Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,967 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,285 μηνύματα σε 78,934 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 162 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μαθηματικό Αθηνών

ilias1994

Φοιτητής

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O ilias1994 έγραψε: στις 20:41, 02-07-12:

παιδια ειναι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται;;ποιες οι επαγγελματικες προοπτικες εκτοσ του καθηγητη;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ciela

Φοιτητής

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε: στις 22:19, 07-07-12:

στην ελλάδα; κανείς δεν έχει "προοπτικές" (εκτός αν έχεις κονέ of course).
τώρα σπουδάζεις ό,τι σου αρέσει και ελπίζεις με πολλή προσωπική δουλειά και ψάξιμο να ασχοληθείς κάποτε μ αυτό που θες (ίσως και σε άλλη χώρα)
Παράθεση

Vicky13 (Βίκυ)

Φοιτητής

H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.

H Vicky13 έγραψε: στις 16:07, 13-08-12:

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με τα μαθήματα στο 1ο και 2ο εξάμηνο;
Παράθεση

filika

Νεοφερμένος

H filika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H filika έγραψε: στις 02:43, 31-10-12:

Γειά σας forumίτες!

Φέτος πέρασα στο Μαθηματικό Αθηνών, και είμαι λιγάκι χαμένη. Στην αρχή μου είχαν πει για λίγα μαθήματα κλπ, αλλά τώρα έχω πελαγώσει με παρακολουθήσεις, επιλεγόμενα και σημειώσεις.

Υπάρχει μήπως κάποιος που να έχει τελειώσει ή να είναι στο εν λόγω τμήμα; Θα εκτιμούσα πολύ λίγη βοήθεια από όποιον έχει τον χρόνο και την διάθεση να προσφέρει λίγη καθοδήγηση σε μια ψαρωμένη πρωτοετή!

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από την ένωση με το θέμα Μαθηματικό Αθηνών - ΕΚΠΑ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Revekka : 05-11-12 στις 18:55. Αιτία: Προσθήση σημείωσης
Παράθεση

Alejandro che 7 (Αλέξανδρος)

Φοιτητής

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε: στις 22:17, 27-03-13:

Αξίζει η σχολή αν δεν έχω αποφασίσει ακριβώς με τι θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά και ξέρω απλώς ότι λατρεύω τα μαθηματικά και θέλω να τα συνδυάσω με οικονομικά; Ακούω άπό πολλούς ότι είναι καλό το πρώτο πτυχίο να είναι γενικό γιατί παρέχει μεγάλο εύρος γνώσεων και δεν σε περιορίζει. Δεν θα έχω προβλήματα με επαγγελματικά δικαιώματα στη συνέχεια αν δεν σκέφτομαι τοσο τη διδακτική; Για συνδυασμό με οικονομικά είναι υποδεέστερη επιλογή απο τη ΣΕΜΦΕ;
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,010 μηνύματα.

O nPb σπουδάζω αντικοινωνιολογία έγραψε: στις 22:35, 27-03-13:

Γιατί πάντα ..πρέπει να θέτεις σύγκριση με την ΣΕΜΦΕ; Έλεος απλά.
Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά (ως μια φορμαλιστική και φιλοσοφική) επιστήμη πήγαινε στο Μαθηματικό. Το Μαθηματικό σε σύγκριση με την ΣΕΜΦΕ, ανήκει στην ΣΧΟΛΗ ΦΥΣΙΚΩΝ (ΘΕΤΙΚΩΝ) ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ή παλιά ΦΥΣΙΚΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τα Μαθηματικά μελετώνται σαν μια δομή των φυσικών επιστημών με παράλληλες εφαρμογές στην φυσική (θεωρητική φυσική), στην θεωρητική πληροφορική και στην μαθηματική στατιστική. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές διέξοδοι με κατάλληλες σπουδές. Εν αντιθέσει, η ΣΕΜΦΕ, σαν σχολή ανήκει στο Πολυτεχνείο με τελείως διαφορετική προσέγγιση της Μαθηματικής σκέψης και εφαρμογών.
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 1,707 μηνύματα.

O Alejandro che 7 έγραψε: στις 22:46, 27-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Γιατί πάντα ..πρέπει να θέτεις σύγκριση με την ΣΕΜΦΕ; Έλεος απλά.
Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά (ως μια φορμαλιστική και φιλοσοφική) επιστήμη πήγαινε στο Μαθηματικό. Το Μαθηματικό σε σύγκριση με την ΣΕΜΦΕ, ανήκει στην ΣΧΟΛΗ ΦΥΣΙΚΩΝ (ΘΕΤΙΚΩΝ) ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ή παλιά ΦΥΣΙΚΟΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι τα Μαθηματικά μελετώνται σαν μια δομή των φυσικών επιστημών με παράλληλες εφαρμογές στην φυσική (θεωρητική φυσική), στην θεωρητική πληροφορική και στην μαθηματική στατιστική. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλές διέξοδοι με κατάλληλες σπουδές. Εν αντιθέσει, η ΣΕΜΦΕ, σαν σχολή ανήκει στο Πολυτεχνείο με τελείως διαφορετική προσέγγιση της Μαθηματικής σκέψης και εφαρμογών.
συγκρίνω γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι μου ταιριάζει καλύτερα και ποια είναι η πιο σωστή επιλογή για μένα συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός
3
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,170 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε: στις 22:56, 27-03-13:

Για να αναφέρεις την ΣΕΜΦΕ μάλλον στο πίσω μέρος του μυαλού σου συγκρίνεις το μαθηματικό αθηνών με το ΕΜΠ και όχι με την συγκεκριμένη σχολή.
1
1
Παράθεση

Φοιτητής

O Alejandro che 7 έγραψε: στις 23:00, 27-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από ZouGRaF
Για να αναφέρεις την ΣΕΜΦΕ μάλλον στο πίσω μέρος του μυαλού σου συγκρίνεις το μαθηματικό αθηνών με το ΕΜΠ και όχι με την συγκεκριμένη σχολή.
Είναι δύο σχολές που σε βγάζουν μαθηματικό δεν είναι λογικό να συγκρίνονται; Δεν συνέκρινα με ΗΜΜΥ ξέρω γω να μου πεις οτι συγκρίνω με ΕΜΠ.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,010 μηνύματα.

O nPb σπουδάζω αντικοινωνιολογία έγραψε: στις 23:04, 27-03-13:

Στο ένα Τμήμα είσαι Μαθηματικός ασχέτος ποια "κατεύθυνση" μαθηματικών επιλέξεις ενώ στη ΣΕΜΦΕ είσαι Μαθηματικός μόνο αν επιλέξεις τον τομέα του Μαθηματικού Εφαρμογών. Μια λέξη κάνει τη διαφορά όπως βλέπεις: οι εφαρμογές που όπως προείπα έχουν να κάνουν με το πολυτεχνείο. Στο Τμήμα Μαθηματικών, μαθαίνεις μαθηματικά ως δομή σκέψης και παράλληλα κάνεις κάποιες μαθηματικές εφαρμογές σε συγγενείς επιστήμες του πεδίου θετικών / φυσικών επιστημών. Έχει τεράστια διαφορά η εφαρμογή από την μαθηματική εφαρμογή.
Παράθεση

Φοιτητής

O Alejandro che 7 έγραψε: στις 23:09, 27-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Στο ένα Τμήμα είσαι Μαθηματικός ασχέτος ποια "κατεύθυνση" μαθηματικών επιλέξεις ενώ στη ΣΕΜΦΕ είσαι Μαθηματικός μόνο αν επιλέξεις τον τομέα του Μαθηματικού Εφαρμογών. Μια λέξη κάνει τη διαφορά όπως βλέπεις: οι εφαρμογές που όπως προείπα έχουν να κάνουν με το πολυτεχνείο. Στο Τμήμα Μαθηματικών, μαθαίνεις μαθηματικά ως δομή σκέψης και παράλληλα κάνεις κάποιες μαθηματικές εφαρμογές σε συγγενείς επιστήμες. Έχει τεράστια διαφορά η εφαρμογή από την μαθηματική εφαρμογή.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Φυσικά όταν συγκρίνω ΣΕΜΦΕ με μαθηματικό εννοώ με κατεύθυνση μαθηματικού εφαρμογών.
1
Παράθεση

aceBill

Φοιτητής

Ο aceBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O aceBill έγραψε: στις 19:45, 29-08-13:

Παιδια ποιοι αλλοι περασαν μαθηματικο Αθηνων φετος;;;
2
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε: στις 17:45, 01-09-13:

Και γω περασα Μαθηματικο Αθηνας.
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε: στις 14:37, 04-09-13:

Oποιος γνωριζει, ας απαντησει.

Η Συνδυαστικη, η οποια ειναι σημαντικη για τις Πιθανοτητες (απ'οσο ξερω ), επαψε να διδασκεται απο φετος. Πως πρεπει να το παρω ;
Επισης, ειναι καλη ιδεα να παρω απ2 απο τωρα ;
Παράθεση

vikam18

Διάσημο Μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 774 μηνύματα.

O vikam18 έγραψε: στις 14:59, 04-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
Oποιος γνωριζει, ας απαντησει.

Η Συνδυαστικη, η οποια ειναι σημαντικη για τις Πιθανοτητες (απ'οσο ξερω ), επαψε να διδασκεται απο φετος. Πως πρεπει να το παρω ;
Επισης, ειναι καλη ιδεα να παρω απ2 απο τωρα ;
Ακόμα δεν μπήκες και λιώνεις ; Να μια σωστή μαθηματικός . Για να κανείς απ2 ( ακολουθίες part 2, σειρές κτλ ) χρειάζεσαι τις ακολουθίες του απ1 και κάποια θεώρηματα που συνδέουν αυτές με τον διάφοροι λογισμό ( πχ θεώρημα μεταφοράς ) . Οπότε οχι δεν ειναι καλη ιδέα ! Γενικώς τις αναλύσεις να τις παίρνεις στην ώρα τους ( απ1-2-3 , πραγματική , μιγαδική κτλ ) . Οσο αναφορα την συνδυάστικη εγω πήρα το βιβλίο απο έναν φίλο και το παρακολούθησα μέσω e-class ( σημειώσεις , φυλλάδια κτλ ) ! Δεν μπορω να πω οτι με βοήθησε τόσο πολυ ώστε να το θεώρησε απαραίτητο αλλα οκ καλο μαθηματάκι . Επισης απο οσο γνωρίζω δεν μπορείς να πάρεις μαθήματα του εαρινού στο χειμερινό ! Το πρώτο έτος ειναι σχετικα εύκολο και χωρις πολλα μαθήματα . Χρησιμοποίησε το ώστε ν προσαρμοστεις και απο δεύτερο βλέπεις !
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H artemaki .- έγραψε: στις 15:04, 04-09-13:

Σκεφτομαι τον απ2 απο τωρα, επειδη ναι μεν θελει να ξερεις καποια πραγματα απο τον 1 (ως νοοτροπια κυριως) αλλα ειναι εν μερει υλη λυκειου επαυξημενη.
Ετσι μου ειπαν δηλαδη. Μπορουμε να τον επιλεξουμε απο τωρα, παντως. Βρισκεται και στο χειμερινο εξαμηνο.

Αφου δεν ειναι και τοσο τρομερο το γεγονος οτι δεν θα κανω Συνδυαστικη, θα ηρεμισω λιγο .
Παράθεση

vikam18

Διάσημο Μέλος

O vikam18 έγραψε: στις 15:08, 04-09-13:

Σκεφτομαι τον απ2 απο τωρα, επειδη ναι μεν θελει να ξερεις καποια πραγματα απο τον 1 (ως νοοτροπια κυριως) αλλα ειναι εν μερει υλη λυκειου επαυξημενη.
Ετσι μου ειπαν δηλαδη. Μπορουμε να τον επιλεξουμε απο τωρα, παντως. Βρισκεται και στο χειμερινο εξαμηνο.

Αφου δεν ειναι και τοσο τρομερο το γεγονος οτι δεν θα κανω Συνδυαστικη, θα ηρεμισω λιγο .
Κοιτά ο απ1 ειναι φουλ Λύκειο αν εξαιρέσεις τις ακολουθίες και λίγο την γενική νοοτροπία σε ορισμούς πχ ! Ο απ2 ειναι 70% νέα ύλη και 30% λυκειακη ! Προσωπικα δεν θα το επέλεγα πρώτου εξοικείωθω με τον απ1 . Επισης εχε στο μυαλο σ οτι απ1 έχεις Δάλα . Οχι και η πιο εύκολη καθηγήτρια . Φετος έβαλε εύκολα αλλα δεν νομίζω να το ξανακάνει :Ρ
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H artemaki .- έγραψε: στις 15:15, 04-09-13:

101. Απειροστικός Λογισμός Ι, Υποχρεωτικό μάθημα
Διδακτέα ύλη εδώ, Πληροφορίες χρήσιμες για τους νέους φοιτητές εδώ, Άλλες
πληροφορίες για το μάθημα (eclass) στην διεύθυνση: εδώ
Διδάσκοντες: Κ. Γρυλλάκης, Θ. Ζαχαριάδης, Ν. Παπαναστασίου
201. Απειροστικός Λογισμός ΙΙ, Υποχρεωτικό μάθημα
Διδακτέα ύλη εδώ Πληροφορίες χρήσιμες για τους νέους φοιτητές εδώ, Άλλες
Διδάσκων: Ν. Καλαμίδας

Δεν εχω Δαλα. Αλλαξαν.
Τελος παντων, θα το σκεφτω. :/
Παράθεση

vikam18

Διάσημο Μέλος

O vikam18 έγραψε: στις 15:18, 04-09-13:

101. Απειροστικός Λογισμός Ι, Υποχρεωτικό μάθημα
Διδακτέα ύλη εδώ, Πληροφορίες χρήσιμες για τους νέους φοιτητές εδώ, Άλλες
Διδάσκοντες: Κ. Γρυλλάκης, Θ. Ζαχαριάδης, Ν. Παπαναστασίου
201. Απειροστικός Λογισμός ΙΙ, Υποχρεωτικό μάθημα
Διδακτέα ύλη εδώ Πληροφορίες χρήσιμες για τους νέους φοιτητές εδώ, Άλλες
Διδάσκων: Ν. Καλαμίδας

Δεν εχω Δαλα. Αλλαξαν.
Τελος παντων, θα το σκεφτω. :/
Δεν εχει θα το σκεφτώ . Αυτο που σ λέω θ κανείς :Ρ
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H artemaki .- έγραψε: στις 15:27, 04-09-13:

Εχεις εναν αυταρχισμο εκ φυσεως. Το ξερεις να φανταστω, ε ;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μαθηματικό - Από vasw_1982
      Το θέμα έχει λάβει 302 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-16 στις 20:09.
    • Αστρονομία στο Μαθηματικό ; - Από johnakoseco
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία 2ο Πεδίο.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-07-15 στις 00:54.
    • Μαθηματικό vs Αρχιτεκτονική - Από μαρια19
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-03-11 στις 20:31.
    • Μαθηματικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Ζωγράφου) - Από Γιάννης
      Το θέμα έχει λάβει 58 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικές Επιστήμες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-10-09 στις 21:00.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα