Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,192 εγγεγραμμένα μέλη και 2,485,046 μηνύματα σε 79,293 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 130 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

ΑΣΠΑΙΤΕ

CallOfDuty4 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

O CallOfDuty4 έγραψε: στις 00:09, 13-07-09:

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Αν παω ασπαιτε και βγω θα πρεπει να περασω και απο εξετασεις ασεπ για να μπω στο ΤΕΕ ή ΤΕΙ(Δεν ξερω αν ειναι σε ΤΕΙ)?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 00:24, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από CallOfDuty4
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Αν παω ασπαιτε και βγω θα πρεπει να περασω και απο εξετασεις ασεπ για να μπω στο ΤΕΕ ή ΤΕΙ(Δεν ξερω αν ειναι σε ΤΕΙ)?
Οι απόφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ και γενικότερα των τμημάτων μηχανικών των ΤΕΙ δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στο ΤΕΕ. Η ΑΣΠΑΙΤΕ είναι η Ανωτάτη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης. Νομίζω θεωρείται ισοδύναμη με ΤΕΙ. Για να μπεις στο δημόσιο θα πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ ή να διοριστείς με μοριοδότηση όπως όλοι. Οι απόφοιτοι κάποιου τμήματος της ΑΣΠΑΙΤΕ μπορούν με 2 ακαδημαϊκά εξάμηνα σπουδών να πάρουν το πτυχίο τμήματος ΤΕΙ αντίστοιχου με το τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ που αποφοίτησαν.

Στο ΤΕΕ εγγράφονται μόνο διπλωματούχοι μηχανικοί, δηλαδή μηχανικοί απόφοιτοι ΑΕΙ.
Παράθεση

CallOfDuty4 (Γιώργος)

Φοιτητής

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Πάτρας και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.

O CallOfDuty4 έγραψε: στις 00:28, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Οι απόφοιτοι της ΑΣΠΑΙΤΕ και γενικότερα των τμημάτων μηχανικών των ΤΕΙ δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στο ΤΕΕ. Η ΑΣΠΑΙΤΕ είναι η Ανωτάτη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης. Νομίζω θεωρείται ισοδύναμη με ΤΕΙ. Για να μπεις στο δημόσιο θα πρέπει να δώσεις ΑΣΕΠ ή να διοριστείς με μοριοδότηση όπως όλοι. Οι απόφοιτοι κάποιου τμήματος της ΑΣΠΑΙΤΕ μπορούν με 2 ακαδημαϊκά εξάμηνα σπουδών να πάρουν το πτυχίο τμήματος ΤΕΙ αντίστοιχου με το τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ που αποφοίτησαν.

Στο ΤΕΕ εγγράφονται μόνο διπλωματούχοι μηχανικοί, δηλαδή μηχανικοί απόφοιτοι ΑΕΙ.
Δηλαδη σαν καθηγητης μονο στο ΤΕΙ μπαινεις ε?
Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε: στις 00:32, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από CallOfDuty4
Δηλαδη σαν καθηγητης μονο στο ΤΕΙ μπαινεις ε?
Όχι. Μπορείς να διδάξεις τα αντίστοιχα τεχνολογικά μαθήματα στη δευτεροβάθμια και τη μεταδευτεροβάθμια, δηλαδή σε ΕΠΑΛ, φροντιστήρια και ΙΕΚ, με το τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ που τελείωσες καθώς έχεις παιδαγωγική επάρκεια. Μπορείς βέβαια και στην τριτοβάθμια στο αντίστοιχο ΤΕΙ.
Παράθεση

CallOfDuty4 (Γιώργος)

Φοιτητής

O CallOfDuty4 έγραψε: στις 00:34, 13-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Civilara
Όχι. Μπορείς να διδάξεις τα αντίστοιχα τεχνολογικά μαθήματα στη δευτεροβάθμια και τη μεταδευτεροβάθμια, δηλαδή σε ΕΠΑΛ, φροντιστήρια και ΙΕΚ, με το τμήμα της ΑΣΠΑΙΤΕ που τελείωσες καθώς έχεις παιδαγωγική επάρκεια. Μπορείς βέβαια και στην τριτοβάθμια στο αντίστοιχο ΤΕΙ.
αχα! ΟΚ ευχαριστω!! Λιγο οφ τοπικ. Τι πιστευεται.. Καλα τα ΑΣΠΑΙΤΕ?
Παράθεση

milanezos92

Δραστήριο Μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 213 μηνύματα.

O milanezos92 έγραψε: στις 19:43, 20-07-09:

[

Στο ΤΕΕ εγγράφονται μόνο διπλωματούχοι μηχανικοί, δηλαδή μηχανικοί απόφοιτοι ΑΕΙ.[/quote]
οι πολιτικων δομικων εργων δεν εγγραφονται?
Παράθεση

στεφγκολ (στεφανος)

Πτυχιούχος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O στεφγκολ έγραψε: στις 19:13, 29-10-09:

μην μπλεκετε το Τ.Ε.Ε (τεχνικο επιμελητηριο Ελλάδος) με τΙς σχολές τεε στις οποίες μπορούν να διδάξουν οι απόφοιτοι ΑΣΠΑΙΤΕ.Σαν αποφοιτος ασπαιτε διδάσκεις στην δευτέροβάθμια μόνο εκπαίδευση(τεε , τεχνικα λύκεια κ.τ.λ) στα μαθήματα που σε αφορούν . Για να διδάξεις σε Τ.Ε.Ι θες διδακτορικο
Παράθεση

erika_

Πτυχιούχος

H erika_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H erika_ έγραψε: στις 21:24, 07-12-09:

Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω ποιοι έχουν δικαίωμα συμμετοχης στην ΑΣΠΑΙΤΕ ή εάν υπάρχει καποιο αντιστοιχο σιτε που να λέει αναλυτικά ποιοι έχουν δικαίμα συμμετοχης. Είμαι απόφοιτος πολυτεχνικής σχολής Τμημα Μηχανικών Χωροταξίας και Πολεοδομίας και δεν γνωρίζω εάν έχω το δικαίωμα.Ευχαριστω!
Παράθεση

στεφγκολ (στεφανος)

Πτυχιούχος

Ο στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O στεφγκολ έγραψε: στις 01:11, 08-12-09:

ναι, έχεις το δικαίωμα όπως και οι υπόλοιπες μη καθηγητικές σχολές
Παράθεση

geoth

Πτυχιούχος

H geoth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H geoth έγραψε: στις 11:20, 29-04-10:

Ξερετε ποτε βγαινει η προκυρηξη της ασπαιτε για τους αποφοιτους της τριτοβαθμιας? Συνηθως τελος Μαιου κατατιθονται τα δικαιολογητικα για τη διαδικασια επιλογης και ακομα δεν βρισκω τιποτα. Υπαρχει περιπτωση να μην βγει προκηρυξη φετος???
Παράθεση

challenger

Φοιτητής

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

O challenger έγραψε: στις 16:19, 29-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από LeiO
ΑΣΠΑΙΤΕ Ηλεκτρολογίας και τελικά θα ξαναδώσω

μπήκες σε σχολή που ο πρώτος είχε 1972 και ο τελευταίος 1731, και ξαναδίνεις ;!;!;!;!

που ήθελες να μπεις;;;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "[ΕΠΑ.Λ 2012] Σε ποια σχολή και με πόσα μόρια περάσατε;".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 31-08-12 στις 20:14.
Παράθεση

TexasJunior

Νεοφερμένος

Ο TexasJunior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O TexasJunior έγραψε: στις 16:25, 29-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από challenger
μπήκες σε σχολή που ο πρώτος είχε 1972 και ο τελευταίος 1731, και ξαναδίνεις ;!;!;!;!

που ήθελες να μπεις;;;
Στοχεύω Σ.Τ.Υ.Α ή Σ.Μ.Υ.Ν , μπήκα στην σχολή 8ος όμως δεν ξέρω αν θα καταφέρω να αποκατασταθώ και να τελειώσω τη σχολή εύκολα .........
Παράθεση

challenger

Φοιτητής

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

O challenger έγραψε: στις 16:43, 29-08-12:

H Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. είναι μια από τις καλύτερες σχολές στην Ελλάδα.
Κάθε χρόνο μπαίνουν μόνο 80 με 90 άτομα και στα 4 χρόνια φοίτησής σου, παίρνεις το πτυχίο του Εκπαιδευτικού που σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια.
Με άλλο ένα χρόνο φοίτησης σε ειδικό τμήμα της σχολής, παίρνεις και το πτυχίο του τεχνολόγου μηχανικού.
Η γνώμη μου είναι να πας!
1
Παράθεση

TexasJunior

Νεοφερμένος

Ο TexasJunior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O TexasJunior έγραψε: στις 15:24, 30-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από challenger
H Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. είναι μια από τις καλύτερες σχολές στην Ελλάδα.
Κάθε χρόνο μπαίνουν μόνο 80 με 90 άτομα και στα 4 χρόνια φοίτησής σου, παίρνεις το πτυχίο του Εκπαιδευτικού που σου δίνει παιδαγωγική επάρκεια.
Με άλλο ένα χρόνο φοίτησης σε ειδικό τμήμα της σχολής, παίρνεις και το πτυχίο του τεχνολόγου μηχανικού.
Η γνώμη μου είναι να πας!
Φίλε μου χαίρομαι που με βοηθάς είσαι ο μόνος που με ενθαρύννεις

Εύκολη είναι η σχολή γνωρίζεις κάτι;
Παράθεση

challenger

Φοιτητής

O challenger έγραψε: στις 16:04, 30-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από TexasJunior
Από γνωστούς ξέρω πως είναι μεν δύσκολη, αλλά όχι ακατόρθωτη
Παράθεση

Pan0s21 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Φοιτητής του τμήματος Σχολή Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού Γενική Σειρά και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O Pan0s21 έγραψε: στις 14:14, 31-08-12:

Φίλε μου χαίρομαι που με βοηθάς είσαι ο μόνος που με ενθαρύννεις

Και εγώ για εκεί ήθελα.. αλλά το μετάνιωσα βσκ αν και δεν περνούσα κιόλας...να ξες δεν βρίσκεις δουλειά μεγάλε,, θα περιμένεις 10 χρόνια να διοριστείς... ειδικά ηλεκτρολόγους καθηγητές έχει μόνιμους εδώ και 12-20 χρόνια και δεν τους διώχνουν ξέρω εγώ στα επαλ... οπότε υπολόγιζε σε κανένα νησί αν πας!
Παράθεση

challenger

Φοιτητής

O challenger έγραψε: στις 14:22, 31-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Pan0s21
υπολόγιζε σε κανένα νησί
προσωπικά δεν είχα ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ καθηγητή που να μην του άρεσε στο νησί
Παράθεση

TexasJunior

Νεοφερμένος

O TexasJunior έγραψε: στις 14:58, 31-08-12:

Μα στην ΑΣΠΑΙΤΕ μπορείς να πάρεις και εκτός το πτυχίο ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ και πτυχίο ηλεκτρολόγου ισότιμο
των ΤΕΙ
Παράθεση

LeiO

Νεοφερμένος

Ο LeiO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

O LeiO έγραψε: στις 18:17, 31-08-12:

Πέρασα Ασπαιτε Ηλεκτρολογίας.
Πείτε τα καλά και τα κακά της σχολής μουυυυ

Μα στην ΑΣΠΑΙΤΕ μπορείς να πάρεις και εκτός το πτυχίο ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ και πτυχίο ηλεκτρολόγου ισότιμο
των ΤΕΙ
Παιδιά η ΑΣΠΑΙΤΕ σαν σχολή προσφέρει στους φοιτητές ; η αξίζει καλύτερα ενα απλό ΤΕΙ ;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 31-08-12 στις 20:15. Αιτία: merge
Παράθεση

challenger

Φοιτητής

O challenger έγραψε: στις 18:24, 31-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από LeiO
Παιδιά η ΑΣΠΑΙΤΕ σαν σχολή προσφέρει στους φοιτητές ; η αξίζει καλύτερα ενα απλό ΤΕΙ ;
σαν πτυχιο είναι ίδιο (με δεδομενο την πληρη 5ετης φοιτηση)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια