Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,808 εγγεγραμμένα μέλη και 2,441,511 μηνύματα σε 76,727 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 327 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ίδρυση Νομικής Πάτρας

Mhtrogoal (Μάριος)

Φοιτητής

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.

O Mhtrogoal έγραψε: στις 16:25, 15-12-18:

Kαλά, τα περισσότερα παιδιά του έτους μου 16μισι+ γράψανε, παραμένουν εξαιρετικοί παπαγάλοι και κατα τ'άλλα στούρνοι. Γιατί δυστυχώς ναι, θεωρητική στον μεγαλύτερο βαθμό σημαίνει παπαγαλία.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

thanos713

Διδακτορικός

Ο thanos713 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών , Διδακτορικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O thanos713 έγραψε: στις 20:06, 15-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nihilist
Και επειδή ο Τάκης και ο Μήτσος από τη σχολή σου μπήκαν τελευταίοι στη σχολή αλλά βγήκαν πρώτοι, πρέπει να αναγάγουμε σε αξίωμα ότι οι πανελλήνιες είναι αναξιόπιστες. Οκ. Αυτό που λέω εγώ απορρέει από την κοινή λογική και είναι αυταπόδεικτο. Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά αυτός που τα πάει καλά στις πανελλήνιες για κάποιο λόγο τα πήγε καλά. Και αυτός που δεν τα πήγε, κάποιο λόγο έχει πάλι. Και όχι, δεν παίζει ρόλο μόνο η παπαγαλία, όπως συνηθίζουν να διατρανώνουν οι κάθε αργόσχολοι.

Εσύ λες ότι οι πανελλήνιες είναι αναξιόπιστες(κάτι που δεν μπορείς να το αποδείξεις-και το βάρος της απόδειξης το φέρεις εσύ, επειδή εσύ επικαλέστηκες το επιχείρημα), γι' αυτό δεν πρέπει να μειωθούν οι θέσεις των εισακτέων. Εγώ αμφισβητώ την ορθότητα της προκείμενης, όπως προείπα. Αλλά κι αν δεχτούμε ότι αληθεύει, η πολιτική που πρέπει να ακολουθήσουμε είναι να μη μειωθούν οι θέσεις των εισακτέων ή να βρούμε καλύτερο σύστημα αξιολόγησης από εκείνο των πανελληνίων;
Εσύ στην αρχή είπες το πρώτο, που μου φαίνεται απλώς ανόητο, καθότι δε χτυπάει το πρόβλημα στη ρίζα του. Γι' αυτό ζήτησα να ξετυλίξεις περαιτέρω τη σκέψη σου ως προς αυτό, το οποιό βλέπω ότι έκανες αναφερόμενος στην Αμερική. Fair enough.

Όσο για τα law schools στην Αμερική... ας μη συγκρίνουμε τα αυγά με τα πασχάλια. Αν είσαι αμερικανός μπορείς πρακτικά να εργαστείς σε κάθε αγγλόφωνη χώρα, εφόσον η αγγλική είναι η μητρική σου. Έπειτα, υπάρχουν τεράστιες δικηγορικές εταιρείες με πολύ καλούς μισθούς. Αντίθετα, στην Ελλάδα είσαι περιορισμένος και γεωγραφικά(εκτός αν έχεις τα κότσια να πας σε άλλη χώρα και να αντιμετωπίζεις δικηγόρους στη μητρική τους γλώσσα), δικηγορικές εταιρείες μεγάλες δεν υπάρχουν, η έλλειψη αξιοκρατίας και οι πελατειακές σχέσεις προκαλούν ανασφάλεια ως προς την επαγγελματική ανέλιξη, η γραφειοκρατία οδηγεί τους πολίτες να επιλύουν τις διαφορές τους εξωδικαστικά κλπ κλπ. Επίσης, ανάμεσα στα πανεπιστήμια της Αμερικής υπάρχει ξεκάθαρη ιεράρχηση. Άλλο νομική Harvard και άλλο νομική στο πανεπιστήμιο του Αρκάνσας. Εντελώς διαφορετική προώθηση και προοπτικές. Στην Ελλάδα κανείς δε θα κοιτάξει ποιο πανεπιστήμιο τελείωσες. Είναι δύο εντελώς διαφορετικοί κόσμοι και η σύγκρισή τους απλώς ατυχής.

Και ως προς τη σχετικότητα του καθενός μας: Εσύ μίλησες για παπαγάλους θεωρητικούς, την ώρα που δεν ήσουν καν θεωρητική κατεύθυνση. Εγώ λοιπόν επειδή ήμουν θεωρητική, θα σου πω πως χρειάζεται παπαγαλία, αλλά μόνο με αυτήν πάνω απο 15.000 μόρια δε βγάζεις. Αν δε σου κόβει, δεν πας πουθενά. Κι αυτό ισχύει για ό,τι κάνεις στη ζωή σου.

Και ως προς τον αριθμό των θέσεων εισακτέων: ναι, ακόμα και χωρίς εργαστήρια διάλεξη με 500 φοιτητές δε γίνεται. Θες να κάνεις μια ερώτηση στο διάλειμμα και βλέπεις να έχουν περικυκλώσει τον καθηγητή 50 άτομα. Του στέλνεις e mail, δεν απαντάει ποτέ. Στην εξεταστική δίνει τα γραπτά στους βοηθούς του... Εκεί στο america δεν ξέρω τι γίνεται, εδώ στο ελλάντα όμως έτσι έχουν τα πράγματα.

Και στα δύο αυτά σημεία είμαι μια χαρά σχετικός, οποτε άσε κι εμένα να έχω μια άποψη. Απορώ πώς εσύ που βιώνεις μια ακαδημαϊκή πραγματικότητα εντελώς παράταιρη με την ελληνική εκφέρεις απόψεις με τόση απολυτότητα για κάτι που δεν έχεις ζήσει καν. Απορίας άξιον πραγματικά. Εγώ ποτέ δε θα έγραφα σε νήμα για τμήμα μηχανικών του MIT πχ.
Πριν μίλησες για επιστήμη και τώρα επικαλείσαι την κοινή λογική. Λυπάμαι αλλά αυτό δεν είναι επιστήμη. Θα το πω για τελευταία φορά και δεν θα ξαναπαντήσω, διότι και έχουμε ξεφύγει από το θέμα και έχουν αρχίσει οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Διαφωνώ στη μείωση των θέσεων των εισακτέων, γιατί θα ισχυροποιήσει τις πανελλήνιες, ένα σύστημα που έχει πολλά τρωτά σημεία. Αυτό είπα.

Αυτό που ανέφερα για τον αριθμό των σχολών στην Αμερική το είπα για να δείξω ότι δεν είναι λιγότερες όπως έχει ειπωθεί παλιότερα στο thread, δεν ήθελα να πω κάτι παραπάνω.

Επίσης, είναι πανεπιστήμιο, όχι σχολείο. Στα μαθήματα πρώτων ετών ΠΑΝΤΑ και (σχεδόν) ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν άπειροι φοιτητές στο αμφιθέατρο και οι αίθουσες είναι τεράστιες, ακόμα και σε μεγάλα πανεπιστήμια της Αμερικής. Δε θα σε πάρει κανένας από το χεράκι και οι απορίες που θα σου λύσει ο κάθε καθηγητής είναι λίγες. Σκληρό, αλλά έτσι είναι τις περισσότερες φορές, τι να κάνουμε... Θα μου πεις βέβαια γιατί να μην επιδιώξουμε κάτι καλύτερο, αλλά ούτως ή άλλως η ρίζα όλων των προβλημάτων είναι η οικονομική κατάσταση της χώρας στην περίπτωση της Ελλάδας και θα μπορούσε να επιτευχθεί πολύ εύκολα μια μέση λύση παίρνοντας και περισσότερα μέλη ΔΕΠ...

Ξέχασες τι είπα πριν; Πτυχίο έχω πάρει από ελληνικό πανεπιστήμιο, έχω ζήσει και την ελληνική ακαδημαϊκή πραγματικότητα...

Αρχική Δημοσίευση από Mhtrogoal
Kαλά, τα περισσότερα παιδιά του έτους μου 16μισι+ γράψανε, παραμένουν εξαιρετικοί παπαγάλοι και κατα τ'άλλα στούρνοι. Γιατί δυστυχώς ναι, θεωρητική στον μεγαλύτερο βαθμό σημαίνει παπαγαλία.

Απαπα μη λες τέτοια...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια