Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,230 εγγεγραμμένα μέλη και 2,448,341 μηνύματα σε 77,522 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 360 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσες ξένες γλώσσες μιλάτε και ποιες είναι;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Global Health and Disaster Medicine και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,323 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 11:40, 27-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ραφαέλα33847
Προς το παρόν , μιλάω 2 ξένες γλώσσες. Ισπανικά (πτυχιούχος ισπανικής φιλολογίας και έδωσα εξετάσεις για το μεταπτυχιακό της σχολής) και αγγλικά. Σε ένα κοντινό μέλλον , θα με ενδιέφερε να μάθω πορτογαλικά
Έχω ακούσει ότι αν δεις γραμμένα τα πορτογαλικά μοιάζουν πολύ με τα ισπανικά (όντως έχω δει και καταλάβαινα αρκετά ακόμα και με το ταπεινό μου Β2), αλλά αν τα ακούσεις να μιλιούνται είναι σαν να προέρχονται από τελείως διαφορετική οικογένεια γλωσσών. Πιστεύεις ότι θα σε μπέρδευε μία τόσο κοντινή γλώσσα για να την μάθεις δεδομένου ότι μιλάς τόσο καλά τα ισπανικά; Ήθελα και γω να αρχίσω για την πλάκα να μαθαίνω μόνη μου αλλά λέω άσε τελειοποίησε τα ισπανικά πρώτα
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

SkyBlu

Δραστήριο Μέλος

H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε: στις 14:21, 27-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Έχω ακούσει ότι αν δεις γραμμένα τα πορτογαλικά μοιάζουν πολύ με τα ισπανικά (όντως έχω δει και καταλάβαινα αρκετά ακόμα και με το ταπεινό μου Β2), αλλά αν τα ακούσεις να μιλιούνται είναι σαν να προέρχονται από τελείως διαφορετική οικογένεια γλωσσών.
Ισχύει αυτό. Όταν είχα πάει στην Πορτογαλία συνεννοούμουν μια χαρά εγώ στα ισπανικά και αυτοί στα πορτογαλικά, αλλά απαιτούσε συγκέντρωση. Στο άκουσμα μάς έκαναν λίγο ρουμανικά; Δεν ξέρω, κάτι τέτοιο.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 14:25, 27-09-17:

Ενδιαφέρον άρθρο και πολύ πρόσφατο...
Eπισης
...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 27-09-17 στις 14:51.
Παράθεση

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,492 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 08:35, 28-09-17:

Τα γαλλικά είναι επίσημη γλώσσα του κράτους, δεν είναι εκμάθηση γλώσσας. Στο δημοτικό μαθαίνουν λουξεμβουργιανά και γερμανικά και στο γυμνάσιο γαλλικά.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 08:38, 28-09-17:

Εκτός απο το οτι τα γαλλικά είναι επίσημη γλώσσα του κράτους και μητρική για πολλους κάποιοι την μαθαίνουν...εδώ... (speakers-native)... Ως μητρική γλώσσα είναι πρωτα τα λουξεμβουργιανά, δεύτερα τα πορτογαλικά, τρίτα τα γαλλικά, τέταρτα τα ιταλικά, πέμπτα τα αγγλικά, έκτα τα ολλανδικά και εβδομα τα γερμανικά... (Πολλοί Πορτογαλοι δουλεύουν στο Λουξεμβούργο...)
Because the community of Portuguese immigrants is so large, they often use their mother tongue in the workplace (especially in the construction, hotel and cleaning industries) as well as during their leisure time (clubs, societies, cafes, etc.).
Tα γερμανικά στο Λουξεμβουργο ως μητρική είναι σχεδόν ανύπαρκτα πια... (πολύ κάτω απο 2%...
Στην Σουηδία η πρωτη ξένη γλώσσα είναι τα... σουηδικά... καθώς πολλοί είναι αυτοι που εγκαθίστανται στην χώρα χωρίς να ξέρουν την γλώσσα ή χωρίς να την ξέρουν καλά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 28-09-17 στις 09:18.
Παράθεση

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,492 μηνύματα.

O Libertus έγραψε: στις 10:02, 28-09-17:

Τα γερμανικά μόνο ανύπαρκτα δεν είναι. Είναι επίσημη γλώσσα του κράτους και τα μαθαίνουν στο σχολείο πριν τα γαλλικά.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 10:18, 28-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Libertus
Τα γερμανικά μόνο ανύπαρκτα δεν είναι. Είναι επίσημη γλώσσα του κράτους και τα μαθαίνουν στο σχολείο πριν τα γαλλικά.
Ως μητρική γλώσσα είπα οτι τα γερμανικα είναι πολύ κάτω πια από 2% και είναι εβδομη γλωσσα...

Για εργασία είναι τριτη...

Ναι, στην δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαιδευση μαθαίνουν γαλλικά (όσοι δεν εχουν τα γαλλικά μητρική)...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη juste un instant : 28-09-17 στις 10:29.
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Global Health and Disaster Medicine και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,323 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 10:52, 28-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από SkyBlu
Ισχύει αυτό. Όταν είχα πάει στην Πορτογαλία συνεννοούμουν μια χαρά εγώ στα ισπανικά και αυτοί στα πορτογαλικά, αλλά απαιτούσε συγκέντρωση. Στο άκουσμα μάς έκαναν λίγο ρουμανικά; Δεν ξέρω, κάτι τέτοιο.
Δεν ξέρω αν έχω ακούσει ρουμανικά για να κάνω την σύγκριση, πάντως εμένα μου ακούγονταν σαν να τρώνε τις μισές συλλαβές της λέξης και τις άλλες μισές να τις λένε σαν να τις φτύνουν. Οπότε σαν κάποια πιο βόρεια γλώσσα και σίγουρα όχι μεσογειακή. Και έχουν και διαφορετικούς κανόνες στην προφορά των φθόγγων και τον τονισμό;
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Animan έγραψε: στις 17:45, 08-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Δεν ξέρω αν έχω ακούσει ρουμανικά για να κάνω την σύγκριση, πάντως εμένα μου ακούγονταν σαν να τρώνε τις μισές συλλαβές της λέξης και τις άλλες μισές να τις λένε σαν να τις φτύνουν. Οπότε σαν κάποια πιο βόρεια γλώσσα και σίγουρα όχι μεσογειακή. Και έχουν και διαφορετικούς κανόνες στην προφορά των φθόγγων και τον τονισμό;
Πολλοί ισπανόφωνοι λένε (και συμφωνώ) ότι τα πορτογαλικά είναι σαν να μιλάει ένας Ρώσος ισπανικά. :Ρ
Και δεν έχουν όντως αυτήν την βαριά ρώσικη προφορά; Το έντονο "λ" ας πούμε;
Παράθεση

athinouli

Απόφοιτος

H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος του τμήματος Μονίμων Υπαξιωματικών Στρατού (ΣΜΥ) - Όπλα Γενική Σειρά . Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε: στις 10:43, 14-06-18:

αγγλικά επιπέδου προφ και γαλλικά επιπέδου β2.. αλλά μπορεί να συνεχίσω για παραπάνω..

πω πω πολλή πέραση βλέπω τα γαλλικά! διάβασα αρκετές απ τις απαντήσεις σας και εντυπωσιάστηκα με το πόσοι από σας την προτιμήσατε ..
Παράθεση

Wrong (αβάπτιστη)

Δραστήριο Μέλος

H αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H Wrong έγραψε: στις 23:11, 12-05-19:

Ελληνικά-Αγγλικά-Γαλλικά ισάξια πλέον στο κεφάλι μου πλέον για να μου δυσκολεύουν τη ζωή, την δουλειά και την έκφραση.
Υποτίθεται C1 στα Γερμανικά, δεν θυμάμαι τίποτα. Υποτίθεται Β2 στα Ισπανικά τα οποία, επειδή τα χρησιμοποιώ στη δουλειά μου, έχουν καταλήξει να είναι πολύ ισχυρά σε επίπεδο κατανόησης (διαβάζω/ακούω και καταλαβαίνω τα πάντα, αναγνωρίζω γραμματική/σύνταξη, μοτίβα κλπ.) αλλά δεν είμαι πια σε θέση να παράγω ικανοποιητικά προφορικό λόγο, εκτός από τα βασικά.
Είμαι επίσης Α2 επίπεδο στα Ρώσικα, τα οποία θέλω να συνεχίσω, και μαθαίνω και Ιταλικά. Θα ήθελα να μάθω Αραβικά, Mandarin και Τούρκικα στο μέλλον.
1
1
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein name ist fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,335 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 23:21, 12-05-19:

Αγγλικά,Γαλλικά και Γερμανικά!
Παράθεση

PanosGR (Πάνος)

Φοιτητής

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (ΟΠΑ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O PanosGR έγραψε: στις 13:36, 13-05-19:

Αγγλικά και Γαλλικά γνωρίζω.
Εχω ξεχάσει αρκετά πράγματα, ειδικά στα Γαλλικά, και πρέπει να τα ξαναπιάσω γιατί μου χρειάζονται για τις πρακτικές μου. :/
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Παν. Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,908 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 14:03, 13-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Wrong
Ελληνικά-Αγγλικά-Γαλλικά ισάξια πλέον στο κεφάλι μου πλέον για να μου δυσκολεύουν τη ζωή, την δουλειά και την έκφραση.
Όταν κρατάς σημειώσεις και χρησιμοποιείς τη λέξη στη γλώσσα που έχει τα λιγότερα γράμματα!

Κάνω Γερμανικά και είμαι σε επίπεδο Β2.
Μιας και έχω ελεύθερο χρόνο ( ) ξεκίνησα δύο online courses στα Ισπανικά, περισσότερο για να έρθω σε μία πρώτη επαφή για να αποφασίσω, αν θα είναι η επόμενη γλώσσα που θα ξεκινήσω από Σεπτέμβρη.

Θέλω πολύ να ασχοληθώ στο μέλλον με Κορεάτικα και Ρώσικα.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες