Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,814 μηνύματα σε 79,148 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 282 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Σπουδές στη Γαλλία

Lucy

Μαθητής Γ' λυκείου

H Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Lucy έγραψε: στις 15:09, 09-05-10:

Γεια σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος θέλει να σπουδάσει στην Γαλλία ποιο πτυχίο πρέπει να έχει?
Και όσο μεγαλύτερο επίπεδο έχει τόσες περισσότερες πιθανότητες έχει να μπει?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

VakocNE (Κωστάκης ;))

Μαθητής Α' λυκείου

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O VakocNE Sans l amour.... CALOGERO..<3 έγραψε: στις 00:18, 10-07-10:

Lucy και εμένα με ενδιαφέρουν οι σπουδές στη Γαλλία αν δεν καταφέρω να περάσω Νομική εδώ... Με τρελαίνουν τα γαλλικά και γενικά είμαι ερωτευμένος με τη χώρα,τον πολιτισμό και όλα τα συναφή.. Εσύ το έχεις ως εναλλακτική αποτυχίας ή θες κατευθείαν να πας;

Λοίπον, πρώτα απ' όλα πρέπει να απευθυνθείς στο ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ ή ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗΣ για να σε συμβουλεύσουν και να σε προσανατολίσουν..!! Εγώ λόγω του οτι είναι λίγο νωρίς, δεν έχω ρωτήσει ακόμα, αλλά έχω κάνει προσωπική έρευνα..!! Μπορείς να μπεις σε αυτό το site και να δεις τη λίστα με όλα τα γαλλικά πανεπιστήμια ανά περιοχήhttp://www.enseignementsup-recherche...iversites.html . Μιας και λες Παρίσι, θέλω να σου πω να αποφύγεις όσο το δυνατόν περισσότερο την πρωτεύουσα, για το καλό της τσέπης σου. Πραγματικά είναι πολύ πιο ακριβά απ' οτι στην επαρχία..!! (αναμενόμενο). Εγώ σκέφτομαι για την περιοχή του Στρασβούργου ή της Λίλλ.. Αλλά περισσότερο προς το Στρασβουργάκι.!!
Ακόμη μπορείς να μπεις εδώ για διαφορές άλλες πληροφορίες.. Είναι πολύ κατατοπιστικό.http://www.campusfrance.org/index.htm
Αα να σου πω και κάτι ιδιαίτερα σημαντικό. Δεκτός δεν γίνεσαι αν δεν έχεις το β2.. Αλλά σε περίπτωση που δεν το έχεις και παρ' όλα αύτα έχεις τις γνώσεις, πριν την εισαγωγή σου, μπορέις να δώσεις εξετάσεις.!! Τέλος, να ξέρεις ότι υπάρχουν ήδη αρκετοί έως πολλοί Έλληνες φοιτητές, πράγμα που μόνο θετικά μπορεί να μετρήσει.!!!

Λοιπόν, αυτά από 'μενα!! Για ό,τι άλλο θές, ή με πμ ή εδώ...
3
Παράθεση

Lucy

Μαθητής Γ' λυκείου

H Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Lucy έγραψε: στις 14:50, 26-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από VakocNE
Lucy και εμένα με ενδιαφέρουν οι σπουδές στη Γαλλία αν δεν καταφέρω να περάσω Νομική εδώ... Με τρελαίνουν τα γαλλικά και γενικά είμαι ερωτευμένος με τη χώρα,τον πολιτισμό και όλα τα συναφή.. Εσύ το έχεις ως εναλλακτική αποτυχίας ή θες κατευθείαν να πας;

Λοίπον, πρώτα απ' όλα πρέπει να απευθυνθείς στο ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΘΗΝΩΝ ή ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗΣ για να σε συμβουλεύσουν και να σε προσανατολίσουν..!! Εγώ λόγω του οτι είναι λίγο νωρίς, δεν έχω ρωτήσει ακόμα, αλλά έχω κάνει προσωπική έρευνα..!! Μπορείς να μπεις σε αυτό το site και να δεις τη λίστα με όλα τα γαλλικά πανεπιστήμια ανά περιοχήhttp://www.enseignementsup-recherche...iversites.html . Μιας και λες Παρίσι, θέλω να σου πω να αποφύγεις όσο το δυνατόν περισσότερο την πρωτεύουσα, για το καλό της τσέπης σου. Πραγματικά είναι πολύ πιο ακριβά απ' οτι στην επαρχία..!! (αναμενόμενο). Εγώ σκέφτομαι για την περιοχή του Στρασβούργου ή της Λίλλ.. Αλλά περισσότερο προς το Στρασβουργάκι.!!
Ακόμη μπορείς να μπεις εδώ για διαφορές άλλες πληροφορίες.. Είναι πολύ κατατοπιστικό.http://www.campusfrance.org/index.htm
Αα να σου πω και κάτι ιδιαίτερα σημαντικό. Δεκτός δεν γίνεσαι αν δεν έχεις το β2.. Αλλά σε περίπτωση που δεν το έχεις και παρ' όλα αύτα έχεις τις γνώσεις, πριν την εισαγωγή σου, μπορέις να δώσεις εξετάσεις.!! Τέλος, να ξέρεις ότι υπάρχουν ήδη αρκετοί έως πολλοί Έλληνες φοιτητές, πράγμα που μόνο θετικά μπορεί να μετρήσει.!!!

Λοιπόν, αυτά από 'μενα!! Για ό,τι άλλο θές, ή με πμ ή εδώ...
Ευχαριστώ!
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 20:12, 24-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lucy
Γεια σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος θέλει να σπουδάσει στην Γαλλία ποιο πτυχίο πρέπει να έχει?
Πήγαινε εδώ
https://www.ischool.gr/showpost.p...4&postcount=17
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 21:44, 25-11-11:

Ξέχασα να πω ότι το καλό (και το σημαντικότερο όλων) με τα γαλλικά πανεπιστήμια είναι ότι είναι δωρεάν σε αντίθεση με όλα τα άλλα όλων των άλλων χωρών. Πληρώνεις μόνο την εγγραφή σου σε κάθε έτος. Δηλαδή μέχρι 300 ευρώ. Μάλιστα... καλά διαβάσατε. Μόνο τόσα. Επίσης σου πληρώνουν μέχρι και το 75% του ενοικίου αρκεί να κατοικείς σε περιοχή που έχει λογικά ενοίκια βέβαια.

Όλα αυτά από ένα φίλο τυχερό και τζαμπατζή που σπουδάζει στην Γαλλία...
3
1
Παράθεση

apanthimos

Απόφοιτος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O apanthimos έγραψε: στις 20:09, 06-01-12:

Σε μια εποχή που οι κρατικές παροχές λιγοστεύουν ή εκμηδενίζονται ωραίο είναι να διαβάζουμε και να κούμε κάτι τέτοια.

Αρχική Δημοσίευση από Lucy
Γεια σε όλους!
Τουλάχιστον Β2
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 02-02-12 στις 00:08. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 13:20, 11-01-12:

Για οινολογία ξέρω ότι ζητάνε Β2. Για ιατρική πιστεύω C1. Όλα εξαρτώνται από την κάθε σχολή.

Υ.ΓΕλπίζω να είδες την απάντησή μου στην απορία σου https://www.ischool.gr/showpost.p...6&postcount=24
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 1,207 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε: στις 15:39, 11-01-12:

Τελεια! Καλό αυτο! Βλεπω οι περισσότεροι να στρέφονται προς εξωτερικό μερια!
2
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 00:17, 24-01-12:

Για τις άλλες χώρες και πόσο πληρώνεις κάθε μήνα εδώ https://sites.google.com/site/grasep...e-ekpaideuse-5

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη A propos : 24-01-12 στις 00:31.
Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H cosmopolitan έγραψε: στις 03:42, 24-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από A propos
Ξέχασα να πω ότι το καλό (και το σημαντικότερο όλων) με τα γαλλικά πανεπιστήμια είναι ότι είναι δωρεάν σε αντίθεση με όλα τα άλλα όλων των άλλων χωρών. Πληρώνεις μόνο την εγγραφή σου σε κάθε έτος. Δηλαδή μέχρι 300 ευρώ. Μάλιστα... καλά διαβάσατε. Μόνο τόσα. Επίσης σου πληρώνουν μέχρι και το 75% του ενοικίου αρκεί να κατοικείς σε περιοχή που έχει λογικά ενοίκια βέβαια.

Όλα αυτά από ένα φίλο τυχερό και τζαμπατζή που σπουδάζει στην Γαλλία...
τι εννοείς οτι σου πληρώνουν το 75 τοις εκατό του ενοικίου?
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 18:09, 26-01-12:

Tι δεν καταλαβαίνεις;
Παράθεση

Θεωρητικος

Απόφοιτος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O Θεωρητικος έγραψε: στις 00:04, 02-02-12:

Για οποιον ενδιαφερεται...

http://www.epixeiro.gr/index.php?opt...-15&Itemid=322
Παράθεση

cosmopolitan

Δραστήριο Μέλος

H cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H cosmopolitan έγραψε: στις 00:33, 02-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από A propos
Tι δεν καταλαβαίνεις;
δεν ισχυεί αυτό που έγραψες
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 18:45, 02-02-12:

Iσχύει κανονικότατα. (κι εγώ στην αρχή δεν το πίστευα). Πρόκειται για το caf. Εννοείται βέβαια πως θα τους δώσεις έγγραφα με τα εισοδήματα των γονέων σου και ότι το ενοίκιο θα είναι εύλογο η θα είναι residence universitaire. Το ξέρω από φίλο μου που το παίρνει. (παίρνει 200 περίπου ευρώ για 300 περίπου ευρώ ενοίκιο - νοικιάζει διαμέρισμα 15 τετραγωνικά μέτρα) Το δίνει το κράτος στον ιδιοκτήτη ή στον ενοικιαστή (ανάλογα με την περίπτωση). Νομίζω ότι στην χειρότερη περίπτωση είναι 100 ευρώ το μήνα. Αν θες κάτι παραπάνω στείλε μου μήνυμα. (καλό είναι να μην το ξέρουν πολλοί...)

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

http://www.infowine.gr/el/wineducati...ogram/?nid=458
http://www.grece.campusfrance.org/node/9730

Τα επιδόματα στέγης: Ακριβώς όπως οι Γάλλοι, οι ξένοι φοιτητές μπορούν να επωφελούνται από τα επιδόματα στέγης: το κοινωνικό επίδομα στέγης ALS ή την προσωπική επιχορήγηση στέγης APL, ανάλογα με το τύπο της κατοικίας. Τα επιδόματα αυτά χορηγούνται από το Ταμείο Οικογενειακών Επιδομάτων (CAF) του τόπου κατοικίας (www.caf.fr). Το πανεπιστήμιό σας ή το γραφείο υποδοχής ξένων φοιτητών θα σας βοηθήσει να υποβάλετε σχετική αίτηση στο CAF.

Η βοήθεια που προσφέρει το Caf είναι ανάλογη με το κόστος που έχει ο χώρος που νοικιάζετε, είτε αυτό είναι εστία, είτε σπίτι. Μην ξεχάσετε ότι θα πρέπει να έχετε λογαριασμό σε γαλλική τράπεζα για να μπορεί να σας καταθέτει εκεί κάθε μήνα τα χρήματα.

Μία άλλη βοήθεια που προσφέρει το γαλλικό κράτος, αλλά αυτή έχει σημασία μόνο στους ξένους, είναι ότι έχει σε κάθε πόλη Office de tourisme. Εκεί, μπορεί να πάει κανείς και να ρωτήσει οποιαδήποτε πληροφορία θέλει όσον αφορά στα δρομολόγια των λεωφορείων και σε θέματα καθημερινότητας, όπως επίσης και να πάρει χάρτη τις πόλης κτλ..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη A propos : 02-02-12 στις 19:07. Αιτία: Συγχώνευση Συνεχόμενων Μηνυμάτων
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 19:27, 02-03-12:

Σπουδές στη Γαλλία > Grèce

http://www.grece.campusfrance.org/node/104147

Παρασκευή 9 Μαρτίου 2012
Το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης διοργανώνει μια Ημέρα Ανοικτών Θυρών με θέμα ‘’Σπουδές στη Γαλλία ‘’ την Παρασκευή 9 Μαρτίου 2012 από τις 11 π.μ. έως τις 7 μ.μ.
VENUE:
THEME: ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ, ΕΛΛΑΔΑ
Το προσωπικό της υπηρεσίας για σπουδές στη Γαλλία θα είναι στη διάθεση των μαθητών Λυκείου και των φοιτητών για να τους ενημερώσει με προσωπικές συνεντεύξεις και θεματικές παρουσιάσεις για το πρόγραμμα σπουδών των γαλλικών πανεπιστημίων, τις διαδικασίες εγγραφής, και τη διαμονή τους στη Γαλλία.

και εδώ
http://www.thousandnews.gr/index.php...-49&Itemid=128
Παράθεση

unique

Νεοφερμένος

H unique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H unique έγραψε: στις 23:27, 08-03-12:

καλησπερα! μηπως ξερει καποιος να μου πει ποια ειναι η διαδικασια για να γραφτω σε ενα πανεπιστημιο στο Βελγιο?
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,528 μηνύματα.

O stathakis έγραψε: στις 23:38, 03-04-12:

υπαρχει περιπτωση να σπουδασω γαλλια(ψυχολογια).εχω κανει τα διαβηματα και τωρα περιμενω...αν και θα δωσω κανονικα πανελληνιες και θελω να πιασω καποια σχολη και εδω.(που να μ αρεσει(γαλλικη φιλολογια,κοινωνιολογια κτλ...)).τι να πω???θα δουμε.
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΕΙ/Πάτρα) . Έχει γράψει 1,207 μηνύματα.

H Muxu Su έγραψε: στις 15:22, 04-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
υπαρχει περιπτωση να σπουδασω γαλλια(ψυχολογια).εχω κανει τα διαβηματα και τωρα περιμενω...αν και θα δωσω κανονικα πανελληνιες και θελω να πιασω καποια σχολη και εδω.(που να μ αρεσει(γαλλικη φιλολογια,κοινωνιολογια κτλ...)).τι να πω???θα δουμε.
Δηλαδή περιμένεις να σου απαντήσουν για να δεις εαν σε έχουν δεχθεί;
Παράθεση

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,528 μηνύματα.

O stathakis έγραψε: στις 12:25, 05-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από amalia 6
Δηλαδή περιμένεις να σου απαντήσουν για να δεις εαν σε έχουν δεχθεί;
ναι αν και απο την β επιλογη μου ελαβα θετικο μηνυμα.αρα ειναι πιθανο να με δεχτουν!
Παράθεση

Muxu Su

Φοιτητής

H Muxu Su έγραψε: στις 14:58, 05-04-12:

Αρχική Δημοσίευση από stathakis
ναι αν και απο την β επιλογη μου ελαβα θετικο μηνυμα.αρα ειναι πιθανο να με δεχτουν!
Πολύ ωραία!! Και εκεί λογικά θα πρέπει να πληρώνεις ένα μηνιαίο ποσό ε;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια