Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,077 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,123 μηνύματα σε 79,120 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 487 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

ΕΠΑ.Λ.: Απορίες

spinalgr1990 (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.

O spinalgr1990 / έγραψε: στις 23:35, 31-07-18:

Αρχική Δημοσίευση από thodoris20vt
Παιδιά καλησπέρα .
Είμαι όπως έχω αναφέρει κάτοχος απολυτηρίου γενικού λυκείου .

Έχω κάνει εγγραφή στο επαλ για να παρακολουθήσω μαθήματα ειδικότητα και έχω 3 απορίες .

1. Όταν τελιωσω θα πάρω κάποιο απολυτήριο ; Κάποιο πτυχίο ; Αφού δεν θα κάνω όλα τα μαθήματα .

2. Όταν και εάν μπορέσω και δώσω για τριτοβάθμια εκπαίδευση μαθήματα θα δώσω έκθεση , μαθήματα και ειδικότητας σωστά ;

3. Στον βαθμό για την εισαγωγή σε κάποιο ΤΕΙ εκτός από τις εξετάσεις στα μαθήματα των πανελληνίων θα υπολογιστεί και ο βαθμός του απολυτηρίου μου από το Γενικό Λύκειο;

1. Πτυχίο ειδικότητας θα πάρεις μόνο , απολυτήριο έχεις αυτό απο το Γενικό

2. σωστα τα λες αλλά έχεις προσβαση μονο σε σχολες που ειναι συναφές με την ειδικότητά σου.

3. όχι μονο ο βαθμος των εξετάσεων μετράει πλέον.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,167 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 17:37, 29-08-18:

Συνέχιση σπουδών για αποφοίτους λυκείων σε ΕΠΑΛ και ΙΕΚ
https://www.minedu.gov.gr/news/36588...-l-kai-i-e-k-2
Παράθεση

thodoris20vt

Νεοφερμένος

Ο thodoris20vt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

O thodoris20vt έγραψε: στις 21:07, 09-09-18:

Παιδιά καλησπέρα !
Τώρα που τα εσπερινά έγιναν 3 χρόνια πόσες ώρες θα κάνουν μάθημα την ημέρα ;

Γιατί βλέπω 20 ώρες την εβδομάδα ειδικότητα και 10 ώρες γενικής
Παράθεση

mixalis1995

Νεοφερμένος

Ο mixalis1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O mixalis1995 έγραψε: στις 14:34, 12-12-18:

Καλησπέρα κοινότητα εσείς συμφωνείται με την αλλαγή βαρύτητας που πάει να εφαρμόσει το υπουργείο ?

https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-...ofoiton-epal-3

Θέλω σχόλια ώστε να τα προωθήσω σε αυτούς πάνε να υποβαθμίσουν της ειδικότητες ..
Παράθεση

iLove95

Νεοφερμένος

H iLove95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H iLove95 έγραψε: στις 01:25, 19-12-18:

Καλησπέρας σας. Είμαι 23 ετών απόφοιτος Γυμνασίου και επιθυμώ από την καινούργια σχολική χρονιά να γραφτώ σε εσπερινό Επαλ. Πρόσφατα έμαθα τηλεφωνόντας στο σχολείο για πληροφορίες ότι από 4ετής τα εσπερινά έγιναν 3ετής. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχα ακούσει πιο παλιά ότι αν έχεις τελειώσει την 1τη λυκείου (πρωινού ή εσπερινού δεν έχει σημασία) ότι μπορείς να πας σε σχολές σαν την Σιβιτανίδειο ή τα Επας (σχολές του ΟΑΕΔ) μόνο με το χαρτί της 1της λυκείου και να σπουδάσεις την ειδηκότητα που θέλεις. Ισχύει κάτι τέτοιο; Και σε ποιες σχολές εδώ Αθήνα μπορείς να κάνεις εγραφή μόνο με το χαρτί της 1της λυκείου ώστε να βγάλεις την ειδηκότητα; Ευχαριστώ πολύ.
Παράθεση

chloe26

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H chloe26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H chloe26 έγραψε: στις 08:23, 20-12-18:

Σχολές για απόφοιτους Γυμνασίου:

1)Σχολή Επαγγελμάτων Κρέατος: Στη σχολή εκπαιδεύονται «παραδοσιακοί» κρεοπώλες ή όσοι θέλουν να ασχοληθούν με τη διαδικασία της σφαγής και επεξεργασίας του κρέατος και των προϊόντων του, δεδομένου ότι είναι απαραίτητη η βεβαίωση, αν κάποιος θέλει να εργαστεί σε καταστήματα επεξεργασίας, τυποποίησης και εμπορίας κρέατος και προϊόντων του ή να ανοίξει δικό του κρεοπωλείο. Οι υποψήφιοι πρέπει να έχουν τελειώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση. Η σχολή διαθέτει τα παρακάτω παραρτήματα όπου μπορείς να απευθυνθείς για περισσότερες πληροφορίες.
•Αθήνα: Παιωνίου 25, Πλ. Βικτωρίας, 10440 (τηλ. 210.82.22.518, 2108251871)
•Θεσσαλονίκη: Καρατάσου 1 & Χάψα, 54626 (τηλ. 2310.521111, 2310551617)
•Λάρισα: 4o xλ. Εθνικής Οδού Λάρισας -Τρικάλων (εντός Αβερώφειου Γεωργικής Σχολής), (2410672700, 24106727702)

2)Προπαρασκευαστικό και Επαγγελματικό Σχολείο Καλών Τεχνών Πανόρμου Τήνου του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού: Εκεί σπουδάζεις την καλλιτεχνική μαρμαροτεχνία. Στη Σχολή γίνονται δεκτοί απόφοιτοι τουλάχιστον Γυμνασίου από όλη την Ελλάδα. Ο αριθμός των εισακτέων καθορίζεται ετησίως και περιλαμβάνει 10-15 σπουδαστές. Ως όριο ηλικίας των υποψηφίων καθορίζεται το 28ο έτος. Η φοίτηση είναι τριετής και τα διδασκόμενα μαθήματα είναι μαρμαρογλυπτική, αρχιτεκτονικό σχέδιο, γλυπτική (πηλός, γύψος), ζωγραφική (σχέδιο, χρώμα) και ιστορία τέχνης. Οι δύο πρώτοι στη βαθμολογία απόφοιτοι κάθε χρονιάς εισάγονται χωρίς εξετάσεις στην Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών.Πληροφορίες:http://www.tinosartschool.gr/education.html

3)Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών:
Υπάρχουν προγράμματα εκπαίδευσης κομμωτικής, μανικιούρ πεντικιούρ, ονυχοπλαστικής, αισθητικής, επαγγελματικού μακιγιάζ, ξυλογλυπτικής, ξυλουργικής, υφαντικής, βιβλιοδεσίας, μεταξοτυπίας, σχεδίου και κατασκευής υποδυμάτων, κατασκευής μουσικών οργάνων, κατασκευής δερμάτινης τσάντας, κατασκευής δερμάτινου πορτοφολιόυ, κοπτικής ραπτικής, κλπ

Σχολές για απόφοιτους Α Λυκείου:
α)ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
Β)ΕΠΑΣ ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ:
Στην Αθήνα υπάρχει μόνο η ειδικότητα Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων – Αρχιτεκτονικής Τοπίου που βρίσκεται στο Μαρούσι(Τηλ.: 210 8012701)
Παράθεση

Λέων Συγγ

Νεοφερμένος

Ο Λέων Συγγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O Λέων Συγγ έγραψε: στις 16:21, 15-07-19:

Θα τα καταφέρω να περάσω ιατρική από το ΕΠΑΛ; (Είμαι καλος μαθητής πέρασα την Α λυκείου με 18.1)
Παράθεση

jim2015

Φοιτητής

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 245 μηνύματα.

O jim2015 έγραψε: στις 17:13, 15-07-19:

Από σένα εξαρτάται...
Παράθεση

Arvacon

Νεοφερμένος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Arvacon Τραβάμε το καναααάλιιιιιι! έγραψε: στις 07:42, 28-08-19:

Καλημέρα.

-Γνωρίζει μήπως κάποιος, αν μπορεί να εγγραφει ενήλικας ηλικίας άνω των 30 σε ημερησιο ΕΠΑ.Λ, ή δεν το επιτρέπουν και πρέπει σώνει και καλά να πάει στο νυχτερινό;

-Ισχύει ότι αν έχεις ήδη απολυτηριο ΤΕΛ, πως γλυτώνεις τα μαθήματα γενικής παιδείας και κάνεις απλά τα μαθήματα ειδικότητας;

-Είδα ότι έχει αλλάξει το σύστημα με τις εγγραφές και κάπου διάβασα ότι αντί για Σεπτέμβρη, έπρεπε να γραφτεις Ιούνιο, πράγμα που δε γνώριζα, διότι παλιά οι εγγραφές γίνονταν Σεπτέμβρη. Αν πας δηλαδή από πρώτη Σεπτεμβρίου, δε θα δεχτούν να κάνουν εγγραφή, οπότε τρως πόρτα;
Παράθεση

spinalgr1990 (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O spinalgr1990 / έγραψε: στις 14:08, 28-08-19:

1) στο ημερησιο ΕΠΑΛ δεν υπαρχει όριο ηλικίας . Όριο ηλικίας έχουν οι ΕΠΑ.Σ ΟΑΕΔ

2) Αν εχεις απολυτηριο ΓΕΛ γραφεσαι Β ταξη και κανεις 23 ωρες την βδομαδα αντι για 35ωρες

3) Όσοι δεν μπορέσουν να υποβάλουν ηλεκτρονική δήλωση εντός του Ιουνίου για λόγους ανωτέρας βίας, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν αίτηση και τον Σεπτεμβριο.
Παράθεση

Arvacon

Νεοφερμένος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Arvacon Τραβάμε το καναααάλιιιιιι! έγραψε: στις 15:11, 28-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από spinalgr1990
2) Αν εχεις απολυτηριο ΓΕΛ γραφεσαι Β ταξη και κανεις 23 ωρες την βδομαδα αντι για 35ωρες

Ναι αλλά εγώ τελείωσα ΤΕΛ, όχι ΓΕΛ. Ήταν ισότιμα τότε, οπότε λογικά ισχύει το ίδιο και για μένα;
Αν θέλει κάποιος όμως να παρακολουθήσει και τα μαθήματα γενικής κατεύθυνσης, μπορεί να το κάνει;
Παράθεση

spinalgr1990 (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

O spinalgr1990 / έγραψε: στις 15:52, 28-08-19:

Ναι γινεται. Για τα μαθηματα Γενικης θα ζητησεις αδεια απο τον υπευθυνο καθηγητη να παρακολουθησεις το μαθημα.

Παράθεση

Teofilo

Νεοφερμένος

Ο Teofilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Teofilo έγραψε: στις 04:24, 29-10-19:

Καλησπερα. Εχω απολυτηριο ΓΕΛ, ωστοσο θελω να παω σε ΕΠΑΛ, να παρω απο εκει ειδικοτητα κανοντας τη Β' και τη Γ' Λυκειου και να δωσω πανελληνιες απο το ΕΠΑΛ. Επιτρεπεται κατι τετοιο?
Παράθεση

angelikitaraxia

Νεοφερμένος

H angelikitaraxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H angelikitaraxia έγραψε: στις 05:41, 29-10-19:

Ναι γίνεται και επειδή έχεις απολυτήριο λυκείου πρέπει να κανεις μόνο τα μαθήματα ειδικότητας
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • ΣΥΔ: Απορίες - Από tasosatha
      Το θέμα έχει λάβει 70 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Στρατιωτικές-Αστυνομικές Σχολές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-12-18 στις 16:54.
    • Απορίες για τα ΤΕΙ - Από Atheridis
      Το θέμα έχει λάβει 106 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-01-16 στις 10:26.
    • Απορίες... - Από Invincible
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-09-11 στις 22:37.
    • Απορίες για τα L1,L2 και FSB... - Από Dare-Devil
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Hardware.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-02-06 στις 17:24.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα