Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,982 εγγεγραμμένα μέλη και 2,478,933 μηνύματα σε 78,954 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 528 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
Αγγλικά
5
9,43%
Γαλλικά
8
15,09%
Γερμανικά
7
13,21%
Ισπανικά
19
35,85%
Άλλη (Πείτε ποια)
14
26,42%

Sotiris.Y

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O Sotiris.Y έγραψε: στις 14:09, 03-06-19:

Μαθαίνω αυτή τη στιγμή ιταλικά(είμαι Α2) και θέλω να μάθω Ρώσικα και Κορεάτικα!
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O christos87 έγραψε: στις 22:14, 17-09-19:

μεταξύ γαλλικών ,ισπανικών και ιταλικών με ποια προτείνετε να ασχοληθώ πρώτα;
Παράθεση

Asha

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Asha αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H Asha έγραψε: στις 23:02, 17-09-19:

Αναλόγως για ποιόν λόγο θες να μάθεις μια ξένη γλώσσα. Αναζητάς την πιο εύκολη από αυτές ή κάποια που θα αξιοποιήσεις κάπως επαγγελματικά; Και αν είναι το δεύτερο με τι ασχολείσαι/θέλεις να ασχοληθείς;
Παράθεση

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O christos87 έγραψε: στις 21:53, 18-09-19:

Για λόγους γνώσης σαν χόμπυ. Ξέρω κάποια αγγλικά είχα πάρει C2 και έχω B2 στα γερμανικά.
Παράθεση

VasK

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο VasK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 214 μηνύματα.

O VasK έγραψε: στις 22:10, 18-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από christos87
Για λόγους γνώσης σαν χόμπυ. Ξέρω κάποια αγγλικά είχα πάρει C2 και έχω B2 στα γερμανικά.

Ακριβώς το ίδιο φορματ σε γλώσσες και επέλεξα τα γαλλικά ως τριτη γλώσσα. Πολύ εύκολη εφόσον είσαι εξοικειωμένος με τα αγγλικά. Ιταλικά αν δεν κάνω λάθος είναι εξίσου εύκολα. Η καλύτερη "γενική" επιλογή είναι κινέζικα. Η προσωπική μου επιλογή αν δεν είχα επιλέξει τα γαλλικά θα ήταν τα δανικά. Η "χρυσή" χώρα της Ευρώπης.
Παράθεση

christos87

Νεοφερμένος

O christos87 έγραψε: στις 22:16, 18-09-19:

Ιταλικά και Ισπανικά έχω δει λίγα από duolingo. Έχουν ενδιαφέρον και αυτά. Δε θέλω να πάω σε μια γλώσσα του στυλ κινέζικα καθώς τη θεωρώ δύσκολη τουλάχιστον για τις δικές μου δυνατότητες.
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Global Health and Disaster Medicine και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 23:24, 18-09-19:

Ανάμεσα σε ισπανικά και γαλλικά θα διάλεγα τα ισπανικά γιατί είναι πολύ ευκολότερα και δεν έχουν ιδιαίτερη προφορά (αφού θες να το έχεις σαν χόμπυ). Μεταξύ ιταλικών και ισπανικών δεν ξέρω να σου πω επιχειρήματα υπέρ του ενός ή του άλλου. Σε αντίστοιχο δίλημμα (απλά αντί για γαλλικά στο παιχνίδι ήταν το να πάω από το Β1 στο Β2 γερμανικών), διάλεξα τα ισπανικά και δεν το μετάνιωσα, τα λάτρεψα.
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Φοιτητής

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,005 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 23:28, 18-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Ανάμεσα σε ισπανικά και γαλλικά θα διάλεγα τα ισπανικά γιατί είναι πολύ ευκολότερα και δεν έχουν ιδιαίτερη προφορά (αφού θες να το έχεις σαν χόμπυ). Μεταξύ ιταλικών και ισπανικών δεν ξέρω να σου πω επιχειρήματα υπέρ του ενός ή του άλλου. Σε αντίστοιχο δίλημμα (απλά αντί για γαλλικά στο παιχνίδι ήταν το να πάω από το Β1 στο Β2 γερμανικών), διάλεξα τα ισπανικά και δεν το μετάνιωσα, τα λάτρεψα.
ΜΕτα τα γαλλικα μαθαινεις πολυ πιο ευκολα ισπανικα, το αντιθετο δεν ισχυει στον ιδιο βαθμο.
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Global Health and Disaster Medicine και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,470 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 02:12, 19-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Fast
ΜΕτα τα γαλλικα μαθαινεις πολυ πιο ευκολα ισπανικα, το αντιθετο δεν ισχυει στον ιδιο βαθμο.
Σύμφωνοι, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα το παιδί ψάχνει μια γλώσσα πιο πολύ σαν χόμπι οπότε δεν θα θέλει να εμβαθύνει και πάρα πολύ ή να την αξιοποιήσει για επαγγελματικούς σκοπούς, γενικά είναι χαλαρά. Και γι αυτό πιστεύω θα τον καλύψουν πιο πολύ τα ισπανικά ή τα ιταλικά.
Παράθεση

Μάρκος Βασίλης (Βασίλης)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε MSc in Cognitive Systems, OUC και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

O Μάρκος Βασίλης έγραψε: στις 02:22, 19-09-19:

Εγώ θα κάνω προβολή προσωπικών επιθυμιών πάνω στον ερωτώντα και θα ρίξω τα αραβικά στο τραπέζι. Θέλω καιρό να μάθω, αλλά δεν έχω βρει τον χρόνο ακόμα... :Ρ
Παράθεση

christos87

Νεοφερμένος

O christos87 έγραψε: στις 07:57, 19-09-19:

Δύσκολη γλώσσα τα αραβικά. Πήγα να δω κάτι βιντεάκια αλλά μου φάνηκε δύσκολη. Όπως και τα ρωσικα. Στα γαλλικά μου κάνει εντύπωση η προφορά ενώ σε ισπανικά ιταλικά αυτό που διαβάζεις αυτό είναι. Μιλάω από το λίγο που τα έχω δει στο duolingo
Παράθεση

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,561 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 08:04, 19-09-19:

Θα πρότεινα Γαλλικά λόγω περισσότερων ευκαιριών.
Παράθεση

Ιππολύτη

Φοιτητής

Ο Ιππολύτη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 898 μηνύματα.

O Ιππολύτη έγραψε: στις 10:48, 19-09-19:

Ξεκίνησα γαλλικά λίγο πριν το Πάσχα και τώρα θα ξαναρχίσω από Οκτώβρη. Μετά τα αγγλικά, δε σας φαίνεται πολύ βαρετό να ξεκινάτε από την αρχή το βουνό της ξένης γλώσσας; Μόνο εγώ;;

Εντάξει προφανώς και δε θα είναι πάλι 10 χρόνια όπως τα αγγλικά και δεν ξέρω καν αν θέλω να φτάσω c2 όπως σ αυτά, αλλά η αλήθεια είναι λίγο με πιάνει μια βαρεμάρα που κάθομαι και μαθαίνω πώς είναι τα ρούχα και τα λαχανικά.
3
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 1,170 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 12:15, 19-09-19:

Θέλω να μάθω ("μαθαίνω" στο ντουολίνγκο) Σουηδικά και γενικά έχω υπόψη Ισπανικά και Πορτογαλικά. Επίσης είχα διαβάσει κάπου κάποτε ότι παίζει τα αρμένικα να έχουν κοινή ρίζα (;; ) με τα ελληνικά και θα είχε ενδιαφέρον να μάθω τόσο όσο.
Παράθεση

Φοιτητής

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,561 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:17, 19-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από olivi@
Θέλω να μάθω ("μαθαίνω" στο ντουολίνγκο) Σουηδικά και γενικά έχω υπόψη Ισπανικά και Πορτογαλικά. Επίσης είχα διαβάσει κάπου κάποτε ότι παίζει τα αρμένικα να έχουν κοινή ρίζα (;; ) με τα ελληνικά και θα είχε ενδιαφέρον να μάθω τόσο όσο.

Πολύ ωραία αλλά και δύσκολα τα Σουηδικά!Καλη αρχή εύχομαι.
Παράθεση

olivi@

Συντονίστρια

H olivi@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μαθηματικών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 1,170 μηνύματα.

H olivi@ έγραψε: στις 12:19, 19-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Πολύ ωραία αλλά και δύσκολα τα Σουηδικά!Καλη αρχή εύχομαι.
Mπα, έχουν πολύ σαφή δομή, προφορά και λίγους τύπους. Βατά μου φαίνονται μέχρι στιγμής, όμορφα.
Παράθεση

Φοιτητής

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:20, 19-09-19:

Mπα, έχουν πολύ σαφή δομή, προφορά και λίγους τύπους. Βατά μου φαίνονται μέχρι στιγμής, όμορφα.

Ε είναι στο άνθρωπο μάλλον!Καλη συνέχεια εύχομαι.
Παράθεση

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O sayer έγραψε: στις 14:37, 19-09-19:

Κατά σειρά ,θα πρότεινα:.Γαλλικά, Ισπανικά, Ιταλικά.

Παγκοσμίως τα Ισπανικά ομιλούνται με πολλές χώρες, ακολουθούν από άποψη "χρησιμότητας" και ομιλούντος πληθυσμού τα Γαλλικά και τελευταία τα Ιταλικά .

Υγ.ειχα διαβάσει πρόσφατα μια έρευνα ότι σε βάθος 50ετιας τα Γαλλικά θα ανέβουν ως χρήσιμη γλώσσα παγκοσμίως.
1
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 14:45, 19-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρκος Βασίλης
Εγώ θα κάνω προβολή προσωπικών επιθυμιών πάνω στον ερωτώντα και θα ρίξω τα αραβικά στο τραπέζι. Θέλω καιρό να μάθω, αλλά δεν έχω βρει τον χρόνο ακόμα... :Ρ
Και γω θέλω περσικά, αλλά πού...
1
Παράθεση

fmarulezkd

Μεταπτυχιούχος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , Μεταπτυχιούχος του τμήματος Ιατρικών Εργαστηρίων (ΤΕΙ/Λάρισα) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 733 μηνύματα.

O fmarulezkd έγραψε: στις 14:46, 19-09-19:

Για Σουηδικά μετά το ντουλίνγκο μπορείς να πάρεις (ή να "βρεις") τα βιβλία Rivstart για κειμενα/ασκήσεις και το Form i Fokus για έξτρα ασκήσεις.
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες