Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,363 εγγεγραμμένα μέλη και 2,454,447 μηνύματα σε 77,771 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 486 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ρωσικά

Angelique.

Επιφανές Μέλος

H Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,584 μηνύματα.

H Angelique. ★. *. • ○ ° ★☾★ °:. *. • ○ ° ★☾ έγραψε: στις 02:17, 26-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από kostasbistas
Γεια σας!!!! Έχω βρει μία μέθοδο εκμάθησης Ρώσικων στο διαδύκτιο, δωρεάν. Τη λένε Дорога в россию 1 και έχω βρει και το 2. Είναι αρκετά καλές μεθόδους!! Προς το παρόν έχω μάθει να γράφω (ξέρετε... ενωμένα) και να διαβάζω. Όχι όμως και να καταλαβαίνω. Ξέρω μονάχα κάποιες μικρές λέξεις, και μιας και θα ήθελα να προχωρήσω στη γλώσσα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο κάποιο καλό λεξικό.. спасибо!!!
Μπράβο σου. Η κατανόηση στα ρωσικά έρχεται με το μαθαίνεις περισσότερο λεξιλόγιο αλλά και από το listening.

Το http://masterrussian.com/ είναι πολύ καλό λεξικό ρημάτων.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

chriiis

Νεοφερμένος

Ο chriiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O chriiis έγραψε: στις 18:18, 01-03-16:

πηγαινει κανεις ρωσικα?? Ποσο χρονο χρειαζεσαι για το Β1?? ξεκινησα απο τον οκτωβριο του 2014 και τωρα ξεκινησα το Α2 το προβλημα ειναι οτι ενω τα παω πολυ καλα 70% γραφω στα τεστ η γλωσσα αυτη δεν μαρεσει κθλ την ξεκινησα αναγκαστικα για λογους δουλειας που θα μου χρειαστει σε ξενοδοχειο απο οτι εχω μαθει. Απο την αλλη για να εχω επιπλεον μορια στον ΑΣΕΠ θα πρεπει να δωσω το Β1 και δεν ξερω πως θα την παλεψω??? Αλλα 2 χρνια για το β1??? πφφφφ να σημειωσω οτι ηδη ξερω (ελληνικα,αγγλικα,ισπανικα,γερμανικα) επιθυμια μ ηταν να παω σουηδικα αντι για ρωσικα αλλα τεσπα...
Παράθεση

aggelosh

Νεοφερμένος

Ο aggelosh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O aggelosh έγραψε: στις 22:34, 21-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από chriiis
πηγαινει κανεις ρωσικα?? Ποσο χρονο χρειαζεσαι για το Β1?? ξεκινησα απο τον οκτωβριο του 2014 και τωρα ξεκινησα το Α2 το προβλημα ειναι οτι ενω τα παω πολυ καλα 70% γραφω στα τεστ η γλωσσα αυτη δεν μαρεσει κθλ την ξεκινησα αναγκαστικα για λογους δουλειας που θα μου χρειαστει σε ξενοδοχειο απο οτι εχω μαθει. Απο την αλλη για να εχω επιπλεον μορια στον ΑΣΕΠ θα πρεπει να δωσω το Β1 και δεν ξερω πως θα την παλεψω??? Αλλα 2 χρνια για το β1??? πφφφφ να σημειωσω οτι ηδη ξερω (ελληνικα,αγγλικα,ισπανικα,γερμανικα) επιθυμια μ ηταν να παω σουηδικα αντι για ρωσικα αλλα τεσπα...
Γεια σου chriiis,

Ξέρω ότι έχει περάσει κάμποσος καιρός από τότε που έγραψες το μήνυμα, αλλά ελπίζω να διαβάσεις την απάντηση μου και να σε βοηθήσω

Λοιπόν, πρώτα απ'όλα, ξεκίνησα τον Δεκέμβριο του 2015 (πρόσφατα δηλαδή) να μαθαίνω Ρωσικά σε φροντιστήριο, αλλά είμαι ο μόνος μαθητής οπότε υπάρχει η ευκολία ότι εγώ ρυθμίζω το πόσο θα προχωράμε σε κάθε μάθημα. Απ'ό,τι έχω ενημερωθεί, για το Β1 χρειάζονται 2 χρόνια προετοιμασίας, αν ξεκινήσεις από το μηδέν. Βέβαια, μπορείς να το καταφέρεις και γρηγορότερα, αλλά πιθανότατα να υπάρχουν κάποιες ελλείψεις αν δεν έχεις τρέλα με την γλώσσα και δεν μελετάς πολύ!

Μου φαίνεται ότι δεν θα χρειαστούν άλλα δύο χρόνια για Β1, απλώς ξεκίνησες τον Οκτώβριο του 2014 και τώρα μπαίνεις στο Α2; Πολύ αργός ρυθμός κατά την γνώμη μου. Πιστεύω δύο χρόνια είναι αρκετά για Β1 (το Β2, θέλει 3).

Γι'αυτό, θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να δείξεις λίγο ενδιαφέρον στην γλώσσα, και θα δεις ότι θα καταφέρεις σε λίγο καιρό να αποκτήσεις το Β1. Αν, πάλι, δεν σου αρέσει καθόλου η γλώσσα και νιώθεις σαν να αναγκάζεσαι να την μαθαίνεις, πήγαινε Σουηδικά που σου αρέσουν! Και εσύ θα περάσεις πιο ωραία, και ίσως να σου φανούν κι εκείνα χρήσιμα. (Καμία γλώσσα δεν πάει χαμένη στην εποχή μας ).
2
Παράθεση

Paul33.gr

Νεοφερμένος

Ο Paul33.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O Paul33.gr έγραψε: στις 00:22, 18-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από kostasbistas
Γεια σας!!!! Έχω βρει μία μέθοδο εκμάθησης Ρώσικων στο διαδύκτιο, δωρεάν. Τη λένε Дорога в россию 1 και έχω βρει και το 2. Είναι αρκετά καλές μεθόδους!! Προς το παρόν έχω μάθει να γράφω (ξέρετε... ενωμένα) και να διαβάζω. Όχι όμως και να καταλαβαίνω. Ξέρω μονάχα κάποιες μικρές λέξεις, και μιας και θα ήθελα να προχωρήσω στη γλώσσα, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο κάποιο καλό λεξικό.. спасибо!!!
Γεια!!! Να σε ρωτησω κατι μπορεις να δωσεις το λινκ αν μπορεις σε παρακαλω και αν μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το πως θα χρησιμοποιησω την ιστοσελιδα π.χ. εχει βιβλια (pdf) και cd's; Ειναι δωρεαν;

Ευχαριστω!!!
Παράθεση

angelina95

Νεοφερμένος

H angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H angelina95 έγραψε: στις 15:49, 13-03-19:

πολλοι δασκαλοι....
Παράθεση

Cristi Ld2

Νεοφερμένος

H Cristi Ld2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Cristi Ld2 έγραψε: στις 22:13, 23-04-19:

Εγώ ξεκίνησα το Γενάρη να μαθαίνω ρώσικα και κάνω 3 ώρες την εβδομάδα και δε μπορώ να πώ ότι με δυσκολεύουν πολύ.Στην αρχή θέλει πολύ διάβασμα το κυριλλικό αλφάβητο αλλά με τον καιρό το συνηθίζεις.Μου αρέσουν πολύ και σαν γλώσσα και το Φλεβάρη μάλλον θα δώσω Α1.
Παράθεση

angelina95

Νεοφερμένος

H angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H angelina95 έγραψε: στις 22:38, 23-04-19:

Εγω ξεκινησα Φεβρουαριο και Ιουλιο δινω Α2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    ExoticAura

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Γερμανικά Vs Ρώσικα - Από lili.
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-05-14 στις 17:47.
    • Πολ/σμός αλά ρώσικα - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικές Επιστήμες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-02-07 στις 20:38.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα