Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,850 εγγεγραμμένα μέλη και 2,473,586 μηνύματα σε 78,686 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 129 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Επαγγελματική αποκατάσταση Βιολογικού

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

H Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Peace_ έγραψε: στις 23:23, 18-06-14:

Επειδή είμαι σε ένα δίλλημα, μεταξύ βιολογικού και ιατρικής, με ένα χάος να επικρατεί στο μυαλό μου, θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε λίγο;
1. Ισχύει ότι σε κάποιες χώρες της ευρώπης οι βιολόγοι κάνουν αιμοληψίες, και μπορούν να ανοίξουν αιματολογικό εργαστήριο;
2. Είναι αλήθεια ότι κατά τη διάρκεια της εργασίας του βιολόγου μπορεί να εκτεθεί σε επικίνδυνες/καρκινογόνες ουσίες;
3. Χαρακτηρίζεται η δουλειά του βιολόγου από οποιαδήποτε μονιμότητα (εκτός από τη δουλειά του καθηγητή);
4. Είναι αλήθεια ότι οι βιολόγοι έχουν εξαντλητικά ωράρια και δεν αμείβονται επαρκώς;
5. Ποιές είναι οι εναλλακτικές ενός βιολόγου το έτος 2014;
6. Αναμένεται να δημιουργηθούν περισσότερες προοπτικές τα επόμενα χρόνια, δηλαδή ισχύει ότι η βιολογία είναι η επιστήμη του μέλλοντος;

Αυτά με καίνε αυτή τη στιγμή όσον αφορά τη βιολογία. Οποιαδήποτε βοήθεια αποδεκτή, είμαι πολύ μπερδεμένη...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O aladdin έγραψε: στις 23:53, 18-06-14:

Παρελειψες να μας πεις καποια σημαντικα στοιχεια οπως, εισαι απο πλουσια οικογενεια ή φτωχη? εξωτερικο πας ή οχι? τι δουλεια θες να κανεις ή τουλαχιστον τι δε θες, ξερεις? ειναι κι αλλα, απαντα αυτα κ βλεπουμε.
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

H Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Peace_ έγραψε: στις 23:57, 18-06-14:

Δεν θέλω να γίνω καθηγήτρια. Εξωτερικό πάω. Μου αρέσουν τα πειράματα.
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O aladdin έγραψε: στις 00:09, 19-06-14:

Πειραματα εννοεις φυσικης?
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

H Peace_ έγραψε: στις 00:10, 19-06-14:

Bioλογίας και χημείας! Εννοείται όμως ότι η έρευνα είναι πολύ περιορισμένη στην ελλάδα...
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε: στις 00:14, 19-06-14:

Δεν ειναι περιορισμενη η ερευνα, μη συγκρινεις με αμερικη. Μπορεις να κανεις το διδακτορικο σου αλλα και post-doc ερευνα. Απλα δε βγαζεις λεφτα.
Παράθεση

din@!! (Κωνσταντίνα)

Φοιτητής

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

H din@!! έγραψε: στις 00:15, 19-06-14:

Σου απαντάω στα παρακάτω:
2.) Ναι, ανάλογα και με το πεδίο της ερευνάς σου μπορεί να εκτεθείς και σε πιθανά βλαβερές ουσίες. Κίνδυνοι υπάρχουν σε εργαστηρια, μην ξεχνάς ότι η Βιολογία είναι πολύ κοντά και με τη Χημεία, με ό,τι συνεπάγεται αυτό.
3.) Πιθανά εάν καταφέρεις και διοριστείς σε κάποιο Δημόσιο φορέα ερευνών ή σε κάποιο πανεπιστήμιο... χωρίς να παίρνω και όρκο. Πάντως σε επίπεδο φαρμακευτικών εταιριών ή εταιριών βιοτεχνολογίας εφόσον μιλάμε για ιδιωτικές επιχειρήσεις τα πράγματα είναι λιγότερο σίγουρα.
4.) Σύμφωνα με τον καθηγητή της Βιολογίας μου στο Λύκειο,ναι υπάρχουν εξαντλητικά ωράρια, ειδικά εαν έχεις πειραματόζωα στ εργαστήριο μπορεί να περάσεις νύχτες ολόκληρες άγρυπνος/άγρυπνη παρατηρώντας τα,περιμένοντας αποτελέσματα από πειράματα, προσέχοντας τα μην πεθάνουν κλπ κλπ... Όσο για την αμμοιβή...αν θες να έχεις χρήματα μη γίνεις επιστήμονας... Γίνε γιατρός και αφιερώσου στην ιατρική ως επάγγελμα, όχι σε έρευνα ή γίνε μηχανικός ή γίνε επιχειρηματίας. όχι επιστήμονας.
5.) Καθηγητής δευτεροβάθμιας, Καθηγητής τριτοβάθμιας, Ερευνητής σε πανεπιστήμιο, Ερευνητής σε άλλο δημόσιο φορέα/κέντρο ερευνών/νοσοκομείο κλπ, Εργασία σε φαρμακευτική εταιρεία, Εργασία σε εταιρεία βιοτεχνολογίας κλπ κλπ κλπ
6.)Πιθανά ναι αλλά δεν θα έλεγα οτι αυτό σ εξασφαλίζει δουλειά, καθώς πέρα από το γεγονός ότι στην Ελλάδα συγκεκριμένα τα πανεπιστημια παίρνουνε πολλούς σε αυτα τ τμήματα (στο Μοριακης Βιολογίας και Γενετικης εμαθα απο φοιτητη οτι ειχε γινει ολόκληρο θέμα) επιπλέον σε διαβεβαιω ότι οι περισσότεροι Έλληνες π έχω συναντήσει στ εξωτερικό σπουδάζουν Βιολογία. Είναι επίσης ένα πεδίο εξαιρετικά δημοφιλές και στο εξωτερικό. Πιθανά να υπάρξουν θέσεις σε παγκόσμιο επίπεδο αλλά θα είναι πάρα πολύ απαιτητικές
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

H Peace_ έγραψε: στις 00:16, 19-06-14:

Ναι, αλλά με τις σημερινές οικονομικές συνθήκες πόσους παίρνουν για διδακτορικά; Πρέπει να είσαι κορυφαίος στον τομέα σου. Και μετά το διδακτορικό,τι;

Ευχαριστω πολύ Ντίνα. Είμαι διατεθειμένη να διαβάσω πολύ, προκειμένου να πετύχω. Σε σύγκριση με την ιατρική, που όλοι με πιέζουν να πάω, η βιολογία δεν είναι τόσο κορεσμένος κλάδος.
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε: στις 00:18, 19-06-14:

Για διδακτορικο σε παιρνουν και ευκολα. Απλα θα χεις παει 30κατι και ακομα δε θα χεις παρει λεφτα στα χερια σου. Μετα το διδακτορικο μπορεις να διοριστεις καθηγητης ή να κανεις ερευνα. Δε χρειαζεται να σαι κορυφαιος, μην τρελενεσαι. Απλα δε θα βγαλεις λεφτα.
1
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 00:19, 19-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Peace_
Επειδή είμαι σε ένα δίλλημα, μεταξύ βιολογικού και ιατρικής, με ένα χάος να επικρατεί στο μυαλό μου, θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε λίγο;
1. Ισχύει ότι σε κάποιες χώρες της ευρώπης οι βιολόγοι κάνουν αιμοληψίες, και μπορούν να ανοίξουν αιματολογικό εργαστήριο;
Ναι ισχύει αλλά πρέπει οι βιολόγοι αυτοί εκτός από Bachelor να κατέχουν και Master στον τομέα της μικροβιολογίας. Να σημειώσω ότι πουθενά στον κόσμο οι βιολόγοι δεν κάνουν διάγνωση. Αυτή είναι αρμοδιότητα των ιατρών.
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε: στις 00:21, 19-06-14:

Δε μας ειπες ομως, αν σκεφτεις τον εαυτο σου στα 30 σου τι θα θελες να κανεις? ερευνα στη βιολογια ή να σαι γιατρος? ειναι διαφορετικα πραγματα.
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

H Peace_ έγραψε: στις 00:22, 19-06-14:

Δηλαδή καταλαβαίνω ότι το μόνο δίλημμα μεταξύ ιατρικής και βιολογίας είναι τα χρήματα, καθώς επαγγελματικές ευκαιρίες υπάρχουν και στους δύο κλάδους.

Στα 30 μου, ως απόφοιτος βιολογίας, θέλω να ασχοληθώ με τους μικροοργανισμούς και την ανοσία, ή εναλλακτικά με τον καρκίνο. Η βιολογία και η ιατρική συνδέονται με μεταπτυχιακά ή διδακτορικά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Peace_ : 19-06-14 στις 00:28.
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε: στις 00:25, 19-06-14:

Δεν ειναι τα χρηματα μονο. Αλλη δουλεια κανει ο γιατρος, αλλη ο βιολογος. Καμμια σχεση.
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

H Peace_ έγραψε: στις 00:29, 19-06-14:

Η ιατρική είναι συχνά η εφαρμογή των πορισμάτων της βιολογίας;
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

O aladdin έγραψε: στις 00:30, 19-06-14:

Αναλογως την ειδικοτητα του ιατρου.
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε: στις 00:31, 19-06-14:

παιδια κατι ασχετο με το διδακτορικο... υπαρχει λογος να κανεις διδακτορικο αν δε θελεις να δουλεψεις σε πανεπιστημιο? στο εξωτερικο θα εχεις καλυτερες πιθανοτητες να βρεις δουλεια με πολυ καλη αμοιβη, αν εχεις Dr.?
Παράθεση

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

H Peace_ έγραψε: στις 00:31, 19-06-14:

Δηλαδή ο βιολόγος μπορεί να συνεισφέρει στην ιατρική μέσω της έρευνας;
Παράθεση

Vidok

Φοιτητής

Ο Vidok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Vidok έγραψε: στις 15:20, 23-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
παιδια κατι ασχετο με το διδακτορικο... υπαρχει λογος να κανεις διδακτορικο αν δε θελεις να δουλεψεις σε πανεπιστημιο? στο εξωτερικο θα εχεις καλυτερες πιθανοτητες να βρεις δουλεια με πολυ καλη αμοιβη, αν εχεις Dr.?
Μεγάλο και περίπλοκο το θέμα που θίγεις. Σίγουρα εξαρτάται από την ειδικότητα που θα διαλέξεις. Ο economist είχε ένα αρκετά αμφιλεγόμενο άρθρο το 2010 περί του θέματος: http://www.economist.com/node/17723223 που καταλήγει σε αυτό: "The earnings premium for a PhD is 26%. But the premium for a master's degree, which can be accomplished in as little as one year, is almost as high, at 23%. In some subjects the premium for a PhD vanishes entirely." Φυσικά υπάρχουν και πολύ καλοπληρωμένες δουλειές έξω από τον ακαδημαϊκό χώρο που απαιτούν phd, π.χ. software engineer στη google https://www.google.com/about/careers...o&jid=3251001&

Αρχική Δημοσίευση από Peace_
Δηλαδή ο βιολόγος μπορεί να συνεισφέρει στην ιατρική μέσω της έρευνας;
Μα φυσικά! Μεγάλο μέρος της ιατρικής έρευνας γίνεται από βιολόγους. Οι γονείς μου είναι μοριακοί βιολόγοι και για πολλά χρόνια έκαναν έρευνα σε ηπατολογικά εργαστήρια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vidok : 23-06-14 στις 15:20. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

Natasa_Vol

Νεοφερμένος

H Natasa_Vol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Natasa_Vol έγραψε: στις 22:22, 28-05-19:

Τελικά λεφτά πως βγάζεις έχει καταλάβει κανεις; με πτυχία και μεταπτυχιακά έχω δει παιδιά να παίρνουν ψίχουλα.... Δεν καταλαβαίνω
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,907 μηνύματα.

O nPb ζω σε μια βρώμικη πόλη...έλεος! έγραψε: στις 23:22, 28-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Natasa_Vol
Τελικά λεφτά πως βγάζεις έχει καταλάβει κανεις; με πτυχία και μεταπτυχιακά έχω δει παιδιά να παίρνουν ψίχουλα.... Δεν καταλαβαίνω

Kαλύτερα που δεν καταλαβαίνεις. Η αγορά εργασίας ειδικά στο εξωτερικό δεν είναι τόσο "ονειρεμένη" σε ροζ πούπουλα, όπως τη νομίζουν αρκετοί και αρκετές. Σαφώς προσφέρονται ευκαιρίες κλπ, αλλά στην τελική ένας μισθός είναι που μέχρι να μπει στον τραπεζικό λογαριασμό για να πληρώνεις τον μήνα βιοπορισμού, οι περγαμηνές από μόνες τους δεν επαρκούν πάντα! No moral world..Σόρρυ που στο χαλάω.

Τι πτυχία και παραπτυχία. Το δε αστείο της υπόθεσης είναι ότι βλέπω στο Linkedin κυρίως Έλληνες που αντί να έχουν την ειλικρίνεια να πουν ότι είναι άνεργοι με πτυχίο, προτιμούν να γράφουν ότι είναι υποψήφιοι διδάκτορες. Τέτοια κάψα για έρευνα μόνο στην Ελλάδα. Απορώ τι θα έλεγε ο Euler. Συνομήλικοί τους με λιγότερες σπουδές έχουν πιο στοχευμένα και αξιοζήλευτα βιογραφικά, χρόνια προϋπηρεσίας και όχι κάψα για "έρευνα".
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια