος

H evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

H evi07larissa έγραψε: στις 02:59, 19-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
όχι όχι για τη Λάρισα μιλάω!
σε ποιο;;;
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε: στις 03:02, 19-08-12:

στην Παναγούλη είναι..έχω ξεχάσει το όνομα χααχαχ προς την Πολυτεχνείου όχι προς την Λαού
Βασικά, για να σου πει κάποιος καλύτερη άποψη θα πρέπει να έχει κάνει και τις 2 γλώσσες..εδώ ο καθένας σου λέμε ποιαν ξέρουμε άρα κάνε αυτή
Παράθεση

dragonver

Φοιτητής

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O dragonver έγραψε: στις 17:04, 19-08-12:

Χωρίς να ξέρω Ισπανικά, τα Ιταλικά πιστεύω ότι είναι πιο ωραία! Βέβαια τα Ιταλικά τα μιλάνε ~70 εκατομμύρια ενώ τα Ισπανικά πολλά περισσότερα... Η επιλογή δική σου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rafita

Απόφοιτος

H rafita έγραψε: στις 20:25, 19-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici43946
Η απάντηση εξαρτάται από το αντικείμενο των σπουδών και το μελλοντικό επάγγελμα.
νηπιαγωγός είμαι. γνωρίζω ήδη αγγλικά και γερμανικά!
Παράθεση

ILHM

Νεοφερμένος

H ILHM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H ILHM έγραψε: στις 22:51, 13-01-13:

Τα 2 χρονια που λέτε για το πτυχίο(Β2 φαντάζομαι)...τι ακριβώς σημαίνει?Κάθε μέρα ,2 φορές την εβδομάδα ,πόσες ώρες?
Παράθεση

aifos

Νεοφερμένος

H aifos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H aifos νομικη αθηνων έγραψε: στις 22:54, 28-09-13:

γεια σας!! ηθελα να ρωτησω κατι.. ξέρω αγγλικά και γαλλικα (εχω παρει δλδ proficiency και στ δυο) και θέλω σε σύντομο διάστημα να αποκτήσω πτυχίο σε μία απο τις δύο γλώσσες ιταλικα- ισπανικα .. μου αρεσουν εξισου και οι δυο.. ποια θα προτεινατε???
επίσης, ιδιαίτερο ή φροντ; και αν ναι σε αθήνα ξέρετε κάποιο??
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιταλικά - Από Lazos
      Το θέμα έχει λάβει 449 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-17 στις 09:59.
    • Γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά - Από dIm@kIs14
      Το θέμα έχει λάβει 101 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-07-17 στις 23:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα