Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,633 εγγεγραμμένα μέλη και 2,465,961 μηνύματα σε 78,264 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 350 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Επιλογή σχολής: Βοήθεια

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,697 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 08:56, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Καλημέρα Φώτη.
Έχω την εντύπωση πως μπορείς να γραφτείς στο οικονομικό επιμελητήριο απ'το Στατιστικής & Ασφαλιστικής όπως κι απ'ολα τα τμήματα του ΠΑΠΕΙ πλην του δικού μου. Βρες κανά γκρουπάκι φοιτητών να ρωτήσεις αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι εγγράφεσαι κανονικά.
Ως τμήμα ξέρω ότι είναι απαιτητικό, μην σε ξεγελάει η βάση του. Σε μια ημερίδα του τμήματος, είχε πάρει το αυτί μου ότι έχουν αρκετά καλή αποκατάσταση. Είχαν μιλήσει απόφοιτοι και φάνηκαν αρκετά ευχαριστημένοι. Σκέψου γενικά τα τμήματα του ΠΑΠΕΙ, είναι αρκετά καλά.

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια.Οντως ισχύει ότι είναι δύσκολο γιατί έχουν απαιτητικά μαθηματικά.Ισως θα μπορούσα να πάρω πληροφορίες από την γραμματεία του τμήματος.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,571 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε: στις 08:58, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια.Οντως ισχύει ότι είναι δύσκολο γιατί έχουν απαιτητικά μαθηματικά.Ισως θα μπορούσα να πάρω πληροφορίες από την γραμματεία του τμήματος.
Δεν ξέρω αν είναι απαιτητικά, είναι σίγουρα πολλά πάντως. Τσέκαρε και το οικονομικής επιστήμης του ΠΑΠΕΙ, είσαι κοντά στην βάση του νομίζω.
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,697 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 08:59, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Δεν ξέρω αν είναι απαιτητικά, είναι σίγουρα πολλά πάντως. Τσέκαρε και το οικονομικής επιστήμης του ΠΑΠΕΙ, είσαι κοντά στην βάση του νομίζω.

Ναι αν δεν κάνω λάθος έχω 150 λιγότερα,σίγουρα θα το βάλω στο μηχανογραφικό μου.Εσυ στο 4ο πεδίο βλέπεις σταθερότητα;
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,998 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 09:09, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από MaryLou
Καλησπέρα σε όλους και καλά αποτελέσματα σε όσους και όσες έδωσαν φέτος πανελλαδικές.
Εγώ θα δώσω το 2020. Είμαι 34 ετών, μητέρα και έχω ξεκινήσει την προετοιμασία.
Το θέμα είναι η επιλογή των σχολών.
Έχω καταλήξει σε 2 σχολές, ανόμοιες μεταξύ τους αλλά επιλογές διαφόρων παραγόντων.
1η είναι η σχολή δημοτικής εκπαίδευσης του ΑΠΘ. Σχολή που μου άρεσε και πίσω στα μαθητικά χρόνια μου αλλά για διαφόρους
λόγους δε κατάφερα να ακολουθήσω. Επαγγελματική αποκατάσταση με ερωτηματικό, αλλά βέβαια υπάρχουν κι ευκαιρίες καριέρας στον ιδιωτικό τομέα.

2η επιλογή, η σχολή Διεθνών κι Ευρωπαικών σπουδών του Μακεδονίας . Διαλέγω τις σχολές ι λόγου μονίμου κατοικίας.
Εϊναι αγαπημένη σχολή,και σκέφτομαι καριέρα στην Ε.Ε. καθώς και τις εξετάσεις του διπλωματικού σώματος.
Θεωρείται ότι είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση στο διπλωματικό λόγο συγκεκριμένης ηλικίας που θα έχω με την αποφοίτηση μου;

Σαφώς και δεν επιλέγω τις σχολές μόνο για το πτυχίο αλλά με ενδιαφέρει και η αλλαγή καριέρας καθώς έχω μόνο ένα πτυχίο ιεκ και δουλεύω ως γραμματέας. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ τον ευατό μου να δουλεύει μια ζωη σε μια θέση που δε μου αρέσει.

3η επιλογή είναι η επανεγγραφή μου στο τει θεσσαλονικής και τμημα τουριστικων επιχειρησεων στο 2ο ετος,που είχα περάσει με τις πανελλαδικές, αποφοίτηση και κατατακτήριες. εάν γινόταν αναβάθμιση με ένα επιπλέον εξαμήνο όπως φημολογείται θα μπορούσα να έχω πτυχίο αει για να μπορέσω να δώσω στην διπλωματική. αλλα είναι όλα στον αέρα ακόμα.

Βρίσκομαι σε μεγάλο σταυροδρόμι, και θα ήθελα πολύ την γνώμη σας.
Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω περί διπλωματικού σώματος και παιδαγωγικού διότι δεν ξέρω, το καλο ειναι οτι έχεις ήδη δουλειά όποτε δε βιάζεσαι, επειδή είμαστε σε παρόμοια ηλικία και λόγω ειδικότητας αναγκαστικά διαβαζω θεωρώ οτι και να κανείς πρεπει να σου αρεσει, αλλιώς δύσκολα θα σταδιοδρομήσεις, θεωρώ πιο ρεαλιστικό τον στόχο της δημοτικής εκπαιδευσης, προσωπικά θα τελείωνα το τει τουριστικών που θα γινει πανεπιστημίο και θα δίνα κατατακτήριες, το 2ο πτυχίο μετράει και μπορείς παραλληλα με το προπτυχιακό της δημοτικης να κανείς μετσπτυχισκο.
Παράθεση

Yiorgosk

Απόφοιτος

Ο Yiorgosk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Yiorgosk έγραψε: στις 10:12, 29-06-19:

Καλημέρα σε όλους!! Είμαι ανάμεσα στο Ιστορικό Αρχαιολογικό Ιωαννίνων και φιλοσοφιας και παιδαγωγικής ΑΠΘ.. στο τελευταίο η βαση το 2018 ήταν 14748 και έχω βγάλει 14.701. Με μια πολύ μικρή πτώση ίσως και να περάσω.. Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αναμεσα σε αυτά τα δύο.
Παράθεση

Asha

Νεοφερμένος

H Asha αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Asha έγραψε: στις 11:29, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Yiorgosk
Καλημέρα σε όλους!! Είμαι ανάμεσα στο Ιστορικό Αρχαιολογικό Ιωαννίνων και φιλοσοφιας και παιδαγωγικής ΑΠΘ.. στο τελευταίο η βαση το 2018 ήταν 14748 και έχω βγάλει 14.701. Με μια πολύ μικρή πτώση ίσως και να περάσω.. Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αναμεσα σε αυτά τα δύο.

Και στα δύο βγαίνεις φιλόλογος. Σε επαγγελματικά δικαιώματα η διαφορά είναι πως στο ιστορικό αρχαιολογικό αν επιλέξεις κατεύθυνση αρχαιολογίας μπορείς να δουλέψεις και ως αρχαιολόγος, αν και υποθέτω πως για να είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο ενδιαφέρεσαι για το επάγγελμα του φιλολόγου. Περισσότερο λοιπόν διαφέρουν ως προς τα μαθήματα, οπότε πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι θα σου άρεσε περισσότερο, να έχεις ιστορίες και αρχαιολογίες ή παιδαγωγικά και φιλοσοφία περισσότερο; Επίσης, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, θα ήταν καλό ίσως να λάβεις υπόψη σου πως στην Αθήνα το φπψ διαχωρίστηκε σε ξεχωριστά τμήματα (νομίζω ο τομέας φιλοσοφίας θα είναι ο μόνος που δίνει δικαιώματα φιλολόγου, ο τομέας ψυχολογίας ενώθηκε με την ψυχολογία εκπα και το παιδαγωγικό έγινε τμήμα εκπαίδευσης ενηλίκων αν και δεν είμαι 100% σίγουρη για την τελική διαμόρφωση και δικαιώματα καθώς υπήρχαν αντιδράσεις κτλ) το ποιντ μου είναι πως αν πας φπ, δεν ξέρω πόσο ασφαλής επιλογή θα είναι τουλάχιστον ο τομέας π.
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Υποψήφιος διδάκτορας

H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Υποψήφιος διδάκτορας του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H Wrong έγραψε: στις 11:29, 29-06-19:

Τι σε ενδιαφέρει περισσότερο; Να διαβάζεις ιστορία (ελληνική-ευρωπαϊκή-παγκόσμια) και να πηγαίνεις σε ανασκαφές ή να μαθαίνεις ιστορία της φιλοσοφίας (διαφορετικές σχολές απ' την αρχαιότητα ως τον 20ό αιώνα) και να ασχολείσαι με θεωρία παιδαγωγικών;

Επαγγελματικά δικαιώματα φιλολόγου θα έχεις και από τις δύο σχολές. Κατά τ' άλλα, η επαγγελματική αποκατάσταση στις ανθρωπιστικές επιστήμες δύσκολη είναι αλλά δεν έχει κάποιο νόημα να σε αποθαρρύνω, αν το ψάχνεις και παλεύεις, δε χάνεσαι. :-)
Παράθεση

Certi

Δραστήριο Μέλος

Ο Certi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.

O Certi έγραψε: στις 11:45, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Triant_3
Καλησπέρα σε όλους! Ήμουν ανθρωπιστικές σπουδές και έγραψα 16.439 μόρια. Οι σχολές που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι η δημοσιογραφία και η αστυνομία και σε μικρότερο βαθμό το λιμενικό. Ποια μου προτείνετε; Ναι μεν η αστυνομία έχει σίγουρη αποκατάσταση αλλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος για μία απαιτητική καθημερινότητα.

Αν σε ενδιαφέρει η αστυνομία και το λιμενικό μόνο για αποκατάσταση, μη πας. Άσε τις θέσεις για κάποιον που τα αγαπάει. Τώρα άμα πράγματι σε ενδιαφέρουν, η αστυνομία θα έχει διαφορετικά επίπεδα απαιτητικότητας ανάλογα με την ειδικότητα. Σίγουρα θα είναι διαφορετικό πχ η ΔΙΑΣ ή ΟΠΚΕ σε σχέση με τη δουλειά στο τμήμα, οπότε άμα δεν αντέχεις τις δυσκολίες σε καθημερινή βάση, παίρνεις μεγάλο ρίσκο σε περίπτωση που σε χώσουν στην Άμεση Δράση για παράδειγμα. Λιμενικό λογικά είναι πιο χαλαρό (απαιτήτικο και αυτό σίγουρα), αλλά άμα δεν χωνεύεις το νερό, δεν πιστεύω να σου αρέσει και η δουλειά αυτή γενικότερα. Τώρα για δημοσιογραφία δε ξέρω πολλά, αλλά ξέχνα το από αποκατάσταση.
1
1
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε: στις 12:11, 29-06-19:

Καλημέρα,
Επειδή είμαι στο φιλολογικό θα έλεγα μακρία απο φπ.Είναι λίγο απο όλα με μπόλικο τίποτα.Το ιστορικό τουλάχιστον έχει ξεκάθαρο αντικέιμενο.
Ομως γενικά αυτό που θα σου πω,κι ας γινω δυσαρεστη ειναι μακρία απο αυτές τις σχολές.τα τμήματα δηλαδη που βγαινεις φιλολογος εκτος και αν εχεις καποιον τρελο ζηλο κι ταλεντο.
Τα 4 χρονια περνανε πολυ γρηγορα ,και μετα αν δεν βγεις εξω για να βρεις γενικα μια δουλεια που απλα θα εκτιμηθει οτι εχεις ενα πτυχίο ,στην Ελλαδα το μονο που θα μπορεις να κανεις θα ειναι δουλειες του ποδαριου (και κανα ιδιαιτερο).
Δεν θα δουλεψεις -στην Ελλαδα τουλαχιστον-ποτε σε ανασκαφη ή σε σχολειο.
Οι σχολες που εντάσσεσαι στον κλαδο ΠΕ02 ειναι 22(!) .
Αν δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι ονειρο ζωής,ψαξε κι αλλες σχολες οσο ειναι νωρις!
Συγνωμη για τον τονο του μηνυματος,αλλα δυστηχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.
Παράθεση

Yiorgosk

Απόφοιτος

Ο Yiorgosk αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Yiorgosk έγραψε: στις 12:15, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Asha
Και στα δύο βγαίνεις φιλόλογος. Σε επαγγελματικά δικαιώματα η διαφορά είναι πως στο ιστορικό αρχαιολογικό αν επιλέξεις κατεύθυνση αρχαιολογίας μπορείς να δουλέψεις και ως αρχαιολόγος, αν και υποθέτω πως για να είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο ενδιαφέρεσαι για το επάγγελμα του φιλολόγου. Περισσότερο λοιπόν διαφέρουν ως προς τα μαθήματα, οπότε πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τι θα σου άρεσε περισσότερο, να έχεις ιστορίες και αρχαιολογίες ή παιδαγωγικά και φιλοσοφία περισσότερο; Επίσης, χωρίς να θέλω να σε τρομάξω, θα ήταν καλό ίσως να λάβεις υπόψη σου πως στην Αθήνα το φπψ διαχωρίστηκε σε ξεχωριστά τμήματα (νομίζω ο τομέας φιλοσοφίας θα είναι ο μόνος που δίνει δικαιώματα φιλολόγου, ο τομέας ψυχολογίας ενώθηκε με την ψυχολογία εκπα και το παιδαγωγικό έγινε τμήμα εκπαίδευσης ενηλίκων αν και δεν είμαι 100% σίγουρη για την τελική διαμόρφωση και δικαιώματα καθώς υπήρχαν αντιδράσεις κτλ) το ποιντ μου είναι πως αν πας φπ, δεν ξέρω πόσο ασφαλής επιλογή θα είναι τουλάχιστον ο τομέας π.
Αν μπω ΦΠ με ενδιαφέρει περισσότερο ο τομέας την φιλοσοφίας, ενώ στο Ιστορικό Αρχαιολογικό δεν έχω κατασταλάξει ακόμη.. Βέβαια προς το ιστορικό με βλέπω αν μπω ιστορικό αρχαιολογικό
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Υποψήφιος διδάκτορας

H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Υποψήφιος διδάκτορας του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H Wrong έγραψε: στις 12:15, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinab199
Καλημέρα,
Επειδή είμαι στο φιλολογικό θα έλεγα μακρία απο φπ.Είναι λίγο απο όλα με μπόλικο τίποτα.Το ιστορικό τουλάχιστον έχει ξεκάθαρο αντικέιμενο.
Ομως γενικά αυτό που θα σου πω,κι ας γινω δυσαρεστη ειναι μακρία απο αυτές τις σχολές.τα τμήματα δηλαδη που βγαινεις φιλολογος εκτος και αν εχεις καποιον τρελο ζηλο κι ταλεντο.
Τα 4 χρονια περνανε πολυ γρηγορα ,και μετα αν δεν βγεις εξω για να βρεις γενικα μια δουλεια που απλα θα εκτιμηθει οτι εχεις ενα πτυχίο ,στην Ελλαδα το μονο που θα μπορεις να κανεις θα ειναι δουλειες του ποδαριου (και κανα ιδιαιτερο).
Δεν θα δουλεψεις -στην Ελλαδα τουλαχιστον-ποτε σε ανασκαφη ή σε σχολειο.
Οι σχολες που εντάσσεσαι στον κλαδο ΠΕ02 ειναι 22(!) .
Αν δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι ονειρο ζωής,ψαξε κι αλλες σχολες οσο ειναι νωρις!
Συγνωμη για τον τονο του μηνυματος,αλλα δυστηχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.
Πριν 5-6 χρόνια θα μπορούσα να το είχα γράψει αυτό. Ειδικά για τα ΦΠ(Ψ) είχα τη χειρότερη γνώμη. Βέβαια, έχοντας δει άτομα που έχουν τελειώσει τμήματα ΦΠ(Ψ) να έχουν εξαιρετική συνέχεια στην ακαδημία, στον τομέα της Φιλοσοφίας, έχω αναθεωρήσει πολύ. Αν θέλει να ασχοληθεί ακαδημαϊκά με Φιλοσοφία-Ιστορία Φιλοσοφίας και να κυνηγήσει μεταπτυχιακά/διδακτορικά, να πάει στο ΦΠ, ξεκάθαρα.
Παράθεση

Yiorgosk

Απόφοιτος

O Yiorgosk έγραψε: στις 12:21, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
Πριν 5-6 χρόνια θα μπορούσα να το είχα γράψει αυτό. Ειδικά για τα ΦΠ(Ψ) είχα τη χειρότερη γνώμη. Βέβαια, έχοντας δει άτομα που έχουν τελειώσει τμήματα ΦΠ(Ψ) να έχουν εξαιρετική συνέχεια στην ακαδημία, στον τομέα της Φιλοσοφίας, έχω αναθεωρήσει πολύ. Αν θέλει να ασχοληθεί ακαδημαϊκά με Φιλοσοφία-Ιστορία Φιλοσοφίας και να κυνηγήσει μεταπτυχιακά/διδακτορικά, να πάει στο ΦΠ, ξεκάθαρα.
Τα είχα κι εγώ παρεξηγησει τα ΦΠ(Ψ), αλλά άρχισα να τα βλέπω με άλλο μάτι.. Ευχαριστώ για όλες τις διαφορετικές απόψεις, ελπίζω να καταλήξω κάπου αυτές τις μέρες.
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

H konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H konstantinab199 έγραψε: στις 12:30, 29-06-19:

Ίσως ημουν υπερβολική για την αξία του φπ κι εννοειται οτι οποιος θελει θα παει μπροστα.
Βεβαια ειδικα απο τον τομεα της παιδαγωικης ,που τον επιλεγουν οι περισσοτεροι λογω ευκολιας δυσκολα μπορει να μου αλλαξει καποιος γνωμη 100 μαθηματα για το πώς να διδασκεις χωρις να ξερεις ουσιαστικα το αντικειμενο που διδασκεις.
Ομως το θέμα δεν ειναι ενα μεταπτυχιακό κι ενα διδακτορικό στο απθ .Μπορει να κανεις ενα σωρο πράγματα και να κερδιζεις ενα σωρο βραβεια αλλα δεν πληρωνεσαι ουτε 1 ευρω.Το γνωριζω απο πρωτο χερι αυτό καθως πολυ δικό μου άτομο κάνει διδακτορικό στο φπ.
Οι διδακτορικοι στο απθ στη φιλοσοφική δεν βγαζουν τιποτα,δεν υπαρχει χρηματοδοτηση.Γι αυτο μιλησα για εξωτερικο και γι αυτο μιλησα κι για φωτεινες εξαιρεσεις.
Επισης ειναι λαθος να διαλεγεις μια σχολη με γνώμονας το διδακτορικό.Ολοι έτσι λένε μπαίνοντας ,αλλα λίγοι το κάνουν εν τέλει.Δεν ειναι για ολους και σιγουρα δεν ειναι λυση στην ανεργία.
Παράθεση

Asha

Νεοφερμένος

H Asha αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H Asha έγραψε: στις 12:47, 29-06-19:

Ίσως ημουν υπερβολική για την αξία του φπ κι εννοειται οτι οποιος θελει θα παει μπροστα.
Βεβαια ειδικα απο τον τομεα της παιδαγωικης ,που τον επιλεγουν οι περισσοτεροι λογω ευκολιας δυσκολα μπορει να μου αλλαξει καποιος γνωμη 100 μαθηματα για το πώς να διδασκεις χωρις να ξερεις ουσιαστικα το αντικειμενο που διδασκεις.
Ομως το θέμα δεν ειναι ενα μεταπτυχιακό κι ενα διδακτορικό στο απθ .Μπορει να κανεις ενα σωρο πράγματα και να κερδιζεις ενα σωρο βραβεια αλλα δεν πληρωνεσαι ουτε 1 ευρω.Το γνωριζω απο πρωτο χερι αυτό καθως πολυ δικό μου άτομο κάνει διδακτορικό στο φπ.
Οι διδακτορικοι στο απθ στη φιλοσοφική δεν βγαζουν τιποτα,δεν υπαρχει χρηματοδοτηση.Γι αυτο μιλησα για εξωτερικο και γι αυτο μιλησα κι για φωτεινες εξαιρεσεις.
Επισης ειναι λαθος να διαλεγεις μια σχολη με γνώμονας το διδακτορικό.Ολοι έτσι λένε μπαίνοντας ,αλλα λίγοι το κάνουν εν τέλει.Δεν ειναι για ολους και σιγουρα δεν ειναι λυση στην ανεργία.

Δεν νομίζω πως περνάει κανείς σε φιλολογική (η γενικότερα καθηγητική σχολή) με στόχο την αποκατάσταση ή να βγάζει λεφτά. Οι επιλογές από πρώτο πεδίο είναι περιορισμένες έτσι κι αλλιώς και γενικά είμαι της άποψης πως είναι καλύτερο να ακολουθήσεις αυτό που θες και στο τέλος θα βρεις τον δρόμο σου. Μπορεί εν τέλει να ασχοληθείς με κάτι όχι τόσο άμεσα συνδεδεμένο με το αντικείμενό σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν άξιζε το να σπουδάσεις. Κι εγώ βλέπω γνωστούς που κάνουν διδακτορικό σε ανθρωπιστικές επιστήμες πόσο ταλαιπωρούνται (και δεν πληρώνονται), αν και να σημειωθεί πως όσους ρώτησα γιατί είναι εδώ και όχι έξω, η απάντηση είναι γιατί δεν ασχολήθηκα/προσπάθησα/έψαξα. Υπάρχουν υποτροφίες, και υπάρχουν δυνατότητες αρκεί να το παλέψεις από την αρχή (όταν λέω από την αρχή εννοώ να μην περνάς τα μαθήματα με 5 και 6 και μετά να αναρρωτιέσαι γιατί δεν παίρνεις κι εσύ υποτροφία). Σημασία έχει να αγαπάς αυτό που κάνεις. Εγώ θα έκανα/ ενδεχομένως να κάνω στο μέλλον διδακτορικό, ακόμα και στην Ελλάδα χωρίς να πληρώνομαι επειδή μου αρέσει αυτό που σπουδάζω.
1
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Υποψήφιος διδάκτορας

H Wrong έγραψε: στις 13:00, 29-06-19:

Δεν αναφέρομαι σε διδακτορικά στην Ελλάδα, δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει στο ΑΠΘ, αναφέρομαι καθαρά στο εξωτερικό, όπου υπάρχουν και υποτροφίες και άλλες ευκαιρίες στην ακαδημία. Δεν είναι λύση στην ανεργία, σαφώς πρέπει να αγαπάς πολύ το αντικείμενο, να παλεύεις διαρκώς και απαιτεί πολλή προσπάθεια, πολύ ζήλο, πολλή συγκέντρωση ένα διδακτορικό.
Απλά αναφέρω ότι υπάρχει και αυτή η διέξοδος και, κακά τα ψέματα, αν κάποιο άτομο έχει διδακτορικό απ' την Οξφόρδη ή από το UCL στη Φιλοσοφία, μπορεί να εργαστεί παντού. Ξέρεις πόσα άτομα δουλεύουν και σε τράπεζες και σε trust funds και σε τμήματα marketing/consulting, σε τομείς φαινομενικά άσχετους με τη Φιλοσοφία ή με τη Φιλολογία ή με τις ανθρωπιστικές επιστήμες εν γένει;
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

H konstantinab199 έγραψε: στις 13:24, 29-06-19:

Δεν αναφέρομαι σε διδακτορικά στην Ελλάδα, δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει στο ΑΠΘ, αναφέρομαι καθαρά στο εξωτερικό, όπου υπάρχουν και υποτροφίες και άλλες ευκαιρίες στην ακαδημία. Δεν είναι λύση στην ανεργία, σαφώς πρέπει να αγαπάς πολύ το αντικείμενο, να παλεύεις διαρκώς και απαιτεί πολλή προσπάθεια, πολύ ζήλο, πολλή συγκέντρωση ένα διδακτορικό.
Απλά αναφέρω ότι υπάρχει και αυτή η διέξοδος και, κακά τα ψέματα, αν κάποιο άτομο έχει διδακτορικό απ' την Οξφόρδη ή από το UCL στη Φιλοσοφία, μπορεί να εργαστεί παντού. Ξέρεις πόσα άτομα δουλεύουν και σε τράπεζες και σε trust funds και σε τμήματα marketing/consulting, σε τομείς φαινομενικά άσχετους με τη Φιλοσοφία ή με τη Φιλολογία ή με τις ανθρωπιστικές επιστήμες εν γένει;

Ναι για το εξωτερικό το γνωρίζω γι αυτό μίλησα για την Ελλάδα στο πρώτο ποστ
Γενικά με ενα πτυχιο ΑΕΙ μπορείς να δουλεψεις έξω σε(καλές ) δουλείες φαινομενικά άσχετες με το αντικείμενο των σπουδών σου.
1
Παράθεση

milkyway

Νεοφερμένος

H milkyway αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H milkyway έγραψε: στις 13:28, 29-06-19:

Hello! Γνώμη για Μηχανικών Βιοϊατρικής (Αθήνα) ?
Παράθεση

konstantinab199

Φοιτητής

H konstantinab199 έγραψε: στις 13:32, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Asha
Δεν νομίζω πως περνάει κανείς σε φιλολογική (η γενικότερα καθηγητική σχολή) με στόχο την αποκατάσταση ή να βγάζει λεφτά. Οι επιλογές από πρώτο πεδίο είναι περιορισμένες έτσι κι αλλιώς και γενικά είμαι της άποψης πως είναι καλύτερο να ακολουθήσεις αυτό που θες και στο τέλος θα βρεις τον δρόμο σου. Μπορεί εν τέλει να ασχοληθείς με κάτι όχι τόσο άμεσα συνδεδεμένο με το αντικείμενό σου, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν άξιζε το να σπουδάσεις. Κι εγώ βλέπω γνωστούς που κάνουν διδακτορικό σε ανθρωπιστικές επιστήμες πόσο ταλαιπωρούνται (και δεν πληρώνονται), αν και να σημειωθεί πως όσους ρώτησα γιατί είναι εδώ και όχι έξω, η απάντηση είναι γιατί δεν ασχολήθηκα/προσπάθησα/έψαξα. Υπάρχουν υποτροφίες, και υπάρχουν δυνατότητες αρκεί να το παλέψεις από την αρχή (όταν λέω από την αρχή εννοώ να μην περνάς τα μαθήματα με 5 και 6 και μετά να αναρρωτιέσαι γιατί δεν παίρνεις κι εσύ υποτροφία). Σημασία έχει να αγαπάς αυτό που κάνεις. Εγώ θα έκανα/ ενδεχομένως να κάνω στο μέλλον διδακτορικό, ακόμα και στην Ελλάδα χωρίς να πληρώνομαι επειδή μου αρέσει αυτό που σπουδάζω.

Δε διαφωνώ απαραίτητα,κι εγώ η ίδια δε θα άλλαζα με τίποτα την επιλογή μου αυτή .
Απλά δε θα μπορουσα να ζω σε μια άλλη πολη ,να κανω διδακτορικο χωρις να πληρωνομαι κι να με συντηρουν μεχρι τα 30.
Αλλος εχει απο αλλου εισοδηματα ή κανει ταυτόχρονα καποια άλλη δουλειά.
Γι αυτο εξαρχης μιλησα για εξωτερικό.
Παράθεση

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

H Revekka αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13,368 μηνύματα.

H Revekka έγραψε: στις 13:37, 29-06-19:

Γενικά σχόλια:

Τί φάση με τη δημοσιογραφία και την επαγγελματική αποκατάσταση...; Οι σχολές Επικοινωνίας δεν βγάζουν μόνο δημοσιογράφους, ενημερωθείτε please πριν σχολιάσετε.

Η κουβέντα περί διδακτορικών είναι τεράστια και δεν τη σκέφτεται κανείς, ποτέ, με γνώμονα την αγορά εργασίας εκτός πολύ συγκεκριμένων περιπτώσεων. Επίσης, δεν το σκέφτεστε πριν ολοκληρώσετε το πτυχίο, μην πω και το μεταπτυχιακό.

Δεν θα σχολιάσω καν το γεγονός ότι συζητάμε για άκυρα πτυχία-άκυρες δουλειές, ακυρώνοντας ολόκληρους κλάδους σπουδών...
1
1
Παράθεση

Triant_3

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Triant_3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Triant_3 έγραψε: στις 14:00, 29-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Certi
Αν σε ενδιαφέρει η αστυνομία και το λιμενικό μόνο για αποκατάσταση, μη πας. Άσε τις θέσεις για κάποιον που τα αγαπάει. Τώρα άμα πράγματι σε ενδιαφέρουν, η αστυνομία θα έχει διαφορετικά επίπεδα απαιτητικότητας ανάλογα με την ειδικότητα. Σίγουρα θα είναι διαφορετικό πχ η ΔΙΑΣ ή ΟΠΚΕ σε σχέση με τη δουλειά στο τμήμα, οπότε άμα δεν αντέχεις τις δυσκολίες σε καθημερινή βάση, παίρνεις μεγάλο ρίσκο σε περίπτωση που σε χώσουν στην Άμεση Δράση για παράδειγμα. Λιμενικό λογικά είναι πιο χαλαρό (απαιτήτικο και αυτό σίγουρα), αλλά άμα δεν χωνεύεις το νερό, δεν πιστεύω να σου αρέσει και η δουλειά αυτή γενικότερα. Τώρα για δημοσιογραφία δε ξέρω πολλά, αλλά ξέχνα το από αποκατάσταση.
Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά είμαι πολύ μπερδεμένος και δεν ξέρω τι μου αρέσει περισσότερο.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα