Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,574 εγγεγραμμένα μέλη και 2,432,591 μηνύματα σε 76,242 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 420 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Θεωρητική Φυσική

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,199 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 18:41, 07-04-11:

ποιος ξέρει Ιωάννα, πως την φαντάστηκε την θεωρητική φυσική και θέλει να την σπουδάσει αυτήν την περίοδο...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αδαμαντια52071 (νυσταλέα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,636 μηνύματα.

H αδαμαντια52071 έγραψε: στις 19:09, 07-04-11:

χαχαχα..καθισα και σκεφτηκα http://www.youtube.com/watch?v=gZkOZco0JeA
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cydonian Knight

Δραστήριο Μέλος

H Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H Cydonian Knight Mardy bum έγραψε: στις 20:43, 26-09-12:

Θα ήθελα κάποιος πολύ πρόθυμος και καλός άνθρωπος να μου εξηγήσει με πολύ απλά λόγια τί λέει ο 2ος θερμοδυναμικός νόμος. Για τα απομονωμένα συστήματα, εντροπία κλπ...
Προσπαθώ μέσω wikipedia να καταλάβω, αλλά δεν... (Δεν ξέρω αν το θέμα είναι θεωρητικής φυσικής, αλλά δεν βρήκα γενικό θέμα για απορίες στη φυσική )
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε: στις 20:48, 26-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Cydonian Knight
Θα ήθελα κάποιος πολύ πρόθυμος και καλός άνθρωπος να μου εξηγήσει με πολύ απλά λόγια τί λέει ο 2ος θερμοδυναμικός νόμος. Για τα απομονωμένα συστήματα, εντροπία κλπ...
Προσπαθώ μέσω wikipedia να καταλάβω, αλλά δεν... (Δεν ξέρω αν το θέμα είναι θεωρητικής φυσικής, αλλά δεν βρήκα γενικό θέμα για απορίες στη φυσική )
μακαρι να'ξερα.

Α εψαξα λιγο και λεει οτι η θερμοκρασια ενος απομοωμενου συστηματος δεν προσαυξανεται χωρις εξωτερικες παρεμβολες.Σκεψου π.χ το θερμο στο οποιο βαζουμε ζεστο νερο.Το θερμο προσπαθει να κρατησει την θερμοκρασια του νερου σε σταθερα επιπεδα,αυτο βεβαια δεν ειναι ευκολα ευφικτο καθως υπαρχουν εξωτερικες παρεμβολες.Αλλα για αρχικες τιμες της μοναδας του χρονου δηλ. π.χ 1-2 ωρες το συστημα προσεγγιζει την σταθεροτητα δηλ.dq/dt~0.Αυτο καταλαβα...
Παράθεση

Cydonian Knight

Δραστήριο Μέλος

H Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H Cydonian Knight Mardy bum έγραψε: στις 21:10, 26-09-12:

Nαι, αλλά αυτό δεν είναι λογικό κατά κάποιο τρόπο; Δηλαδή, το νερό θερμοκρασίας 20 βαθμών σε ένα ποτήρι (λέμε τώρα), δεν μπορεί να αυξήσει τη θερμοκρασία του μόνο του.

επεξεργασία: Βέβαια, μπορεί να είναι και βλακείες αυτά που ρωτάω, δεν έχω καμια σχέση με φυσική ή θετικές επιστήμες.
Παράθεση

manos4 (Μάνος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 794 μηνύματα.

O manos4 έγραψε: στις 21:32, 26-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Cydonian Knight
Nαι, αλλά αυτό δεν είναι λογικό κατά κάποιο τρόπο; Δηλαδή, το νερό θερμοκρασίας 20 βαθμών σε ένα ποτήρι (λέμε τώρα), δεν μπορεί να αυξήσει τη θερμοκρασία του μόνο του.
επεξεργασία: Βέβαια, μπορεί να είναι και βλακείες αυτά που ρωτάω, δεν έχω καμια σχέση με φυσική ή θετικές επιστήμες.
αυτο λεει και η θεωρεια,επειδη ομως εχω να διαβασω κατι για την θερμοδυναμικη καπου στα 3-4 χρονια καλυτερα να συμβουλευτεις και αλλους.
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 22:13, 26-09-12:

Ο δεύτερος θερμοδυναμικός νόμος δεν μιλάει πουθενά για θερμοκρασίες, αλλά για την εντροπία, για την οποία λέει ότι σε απομωνομένο σύστημα ή μένει σταθερή (για αντιστρεπτές) ή αυξάνεται (για μή αντιστρεπτές).
Η εντροπία γενικά είναι ένα μέτρο της τάξης/αταξίας του συστήματος σε μικροσκοπικό επίπεδο. Αν έχουμε ένα κομμάτι γυαλί και το σπάσουμε, αυξάνουμε την εντροπία του συστήματος, γιατί αυξάνεται η αταξία. Η αύξηση της εντροπίας επίσης μα δείχνει ότι δεν πρόκειται μόνο του το κομμάτι γυαλί να ξανά ενωθεί, γιατί η διαδικασία είναι μή αντιστρεπτή.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια