Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,186 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,775 μηνύματα σε 79,280 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 325 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Greg1900

Νεοφερμένος

Ο Greg1900 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Greg1900 έγραψε: στις 23:19, 17-11-19:

Καλησπέρα,
Ο γιός μου σπουδάζει στην Κοζάνη δεύτερο έτος.Η κόρη μου σπουδάζει στην Θεσσαλονίκη.Ο τόπος διαμονής μας είναι η Αθήνα. Δεν υπάρχει αντιστοιχία της σχολής του γιου μου παρά μόνο στην Κοζάνη.Μπορεί η κόρη μου να πάρει μεταγραφή στην Αθήνα;
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 44 μηνύματα.

O Eugen έγραψε: στις 23:27, 17-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Greg1900
Καλησπέρα,
Ο γιός μου σπουδάζει στην Κοζάνη δεύτερο έτος.Η κόρη μου σπουδάζει στην Θεσσαλονίκη.Ο τόπος διαμονής μας είναι η Αθήνα. Δεν υπάρχει αντιστοιχία της σχολής του γιου μου παρά μόνο στην Κοζάνη.Μπορεί η κόρη μου να πάρει μεταγραφή στην Αθήνα;

Με βάση τα φετινά δεδομένα ναι.
Παράθεση

Eirene01

Νεοφερμένος

H Eirene01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Eirene01 έγραψε: στις 14:20, 18-11-19:

Γειά σας!!! Είμαι πρωτοετής και πήρα την μετεγγραφή στο τμήμα που ήθελα. Στις ανακοινωσεις της γραμματείας που ανεβάζουν στο site αναφέρουν πως πήρε παράταση μέχρι τις 24/11 η δήλωση των μαθημάτων. Εγώ που είμαι πρωτοετής πρέπει να δηλώσω μαθήματα; Και αν μέχρι τότε δεν έχει βγει κάποια σχετική ανακοίνωση για τα δικαιολογητικά κλπ. Θα χάσω το εξάμηνο;
Παράθεση

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Mitsarasss7 έγραψε: στις 14:56, 18-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Eirene01
Γειά σας!!! Είμαι πρωτοετής και πήρα την μετεγγραφή στο τμήμα που ήθελα. Στις ανακοινωσεις της γραμματείας που ανεβάζουν στο site αναφέρουν πως πήρε παράταση μέχρι τις 24/11 η δήλωση των μαθημάτων. Εγώ που είμαι πρωτοετής πρέπει να δηλώσω μαθήματα; Και αν μέχρι τότε δεν έχει βγει κάποια σχετική ανακοίνωση για τα δικαιολογητικά κλπ. Θα χάσω το εξάμηνο;

Το έχεις χάσει το εξαμηνο
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 15:23, 18-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Mitsarasss7
Το έχεις χάσει το εξαμηνο
???

Για αυτους που πηραν μετεγγραφη προφανως η θα σας κανουν δηλωση στην γραμματεια οταν γινει η εγγραφη σας,ειτε θα βγαλουν καποια ανακοινωση και θα ενημερωθείτε.
Παράθεση

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

Ο Mitsarasss7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Mitsarasss7 έγραψε: στις 15:43, 18-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από miketython
???

Για αυτους που πηραν μετεγγραφη προφανως η θα σας κανουν δηλωση στην γραμματεια οταν γινει η εγγραφη σας,ειτε θα βγαλουν καποια ανακοινωση και θα ενημερωθείτε.
Με βάση αυτά που μου είπαν στην γραμματεία του Τμήματος που πήρα μεταγραφή, οι εγγραφές των μετεγραφθεντων φοιτητών θα ολοκληρωθούν λίγο πριν τις γιορτές, και αυτό γιατί αναμένονται τα αποτελέσματα των ενστάσεων. Μέχρι τότε η πλατφόρμα για την δήλωση των μαθημάτων θα έχει κλείσει και άρα και να παρακολουθήσει κάποιος τα μαθήματα δεν θα είναι σε θέση να τα δώσει στην εξεταστική.
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

Ο miketython αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O miketython έγραψε: στις 15:52, 18-11-19:

Με βάση αυτά που μου είπαν στην γραμματεία του Τμήματος που πήρα μεταγραφή, οι εγγραφές των μετεγραφθεντων φοιτητών θα ολοκληρωθούν λίγο πριν τις γιορτές, και αυτό γιατί αναμένονται τα αποτελέσματα των ενστάσεων. Μέχρι τότε η πλατφόρμα για την δήλωση των μαθημάτων θα έχει κλείσει και άρα και να παρακολουθήσει κάποιος τα μαθήματα δεν θα είναι σε θέση να τα δώσει στην εξεταστική.
Σου ειπαν δηλαδη απο την γραμματεια ξεκαθαρα οτι εσεις που ηρθατε με μετεγγραφη δεν μπορειτε να κανετε δηλωση μαθηματων και αρα θα χασετε το εξαμηνο;
Παράθεση

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

O Mitsarasss7 έγραψε: στις 15:58, 18-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από miketython
Σου ειπαν δηλαδη απο την γραμματεια ξεκαθαρα οτι εσεις που ηρθατε με μετεγγραφη δεν μπορειτε να κανετε δηλωση μαθηματων και αρα θα χασετε το εξαμηνο;
Τους ρώτησα με τις εγγραφές μαθημάτων τι γίνεται; μου λένε οτι δεν θα προλάβετε να τις κάνετε, μετά ρώτησα άρα θα χάσω το εξάμηνο; μου λέει ναι εκτός και εάν αποφασίσουν να ζητήσουν τα ονοματεπώνυμα των μετεγραφθέντων και να τα ταυτοποιήσουν αργότερα, οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία (πράγμα που ειναι απίθανο για τα πανεπιστήμια της αθήνας). Αυτά μου απάντησαν σήμερα στο ΕΚΠΑ.

Edit: Και μάλιστα με προέτρεψαν να συνεχίσω να προσέχω τα μαθήματα στο τμήμα που πρώτο μπήκα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mitsarasss7 : 18-11-19 στις 16:23.
Παράθεση

miketython

Φοιτητής

O miketython έγραψε: στις 17:56, 18-11-19:

Τους ρώτησα με τις εγγραφές μαθημάτων τι γίνεται; μου λένε οτι δεν θα προλάβετε να τις κάνετε, μετά ρώτησα άρα θα χάσω το εξάμηνο; μου λέει ναι εκτός και εάν αποφασίσουν να ζητήσουν τα ονοματεπώνυμα των μετεγραφθέντων και να τα ταυτοποιήσουν αργότερα, οταν ολοκληρωθεί η διαδικασία (πράγμα που ειναι απίθανο για τα πανεπιστήμια της αθήνας). Αυτά μου απάντησαν σήμερα στο ΕΚΠΑ.

Edit: Και μάλιστα με προέτρεψαν να συνεχίσω να προσέχω τα μαθήματα στο τμήμα που πρώτο μπήκα
Εγω περυσι που πηρα μετεγγραφη,μου εκαναν αυτοι δηλωση οταν ολοκληρωθηκε η εγγραφη στην καινουργια σχολη,και εγινε περιπου δυο εβδομαδες αργοτερα απο τους υπολοιπους γιατι ειχαν κανει ενα λαθος με τα πιστοποιητικα.
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,272 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 16:37, 19-11-19:

Επειδή πραγματικά μου έκανε εντύπωση ο αποκλεισμός των μετεγγραφέντων από το Α΄εξάμηνο, το έψαξα λίγο παίρνοντας για παράδειγμα ένα τυχαίο Τμήμα του ΕΚΠΑ. Παρακολουθώντας λοιπόν τις ανακοινώσεις του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ, διαπίστωσα τα εξής:

6/11/2018 : Ανακοίνωση αποτελεσμάτων μετεγγραφών από το Υπουργείο
21-26/11/2018 : Κατάθεση δικαιολογητικών από τους μετεγγραφέντες στη Γραμματεία προς έλεγχο (εδώ φαίνεται ότι δεν περίμεναν τα αποτελέσματα των ενστάσεων όπως σου είπαν επειδή αυτά ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο στις 7/12/18)
5/12/18-10/1/19 : Δηλώσεις μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου (και αναφέρεται στην ανακοίνωση με κεφαλαία γράμματα ότι
μετά από αυτό το διάστημα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ)
11 και 14/1/2019 : Ανακοίνωση της Γραμματείας για προσέλευση των μετεγγραφέντων προς ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής
16/1/2019 : Ανακοίνωση της Γραμματείας για "δημιουργία λογαριασμού χρήστη" των μετεγγραφέντων.

Οπότε ναι, το Α΄εξάμηνο, χάνεται!
Ελπίζω να μην συμβαίνει το ίδιο σε όλες τις Σχολές και τα Τμήματα. Κρίμα είναι!
1
Παράθεση

Mitsarasss7

Νεοφερμένος

O Mitsarasss7 έγραψε: στις 00:32, 20-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Επειδή πραγματικά μου έκανε εντύπωση ο αποκλεισμός των μετεγγραφέντων από το Α΄εξάμηνο, το έψαξα λίγο παίρνοντας για παράδειγμα ένα τυχαίο Τμήμα του ΕΚΠΑ. Παρακολουθώντας λοιπόν τις ανακοινώσεις του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ, διαπίστωσα τα εξής:

6/11/2018 : Ανακοίνωση αποτελεσμάτων μετεγγραφών από το Υπουργείο
21-26/11/2018 : Κατάθεση δικαιολογητικών από τους μετεγγραφέντες στη Γραμματεία προς έλεγχο (εδώ φαίνεται ότι δεν περίμεναν τα αποτελέσματα των ενστάσεων όπως σου είπαν επειδή αυτά ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο στις 7/12/18)
5/12/18-10/1/19 : Δηλώσεις μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου (και αναφέρεται στην ανακοίνωση με κεφαλαία γράμματα ότι
μετά από αυτό το διάστημα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ ΚΑΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ)
11 και 14/1/2019 : Ανακοίνωση της Γραμματείας για προσέλευση των μετεγγραφέντων προς ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής
16/1/2019 : Ανακοίνωση της Γραμματείας για "δημιουργία λογαριασμού χρήστη" των μετεγγραφέντων.

Οπότε ναι, το Α΄εξάμηνο, χάνεται!
Ελπίζω να μην συμβαίνει το ίδιο σε όλες τις Σχολές και τα Τμήματα. Κρίμα είναι!
Έπεσες και πάνω στο τμήμα που πήρα μεταγραφή!
2
Παράθεση

Bioanna

Νεοφερμένος

H Bioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Bioanna έγραψε: στις 02:44, 20-11-19:

Καλησπέρα! Εχω διαγνωσθεί με κατάθλιψη και θέλω να κανω κατ εξαιρεδη μεταγραφη. Ξερει κανεις εαν η καταθλιψη θεωρείτε αρκετα σοβαρος λογος ωστε να μου δινει πολλες πιθανότητες για τη μεταγραφη;
Παράθεση

Νίκος999

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Νίκος999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 104 μηνύματα.

O Νίκος999 έγραψε: στις 02:51, 20-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Bioanna
Καλησπέρα! Εχω διαγνωσθεί με κατάθλιψη και θέλω να κανω κατ εξαιρεδη μεταγραφη. Ξερει κανεις εαν η καταθλιψη θεωρείτε αρκετα σοβαρος λογος ωστε να μου δινει πολλες πιθανότητες για τη μεταγραφη;

Τώρα που τα ψυχολογικά είναι της μόδας ίσως σου δώσουν. Πρόσεξε να έχεις διαγνωσθεί από δημόσιο φορέα
1
1
Παράθεση

Nala

Νεοφερμένος

H Nala αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H Nala έγραψε: στις 09:33, 20-11-19:

Ξέρει κανείς τά τηλέφωνα τού υπουργείου για απορίες που έχω για την ένσταση μεταγραφής που έκανα???
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 10:55, 20-11-19:

Και άλλα παραδείγματα
Χημικό ΕΚΠΑ
9-28/11/2018 : Δηλώσεις μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου
21-26/11/2018 : Κατάθεση δικαιολογητικών μετεγγραφέντων προς έλεγχο
19/12/2018 : Ολοκλήρωση εγγραφής μετεγγραφέντων

ΠΑΠΕΙ
4-26/10/2018 : Δηλώσεις μαθημάτων χειμερινού εξαμήνου
19-22/11/2018 : Κατάθεση δικαιολογητικών μετεγγραφέντων προς έλεγχο
17-19/12/2018 : Ολοκλήρωση εγγραφής μετεγγραφέντων

Αρχική Δημοσίευση από Nala
Ξέρει κανείς τά τηλέφωνα τού υπουργείου για απορίες που έχω για την ένσταση μεταγραφής που έκανα???

210 - 3443468, 210 - 3443460, 210 - 3442876, 210 - 3442754, 210 - 3443229, 210 - 3442448, 210 - 3443103, 210 - 3443081, 210 - 3442354 Δευτέρα ως Παρασκευή 9.00 - 15.00
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λένω : 20-11-19 στις 10:55. Αιτία: AutoMerge
1
Παράθεση

Ναντια15

Νεοφερμένος

H Ναντια15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Ναντια15 έγραψε: στις 12:19, 20-11-19:

Καλημερα

Να ρωτησω.η βεβαιωση εγγραφης ειναι ιδια με τη βεβαιωση σπουδων?

Για τα μαθηματα ο ανηψιος μου περσυ εχασε τη προθεσμια και τον δηλωσαν κανονικα απο τη γραμματεια

Υγ:κανεις νοσηλςυτικη θεσσαλονικης?
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω έγραψε: στις 13:11, 20-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ναντια15
... η βεβαιωση εγγραφης ειναι ιδια με τη βεβαιωση σπουδων?

Μέσα στη βεβαίωση σπουδών αναφέρονται και τα στοιχεία εγγραφής οπότε σε καλύπτει για όπου θελήσεις να την καταθέσεις.
Παράθεση

NEKTARIOS11

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο NEKTARIOS11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 91 μηνύματα.

O NEKTARIOS11 έγραψε: στις 13:13, 20-11-19:

Ξεκίνησαν οι καταθέσεις δικαιολογητικών στο ΕΚΠΑ (Αρχαιολογικό)
Παράθεση

Ναντια15

Νεοφερμένος

H Ναντια15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Ναντια15 έγραψε: στις 13:54, 20-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Λένω
Μέσα στη βεβαίωση σπουδών αναφέρονται και τα στοιχεία εγγραφής οπότε σε καλύπτει για όπου θελήσεις να την καταθέσεις.
Για τη μετεγγραφη το θελω..παιρνω τηλ γραμματεια αλλα δεν σηκωνουν..εν τελει μια κοπελα μ ειπε οτι ειναι το ιδιο
Παράθεση

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O Hipoo έγραψε: στις 14:47, 20-11-19:

Καλησπέρα σε όλους!!Πήρα την μεταγραφή από το τμήμα γεωπονια ιχθυολογια και υδάτινου περιβάλλοντος (βολο) στο διπαε Θεσσαλονίκης με 6 μόρια...Έχασα το Αριστοτέλειο για πολύ λίγο διότι είχα 6 μόρια από οικονομικά κριτήρια και 11379 από μόρια πανελλαδικών ενώ ο τελευταίος είχα 6 μόρια και 11879 μόρια πανελλαδικών...Η ερώτηση μου είναι η εξής:Θα μπορούσα να κάνω ενσταση για την πρώτη επιλογή που είναι το Αριστοτέλειο διότι το σπίτι όπου θα μένω βρίσκεται στην Καλαμαριά και κάτι τέτοιο σημαίνει ότι θα χρειάζεται να αλλάζω 3 αστικά κάτι που σημαίνει περίπου 1 ώρα και 30 λεπτά για να φτάσω στην σχολή...Επισης έχω και μια γνωμάτευση από νοσοκομείο για σοβαρή πάθηση σε ένα από τα άτομα της οικογένειάς μου...Τι θα πρέπει να γράψω στην ένσταση ??Και ποιο πιστεύεται ότι θα είναι το αποτέλεσμα αυτής??Ευχαριστώ πολύ!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα