Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,965 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,104 μηνύματα σε 78,925 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 567 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

[Γ' Λυκείου] Ενδοσχολικές

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,318 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 14:37, 05-06-13:

Τελικά αυτό με την ιστορία είναι γενικό κακό... Εμάς μας δώσανε 30 ερωτήσεις να μας βοηθήσουν και καλά. Οι ερωτήσεις πιο γενικές και αόριστες δεν θα μπορούσαν να είναι. Η κάθε μια έχει απάντηση πάνω απο 2 σελίδες και κάποιες είναι και συνδιαστικές, δηλαδή μια σελίδα εδώ, μία εκεί.

Εγώ θα πάω να γράψω το εξής: Μεσα σε μια απερίγραπτη φρενίτιδα ενθουσιασμού, ο εντολοδόχος των Μεγάλων Δυνάμεων Πριγκηπας Γεώργιος ανέλαβε τα καθήκοντα του στις 9 Δεκεμβρίου 1898.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

filologiko paidi

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο filologiko paidi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O filologiko paidi έγραψε: στις 14:57, 05-06-13:

Εμείς γράψαμε Ιστορία,Αρχαία και Μαθηματικά γενικής...την Παρασκευή έρχονται τα Θρησκευτικά .Πάντως Ιστορία έγινε χαμός...ακόμα και λάθος διατυπωμένες ερωτήσεις τα παιδιά της τεχνολογικής τους σκίσανε τους δυο καθηγητές...(και με το δίκιο τους το ερώτημα αυτό ήταν άσχετο ως προς την απάντηση που απαιτούσε).

Αρχική Δημοσίευση από Nikos_T
Το ψαράκι της γυάλας του Χάκκα μας έβαλε στα κείμενα.
Αύριο φυσική. Θα διαβάσω κάτι λίγα που μας είχε πει και δεν ασχολούμαι άλλο.
Φοβερό κείμενο και βγάζει πολλές ερωτήσεις...

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Εμάς 3 κεφάλαια, τι θα προτιμούσες;
Εμείς Κοινωνιολογία και από τα εφτά κεφάλαια που κάναμε...
Παράθεση

JustLikeMaria

Απόφοιτος

H JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H JustLikeMaria Αιγοκερως ---> Μυστηριωδης !!! έγραψε: στις 15:05, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από evangelie :)
Τελικά αυτό με την ιστορία είναι γενικό κακό... Εμάς μας δώσανε 30 ερωτήσεις να μας βοηθήσουν και καλά. Οι ερωτήσεις πιο γενικές και αόριστες δεν θα μπορούσαν να είναι. Η κάθε μια έχει απάντηση πάνω απο 2 σελίδες και κάποιες είναι και συνδιαστικές, δηλαδή μια σελίδα εδώ, μία εκεί.

Εγώ θα πάω να γράψω το εξής: Μεσα σε μια απερίγραπτη φρενίτιδα ενθουσιασμού, ο εντολοδόχος των Μεγάλων Δυνάμεων Πριγκηπας Γεώργιος ανέλαβε τα καθήκοντα του στις 9 Δεκεμβρίου 1898.
Τουλαχιστον σας εδωσε κατι εμεις ουτε ενα σοσ δεν ξερουμε...
Τι να πρωτοδιαβασεις μεσα σ αυτη τη ζουγκλα
Παράθεση

Lucas D.Hagg

Απόφοιτος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Lucas D.Hagg έγραψε: στις 15:16, 05-06-13:

Παιδια χωρις να θελω να παιξω με τον πονο σας,3 μαθηματα εχουμε γραψει και στα 3 οι επιτηρητες μας αφησαν να αντιγραψουμε και να ανοιξουμε σκονακια.
Τα ειχα φοτο στο κιν μου,οποτε δουλεψε
1
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε: στις 15:28, 05-06-13:

πλάκα κάνεις; εμένα μου πήραν την τσάντα,ενω την εβαλα διπλα μου....λες και θα την ανοιγα εκει,μπροστα τους να αντιγραψω,αφου ξερω οτι δεν αφηνουν και μηδενιζουν
Παράθεση

Johnnaousa

Φοιτητής

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,939 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε: στις 15:38, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Lös~
πλάκα κάνεις; εμένα μου πήραν την τσάντα,ενω την εβαλα διπλα μου....λες και θα την ανοιγα εκει,μπροστα τους να αντιγραψω,αφου ξερω οτι δεν αφηνουν και μηδενιζουν
υπερβολικά αυστηροί χωρίς λόγο...
3
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,327 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 15:53, 05-06-13:

Αύριο θρησκευτικά. Έχει να πέσει γέλιο..
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε: στις 16:13, 05-06-13:

Μονο εγω εχω γραψει 1/8 ;
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,327 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 16:13, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από artemaki
Μονο εγω εχω γραψει 1/8 ;
Τι έγραψες;
Παράθεση

~Lös~

Διδακτορικός

H ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός . Έχει γράψει 1,291 μηνύματα.

H ~Lös~ έγραψε: στις 16:31, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Johnnaousa
υπερβολικά αυστηροί χωρίς λόγο...
άσε,άσε... :/
πάντα έτσι...
Παράθεση

Χριστινα_95 (Χριστίνα)

Φοιτητής

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Χριστινα_95 έγραψε: στις 22:12, 05-06-13:

Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε αυτή την άσκηση γιατί αύριο γράφουμε φυσική και μας είπε πως θα βάλει παρόμοια;

Μονοχρωματικό φως μήκους κύματος λ0=600nm,
που διαδίδεται στον αέρα εισέρχεται ταυτόχρονα σε δύο
οπτικά υλικά πάχους 1m, κάθετα στην διαχωριστική επι-
φάνεια του κάθε υλικού με τον αέρα. Οι δείκτες διάθλα-
σης των δύο υλικών είναι n1 = 1,5 και n2=1,2. Να βρείτε:
α. τη χρονική διαφορά εξόδου του φωτός από τα δύο
οπτικά υλικά.
β. τον αριθμό των μηκών κύματος του φωτός σε κάθε
οπτικό υλικό.
Παράθεση

Αλεξάνδρα ΤΑΜ

Μαθητής Β' γυμνασίου

H Αλεξάνδρα ΤΑΜ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Αλεξάνδρα ΤΑΜ έγραψε: στις 22:29, 05-06-13:

εμείς γράφαμε σήμερα φυσική.
Λοιπόν έχεις γενικά ότι n=λο/λ
από εκεί μπορείς αντικαθιστώντας για το κάθε ένα να υπολογίσεις το λ
έπειτα αφού n=co/c η n=u/c
μπορείς να υπολογίσεις την ταχύτητα διάδοσης υ της ακτίνας σε καθένα απ'τα οπτικά μέσα
και μετά αφού υ=χ/τ
και το χ=1m αντικαθιστάς και βρίσκεις το χρόνο που χρειάστηκε το καθένα και μετα΄ την διαφορά
για το β ερώτημα διαιρείς το πάχος με το λ του κάθε υλικού
1
Παράθεση

Χριστινα_95 (Χριστίνα)

Φοιτητής

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

H Χριστινα_95 έγραψε: στις 22:37, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα ΤΑΜ
εμείς γράφαμε σήμερα φυσική.
Λοιπόν έχεις γενικά ότι n=λο/λ
από εκεί μπορείς αντικαθιστώντας για το κάθε ένα να υπολογίσεις το λ
έπειτα αφού n=co/c η n=u/c
μπορείς να υπολογίσεις την ταχύτητα διάδοσης υ της ακτίνας σε καθένα απ'τα οπτικά μέσα
και μετά αφού υ=χ/τ
και το χ=1m αντικαθιστάς και βρίσκεις το χρόνο που χρειάστηκε το καθένα και μετα΄ την διαφορά
για το β ερώτημα διαιρείς το πάχος με το λ του κάθε υλικού
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,516 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 22:53, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστινα_95
Μονοχρωματικό φως μήκους κύματος λo=600nm = 6.10m, που διαδίδεται στον αέρα εισέρχεται ταυτόχρονα σε δύο οπτικά υλικά πάχους d = 1m, κάθετα στην διαχωριστική επιφάνεια του κάθε υλικού με τον αέρα. Οι δείκτες διάθλασης των δύο υλικών είναι n1 = 1,5 και n2=1,2. Να βρείτε:
α. τη χρονική διαφορά εξόδου του φωτός από τα δύο οπτικά υλικά.
β. τον αριθμό των μηκών κύματος του φωτός σε κάθε οπτικό υλικό.
Δίνεται co = 3.10m/s
Υλικό 1: c1 = co/n1 = 2.10m/s , t1 = d/c1 = 5.10s
λ
1
= λo/n1 =
4.10m , N1 = d/λ1 = 2,5.10
Υλικό 2: c2 = co/n2 = 2,5.10m/s , t2 = d/c2 = 4.10s
λ
2
= λo/n2 =
5.10m , N2 = d/λ2 = 2.10
Χρονική διαφορά: Δt = t1 - t2 = 10s

2
Παράθεση

φρι

Περιβόητο Μέλος

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H φρι . έγραψε: στις 23:25, 05-06-13:

να ρωτησω κατι στα κειμενα το in media res τι σημαινει; οτι γυρναει πισω στο χρόνο ή καμία σχέση;;
Παράθεση

Dias

Διδακτορικός

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Διδακτορικός . Έχει γράψει 7,516 μηνύματα.

O Dias έγραψε: στις 23:32, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από φρι
να ρωτησω κατι στα κειμενα το in media res τι σημαινει; οτι γυρναει πισω στο χρόνο ή καμία σχέση;;
Από την wikipedia:
Ο απλούστερος και ο πιο φυσικός τρόπος να αφηγηθεί κανείς μια ιστορία, είναι ο εξής: να διατάξει και να παρουσιάσει τα γεγονότα σύμφωνα με τη χρονική τους σειρά και τάξη. Μια τέτοια αφήγηση λέμε ότι έχει ως προς την πλοκή το χαρακτηριστικό της χρονικής αλληλουχίας.
Όμως η αφήγηση που παρουσιάζει τα πράγματα με τη σειρά που έγιναν δεν εξασφαλίζει πάντα και το μέγιστο αναγνωστικό ενδιαφέρον. Γι' αυτό, οι συγγραφείς των αφηγηματικών κειμένων επινοούν ποικίλες αφηγηματικές τεχνικές, για να κρατήσουν αδιάπτωτο το ενδιαφέρον και την προσοχή του αναγνώστη.
Μια τέτοια τεχνική είναι να αρχίζει ένα κείμενο in medias res. Αυτή η λατινική φράση, μεταφραζόμενη κατά λέξη και κυριολεκτικά σημαίνει "στο μέσο των πραγμάτων, στο μέσο της υπόθεσης, στο μέσο της πλοκής".

Παράθεση

φρι

Περιβόητο Μέλος

H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,288 μηνύματα.

H φρι . έγραψε: στις 23:36, 05-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Από την wikipedia:
Ο απλούστερος και ο πιο φυσικός τρόπος να αφηγηθεί κανείς μια ιστορία, είναι ο εξής: να διατάξει και να παρουσιάσει τα γεγονότα σύμφωνα με τη χρονική τους σειρά και τάξη. Μια τέτοια αφήγηση λέμε ότι έχει ως προς την πλοκή το χαρακτηριστικό της χρονικής αλληλουχίας.
Όμως η αφήγηση που παρουσιάζει τα πράγματα με τη σειρά που έγιναν δεν εξασφαλίζει πάντα και το μέγιστο αναγνωστικό ενδιαφέρον. Γι' αυτό, οι συγγραφείς των αφηγηματικών κειμένων επινοούν ποικίλες αφηγηματικές τεχνικές, για να κρατήσουν αδιάπτωτο το ενδιαφέρον και την προσοχή του αναγνώστη.
Μια τέτοια τεχνική είναι να αρχίζει ένα κείμενο in medias res. Αυτή η λατινική φράση, μεταφραζόμενη κατά λέξη και κυριολεκτικά σημαίνει "στο μέσο των πραγμάτων, στο μέσο της υπόθεσης, στο μέσο της πλοκής".

ευχαριστω ρε Δια ,και δε μπορουσα να το ψαξω,ειμαι πτωμα
Παράθεση

artemaki (Άρτεμις)

Διάσημο Μέλος

H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 899 μηνύματα.

H artemaki .- έγραψε: στις 07:52, 06-06-13:

Θρησκευτικα. Αααμην.

Καλημερα. Σημερα θα το κανω 2/8.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 09:43, 06-06-13:

Εγώ σήμερα θρησκευτικά. Δεν ξέρω καν την ύλη
Παράθεση

JKaradakov (Ιορδάνης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Κτηνιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10,991 μηνύματα.

O JKaradakov Valar Morgulis έγραψε: στις 11:39, 06-06-13:

Βιολογία έτοιμη. Πάμε για Φυσική τώρα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος