Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,677 εγγεγραμμένα μέλη και 2,467,419 μηνύματα σε 78,354 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 522 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Erasmus

manelaki (Εμμανουέλα)

Φοιτητής

H Εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής του τμήματος Εργοθεραπείας ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H manelaki έγραψε: στις 14:50, 12-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από thelonafigo
μα τοσο ειναι οι υποτροφιες ερασμους!μη νομιζεις μονο για τα νοικια κ τα αεροπλανα φτανουν.ολα τα αλλα απο την τσεπη σου τα βαζεις,εχουμε μαθηματα γλωσσας αλλα ειναι υπο πληρωμη!
Αρχική Δημοσίευση από thelonafigo
δεν ειναι εξαμηνο.ουσιαστικα ειναι 4μηνο.περα απο την υποτροφια που ειναι 482 ευρω τον μηνα, υπολογισε ποσα θες ακομη να εχεις μαζι σου. ενοικιο,φαγητα,εισιτηρια.1000 ευρω σιγουρα.
δηλαδη σου δινουν 2000 ευρω ως υποτροφια για ολο το 4μηνο και καθε μηνα η χωρα που εισαι σου δινει κι αυτη ενα ποσο γυρω στα 500 ευρω. καλα τα καταλαβα; εγω ενδιαφερομαι για πρακτικη ασκηση και οι χωρες που μπορω να παω ειναι φινλανδια, σουηδια και ισπανια. αν και τη τελευταια δε τη πολυ-σκεφτομαι λογω γλωσσας και λογω του οτι μαλλον προτιμω κατι βορειο! αυτο που με προβληματιζει ειναι το οικονομικο.... γι'αυτο οι πληροφοριες σας μου ειναι πολυτιμες.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

thelonafigo

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H thelonafigo έγραψε: στις 01:44, 14-02-11:

οχι λεφτα παιρνεις μονο απο την χωρα σου.τωρα αν εσυ πας για πρακτικη stage(που κανουν στα μεταπτυχιακο νομιζω) τοτε ειναι διαφορετικα και ναι παιρνεις υποτροφια και απο τις 2 χωρες.
Παράθεση

chainsaw

Φοιτητής

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O chainsaw έγραψε: στις 01:34, 26-03-11:

Παιδια σκεφτομαι να παω με erasmus στην αγγλια για προπτυχιακες σπουδες.Ομως εχω 1-2 γενικες αποριες.Καταρχην η δηλωση ενδιαφεροντος για το προγραμμα ειναι δεσμευτικη ή ακομα και οταν εγκριθει η αιτητη σου,μπορεις να σταματησεις την διαδικασια;

Επισης την περιοδο των διακοπων των χριστουγεννων συνηθως πληρωνεις τον κοιτωνα ακομα και αν εχεις γυρισει πισω;Επισης αν παραμεινω στην αλλη χωρα για μια μικρη περιοδο καποιου μηνα (πχ στον τελευταιο) θα παρω ολοκληρη την μηνιαια υποτροφια και αντιστοιχα θα πληρωσω ολοκληρο το αντιτιμο του κοιτωνα ;

Παρακαλω πολυ οποιον ξερει κατι παραπανω επι του θεματος,να απαντησει.
Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 617 μηνύματα.

O petran_r21 έγραψε: στις 14:13, 16-06-11:

Μπορει καποιος να με ενημερωσει για οσα πρεπει να ξερει καποιος για το erasmus?Τα προηγουμενα ποστ δεν βοηθησαν πολυ
1
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 19:47, 16-06-11:

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις?
Παράθεση

kaleidoscope

Φοιτητής

H kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 7,692 μηνύματα.

H kaleidoscope Your attitude determines your altitude έγραψε: στις 20:00, 16-06-11:

Έχει κανείς εμπειρία από erasmus στη Γερμανία;
Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

O petran_r21 έγραψε: στις 00:04, 17-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις?
Ποτε ξεκιναει η ολη διαδικασια,ποσο θα κοστισει στην τελικη,αν υπαρχει σειρα προτεραιοτητας δηλ αν ειναι ευκολο να πας αν θες,αν υπαρχει επικοινωνια με αλλους ερασμιτες και με ποιους συναναστρεφονται,και με τα μαθηματα τι γινεται.Εφοσον συνενοηθεις με τους καθηγητες οτι αν τα περασει τα αντιστοιχα μαθηματα στο εξωτερικο θα τους περασουν τους βαθμους η θα υπαρξει προβλημα?
Γεινικα θελω να μαθω ολα τα απαραιτητα που πρεπει να ξερει καποιος που ενδιαφερεται
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 01:44, 17-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από petran_r21
Ποτε ξεκιναει η ολη διαδικασια,ποσο θα κοστισει στην τελικη,αν υπαρχει σειρα προτεραιοτητας δηλ αν ειναι ευκολο να πας αν θες,αν υπαρχει επικοινωνια με αλλους ερασμιτες και με ποιους συναναστρεφονται,και με τα μαθηματα τι γινεται.Εφοσον συνενοηθεις με τους καθηγητες οτι αν τα περασει τα αντιστοιχα μαθηματα στο εξωτερικο θα τους περασουν τους βαθμους η θα υπαρξει προβλημα?
Γεινικα θελω να μαθω ολα τα απαραιτητα που πρεπει να ξερει καποιος που ενδιαφερεται
Η διαδικασία συνήθως ξεκινάει ένα εξάμηνο πριν από το εξάμηνο που θέλεις να φύγεις στο εξωτερικό. Προτεραιότητες, κριτήρια επιλογής κτλ διαφέρουν από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. 99% σε δέχονται. Δεν νομίζω να μην δεχθούν κάποια συμμετοχή. Επίσης, σε κάθε σχολή η διαδικασία είναι μεν ίδια αλλά μπορεί να διαφέρει στους χρόνους που θα πρέπει να κάνεις τις απαραίτητες διαδικασίες. Όσον αφορά στις αντιστοιχίες των μαθημάτων εκεί υπάρχει ζήτημα και πολλές είναι οι περιπτώσεις που πολλά μαθήματα δεν έχουν αναγνωριστεί. Ωστόσο, σε καμία περίπτωση αυτό δεν θα πρέπει να σταματήσει κάποιον να πάει erasmus μιας και από τα σχόλια των φοιτητών που έχουν ήδη πάει καταλαβαίνω πως η εμπειρία αυτή θα τους μείνει αξέχαστη.

Τώρα συγκεκριμένα για το τμήμα σου, και για να μάθεις περισσότερα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις μία βόλτα από το γραφείο διεθνών σχέσεων και να ενημερωθείς για το πρόγραμμα.
Καλή τύχη!

υγ: Το μόνο αρνητικό του προγράμματος που έχω συναντήσει εως τώρα είναι η ΑΠΕΡΑΝΤΗ γραφειοκρατία. ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ όμως!
Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Φοιτητής

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε: στις 02:40, 17-06-11:

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!! πάω τον Οκτώβρη Γερμανίααααααααα!!!!!!!
όντως η γραφειοκρατία είναι τεράστια και πρέπει να συνεννοηθείς μόνο σου με το ξένο Πανεπιστήμιο...ελπίζω να αξίζει τον κόπο (αν και είμαι σίγουρη γι αυτό!). μάλιστα χτες έκλεισα και σπίτι! να το!
είναι πολύ καλό που τα κάνεις όλα μόνος σου γιατί γίνεσαι ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ!!! (το τι τράβηξα δεν λεγεται αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία)
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 13:41, 17-06-11:

Δειξ'το μας! Και γω στην φάση αυτή είμαι...ψάχνω απεγνωσμένα σπίτι!
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 17:51, 29-06-11:

Έχει κλείσει κάποιος σπίτι; Ξέρει κανείς πως γίνεται να το κλείσεις online; Χρειάστηκε να πάτε εκεί για να γίνουν τα συμβόλαια;
Παράθεση

petran_r21

Διάσημο Μέλος

O petran_r21 έγραψε: στις 13:53, 30-06-11:

Έχει κλείσει κάποιος σπίτι; Ξέρει κανείς πως γίνεται να το κλείσεις online; Χρειάστηκε να πάτε εκεί για να γίνουν τα συμβόλαια;
Νομιζα οτι δεν γινεται να κλεισεις σπιτι online
Το σπιτι καλο θα ηταν να πας να το δεις.Τους χωρους,ποσο καινουριο ειναι,την γυρω περιοχη και τελος να γνωρισεις τους ανθρωπους που στο νοικιαζουν.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 16:41, 30-06-11:

Ναι αλλά δεν γίνεται να το αφήσεις τελευταία στιγμή και να τα κοιτάξεις εκείνη την ώρα. Καλό θα ήταν να έχεις κάποια υπόψιν σου και να τα έχεις "κλείσει" με τον ιδιοκτήτη ώστε να μην τα δώσει αλλού.
Παράθεση

BlondeArya

Φοιτητής

H BlondeArya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H BlondeArya Passionately curious. έγραψε: στις 17:00, 04-07-11:

Παιδιά για Φιλανδία τι ξέρουμε;! Έχω ακούσει τόσο θετικά όσο και πολύ αρνητικά σχολια και το σκεύτομαι...
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 18:41, 04-07-11:

Τελικά μια χαρά μπορείς να κλείσει διαμέρισμα online. Γίνεται online contract και πρέπει απλά να μεταφέρει το security deposit που ζητούν (συνήθως είναι ένας ή δύο μήνες) και έγινε η συμφωνία.

Νομίζω πως η Φιλανδία είναι για τους τολμηρούς. Για όσους θέλουν και μπορούν να ζήσουν κάτι τελείως διαφορετικό!
1
Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Φοιτητής

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιόνιο Ειδίκευση Μετάφρασης ή Διερμηνείας (Κέρκυρα) . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε: στις 15:10, 06-07-11:

Δειξ'το μας! Και γω στην φάση αυτή είμαι...ψάχνω απεγνωσμένα σπίτι!
εγώ έκανα μέσω του Πανεπιστημίου αίτηση για στέγαση και μου προσέφερε εκείνο αυτό που ζητούσα. Βέβαια δεν σημαίνει ότι πάντα θα βρεις αυτό που ζητάς γιατί εκεί πηγαίνει κατά προτεραιότητα και όχι με οικονομικά κριτήρια όπως γίνεται εδώ. όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Φυσικά μπορείς να βρείς και μόνος σου σπίτι αν θέλεις.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 15:28, 06-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Athinoul@91
εγώ έκανα μέσω του Πανεπιστημίου αίτηση για στέγαση και μου προσέφερε εκείνο αυτό που ζητούσα. Βέβαια δεν σημαίνει ότι πάντα θα βρεις αυτό που ζητάς γιατί εκεί πηγαίνει κατά προτεραιότητα και όχι με οικονομικά κριτήρια όπως γίνεται εδώ. όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Φυσικά μπορείς να βρείς και μόνος σου σπίτι αν θέλεις.
Πολύ καλό και αυτό! Μακάρι να το έκαναν όλα τα πανεπιστήμια!
1
Παράθεση

Koan

Φοιτητής

Ο Koan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων Ιωαννίνων (Αγρίνιο) και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Koan Going Erasmus έγραψε: στις 22:12, 22-07-11:

Εγώ πάω Ταλλινν Εσθονία και εκει θελει κοτσια πιστευω ειναι κατι τελειως διαφορετικό.. -17 το χειμώνα ανετα...
Και εγω θεμα με το σπιτι εχω αλλά ευτυχώς θα μκεινω τον αυγουστο σε εστια για τα eilc courses οποτε θα ψάξω ...
Εσυ Μάρω που πας?
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Noisette Love is our resistance. έγραψε: στις 02:18, 23-07-11:

Πάω Βουδαπέστη, Ουγγαρία. Και εκεί μου είπαν ότι τον χειμώνα που πέρασε είχαν -20 βαθμούς!!

Είναι ωραία όμως, γιατί θα ζήσουμε κάτι διαφορετικό!!
Παράθεση

Koan

Φοιτητής

Ο Koan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων Ιωαννίνων (Αγρίνιο) και μας γράφει απο Εσθονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Koan Going Erasmus έγραψε: στις 14:35, 30-07-11:

Πάω Βουδαπέστη, Ουγγαρία. Και εκεί μου είπαν ότι τον χειμώνα που πέρασε είχαν -20 βαθμούς!!

Είναι ωραία όμως, γιατί θα ζήσουμε κάτι διαφορετικό!!
Nαι μωρε δε κολλαω! και εκτος αυτου .. ταξιδια .. πολλα πολλα ταξιδια !!
Φευγω την πεμπτη για Ελσινκι να το δω δυο μερες και απο εκει Ταλλιν! Παω για γλωσσικά μαθηματα απο τώρα!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες