Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,633 εγγεγραμμένα μέλη και 2,465,961 μηνύματα σε 78,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 353 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 18:59, 28-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από SonGokuUI
Θα δηλώσω μάλλον 2η επιλογή ΔΕΣ Κοζάνης και έχω το εισόδημα ως κριτήριο μεταγραφής για ΠΑΜΑΚ. Λέτε να πετύχει;

Αν βλεπω καλα,περυσι καλυφθηκαν μονο 4 απο τις 26,οποτε αν εχεις τουλαχιστον 1 μοριο,νομιζω θα την παρεις.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

SonGokuUI

Απόφοιτος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

O SonGokuUI έγραψε: στις 19:09, 28-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από miketython
Αν βλεπω καλα,περυσι καλυφθηκαν μονο 4 απο τις 26,οποτε αν εχεις τουλαχιστον 1 μοριο,νομιζω θα την παρεις.

DAMN
Παράθεση

hirasawayui

Νεοφερμένος

H hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H hirasawayui έγραψε: στις 20:16, 28-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από constansn
Υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες δικαιούχων και κάθε φοιτητής μπορεί να κάνει αίτηση σε μια μόνο κατηγορία. Υπάρχει χωριστή κατηγορία για τα αδέρφια. Στην κατηγορία αυτή υπάρχει, ωστόσο, και ένα εισοδηματικό κριτήριο. Ξεχωριστή κατηγορία για τους τρίτεκνους δεν υπάρχει αλλά η τριτεκνία είναι ένα από τα κριτήρια στην κατηγορία με μοριοδότηση. Όλα αυτά με βάση τα περσινά δεδομένα. Δεν ξέρουμε αν θα ισχύσουν τα ίδια κριτήρια φέτος. Γι' αυτό συμπλήρωσε προσεκτικά το μηχανογραφικό σου και βάλε πρώτα τις σχολές που επιθυμείς περισσότερο.

Η περσινή εγκύκλιος υπάρχει εδώ:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf

Αντιλαμβάνομαι ότι η εγκύκλιος είναι αρκετά περίπλοκη οπότε μη διστάσεις να ζητήσεις διευκρινίσεις ωστόσο επαναλαμβάνω ότι δεν γνωρίζουμε ακόμη τι θα ισχύσει φέτος.

Καλησπέρα constansn. 1)Σε περίπτωση μετεγγραφής έχω 6 μόρια λογω οικογενειακού εισοδήματος. Παράλληλα έχω ακόμη 2 μορια ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Αυτά θεωρούνται 2 διαφορετικές κατηγορίες και θα πρέπει αν χρειαστεί να δηλώσω μόνο ενα απο τα δύο? ή μαζεύω 6+2=8 μόρια και απ τις 2 κατηγορίες?
2) Οι αντιστοιχίες τμημάτων πέρσι βγήκαν μόλις 2 μέρες πριν την προθεσμία για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικου. Να υποθέσουμε ότι φέτος θα γίνει το ίδιο?
Παράθεση

constansn

Νεοφερμένος

H constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H constansn έγραψε: στις 22:33, 28-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από hirasawayui
Καλησπέρα constansn. 1)Σε περίπτωση μετεγγραφής έχω 6 μόρια λογω οικογενειακού εισοδήματος. Παράλληλα έχω ακόμη 2 μορια ως μέλος πολύτεκνης οικογένειας. Αυτά θεωρούνται 2 διαφορετικές κατηγορίες και θα πρέπει αν χρειαστεί να δηλώσω μόνο ενα απο τα δύο? ή μαζεύω 6+2=8 μόρια και απ τις 2 κατηγορίες?
2) Οι αντιστοιχίες τμημάτων πέρσι βγήκαν μόλις 2 μέρες πριν την προθεσμία για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικου. Να υποθέσουμε ότι φέτος θα γίνει το ίδιο?

1) Είναι και τα δυο κριτήρια της ίδιας κατηγορίας (με μοριοδότηση) οπότε συγκεντρώνεις 8 μόρια, με την προϋπόθεση ότι θα ισχύσουν τα ίδια κριτήρια με πέρσι. Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει μια αλλαγή.
2)Δυστυχώς σε αυτό δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά λογικά ναι πρέπει να βγουν πριν την καταληκτική ημερομηνία για την οριστικοποίηση των μηχανογραφικών.
Παράθεση

hirasawayui

Νεοφερμένος

H hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H hirasawayui έγραψε: στις 22:37, 28-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από constansn
1) Είναι και τα δυο κριτήρια της ίδιας κατηγορίας (με μοριοδότηση) οπότε συγκεντρώνεις 8 μόρια, με την προϋπόθεση ότι θα ισχύσουν τα ίδια κριτήρια με πέρσι. Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει μια αλλαγή.
2)Δυστυχώς σε αυτό δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά λογικά ναι πρέπει να βγουν πριν την καταληκτική ημερομηνία για την οριστικοποίηση των μηχανογραφικών.
Τέλεια. Σ' ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,383 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 13:02, 29-06-19:

Μια ερώτηση: υπάρχει δυνατότητα μετεγγραφής μεταξύ τμημάτων Αθήνας - Θεσσαλονίκης;
Δηλαδή να περάσει κάποιος Αθηναίος στη Θεσσαλονίκη και να πάρει μετεγγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας;

Νομίζω γίνεται, αλλά θέλω να το διπλοτσεκάρω μην κάνω καμία στραβή τώρα στο πρόχειρο μηχανογραφικό.
Γιατί σχετικά με τις μετεγγραφές κάτι θυμάμαι περί ειδικής τροπολογίας για τμήματα Αθήνας - Θεσσαλονίκης που δεν έχω ερμηνεύσει σωστά.
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,571 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 13:06, 29-06-19:

Έχω την εντύπωση πως από Αθήνα-Θεσσαλονική και αντίστροφα δεν είναι δυνατή η μετεγγραφή.
1
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων ΟΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,383 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 13:19, 29-06-19:

Thanks ultra! Γενικά θα κάτσω σήμερα το απόγευμα να διαβάσω όλη την εγκύκλιο των μετεγγραφών προσεκτικά, απλά ήθελα να διπλοτσεκάρω αυτό για την Αθήνα - Θεσσαλονίκη.
Παράθεση

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

O Alex2001 έγραψε: στις 13:32, 29-06-19:

Καλησπερα παιδια.Θελω να ρωτησω,οι αντιστοιχιες σχολων ποτε θα βγουν απο το υπουργειο παιδειας;
Παράθεση

Galaxy

Φοιτητής

H Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Galaxy έγραψε: στις 13:38, 30-06-19:

Εχω μια απορια, αν και δεν ξερω αν ταιριαζει απολυτα στο συγκεκριμενο θεμα. Λογικα περναω βιολογικο Πάτρας ή βιολογικό κρήτης, και εχω 7 μορια για μετεγγραφη, οποτε πιστευω θα την παρω για Αθηνα. Ωστοσο, με αγχωνει το γεγονος οτι πιθανον να χασω το εξαμηνο. Απ'οτι είδα, το τμημα της Κρητης εχει κοινα μαθηματα στο α' εξαμηνο με το αντιστοιχο της αθηνας. Υπαρχει περιπτωση αν περασω τα μαθηματα αυτα οντας στην Κρητη, να μου αναγνωριστουν μετα την μετεγγραφη απο το ΕΚΠΑ ωστε να μην χρειαστει να τα δωσω τον σεπτεμβρη?
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,769 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 14:41, 30-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Galaxy
Εχω μια απορια, αν και δεν ξερω αν ταιριαζει απολυτα στο συγκεκριμενο θεμα. Λογικα περναω βιολογικο Πάτρας ή βιολογικό κρήτης, και εχω 7 μορια για μετεγγραφη, οποτε πιστευω θα την παρω για Αθηνα. Ωστοσο, με αγχωνει το γεγονος οτι πιθανον να χασω το εξαμηνο. Απ'οτι είδα, το τμημα της Κρητης εχει κοινα μαθηματα στο α' εξαμηνο με το αντιστοιχο της αθηνας. Υπαρχει περιπτωση αν περασω τα μαθηματα αυτα οντας στην Κρητη, να μου αναγνωριστουν μετα την μετεγγραφη απο το ΕΚΠΑ ωστε να μην χρειαστει να τα δωσω τον σεπτεμβρη?
Ναι, υπάρχει περίπτωση να σου τα αναγνωρίσουν!
Παράθεση

Nafsika19 (Ναυσικά)

Απόφοιτος

H Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Nafsika19 έγραψε: στις 15:44, 30-06-19:

Με βάση το εισόδημα έχω 6 μόρια για μετεγγραφή. Υπάρχει περίπτωση να μην δεχθεί το πανεπιστήμιο ή το υπουργείο την αίτηση ;
Επίσης εάν ένας φοιτητής χάσει το πρώτο εξάμηνο επειδή έχει περάσει σε άλλη πόλη τι γίνεται όταν πάρει μετεγγραφή;
Παράθεση

Galaxy

Φοιτητής

H Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Galaxy έγραψε: στις 15:55, 30-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Ναι, υπάρχει περίπτωση να σου τα αναγνωρίσουν!

και πως το ψαχνω αυτο?
Βασικα, μπορω να μεινω αθηνα και να παρακολουθω εξαρχης τα μαθηματα εδω, αλλα προφανως θα εχω θεμα με τα εργαστηρια. Διαβασα οτι μπορω να μιλησω με τους υπευθυνους καθηγητες των εργαστηριων, αλλα φοβαμαι οτι θα αδιαφορησουν και δεν θα με αφησουν να τα παρακολουθω εξαρχης, με αποτελεσμα να τα χασω... και του χρονου θα εχω αλλα εργαστηρια και παραδοσεις, οποτε φοβαμαι οτι δεν θα μπορεσω να παρευρισκομαι σε ολα.
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 16:41, 30-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Nafsika19
Με βάση το εισόδημα έχω 6 μόρια για μετεγγραφή. Υπάρχει περίπτωση να μην δεχθεί το πανεπιστήμιο ή το υπουργείο την αίτηση ;
Επίσης εάν ένας φοιτητής χάσει το πρώτο εξάμηνο επειδή έχει περάσει σε άλλη πόλη τι γίνεται όταν πάρει μετεγγραφή;
Αν παρεις την μετεγγραφη,και δεν εχεις περασει κανενα μαθημα στην προηγουμενη σχολη,θα συνεχίσεις στο 2ο εξαμηνο,και θα κουβαλας τα μαθηματα του πρωτου.
Αν υπαρχουν κοινα μαθηματα τα οποια εχεις περασει στην προηγουμενη σχολη,μπορεις να κανεις αιτηση να σου αναγνωριστούν στην καινουρια.
Δυστυχως ομως συνηθως τα αποτελεσματα μετεγγραφης βγαινουν αργα,αλλα οχι τοσο αργα που να εχεις τελειωσει το πρωτο εξαμηνο. Οποτε δυσκολα να περασεις το πρωτο εξαμηνο στην πρωτη σχολη και να συνεχισεις κανονικα στο 2ο εξαμηνο στην σχολη που πηρες μετεγγραφη.
Με λιγα λογια,αν παρεις την μετεγγραφη,πιθανοτατα να χασεις το πρωτο εξαμηνο.
1
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 17:24, 30-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Galaxy
και πως το ψαχνω αυτο?
Βασικα, μπορω να μεινω αθηνα και να παρακολουθω εξαρχης τα μαθηματα εδω, αλλα προφανως θα εχω θεμα με τα εργαστηρια. Διαβασα οτι μπορω να μιλησω με τους υπευθυνους καθηγητες των εργαστηριων, αλλα φοβαμαι οτι θα αδιαφορησουν και δεν θα με αφησουν να τα παρακολουθω εξαρχης, με αποτελεσμα να τα χασω... και του χρονου θα εχω αλλα εργαστηρια και παραδοσεις, οποτε φοβαμαι οτι δεν θα μπορεσω να παρευρισκομαι σε ολα.

΄Οταν με το καλό πάρεις τη μετεγγραφή, θα σου πω και τη διαδικασία. Η απόφαση για το αν θα πας στην Κρήτη ή αν θα μείνεις εδώ είναι αρκετά δύσκολη. Τα μαθήματα μπορείς ασφαλώς να τα παρακολουθείς εδώ, ακόμα και οι υπεύθυνοι των εργαστηρίων νομίζω κάνουν τα στραβά μάτια εκτός αν πέσεις σε κανένα στραβόξυλο. Το θέμα είναι ότι αν δεν κάνεις κανονικά την εγγραφή σου στο τμήμα, δεν μπορείς να κατοχυρώσεις τίποτα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα αν καθυστερήσει η διαδικασία των μετεγγραφών (που συνήθως καθυστερεί), να υπάρχει περίπτωση να χάσεις το εξάμηνο (τουλάχιστον όμως σ΄αυτήν την περίπτωση έχεις γνωρίσει καθηγητές, συμφοιτητές, τρόπο διδασκαλίας κτλ). Αν πας στην Κρήτη πάλι δεν ξέρεις τι θα γίνει. Μπορεί να προλάβεις να δώσεις την εξεταστική του Α΄εξαμήνου οπότε σ΄αυτήν την περίπτωση έρχεσαι με περασμένα μαθήματα που είναι πολύ πιθανόν να σου τα αναγνωρίσουν άρα έχεις κέρδος και δεν ξεκινάς το Β΄εξάμηνο χρωστώντας όλα τα μαθήματα του Α΄, μπορεί όμως οι ημερομηνίες των μετεγγραφών να πέσουν ακριβώς πάνω στην εξεταστική οπότε την χάνεις και συγχρόνως όλα τα θετικά που θα κέρδιζες αν δεν είχες φύγει. Ουφ! Κάθε χρόνο η ίδια ιστορία με τις μετεγγραφές!
Παράθεση

Nafsika19 (Ναυσικά)

Απόφοιτος

H Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Nafsika19 έγραψε: στις 17:44, 30-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από miketython
Αν παρεις την μετεγγραφη,και δεν εχεις περασει κανενα μαθημα στην προηγουμενη σχολη,θα συνεχίσεις στο 2ο εξαμηνο,και θα κουβαλας τα μαθηματα του πρωτου.
Αν υπαρχουν κοινα μαθηματα τα οποια εχεις περασει στην προηγουμενη σχολη,μπορεις να κανεις αιτηση να σου αναγνωριστούν στην καινουρια.
Δυστυχως ομως συνηθως τα αποτελεσματα μετεγγραφης βγαινουν αργα,αλλα οχι τοσο αργα που να εχεις τελειωσει το πρωτο εξαμηνο. Οποτε δυσκολα να περασεις το πρωτο εξαμηνο στην πρωτη σχολη και να συνεχισεις κανονικα στο 2ο εξαμηνο στην σχολη που πηρες μετεγγραφη.
Με λιγα λογια,αν παρεις την μετεγγραφη,πιθανοτατα να χασεις το πρωτο εξαμηνο.
Αν χάσω το πρώτο εξάμηνο, μπορώ να το κάνω στη νέα σχολή ?
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να μην πάρω την μετεγγραφή ακόμα κι αν έχω τα 6 μόρια λόγω εισοδήματος?

Κατι ακόμα
Τα αποτελέσματα των μετεγγραφων ποτέ περίπου βγαίνουν;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nafsika19 : 30-06-19 στις 17:44. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

idontknow1

Νεοφερμένος

H idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H idontknow1 i just dont know! έγραψε: στις 17:47, 30-06-19:

καλησπερα!στις περσινες αντιστοιχιες στο τμημα γεωπονιας μεσα σε παρενθεση λεει (μονο για τις αντιστοιχες κατευθυνσεις) ξερει κανεις τι εννοει?
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

O Scandal έγραψε: στις 18:00, 30-06-19:

@Λένω αυτό εδώ λογίζεται ως φετινή - ισχύουσα εγκύκλιος με τις αντιστοιχίες μετεγγραφών;
Παράθεση

Spyros

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O Spyros έγραψε: στις 18:07, 30-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
@Λένω αυτό εδώ λογίζεται ως φετινή - ισχύουσα εγκύκλιος με τις αντιστοιχίες μετεγγραφών;
επειδη και εγώ περιμένω εδώ και καιρό τις αντιστοιχίες αυτές είναι οι περσινές !
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 18:09, 30-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal

΄Οχι αυτή είναι η περσινή. Η φετινή δεν έχει βγει ακόμα! ΄Εχει αργήσει πολύ και εύχομαι να βγει πριν τις 15 Ιουλίου που λήγει η προθεσμία των μηχανογραφικών. Τους δυσκολεύει φαίνεται η αντιστοίχιση των νέων σχολών.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια