Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,814 μηνύματα σε 79,148 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 282 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Lower: Cambridge (FCE) ή Michigan (ECCE)

alex1a

Νεοφερμένος

H alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H alex1a έγραψε: στις 18:24, 27-12-16:

υπάρχει κάποιος καθηγητής εδώ?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

harry akritas

Περιβόητο Μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

O harry akritas έγραψε: στις 18:33, 27-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από fotisapple
Γενικά ο τρόπος σκέψεις στο Cambridge είναι καλύτερος .
Δεν σου επιβάλλουν τα πτυχία τρόπο σκέψης, εσύ από μόνος σου τον έχεις. Οπότε πάλι δεν βλέπω το "καλύτερο".

Αρχική Δημοσίευση από alex1a
υπάρχει κάποιος καθηγητής εδώ?
Με την Nina-nana έχεις επικοινωνήσει;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harry akritas : 27-12-16 στις 18:33. Αιτία: AutoMerge
1
1
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 894 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 18:49, 27-12-16:

Ok βρήκα το κατάλληλο βιβλίο Cambridge academic English upper intermiate το public το έχει 43 ευρώ μόνο το students book βέβαια ότι άλλο θελεται ρωτήστε με .
Όταν λένε μονοstudent's book εχει μέσα listening speAking έκθεση και μονο με αυτό μπορεί να δώσει lower χωριά άλλο βιβλιο?
Νομίζω ναι αν και μπορείτε να ρωτήσετε .
Για να δώσει κάποιος FCE θα χρειαστεί ένα Student's Book με βασικές ασκήσεις και ένα Companion με πλούσιο λεξιλόγιο. Εγώ από ότι θυμάμαι είχα Student's Book για κείμενα, listening και βασικές ασκήσεις, Textbook με ασκησεις γραμματικής και λεξιλογίου και έπειτα έκανα 3-4 βιβλία με tests, όπως αυτό: http://www.cambridge.org/gb/cambridg...nglish-first-2

Και μετά από όλα αυτά που έκανα, το πήρα με Β. Βέβαια, τολμώ να πω ότι οι γνώσεις του FCE με έκαναν να νιώθω πολύ άνετα με την προετοιμασία του ECPE. Γενικό συμπέρασμα: μην περιμένεις με ένα βιβλίο να περάσει ο υποψήφιος σου.

Δες εδώ για βιβλία : http://www.cambridge.org/gb/cambridg...h-exams-ielts/

Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,834 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 18:59, 27-12-16:

Συμφωνώ αλλα θέλει Michigan
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 894 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 20:33, 27-12-16:

Ευχαριστώ το βιβλίο που ψάχνω ειναι για lower Cambridge .Ποιο βιβλιο πιστεύεται έχει πιο ολοκληρωμένη ύλη δηλ γραμματική listening έκθεση speaking?
Συμφωνώ αλλα θέλει Michigan

Ή διαβάζω άλλο θέμα ή δεν πάμε καλά.
Παράθεση

alex1a

Νεοφερμένος

H alex1a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H alex1a έγραψε: στις 20:36, 27-12-16:

μισιγκαν μου διεμυνησε τελικά.Ο,τι θελει ο μαθητης
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 20:39, 27-12-16:

Τότε δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Παράθεση

alex1a

Νεοφερμένος

H alex1a έγραψε: στις 20:42, 27-12-16:

έχω κι άλλο μαθητή για Cambridge τι θα πρότινος απο μηδενική βάση ξεκινά?
Παράθεση

GTR-890

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο GTR-890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 513 μηνύματα.

O GTR-890 έγραψε: στις 21:21, 27-12-16:

1 συμβουλη απο εμενα που απο το lower εως proficiency εχω δοσει 3 διαφορετικα πτυχια (lower=MSU/Advanced=PTE G/Proficiency=NOCN).Οποιο και αν πτυχιο επιλεξεται να ξερετε οτι ολα τα πτυχία ισοδύναμα.Δεν θα σας ζητήσει κνενας πιο πτυχιο δώσατε στα αγγλικα ακομα και στο βιογραφηκο σας συμπληρωνεται με (Αγγλικη Γλωσσα[(L)ower--(A)dvanced--(P)roficiency]).Τα ατομα που ενδιαφερονται για σπουδες στο εξωτερικο και παλι τα πτυχια ειναι τα ιδια , διοτι θα περασουν απο τεστ στα οποια θα αξιολογηθεί η γνωση που εχει στο πεδιο που εχει επιλεξει(π.χ Ιατρικη).Αν δεν ξερει αγγλικα (proficiency)τοτε συνεπως και δεν θα τον αποδεχτουν αφου δεν θα καταλαβαινει τα ερωτηματα!!!

Δειτε 1 παραδειγμα για τα τεστ εισαγωγης για οδοντιατρικη στη Γερμανια : http://www.epimorphosi.gr/articles/e...ogias-chimias/
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 1,198 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 21:43, 27-12-16:

Michigan
On Course for the Michigan ECCE + Comapnion
Build up your Speaking Skills ή Build up your Listening Skills - Ελληνοαμερικάνικη Ένωση (δεν είναι απαραίτητο να πάρει και τα δύο, αλλά προτίνω το δεύτερο με τα listening)
10 Practice Test for the MIchigan ECCE
Double Plus, Upper Intermediate for FCE (Cambridge) and ECCE (Michigan) αυτό είναι πολύ καλό, έχει και για τα δύο πτυχία και είναι έκθεση ΜΟΝΟ.
Παράθεση

alex1a

Νεοφερμένος

H alex1a έγραψε: στις 21:46, 27-12-16:

Για εκθεση προτείνεις δηλαδη ποιο το upper intermediate for efce
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 23:01, 27-12-16:

έχω κι άλλο μαθητή για Cambridge τι θα πρότινος απο μηδενική βάση ξεκινά?
Ηλικία;
Παράθεση

alex1a

Νεοφερμένος

H alex1a έγραψε: στις 23:05, 27-12-16:

30
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

O PanosGR έγραψε: στις 00:39, 28-12-16:

Αν ξεκινά από το μηδέν, τότε προτείνω τον πρώτο μήνα να μην κάνεις από βιβλίο. Βάζε του ασκήσεις εσύ. Μετα από τον πρώτο μήνα μπορείς να δοκιμάσεις κατι τέτοιο: http://www.cambridge.org/gb/cambridg...s/complete-pet
http://www.cambridge.org/gb/cambridg...vocabulary-pet
http://www.cambridge.org/gb/cambridg...ts/instant-pet
http://www.cambridge.org/gb/cambridg...ge-grammar-pet

Και μετά θα πας στα βιβλία για FCE.
Παράθεση

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Πύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας (Βόλος) . Έχει γράψει 1,198 μηνύματα.

O Πύρος I never finish anyth έγραψε: στις 01:24, 28-12-16:

Για εκθεση προτείνεις δηλαδη ποιο το upper intermediate for efce
Ναι, αλλά ψάξτε και εσείς μήπως βρείτε κάτι που σας καλύπτει περισσότερο..
Παράθεση

alex1a

Νεοφερμένος

H alex1a έγραψε: στις 04:23, 28-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGR
Αν ξεκινά από το μηδέν, τότε προτείνω τον πρώτο μήνα να μην κάνεις από βιβλίο. Βάζε του ασκήσεις εσύ. Μετα από τον πρώτο μήνα μπορείς να δοκιμάσεις κατι τέτοιο: http://www.cambridge.org/gb/cambridg...s/complete-pet
http://www.cambridge.org/gb/cambridg...vocabulary-pet
http://www.cambridge.org/gb/cambridg...ts/instant-pet
http://www.cambridge.org/gb/cambridg...ge-grammar-pet

Και μετά θα πας στα βιβλία για FCE.
Τα βιβλια είναι ήδη αρκετά πολλά εγώ ψάχνω να μειώσω το κόστος έχω το teach yourself English και ψάχνω για Michigan μάλλον ή Cambridge έκθεση λεξιλόγιο listening writing
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 597 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε: στις 11:06, 28-12-16:

Ειλικρινά και με όλη την καλή διάθεση, πιστεύεις πως ένα μαθητικό φόρουμ είναι το κατάλληλο μέρος να πάρεις συμβουλές διδασκαλίας; Δεν είμαστε καν φόρουμ καθηγητών / αγγλικής φιλολογίας, εδώ το κάθε παιδί αναπαράγει τα βιβλία (ή και πτυχία) που έκανε το ίδιο. Όλοι από κάπου αρχίσαμε τα ιδιαίτερα, αλλά δεν σκέφτηκες να σπαταλήσεις 2-3 ώρες σε ένα βιβλιοπωλείο να δεις τι υπάρχει εκεί έξω και να αποφασίσεις; Ακριβά τα βιβλία των αγγλικών, δεν αντιλέγω, αλλά περιμένεις ορθή συμβουλή από παιδιά; Ειδικά τη στιγμή που θες να διδάξεις ενήλικα, οι απαιτήσεις του οποίου και ο τρόπος προσέγγισης διαφέρει απίστευτα από τα παιδιά.

Η δικιά μου συμβουλή είναι πήγαινε δες τα βιβλία και μη βασίζεσαι σε ό,τι λέει ο καθένας δεξιά κι αριστερά, αν δεν έχεις την προθυμία να κάνεις έστω αυτό, σκέψου σοβαρά αν η διδασκαλία είναι κάτι που σε ενδιαφέρει πραγματικά.
6
1
Παράθεση

alex1a

Νεοφερμένος

H alex1a έγραψε: στις 11:15, 28-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Ειλικρινά και με όλη την καλή διάθεση, πιστεύεις πως ένα μαθητικό φόρουμ είναι το κατάλληλο μέρος να πάρεις συμβουλές διδασκαλίας; Δεν είμαστε καν φόρουμ καθηγητών / αγγλικής φιλολογίας, εδώ το κάθε παιδί αναπαράγει τα βιβλία (ή και πτυχία) που έκανε το ίδιο. Όλοι από κάπου αρχίσαμε τα ιδιαίτερα, αλλά δεν σκέφτηκες να σπαταλήσεις 2-3 ώρες σε ένα βιβλιοπωλείο να δεις τι υπάρχει εκεί έξω και να αποφασίσεις; Ακριβά τα βιβλία των αγγλικών, δεν αντιλέγω, αλλά περιμένεις ορθή συμβουλή από παιδιά; Ειδικά τη στιγμή που θες να διδάξεις ενήλικα, οι απαιτήσεις του οποίου και ο τρόπος προσέγγισης διαφέρει απίστευτα από τα παιδιά.

Η δικιά μου συμβουλή είναι πήγαινε δες τα βιβλία και μη βασίζεσαι σε ό,τι λέει ο καθένας δεξιά κι αριστερά, αν δεν έχεις την προθυμία να κάνεις έστω αυτό, σκέψου σοβαρά αν η διδασκαλία είναι κάτι που σε ενδιαφέρει πραγματικά.
Ο σκοπός του forum ειναι η ανταλλαγή απόψεων 0για βιβλια και διδασκαλία. Αν δεν το εχεις καταλάβει αυτο βρίσκεσαι σε λάθος forum.Φυσικα και έχω ψάξει σε βιβλιοπωλεία με ενδιαφέρει η προσωπική άποψη ανθρώπων που τα δοκιμάσαν για να μην πάω στα τυφλά.Αν δεν ανταλλάσσουμε απόψεις κατ'εσενα να το κλείσουμε το φορουμ ή να σε ρωτάμε καθε φορά αν σου αρέσει η ερώτηση που κάνουμε μήπως και δεν συμφωνείς.Με ολη την καλη διαθεση.
Ο
1
1
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 597 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε: στις 12:03, 28-12-16:

Αν πιστεύεις πως οι απόψεις ανήλικων μαθητών είναι αυτές που χρειάζεσαι για να διδάξεις εσύ η ίδια έναν ενήλικα, I rest my case.
1
Παράθεση

alex1a

Νεοφερμένος

H alex1a έγραψε: στις 12:04, 28-12-16:

don't rest your case yet υπάρχουν και καθηγητές εδω.Εκει απευθύνομαι.
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος