Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,824 εγγεγραμμένα μέλη και 2,472,407 μηνύματα σε 78,639 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 497 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Πανεπιστήμιο Κύπρου

ComfortablySmug

Νεοφερμένος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O ComfortablySmug έγραψε: στις 19:02, 15-07-17:

Αυτό . Thanks
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Πα.Κ (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Πα.Κ https://www.ischool.gr/member.php?u=8 έγραψε: στις 00:34, 04-08-18:

Γεια σας, σήμερα ανακοινώθηκαν οι βάσεις της Α' κατανομής των Ελλαδιτών υποψηφίων για το Πανεπιστήμιο Κύπρου.
Παραθέτω και τον αντίστοιχο σύνδεσμο: https://panelladikes24.blogspot.com/...18-2019_3.html

Οι βάσεις της Α' κατανομής των περασμένων ετών για την ιατρική σχολή ήταν (νομίζω) πάντα πάνω από το φράγμα των 19.000 ή πολύ κοντά σε αυτό. Παρόλα αυτά φέτος αυτή βρέθηκε στα 18.661.
Ενδεικτικά:
*Για τις πανελλήνιες 2017: Βάση Ιατρικής Α' κατανομής στα 18.916 και Β' κατανομής στα 18.710
*Για τις πανελλήνιες 2016: Βάση Ιατρικής Α' κατανομής στα 19.039 και Β' κατανομής στα 18.625

Δηλαδή παρατηρείται μία σημαντική διαφορά μορίων ανάμεσα στις δύο κατανομές.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, άτομα που γνωρίζουν τι γίνεται περίπου με το πανεπιστήμιο Κύπρου, αν είναι εφικτή η εισαγωγή μου στην ιατρική σχολή μέσω της Β' κατανομής με 18.337 μόρια.
Παράθεση

Panagiotis09 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Panagiotis09 έγραψε: στις 14:11, 04-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πα.Κ
Γεια σας, σήμερα ανακοινώθηκαν οι βάσεις της Α' κατανομής των Ελλαδιτών υποψηφίων για το Πανεπιστήμιο Κύπρου.
Παραθέτω και τον αντίστοιχο σύνδεσμο: https://panelladikes24.blogspot.com/2018/08/2018-2019_3.html

Οι βάσεις της Α' κατανομής των περασμένων ετών για την ιατρική σχολή ήταν (νομίζω) πάντα πάνω από το φράγμα των 19.000 ή πολύ κοντά σε αυτό. Παρόλα αυτά φέτος αυτή βρέθηκε στα 18.661.
Ενδεικτικά:
*Για τις πανελλήνιες 2017: Βάση Ιατρικής Α' κατανομής στα 18.916 και Β' κατανομής στα 18.710
*Για τις πανελλήνιες 2016: Βάση Ιατρικής Α' κατανομής στα 19.039 και Β' κατανομής στα 18.625

Δηλαδή παρατηρείται μία σημαντική διαφορά μορίων ανάμεσα στις δύο κατανομές.
Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, άτομα που γνωρίζουν τι γίνεται περίπου με το πανεπιστήμιο Κύπρου, αν είναι εφικτή η εισαγωγή μου στην ιατρική σχολή μέσω της Β' κατανομής με 18.337 μόρια.

Η προϋπόθεση για να κάνεις το μηχανογραφικο για την β' κατανομή είναι να το έχεις κάνει και για την α'. Αν το έκανες τότε δεν έχεις να χάσεις κάτι... Πιστεύω πως έχεις πιθανότητες διότι κάποια παιδιά που πέρασαν Ιατρική στη Κύπρο θα περάσουν και στην Ελλάδα οπότε θα αφήσουν την θέση τους. Καλή επιτυχία ...
Παράθεση

lampros_chon

Νεοφερμένος

Ο lampros_chon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O lampros_chon έγραψε: στις 02:34, 13-07-19:

Γεια σας! Πληροφορήθηκα ότι δικαίωμα υποβολής μηχανογραφικού έχουν και οι Ελλαδίτες που συμμετείχαν σε Πανελλαδικές Εξετάσεις έως και δύο παρελθόντων ετών (στην προκειμένη το 2017 και το 2018) Αναρωτιέμαι, υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό θέσεων για αυτούς τους υποψηφιους; (όπως συμβαίνει και με το δικό μας 10%) Ή ανταγωνίζονται όλοι οι υποψήφιοι για τον ίδιο αριθμό θέσεων ανεξάρτητα από τη χρονιά που εξετάστηκαν; Αν αυτό ισχύει, που δεν νομίζω, ένας υποψήφιος από προηγούμενα έτη μπορεί να είναι ευνοημένος αν λόγω δυσκολότερων θεμάτων στις Πανελλαδικές οι επιδόσεις είναι γενικά χειρότερες φέτος.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lampros_chon

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Eυρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου - Από astathmitos
      Το θέμα έχει λάβει 11 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-09-13 στις 14:53.
    • Πανεπιστήμιο Κύπρου 2013 - Από cha0s
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-08-13 στις 14:33.
    • Eυρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου - Από Agnwstos2
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-01-13 στις 22:58.
    • ΟΠΑ ή Πανεπιστήμιο Κύπρου; - Από GhastaL
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-01-12 στις 21:40.
    • ΗΜΜΥ ΕΜΠ vs Πανεπιστήμιο Κύπρου - Από john_1ioa2
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σύγκριση Σχολών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-05-09 στις 14:53.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα