Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,894 εγγεγραμμένα μέλη και 2,445,366 μηνύματα σε 76,891 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 400 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Νευρική ανορεξία

ΠΙΟΥ

Φοιτητής

Ο ΠΙΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O ΠΙΟΥ έγραψε: στις 23:37, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
Θεωρώ την ανορεξία ένα καθαρά εγκεφαλικό πρόβλημα! όπως είπε και κάποιος άλλος, τα άτομα αυτά συνεχίζουν να θεωρούν τον εαυτό τους χοντρό και δεν μπορούν να δουν ότι υπάρχει πραγματικό πρόβλημα! Θυμάμαι μια κοπέλα η οποία έπασχε από κάτι τέτοιο και ήταν όντως θλιβερό

Είσαι φοιτητής βιοχημείας κανονικά αυτό το καθαρά εγκεφαλικό πρόβλημα δεν έπρεπε να το υποστηρίζεις καθώς έχουν αποδειχθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια συσχέτιση με βιολογικούς παράγοντες....
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,939 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε: στις 23:40, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΙΟΥ
Είσαι φοιτητής βιοχημείας κανονικά αυτό το καθαρά εγκεφαλικό πρόβλημα δεν έπρεπε να το υποστηρίζεις καθώς έχουν αποδειχθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια συσχέτιση με βιολογικούς παράγοντες....
μεγάλο παιδί είσαι, ξέρεις να διαβάζεις τι γράφω..αν και η απάντηση σου είναι αναμενόμενη
Παράθεση

ΠΙΟΥ

Φοιτητής

Ο ΠΙΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O ΠΙΟΥ έγραψε: στις 23:44, 19-10-12:

μεγάλο παιδί είσαι, ξέρεις να διαβάζεις τι γράφω..αν και η απάντηση σου είναι αναμενόμενη
Είπες ότι θεωρείς την ψα να καθαρή υπόθεση του μυαλού (παλαιό μοντέλο ιατρικής) συνεπώς απορριπτεις όλο το βιοχημικό κομμάτι και στο επόμενο ειπες πως δεν θεραπεύεται με χάπια ενώ η φαρμακοθεραπεία είναι βασικό στοιχείο της θεραπείας ενός ψυχοανορεξικού.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΙΟΥ : 19-10-12 στις 23:52.
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 23:50, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
1ον τη νευρική ανορεξία δεν την προκαλείς, με την στενή έννοια, μόνος σου στον εαυτό σου. Όταν ΟΛΟΙ , τα μέσα, τα στερεότυπα, τα πάντα, επιβάλλουν το ότι πρέπει να είμαι μέγεθος 34 ή 36 για να μην θεωρούμαι βουβάλα, τότε im pretty sure ότι δεν το προκάλεσα οικειοθελώς στον εαυτό μου. Συμφωνώ μεν ότι πλήττει κυρίως ευάλωτους ανθρώπους, αλλά ποτέ δεν ξέρεις σε τι φάση θα βρεθείς κάποια στιγμή στη ζωή σου και πως θα επηρεαστείς. Μπορεί να είσαι και εσύ μπορεί να είμαι και εγώ. Ποτέ δεν ξέρεις λοιπόν.

Η νευρική ανορεξία θεωρείται από τις πιο ύπουλες ασθένειες γιατί δεν την αντιλαμβάνεται ο παθών.
Yes, you do.
Όταν σταματάς να τρως και θρέφεσαι μόνο με λαχανικά και νερό τότε την προκαλείς.
Η νευρική ανορεξία δεν είναι μια ασθένεια που στα καλά καθούμενα σε προσβάλει, εσύ νιώθεις άβολα στο σώμα σου και προσπαθείς να το αλλάξεις, είναι παρόμοια με το Munchausen Syndrome.

Για αυτό λέω, η πολιτεία θα πρέπει να μεριμνήσει έτσι ώστε άτομα με νευρική ανορεξία να δέχονται βοήθεια από ψυχιάτρους και παθολόγους.

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Δεν εχει μονο ψυχολογικα αιτια,αλλα και Βιολογικα που ειναι αρκετα.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B5%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%AF%CE%B1
Σε ελάχιστες περιπτώσεις, και συνήθως τα αίτια για την βιολογική νευρική ανορεξία είναι μια άλλη ασθένεια που έχει την ν. ανορεξία σαν σύμπτωμα.
Παράθεση

ΠΙΟΥ

Φοιτητής

O ΠΙΟΥ έγραψε: στις 23:57, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Xaris SSSS
Σε ελάχιστες περιπτώσεις, και συνήθως τα αίτια για την βιολογική νευρική ανορεξία είναι μια άλλη ασθένεια που έχει την ν. ανορεξία σαν σύμπτωμα.
η νευρική ανορεξία δεν είναι σύμπτωμα είναι κατάσταση και ορίζεται με 4 προτάσεις (διαγνωστικές)
1
1
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 00:01, 20-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Βλεπω απο τα 15 εγινες βιολογος-γιατρος ειδημων σε καθε θεμα.Για πες σε εμας που δεν γνωριζουμε...
Δεν λέω ότι είσαι λάθος, λέω ότι οι περιπτώσεις νευρικής ανορεξίας που προκύπτουν από βιολογικά αίτια είναι σπάνιες.

η νευρική ανορεξία δεν είναι σύμπτωμα είναι κατάσταση και ορίζεται με 4 προτάσεις (διαγνωστικές)
Μπορεί να είναι σύμπτωμα κάποιας χρόνιας ασθένειας που προσβάλει το πεπτικό σύστημα.
Παράθεση

ΠΙΟΥ

Φοιτητής

O ΠΙΟΥ έγραψε: στις 00:04, 20-10-12:

Μπορεί να είναι σύμπτωμα κάποιας χρόνιας ασθένειας που προσβάλει το πεπτικό σύστημα.
Αυτό το λέμε π.χ. ανορεξία (όχι νευρική ανορεξία)
το σύμπτωμα είναι σαφώς καθορισμένο (πόνος, πονοκέφαλος,,δυσκοιλιότητα)

η νευρική ανορεξία όμως δε μπορεί να περιγραφεί με μια προταση διότι δεν είναι σαφώς καθορισμένη πρέπει να πληρεί κάποια διαγνωστικά κριτήρια.
Παράθεση

hurricane (supergirl)

Φοιτητής

H supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,147 μηνύματα.

H hurricane έγραψε: στις 00:06, 20-10-12:

Yes, you do.
Όταν σταματάς να τρως και θρέφεσαι μόνο με λαχανικά και νερό τότε την προκαλείς.
Η νευρική ανορεξία δεν είναι μια ασθένεια που στα καλά καθούμενα σε προσβάλει, εσύ νιώθεις άβολα στο σώμα σου και προσπαθείς να το αλλάξεις, είναι παρόμοια με το Munchausen Syndrome.
αυτό που λες ακολουθεί αυτό που είπε η tsoufou το περιβάλλον στο οποίο ζεις είναι που σε κάνει να νιώθεις άβολα με το σώμα σου, όχι εσύ. αυτό σου καλλιεργεί τα υποτιθέμενα πρότυπα προς μίμηση.

βγάλε το νευρική. αν μιλήσεις για σκέτο ανορεξία, ναι. μπορεί να είναι σύμπτωμα κάποιας άλλης ασθένειας, και μάλιστα πολύ σοβαρής. εκεί που όλοι μπορεί να λένε στο άτομο ότι δεν πάει καλά και ότι είναι ανορεξικό στην πραγματικότητα κάτι άλλο του προκαλεί αυτή την κατάσταση, που είναι σοβαρότερο. όμως τότε δεν είναι "νευρική" ανορεξία.
Παράθεση

ΠΙΟΥ

Φοιτητής

O ΠΙΟΥ έγραψε: στις 00:11, 20-10-12:

βασικά και οι 2 τις ίδιες γνώσεις έχετε αλλά τελοσπάντων

αναλαμβάνεις την κίνηση μαι μονάδας ψυχικής υγείας
έρχεται ενας ασθενή με νεοδιαγνωσμένη νευρική ανορεξία που θα τον στείλεις αρχικά στον ψυχίατρο ή στον ψυχολόγο;

Θα του προτείνεις φάρμακα ή μόνο ψυχοθεραπεία
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΙΟΥ : 20-10-12 στις 00:16.
Παράθεση

Xaris SSSS

Φοιτητής

O Xaris SSSS έγραψε: στις 00:15, 20-10-12:

Αυτό το λέμε π.χ. ανορεξία (όχι νευρική ανορεξία)
το σύμπτωμα είναι σαφώς καθορισμένο (πόνος, πονοκέφαλος,,δυσκοιλιότητα)
Ναι σωστά, λάθος μου

Αρχική Δημοσίευση από hurricane
αυτό που λες ακολουθεί αυτό που είπε η tsoufou το περιβάλλον στο οποίο ζεις είναι που σε κάνει να νιώθεις άβολα με το σώμα σου, όχι εσύ. αυτό σου καλλιεργεί τα υποτιθέμενα πρότυπα προς μίμηση.
Και σαν αποτέλεσμα αυτού προκαλείς ζημιά στο σώμα σου προσπαθώντας να κάνεις fit in.

βγάλε το νευρική. αν μιλήσεις για σκέτο ανορεξία, ναι. μπορεί να είναι σύμπτωμα κάποιας άλλης ασθένειας, και μάλιστα πολύ σοβαρής. εκεί που όλοι μπορεί να λένε στο άτομο ότι δεν πάει καλά και ότι είναι ανορεξικό στην πραγματικότητα κάτι άλλο του προκαλεί αυτή την κατάσταση, που είναι σοβαρότερο. όμως τότε δεν είναι "νευρική" ανορεξία.
Ναι σωστά, γράψε λάθος μου.

έχεις εναν ασθενή με διαγνωσμένη νευρική ανορεξία που θα τον στείλεις στον ψυχίατρο ή στον ψυχολόγο;

Θα του προτείνεις φάρμακα ή μόνο ψυχοθεραπεία
Ψυχίατρος για φάρμακα + σε έναν παθολόγο να ελέγχει την κατάσταση του.
Παράθεση

Μαργαριτα Α.

Φοιτητής

H Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μαιευτικής ΤΕΙ Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.

H Μαργαριτα Α. έγραψε: στις 00:58, 20-10-12:

Λοιπον επεδη εχω τελειωσει και σχολη διαιτολογιας,ας πω και εγω τη γνωμη μου ως ''ειδικη''.. Λοιπον η νευρικη ανορεξια,ειναι μια παθηση του εγκεφαλου..Τα ατομα αυτα ,μπορει να ειναι 30 κιλα και οταν κοιταζονται στον καθρεπτη,βλεπουν το σωμα τους να ειναι 130 κιλα.. Ειναι αληθεια αυτο..Γι αυτο και δε αντιλαμβανονται τη κατασταση και συνεχιζουν να θελουν να χασουν κιλα και σταματανε να τρωνε τελειως,ακομα και οταν ειναι εντελως κοκκαλιασμενες....Σ αυτη τη περιπτωση, θα πρεπει τα ατομα του στενου τους περιβαλλον, να προσπαθησουν να τους πεισουν να κανουν ψυχοθεραπειες και ειδικη διατροφη..Δεν ειναι ευκολο,γιατι οπως ειπα πριν,τα ατομα αυτα δεν αντιλαμβανονται τη σοβαροτητα της καταστασης.. Στις φωτογραφιες που εδειξε καποιο παιδι στα προηγουμενα comments,οντως αυτη η κοπελα δεν εχει συναισθηση της καταστασης... Αλλά παντως καθε κοπελα που ειναι αδυνατη,δεν ειναι απαραιτητως και ανορεξικη...
1
Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 757 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε: στις 01:43, 20-10-12:

Πάντως ο κάθε ανορεκτικός έχει διαφορετική αφετηρία σχετικά με την πάθηση.
Πολλοί έφηβοι παραδέχονται οτι ήθελαν την προσοχή του οικογενειακού τους κύκλου.
Άλλοι ομολογούν οτι ήθελαν να τους κάνουν μονο τα παιδικά μεγέθη στα ρούχα (!)
Συνήθως όμως συμπίπτει με την εισοδο στην εφηβική ηλικία και τη λογική ''πρέπει να δείχνω όμορφη/ος και λεπτη/ος,για να ειμαι αποδεκτη/ος στις παρέες''.
Πάντως είναι οδυνηρό οτι στην Ελλάδα πλυθαίνουν οι περιπτώσεις ανορεξίας τα τελευταία χρόνια .
3
Παράθεση

Σκάρλετ

Μαθητής Γ' λυκείου

H Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H Σκάρλετ Κτ να κανεις,κτ ν'αγαπας, κτ να ελπιζεις έγραψε: στις 16:19, 20-10-12:

Είναι τόσες οι μάστιγες του σημερινού κόσμου που δεν ξέρεις με τι να πρωτοασχοληθείς: κρούσματα Aids? Νευρική ανορεξία? Εθισμός? Ναρκωτικά, Υπερκατανάλωση? Ρατσισμός??
2
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 19:17, 24-10-12:

Παιδια ειχα προχθες ενα αρθρο για την Νανα Καραγιαννη... Την λυπαμαι ρε! Αν δειτε πως εχει γινει! Πραγματικα αυτοι οι ανθρωποι θελουν μεγαλη δυναμη για να τα καταφερουν
Παράθεση

Θάλεια

Φοιτητής

H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,788 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε: στις 19:25, 24-10-12:

Είναι δύσκολο πράγμα η νευρική ανορεξία. Είναι δύσκολο, επίσης, να σε κριτικάρουν και να λένε βαριά λόγια διάφοροι. Είναι άσχημο, οδυνηρό και αξιόπονο να σε αποκαλούν "ανορεκτική", "χοντρή" κτλ. Με έχουν αποκαλέσει ανορεκτική (και εδώ μέσα και στη ζωή μου) και πραγματικά είναι κάτι που σε στοιχειώνει. Εγώ αυτό που θέλω να πω είναι να μην χρησιμοποιούμε βαριές κουβέντες σε υγιή άτομα γιατί μπορούν να προκαλέσουν μεγάλη ζημιά αλλά και όταν βλέπουμε κάποιον να έχει πρόβλημα να τον βοηθάμε με πράξεις και όχι με λόγια. Όλοι ξέρουν πόσο δύσκολη είναι η οποιαδήποτε πάθηση, αυτό που εκλείπει είναι η πράξη.
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε: στις 21:08, 24-10-12:

Είχα την εντύπωση ότι ο όρος είναι "ανορεξικός"

Yes, you do.
Βρε άνθρωπε, δεν σου 'ρχεται εκεί που κάθεσαι στον καναπέ η επιφοίτηση και λες, α θα τρώω ένα κομμάτι φρούτο/λαχανικό τη μέρα ή μόνο νερό κλπ κλπ. Αυτοαναιρείσαι. Δηλαδή μεν το προκαλεί κανείς στον εαυτό του και ταυτόχρονα προσπαθεί να αλλάξει τον εαυτό του για να ταιριάζει με τα πρότυπα της κοινωνίας;

Δηλαδή αν η κοινωνία μας δεν έδινε ούτε την παραμικρή σημασία στην εξωτερική εμφάνιση και στο σωματικό πάχος, οι άνθρωποι θα συνέχιζαν να έχουν ανασφάλεια για την εικόνα τους; Θα ωθούσαν τον εαυτό τους στη λιμοκτονία;
Τώρα γιατί καν να συσχετίσεις το Munchausen Syndrome με την ανορεξία, δεν το καταλαβαίνω.
Η αρχική μου ένσταση ήταν στο χονδροειδέστατο πρώτο μήνυμά σου. Διάβασέ το ξανά, είναι προσβλητικό.

Αλλά μπορεί και να μην το καταλαβαίνεις, ίσως οφείλεται στην αφέλεια της ηλικίας
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια