Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,483,053 μηνύματα σε 79,158 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 349 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Άποψη για φοίτητη σε ιδιωτικό ΙΕΚ

kostashelp

Νεοφερμένος

Ο kostashelp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kostashelp έγραψε: στις 02:09, 20-09-19:

Καλησπέρα σας,

αντιμετωπίζω τον εξής προβληματισμό. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω μαγειρική και γι αυτό έχω κάνει ήδη κάποιες συζητήσεις σε ιδιωτικές σχολές ΙΕΚ στον Πειραιά (ΑΚΜΗ, ΟΜΗΡΟΣ, ΑΛΦΑ). Όπως είναι αναμενόμενο, και οι τρεις, παρουσίασαν τους χώρους και την φοίτηση με παραπάνω από ιδανικό τρόπο. Ενώ μου επισήμαναν την αναγνωρισημότητα και την εγκυρότητα του πτυχίου σε εσωτερικό και εξωτερικό. Σε αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο βρήκα πολλά άρθρα που καταγγέλουν τους χώρους και τις συμπεριφορές. Επίσης, διάβασα πως πολλοί απόφοιτοι αντιμετωπίζουν προβλήματα με την εγκυρότητα των πτυχίων τους. Για να μην αναφέρω όσους ισχυρίζονται ότι πρόκειται για πεταμένα λεφτά. Παρακαλώ όσοι έχετε κάποια εμπειρία ή έχετε τελειώσει ιδιωτική σχολή ΙΕΚ με αυτήν την ειδικότητα να μου πείτε την άποψή σας. Σας ευχαριστώ.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

yozerehs

Συντονιστής

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,009 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε: στις 03:35, 22-09-19:

Όσοι λένε ότι είναι πεταμένα λεφτά τα ΙΕΚ, συνήθως αναφέρονται για Τμήματα που υπάρχουν και στα δημόσια Πανεπιστήμια (π.χ. Διοίκηση Επιχειρήσεων), με αποτέλεσμα να θεωρούνται οι απόφοιτοι ΙΕΚ ως "δεύτερης κατηγορίας" πτυχιούχοι. Για ειδικότητες όμως που δεν υπάρχουν στα δημόσια Πανεπιστήμια (π.χ. μάγειρας που σε ενδιαφέρει) σίγουρα έχει μεγαλύτερο κύρος το πτυχίο που θα πάρεις, αφού αυτοί που θα ανταγωνιστείς στην αγορά εργασίας θα προέρχονται από την ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης.
6
1
Παράθεση

island

Νεοφερμένος

H island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

H island έγραψε: στις 15:27, 22-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από kostashelp
Καλησπέρα σας,

αντιμετωπίζω τον εξής προβληματισμό. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω μαγειρική και γι αυτό έχω κάνει ήδη κάποιες συζητήσεις σε ιδιωτικές σχολές ΙΕΚ στον Πειραιά (ΑΚΜΗ, ΟΜΗΡΟΣ, ΑΛΦΑ). Όπως είναι αναμενόμενο, και οι τρεις, παρουσίασαν τους χώρους και την φοίτηση με παραπάνω από ιδανικό τρόπο. Ενώ μου επισήμαναν την αναγνωρισημότητα και την εγκυρότητα του πτυχίου σε εσωτερικό και εξωτερικό. Σε αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο βρήκα πολλά άρθρα που καταγγέλουν τους χώρους και τις συμπεριφορές. Επίσης, διάβασα πως πολλοί απόφοιτοι αντιμετωπίζουν προβλήματα με την εγκυρότητα των πτυχίων τους. Για να μην αναφέρω όσους ισχυρίζονται ότι πρόκειται για πεταμένα λεφτά. Παρακαλώ όσοι έχετε κάποια εμπειρία ή έχετε τελειώσει ιδιωτική σχολή ΙΕΚ με αυτήν την ειδικότητα να μου πείτε την άποψή σας. Σας ευχαριστώ.
Για την ειδικότητα που σ ενδιαφέρει και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε πανεπιστημιακή εκπαίδευση μια χαρά είναι το ΙΕΚ.Στην πόλη όπου ζω υπάρχει μια ιδιωτική σχολή μαγειρικής (όχι επώνυμη) και τα παιδιά τα βοηθά η διεύθυνση να κάνουν πρακτική και μια χαρά δουλειές βρήσκουν μετά είναι πολύ ευχαριστημένοι.
Παράθεση

VasK

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο VasK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 261 μηνύματα.

O VasK έγραψε: στις 15:46, 22-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από yozerehs
Όσοι λένε ότι είναι πεταμένα λεφτά τα ΙΕΚ, συνήθως αναφέρονται για Τμήματα που υπάρχουν και στα δημόσια Πανεπιστήμια (π.χ. Διοίκηση Επιχειρήσεων), με αποτέλεσμα να θεωρούνται οι απόφοιτοι ΙΕΚ ως "δεύτερης κατηγορίας" πτυχιούχοι. Για ειδικότητες όμως που δεν υπάρχουν στα δημόσια Πανεπιστήμια (π.χ. μάγειρας που σε ενδιαφέρει) σίγουρα έχει μεγαλύτερο κύρος το πτυχίο που θα πάρεις, αφού αυτοί που θα ανταγωνιστείς στην αγορά εργασίας θα προέρχονται από την ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης.
Δημοσιογραφια είναι εξαίρεση;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Demy03, angelikitaraxia, miconi

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιδιωτικό ΙΕΚ μαγειρικής - Από alekos123asd
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-03-18 στις 11:31.
    • Ιδιωτικό VS δημόσιο - Από drunk
      Το θέμα έχει λάβει 57 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία iCareer: Εργασία & Καριέρα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-09-17 στις 16:55.
    • Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο - Από Scandal
      Το θέμα έχει λάβει 506 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-08-17 στις 00:06.
    • Πολιτικός μηχανικός σε ιδιωτικό - Από BilliSsS
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σχολές-Τμήματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-06-11 στις 17:30.
    • Από ιδιωτικό σε δημόσιο - Από Hey Joy
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-05-08 στις 16:00.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα