Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,826 εγγεγραμμένα μέλη και 2,472,708 μηνύματα σε 78,649 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 628 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Laptop για το Πανεπιστήμιο

seferhs2001

Φοιτητής

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O seferhs2001 έγραψε: στις 18:35, 19-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
SSD και όχι απλό sata3 ssd αλλά m2/nvme. 128gb είναι λίγα αλλά είναι πολυ καλύτερα από το να μην έχεις καθόλου ssd.
Πώς θα καταλάβω ότι είναι m2/nvme; Είμαι λίγο άσχετος απ' αυτά... Το γράφει στα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,064 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 21:46, 19-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από seferhs2001
Πώς θα καταλάβω ότι είναι m2/nvme; Είμαι λίγο άσχετος απ' αυτά... Το γράφει στα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή;
Ψάχνοντας στο google το μοντέλο του laptop.

Τσέκαρε διαφορές.

https://www.atpinc.com/blog/what-is-...e-ssd-benefits
Παράθεση

seferhs2001

Φοιτητής

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

O seferhs2001 έγραψε: στις 22:00, 19-08-19:

Ψάχνοντας στο google το μοντέλο του laptop.

Τσέκαρε διαφορές.

https://www.atpinc.com/blog/what-is-nvme-pcie-ssd-benefits
Ευχαριστώ πολύ, θα το ψάξω!!
Παράθεση

Terminator2213

Νεοφερμένος

Ο Terminator2213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Terminator2213 έγραψε: στις 18:11, 09-09-19:

Παιδιά φέτος έδωσα πανελλήνιες και από αυτο το φθινόπωρο θα είμαι φοιτητής του Τμήματος πολιτικων μηχανικων. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν χρειάζεται να αγοράσω κάποια συσκευή για το πανεπιστήμιο (desktop Η φορητό)
Παράθεση

thanos713

Διδακτορικός

Ο thanos713 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Διδακτορικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.

O thanos713 έγραψε: στις 18:35, 09-09-19:

Σε οποιαδήποτε σχολή και να'σαι καλό είναι να έχεις ένα laptop, διότι μπορεί να χρειάζεται συχνά να τον παίρνεις στο πανεπιστήμιο για διάβασμα, ή σε σπίτι φίλων για διάβασμα, ή για παρουσιάσεις, ή για εργασίες ή για οτιδήποτε.
Παράθεση

Terminator2213

Νεοφερμένος

Ο Terminator2213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Terminator2213 έγραψε: στις 13:12, 10-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από thanos713
Σε οποιαδήποτε σχολή και να'σαι καλό είναι να έχεις ένα laptop, διότι μπορεί να χρειάζεται συχνά να τον παίρνεις στο πανεπιστήμιο για διάβασμα, ή σε σπίτι φίλων για διάβασμα, ή για παρουσιάσεις, ή για εργασίες ή για οτιδήποτε.

Έχετε μήπως κάποια πρόταση σε φορητό που να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του τμήματος μου; Ή τουλάχιστον τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ο υπολογιστής για να ανταποκρίνεται γενικότερα στις απαιτήσεις που θα έχω ως φοιτητής; Να τονίσουμε πως είμαι λίγο άσχετος με τα χαρακτηριστικά των υπολογιστών και γενικά σε αντίθεση με τους φίλους μου δεν παίζω παιχνίδια online κτλ
Παράθεση

Eua5

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O Eua5 έγραψε: στις 16:16, 11-09-19:

ΚιΚαλησπέρα, εμάς ο υπολογιστής μας έχει χαλάσει εδώ και ένα χρόνο (μάλλον έχει καεί ο σκληρός δίσκος) και τώρα αναρωτθομαστε με την αδερφή μου αν μας συμφέρει να το φτιάξουμε η να αγοράσουμε καλύτερα κάποιο οικονομικό laptop και αν το 2ο ξέρει κάποιος κάνα καλό και οικονομικό να μας προτείνει; να σημειωθεί ότι τον υπολογιστή τον έχουμε 9 χρόνια και είμαστε και οι 2 φοιτήτριες...
Παράθεση

monkiwi

Φοιτητής

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O monkiwi ... έγραψε: στις 18:32, 11-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Terminator2213
Έχετε μήπως κάποια πρόταση σε φορητό που να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του τμήματος μου; Ή τουλάχιστον τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ο υπολογιστής για να ανταποκρίνεται γενικότερα στις απαιτήσεις που θα έχω ως φοιτητής; Να τονίσουμε πως είμαι λίγο άσχετος με τα χαρακτηριστικά των υπολογιστών και γενικά σε αντίθεση με τους φίλους μου δεν παίζω παιχνίδια online κτλ

Δεν μπορούμε να σου πούμε αν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του τμήματός σου απ'την στιγμή που δεν αναφέρεις ποιο είναι το τμήμα.

Αρχική Δημοσίευση από Eua5
ΚιΚαλησπέρα, εμάς ο υπολογιστής μας έχει χαλάσει εδώ και ένα χρόνο (μάλλον έχει καεί ο σκληρός δίσκος) και τώρα αναρωτθομαστε με την αδερφή μου αν μας συμφέρει να το φτιάξουμε η να αγοράσουμε καλύτερα κάποιο οικονομικό laptop και αν το 2ο ξέρει κάποιος κάνα καλό και οικονομικό να μας προτείνει; να σημειωθεί ότι τον υπολογιστή τον έχουμε 9 χρόνια και είμαστε και οι 2 φοιτήτριες...

Αν όντως φταίει ο σκληρός, τότε είναι σαφώς πιο οικονομικό να τον αντικαταστήσετε. Απ'την άλλη μεριά βέβαια, 9 χρόνια δεν τα λες και λίγα, οπότε πολύ πιθανό με λίγα σχετικά χρήματα να βρείτε λάπτοπ με πολύ καλύτερες αποδόσεις.
Έχετε αποφασίσει μέχρι πόσα λεφτά θα δίνατε για το λάπτοπ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη monkiwi : 11-09-19 στις 18:32. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

xrusa.kok

Νεοφερμένος

H xrusa.kok αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H xrusa.kok έγραψε: στις 18:36, 11-09-19:

Γειά σας. Και εγώ ψάχνω για λάπτοπ για την σχολή μου ( χημικό). Προσανατολίζοναι σε acer. Εχω ψάξει αρκετά αλλα δεν θα με πείραζε να μου προτείνετε και εσείς κάποιο μοντέλο !! Budget:570€
Παράθεση

monkiwi

Φοιτητής

Ο monkiwi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφορικής και Υπολογιστών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O monkiwi ... έγραψε: στις 18:49, 11-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από xrusa.kok
Γειά σας. Και εγώ ψάχνω για λάπτοπ για την σχολή μου ( χημικό). Προσανατολίζοναι σε acer. Εχω ψάξει αρκετά αλλα δεν θα με πείραζε να μου προτείνετε και εσείς κάποιο μοντέλο !! Budget:570€

Απ'ότι έχεις δει μέχρι τώρα, ποια μοντέλα θα ήταν πιθανό να αγοράσεις? Παίζεις παιχνίδια ή το θες μόνο για ταινίες και browsing?
Επίσης δεν το έχω ψάξει στην Ελλάδα το θέμα αλλά προσωπικά αγόρασα ελαφρά μεταχειρισμένο λάπτοπ για σχεδόν 4 φορές μικρότερη τιμή στο εξωτερικό και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα... Είναι βέβαια ρίσκο.
Παράθεση

xrusa.kok

Νεοφερμένος

H xrusa.kok αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H xrusa.kok έγραψε: στις 19:05, 11-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από monkiwi
Απ'ότι έχεις δει μέχρι τώρα, ποια μοντέλα θα ήταν πιθανό να αγοράσεις? Παίζεις παιχνίδια ή το θες μόνο για ταινίες και browsing?
Επίσης δεν το έχω ψάξει στην Ελλάδα το θέμα αλλά προσωπικά αγόρασα ελαφρά μεταχειρισμένο λάπτοπ για σχεδόν 4 φορές μικρότερη τιμή στο εξωτερικό και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα... Είναι βέβαια ρίσκο.

Και εγώ από εξωτερικό θα πάρω (Amazon). Μόνο για ταινίες και briwsing τον θέλω ή και για καμιά εργασία στην σχολη. Έχω καταλήξει στα έξεις τρία μοντέλα :
1.
https://www.amazon.com/Acer-Aspire-i...%2C289&sr=1-10
2.
https://www.amazon.com/Acer-Swift-SF...ustomerReviews
3.
https://www.amazon.com/Acer-i5-8265U...gateway&sr=8-6
Παράθεση

Eua5

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Eua5 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 118 μηνύματα.

O Eua5 έγραψε: στις 20:19, 11-09-19:

Δεν μπορούμε να σου πούμε αν ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του τμήματός σου απ'την στιγμή που δεν αναφέρεις ποιο είναι το τμήμα.

Αν όντως φταίει ο σκληρός, τότε είναι σαφώς πιο οικονομικό να τον αντικαταστήσετε. Απ'την άλλη μεριά βέβαια, 9 χρόνια δεν τα λες και λίγα, οπότε πολύ πιθανό με λίγα σχετικά χρήματα να βρείτε λάπτοπ με πολύ καλύτερες αποδόσεις.
Έχετε αποφασίσει μέχρι πόσα λεφτά θα δίνατε για το λάπτοπ?
Ναι αυτό σκεφτόμαστε ότι αφού τον έχουμε τοσ χρόνια μπορεί σύντομα να ξαναεμφσνισει κάποιο πρόβλημα... Ήδη πριν χαλάσει κόλλαγε απίστευτα πολύ... Αν αγοράσουμε laptop διαθέτουμε μέχρι 300€ νομίζω...
Παράθεση

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,747 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε: στις 21:36, 11-09-19:

Συγνώμη αλλά ηλιθιότητες. Δεν μπορεί να είσαι θύμα του τρόπου που προτείνεις και να συγχρόνως να λες ότι ειναι ο καλύτερος.

Η μόνη λύση στην αποθήκευση είναι το cloud. Ο hdd έχει πολλά κινητά μέρη που κάθε άλλο από αξιόπιστος είναι. Το cloud είναι μονόδρομος. Με 30 ευρώ το χρόνο μπορείς να αγοράσεις μια υπηρεσία και να είσαι κομπλέ και σίγουρος για την ασφάλεια των δεδομένων σου.

Μπορεί τα 200 gb να φαίνονται λίγα αν χρησιμοποιήσεις google photos για τις φωτογραφίες/video (απεριόριστα) δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης αυτά τα 200gb όσο περνάνε τα χρόνια θα αυξάνονται με την ίδια συνδρομή.

Τον HDD, εάν τον προσέχεις και δεν τον πετάς, λες και είναι πλαστικό μπαλάκι, μια χαρά σου τη βγάζει, όσα κινητά μέρη και να έχεις. Το cloud προϋποθέτει 1ον να είναι ενεργή η υπηρεσία και 2ον να έχεις πρόσβαση σε αυτή (internet). Για δεδομένα τα οποία πρέπει να διαμοιράζονται μεταξύ διαφόρων υπολογιστών (δίκτυο δουλειάς, δουλειά-σπίτι) είναι καλή λύση. Αλλά εάν πρόκειται για προσωπικό αποθηκευτικό μέσο, η εξάρτηση που αποκτάς σε τρίτους είναι μεγάλη. Βέβαια, εξαρτάται και για τι πράγματα μιλάμε. Εάν είναι οι φωτογραφίες από τις διακοπές, ναι, οκ. Εάν είναι το αρχείο σχολής/δουλειάς ή οτιδήποτε άλλο σημαντικό, η άμεση πρόσβαση σε αυτό ανά πάσα στιγμή υπερέχει της δήθεν αξιοπιστίας του cloud.
2
Παράθεση

monkiwi

Φοιτητής

O monkiwi ... έγραψε: στις 22:32, 11-09-19:

Ναι αυτό σκεφτόμαστε ότι αφού τον έχουμε τοσ χρόνια μπορεί σύντομα να ξαναεμφσνισει κάποιο πρόβλημα... Ήδη πριν χαλάσει κόλλαγε απίστευτα πολύ... Αν αγοράσουμε laptop διαθέτουμε μέχρι 300€ νομίζω...

Έκανα κάποιες αναζητήσεις..

ebay (γενικά πέρνεις ένα ρίσκο, προσπάθησα να βρω όσο γίνεται πιο αξιόπιστους πωλητές)
και μετά μερικά λαπτοπ ακόμα
1
2
3
4
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη monkiwi : 11-09-19 στις 22:42. Αιτία: anikanotita
1
Παράθεση

Eua5

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Eua5 έγραψε: στις 23:15, 11-09-19:

Έκανα κάποιες αναζητήσεις..

ebay (γενικά πέρνεις ένα ρίσκο, προσπάθησα να βρω όσο γίνεται πιο αξιόπιστους πωλητές)
και μετά μερικά λαπτοπ ακόμα
1
2
3
4
Τέλεια αυτό μας βοηθάει πραγματικά πάρα πολύ σε ευχαριστώ γαι τον κόπο που μπήκες
1
Παράθεση

monkiwi

Φοιτητής

O monkiwi ... έγραψε: στις 23:28, 11-09-19:

Τέλεια αυτό μας βοηθάει πραγματικά πάρα πολύ σε ευχαριστώ γαι τον κόπο που μπήκες

Ευχαρίστησή μου!! Είναι αρκετά ενδιαφέρον να βλέπεις τι κυκλοφορά στην αγορά που και που. Δεν είμαι και ειδικός αλλά αν βρεθείτε με άλλες απορίες μπορώ να προσπαθήσω να σας βοηθήσω.
1
Παράθεση

Eua5

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Eua5 έγραψε: στις 08:52, 12-09-19:

Ευχαρίστησή μου!! Είναι αρκετά ενδιαφέρον να βλέπεις τι κυκλοφορά στην αγορά που και που. Δεν είμαι και ειδικός αλλά αν βρεθείτε με άλλες απορίες μπορώ να προσπαθήσω να σας βοηθήσω.
Οκ thx
Παράθεση

Terminator2213

Νεοφερμένος

O Terminator2213 έγραψε: στις 14:50, 12-09-19:

Όχι ρε παιδιά το ανέφερα το τμήμα στο πρώτο σχόλιο...πολιτικων μηχανικων θα είμαι
Παράθεση

monkiwi

Φοιτητής

O monkiwi ... έγραψε: στις 15:31, 12-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Terminator2213
Όχι ρε παιδιά το ανέφερα το τμήμα στο πρώτο σχόλιο...πολιτικων μηχανικων θα είμαι
Λάθος μου τότε.. Θα ψάξω και για εσένα λίγο αν βρω χρόνο.
Γνωρίζεις αν θα χρειαστείτε κάποια συγκεκριμένα προγράμματα?
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,064 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 21:04, 12-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Τον HDD, εάν τον προσέχεις και δεν τον πετάς, λες και είναι πλαστικό μπαλάκι, μια χαρά σου τη βγάζει, όσα κινητά μέρη και να έχεις. Το cloud προϋποθέτει 1ον να είναι ενεργή η υπηρεσία και 2ον να έχεις πρόσβαση σε αυτή (internet). Για δεδομένα τα οποία πρέπει να διαμοιράζονται μεταξύ διαφόρων υπολογιστών (δίκτυο δουλειάς, δουλειά-σπίτι) είναι καλή λύση. Αλλά εάν πρόκειται για προσωπικό αποθηκευτικό μέσο, η εξάρτηση που αποκτάς σε τρίτους είναι μεγάλη. Βέβαια, εξαρτάται και για τι πράγματα μιλάμε. Εάν είναι οι φωτογραφίες από τις διακοπές, ναι, οκ. Εάν είναι το αρχείο σχολής/δουλειάς ή οτιδήποτε άλλο σημαντικό, η άμεση πρόσβαση σε αυτό ανά πάσα στιγμή υπερέχει της δήθεν αξιοπιστίας του cloud
Τα cloud λειτουργούν με τη μέθοδο του συγχρονισμού των δεδομομέων που βρίσκονται τοπικά στους υπολογιστές. Και να μην έχεις ιντερνετ επεξεργαζεσαι τα αρχεία και πάνε στο cloud με το μπεις στο διαδίκτυο.

Ήδη ανέφερες ότι σου χάλασε ένα σκληρος δίσκος με 1TB μέσα. Αργά ή γρήγορα θα σου ξανασυμβεί. Ακόμα και να μην σου χαλάσει λόγω πεσίματος μπορεί να είσαι θύμα κλοπής.

Επίσης ο μέσος χρήστης που επιλέγει back up σε εξωτερικούς σκληρούς δισκούς εκτός ότι χάνουν κάθε λίγο εργατοώρες για το σκοπό αυτό δεν είναι πιστοί στα χρονικά διαστήματα. Γι αυτό όποτε γίνει η στραβή ο μέσος χρήστης κλαίει με μαύρο δάκρυ, ειδκά αν μετά μάθει ότι υπηρχε τρόπος να προστατευθεί.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα