Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,076 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,035 μηνύματα σε 79,114 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 344 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Blue black or white gold?

Blue black or white gold?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
Blue/Black
13
52,00%
White/Gold
12
48,00%

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 17:08, 28-02-15:

Για όποιον δεν το ξέρει έχει γίνει φασαρία με ένα φόρεμα που ανέβηκε αρχικά στο tumblr λόγω του χρώματός του. Το περίεργο είναι πως για την ίδια φωτογραφία υπάρχουν 2 πιθανές οπτικές και αυτό είναι που φρικάρει πολλούς. Κάποιοι το βλέπουν μπλε και μαύρο ενώ κάποιοι άλλοι άσπρο και χρυσό. Λένε γενικά πως αυτο εξηγείται επιστημoνικά και έχει να κάνει με το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας το context με το φωτισμό γύρω από το αντικείμενο. Όπως και να χει, ποια η δική σας γνώμη;

Εδώ είναι ένα άρθρο που το συζητά.
http://www.businessinsider.com/white...e-dress-2015-2

Και αυτή είναι η πολυσυζητημένη φωτογραφία του φορέματος.

Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Alan

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 564 μηνύματα.

O Alan έγραψε: στις 17:09, 28-02-15:

#Black&Blue
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 17:18, 28-02-15:

Εγώ Χρυσό και Άσπρο.
EDIT: Ρε παιδιά, προσπαθώ ώρα τώρα να το δω μπλε-μαύρο, και ΔΕΝ μπορώ!!!

Ο νευροεπιστήμονας Bevil Conway μίλησε για το παράξενο φαινόμενο στο αμερικανικό περιοδικό Wired και εξήγησε το παράδοξο γεγονός ως εξής: «Διαφορετικά μήκη κύματος του φωτός που αντιστοιχούν σε διαφορετικά χρώματα, μπαίνουν μέσα στα μάτια μας μέσα από τους φακούς και "χτυπούν" τον αμφιβληστροειδή χιτώνα. Εκεί, οι χρωστικές ουσίες διεγείρουν τις νευρικές συνδέσεις του οπτικού φλοιού και επιτρέπουν στον εγκέφαλο να σχηματίσει αυτά τα σήματα που λαμβάνει σε μια εικόνα.

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος φιλτράρει και φωτίζει αυτό που λαμβάνει για να δει το πραγματικό χρώμα ενός αντικειμένου αλλά το γαλαζωπό χρώμα του φορέματος επηρεάζει αυτή την ικανότητα του εγκεφάλου. Το οπτικό σύστημα κοιτάζει την εικόνα και προσπαθεί να βρει τα χρώματά της αλλά αυτά τα βλέπει ο καθένας ανάλογα με τον φωτισμό που επικρατεί. Έτσι, οι άνθρωποι που βλέπουν λιγότερο τη μπλε πλευρά θεωρούν ότι το χρώμα του φορέματος είναι λευκό με χρυσό ενώ εκείνοι που βλέπουν λιγότερο την χρυσή απόχρωσή του καταλήγουν να υποστηρίζουν ότι το χρώμα του φορέματος είναι μπλε και μαύρο».
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavri_ : 28-02-15 στις 17:37. Αιτία: πρόσθεση quote
1
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε: στις 17:31, 28-02-15:

Χρυσό και άσπρο. Όποιος διαφωνεί fight me irl στο ΟΠΑ.
2
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε: στις 17:33, 28-02-15:

Κλαίω
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 637 μηνύματα.

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε: στις 17:43, 28-02-15:

Λέτε να παίζει ρόλο το κόντραστ της οθόνης μας;
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε: στις 17:45, 28-02-15:

Όχι δεν είναι η οθόνη, το κοιτούσα χθες μαζί με κάτι φίλους μου και οι απόψεις ήταν 50-50
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών (ΑΕΙ/Βόλος) και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,968 μηνύματα.

H methexys έγραψε: στις 17:50, 28-02-15:

Πραγματικα δεν μπορω να καταλάβω πως το βλέπετε άσπρο. Χρυσό ναι,αλλα άσπρο;
6
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Χημείας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 4,504 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε: στις 17:53, 28-02-15:

Πριν ανοίξει το θέμα ο θεματοθέτης, δεν ήξερα ότι το συγκεκριμένο "φόρεμα" τις τελευταίες μέρες έχει απασχολήσει τόσο κόσμο! Πάντως μου κίνησε τη περιέργεια το γεγονός της "διαφορετικότητας" των χρωμάτων.

Πάντως, πέρα από τις απόψεις/εξηγήσεις που έχουν ακουστεί/δοθεί για το "φαινόμενο" (), σκέφτηκα και κάτι άλλο, αλλά μάλλον είναι πατάτα, και για να το επιβεβαιώσω θα έπρεπε να ξέρω τι χρώμα μάτια έχουν όσοι δίνουν τις διάφορες απαντήσεις...
Anyway, πολύ θα ήθελα να απαντήσουν όσοι περισσότεροι γίνεται στη δημοσκόπηση. Το βρίσκω ενδιαφέρον!
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διδακτορικός

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε: στις 18:01, 28-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από mathguy1996
Χρυσό και άσπρο. Όποιος διαφωνεί fight me irl στο ΟΠΑ.
ill rek u m8
ειναι μπλε και χρυσο
3
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 597 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε: στις 18:03, 28-02-15:

Πάντως εγώ στο κινητό το έβλεπα black&blue ενώ στο pc το βλέπω gold&blue. Τι να ψηφίσω;

Επίσης.
1
Παράθεση

Πληροφορικάριος

Φοιτητής

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε: στις 18:05, 28-02-15:

εγω μια φορά το βλέπω χρυσό-άσπρο μία μπλε-μαύρο
wtf?
1
Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε: στις 18:05, 28-02-15:

Χρυσο και ασπρο ! Μαα που ειναι το μπλε και μαυρο; θα τρελαθουμε;
1
Παράθεση

jucticeee

Φοιτητής

H jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H jucticeee έγραψε: στις 18:07, 28-02-15:

οντως ρε παιδια που το ειδατε το μπλε και το μαυρο??? ασπρο με χρυσο ειναι! βασικα μπεζ καπως
κανονικα ομως τι χρωμα ειναι???
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jucticeee : 28-02-15 στις 18:12.
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Φοιτητής

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 995 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε: στις 18:09, 28-02-15:

Στη συγκεκριμένη μπλε και μαύρο.
Παράθεση

eyb0ss

Φοιτητής

O eyb0ss Αντίο μάγκες. Σας εύχομαι τα καλύτερα... έγραψε: στις 18:09, 28-02-15:

Τώρα το βλέπω μπλε και μαύρο wtf
1
Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

H Stavri_ έγραψε: στις 18:11, 28-02-15:

Ρε σεις, τώρα που το ξανασκέφτομαι, το "χρυσό-άσπρο", δεν είναι το αρνητικό των "μπλε-μαύρο";;; Δεν είμαι σίγουρη, αλλά αν όντως είναι, τότε μιλάμε για καθαρά θέμα φωτισμού και του πως αντιλαμβάνονται οι οπτικοί νευρώνες τα διάφορα μήκη κύματος του φωτός...
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10,991 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε: στις 18:17, 28-02-15:

Σπίτι μου είμαστε 3 προς 1 με την πλειοψηφία να το βλέπει ασπρο/χρυσό. Θα την τρελάνουμε την αδερφή μου.
2
Παράθεση

Alan

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 564 μηνύματα.

O Alan έγραψε: στις 18:21, 28-02-15:

Σπίτι μου προς το παρών είμαστε 2-2.
Παράθεση

dum spiro spero

Φοιτητής

H dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 166 μηνύματα.

H dum spiro spero έγραψε: στις 18:22, 28-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
Ρε σεις, τώρα που το ξανασκέφτομαι, το "χρυσό-άσπρο", δεν είναι το αρνητικό των "μπλε-μαύρο";;; Δεν είμαι σίγουρη, αλλά αν όντως είναι, τότε μιλάμε για καθαρά θέμα φωτισμού και του πως αντιλαμβάνονται οι οπτικοί νευρώνες τα διάφορα μήκη κύματος του φωτός...
Μιλας για τα συπληρωματικα χρωματα; οντως ,στη χρωματικη παλετα το πολυ σκουρο μπλε ειναι απεναντι απο το πορτοκαλοκιτρινο
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος