Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,519 εγγεγραμμένα μέλη και 2,459,594 μηνύματα σε 78,036 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 492 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορία στη Matlab GUI

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,580 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 19:00, 08-07-19:

Προσπαθώ να δημιουργήσω έναν αλγόριθμο που εξάγει διαφορετική εικόνα λύσης ανάλογα με τον αριθμό σημείων διακριτοποίησης Ν. Ο αλγόριθμος είναι explicit Euler και υπολογίζει ένα δύσκαμπτο πρόβλημα αρχικών τιμών

y'(τ) = - 50 y(τ)

y(0) = 1

σε ένα διάστημα τιμών στον χωρικό άξονα (0,0.2). Oυσιαστικά, θέλω για διαφορετικό N να δίνει διαφορετική δύσκαμπτη λύση (plot) ανάλογα με την τιμή που δίνει ο user.

Matlab γνωρίζω απλά είμαι αρχάριος στην ενότητα GUI.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,580 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 02:13, 09-07-19:

Tελικά το βρήκα με αρκετό ψάξιμο και κώδικα με βάση την θεωρητική μαθηματική γνώση. Μάλιστα έφτιαξα και παράθυρο διαλόγου που να λέει το μήνυμα ότι Ν πρέπει να αυστηρά θετικό (δηλαδή, αυστηρά μεγαλύτερο του μηδενός) όταν δίνουμε την τιμή 0 γιατί το βήμα ορίζεται ως ο λόγος h = (x1-x0)/N. Eυχαριστώ (για την όποια προσπάθεια, αν κάποιος από τους ματάκηδες το προσπάθησε). Θα είχε ενδιαφέρον να σας παρουσιάσω το θέμα της εργασίας μου. Το GUI ανήκει στην κατηγορία των point-control software applications.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • MATLAB - Από Αλεξακις
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ασκήσεις ακαδημαϊκού επιπέδου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-11-18 στις 18:28.
    • Προγραμματισμός (Matlab, Python, Stata, Eviews) - Από panagiotis econ
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-17 στις 14:02.
    • Κωδικός Matlab - Από Retro91
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-01-13 στις 14:12.
    • Εισαγωγή στο περιβάλλον της Matlab - Από Bill
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προγραμματισμός.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-08 στις 07:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα