Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,230 εγγεγραμμένα μέλη και 2,448,420 μηνύματα σε 77,525 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 388 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μονοτονια και "1-1"

Tsosmi_maths

Νεοφερμένος

Ο Tsosmi_maths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Tsosmi_maths έγραψε: στις 00:24, 14-05-19:

Τι γνωμη εχετε για την μονοτονια που αλλαζει σε καθε διαστημα ξεχωριστα και αν ειναι "1-1". Με αφορμη μια ασκηση του μπαρλα ας θεωρησουμε μια συναρτηση f ορισμενη στο IR αν η f ειναι γνησιως φθίνουσαουσα στο(-00,1] και η f ειναι γνησιως αυξουσα στο [1,+00) τοτε αν σε ενα ερωτημα μας ελεγε να λυσουμε την εξισωση: f(e^x+1)=f(x^2+1) τοτε ο μπαρλας αυτη την εξισωση λεει αφου e^x+1>1 και x^2+1>=1 τοτε η f οριζεται σε τιμες που ανηκουν στο [1,+00) και λεει η f στο διαστξμα αυτο ειναι γμησιως αυξουαα και 1-1 αρα διωχνει τα f και θεωρει μετα και λυνει. Το θεμα ειναι οτι η 1-1 δν οριζεται σε διαστηματα. Αλλα λεμε η f 1-1 για παραδειγμα η f(x)=e^x-x η μονοτονια της αλλαζει στο χο=0 αλλα δεν παει να πει αν εγκλωβιστουμε στo [0,+00) οτι η f επειση ειμαι γμησιως αυξουσα στο διάστημα αυτο ειναι και 1-1 αυτο θεωρειται μαθηματικα λαθος.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Jim_Pap (Δημήτρης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Jim_Pap έγραψε: στις 01:21, 14-05-19:

Τολμω να πω πως σιγουρα θα ελεγε να λυσουμε την εξισωση σε καποιο διαστημα
Παράθεση

Tsosmi_maths

Νεοφερμένος

Ο Tsosmi_maths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Tsosmi_maths έγραψε: στις 08:48, 14-05-19:

Οχι η ακηση δεν σε περιοριζει σε καποιο διαστημα
Παράθεση

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O TonyMontanaEse έγραψε: στις 09:41, 14-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Tsosmi_maths
Τι γνωμη εχετε για την μονοτονια που αλλαζει σε καθε διαστημα ξεχωριστα και αν ειναι "1-1". Με αφορμη μια ασκηση του μπαρλα ας θεωρησουμε μια συναρτηση f ορισμενη στο IR αν η f ειναι γνησιως φθίνουσαουσα στο(-00,1] και η f ειναι γνησιως αυξουσα στο [1,+00) τοτε αν σε ενα ερωτημα μας ελεγε να λυσουμε την εξισωση: f(e^x+1)=f(x^2+1) τοτε ο μπαρλας αυτη την εξισωση λεει αφου e^x+1>1 και x^2+1>=1 τοτε η f οριζεται σε τιμες που ανηκουν στο [1,+00) και λεει η f στο διαστξμα αυτο ειναι γμησιως αυξουαα και 1-1 αρα διωχνει τα f και θεωρει μετα και λυνει. Το θεμα ειναι οτι η 1-1 δν οριζεται σε διαστηματα. Αλλα λεμε η f 1-1 για παραδειγμα η f(x)=e^x-x η μονοτονια της αλλαζει στο χο=0 αλλα δεν παει να πει αν εγκλωβιστουμε στo [0,+00) οτι η f επειση ειμαι γμησιως αυξουσα στο διάστημα αυτο ειναι και 1-1 αυτο θεωρειται μαθηματικα λαθος.
Παρε την f(x)=x^2. Για x>=0 η f ειναι αυξουσα και 1-1. Για x<0 ειναι φθινουσα και 1-1. Παρολαυτα στο R δεν ειναι 1-1 αφου f(-1)=f(1)=1.Δηλαδη μια συναρτηση μπορει να ειναι 1-1 σε ενα διαστημα του Df αλλα οχι απαραιτητα σε ολο το Df. Αρα μια χαρα μπορουμε να πουμε οτι η e^x-x ειναι 1-1 στο [0,+00).
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,965 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 11:23, 14-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Tsosmi_maths
Νομιζω καταλαβα τι θες να πεις .
Χρησιμοποιει την εννοια 1-1 καταχρηστικα.
Στην πραγματικοτητα αναφερεται σε ενα υποσυνολο του αρχικου πεδιου ορισμου και οριζει μια συναρτηση f1 μεσω της αρχικης. Αυτη ειναι 1-1 και οχι η αρχικη,εξαιτιας των περιορισμων που θετουν οι συναρτησεις στα ορισματα της αρχικης. Μην σε απασχολει παρα πολυ καλα το εχεις στο μυαλο σου,απλα εδω αποφευγει να αναλυσει αυτη την τεχνικη λεπτομερεια.
Παράθεση

Jim_Pap (Δημήτρης)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

O Jim_Pap έγραψε: στις 11:54, 14-05-19:

Μπορεις να μου πεις και ποια ασκηση ειναι σε ποιο κεφαλαιο; Ευχαριστω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια