Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,192 εγγεγραμμένα μέλη και 2,485,046 μηνύματα σε 79,293 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 130 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μεταπτυχιακό Παιδαγωγικής Κατεύθυνσης

christinamar (Χριστίνα)

Φοιτητής

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H christinamar Summer in UOA! έγραψε: στις 23:58, 09-04-14:

Καλησπέρα!
Αποφασίζοντας επιτέλους να σταματήσω να είμαι προπτυχιακή φοιτήτρια, είμαι σε αναζήτηση μεταπτυχιακού. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα που μου τραβάν το ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω τελικά τι αξίζει τον κόπο. Είμαι απόφοιτος Πληροφορικής του ΕΚΠΑ και τον Ιούλιο θα είμαι και απόφοιτος του ΤΕΑΠΗ.Αποφάσισα να μείνω στη σχολή άλλη μία χρονιά (Α.Ε.: 2014-2015) για να γράψω την πτυχιακή μου εργασία, με τη λογική ότι κάτι τέτοιο θα "πείσει" την αντίστοιχη επιτροπή ΠΜΣ να με δεχτεί πιο εύκολα. Επίσης, θεωρώ ότι (θα) έχω έναν αξιοπρεπή βαθμό πτυχίου. Προσωπικά, ενδιαφερόμουν κατά κύριο λόγο για ΠΜΣ του ΤΕΑΠΗ (Εκπαίδευση & Ανθρώπινα Δικαιώματα), αλλά λόγο των μόλις 8 θέσεων που προσφέρει, αποφάσισα να αναζητήσω και κάτι άλλο. Το ίδιο ΠΜΣ έχει και λίγες περισσότερες θέσεις για να κάνεις το ίδιο πρόγραμμα σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, όπου έφαγα μεγάλη ήττα όταν έμαθα ότι πρέπει να περάσεις 3 μαθήματα εκεί, που το κόστος τους είναι 990 λίρες το ένα.
Μετά από αυτό το ΠΜΣ, έστρεψα την προσοχή μου στο ΤΠΕ του ΤΕΑΠΗ. Πολύ ενδιαφέρον και θεωρώ ότι η "προϋπηρεσία" μου στην πληροφορική, θα με βοηθήσει.
Μετά όμως, σκέφτηκα ότι αντίστοιχο μεταπτυχιακό, έχει και το ΠΤΔΕ και θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, μιας που -μάλλον- μου εξασφαλίζει περισσότερα εργασιακά δικαιώματα.
Η τελική μου απορία όμως δεν είναι αυτή... Τελικά στα παιδαγωγικά δε διαλέγεις μεταπτυχιακό, πας τα σκας και το κάνεις, όπως θεωρούσα λογικό. Ποτέ στην πληροφορική δεν είχα το δίλημμα "Και αν δε με πάρουν...". Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τελικά τι πρέπει να έχω για να γίνω δεκτή σε ένα ΠΜΣ παιδαγωγικής κατεύθυνσης...
Ο βαθμός πτυχίου μου στο ΤΕΑΠΗ θα είναι κοντά στο 9. Έχω εκπαιδευτική προϋπηρεσία. Έχω Η/Υ. Έχω ξένες γλώσσες. Έχω πτυχιακή σχετική με το αντικείμενο. Δεν έχω όμως μέσον. Παίζει να γίνω δεκτή σε ΠΜΣ του ΠΤΔΕ; Του ΤΕΑΠΗ έστω...;

Άλλες εμπειρίες/ιδέες για αντίστοιχα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα ή το εξωτερικό; Και κυρίως... "πόσο πήγε το μαλλί;"
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

cha0s

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 00:16, 10-04-14:

Αρχική Δημοσίευση από christinamar
Παίζει να γίνω δεκτή σε ΠΜΣ του ΠΤΔΕ; Του ΤΕΑΠΗ έστω...;
Μας δουλεύεις; Εχεις τόσα πράγματα στο βιογραφικό σου. Αν δε γίνεις εσύ δεκτή, τότε ποιος άλλος θα γίνει; Ενας άλλος που θα πάει να καταθέσει αίτηση με ένα πτυχίο μόνο;
Παράθεση

aladdin

Περιβόητο Μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 908 μηνύματα.

O aladdin έγραψε: στις 00:18, 10-04-14:

Τις γκομενες τις περνανε αερα πατερα, μην αγχωνεσαι, απλα να χεις παει φτιαγμενη στη συνεντευξη και οχι με κελεμπιες. Κανε αυτα και σε δεχονται και στη μηχανικη κατασκευων...
5
Παράθεση

christinamar (Χριστίνα)

Φοιτητής

H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Αθήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H christinamar Summer in UOA! έγραψε: στις 02:09, 10-04-14:

Σταύρο φέτος υπήρξαν απόφοιτοι του ΠΤΔΕ που δεν έγιναν δεκτοί. Συν ότι για κάποιο περίεργο λόγο στα ΠΜΣ των παιδαγωγικών, μετράει πολύ η προϋπηρεσία, που εγώ έχω μόνο ένα χρόνο και όχι σε νηπιαγωγεία/σχολεία, αλλά σε κέντρο ξένων γλωσσών. Και βέβαια το αστεράτο που ζήσαμε φέτος, να βγαίνουν στις συνεντεύξεις και να λένε "Η κα Θεωδόρου μήπως είναι εδώ;" με τη λογική ότι η κα Θεωδόρου και η κάθε κα Θεωδόρου θα γίνει δεκτή ό,τι και να χει να πλασάρει, με απογοήτευσε τελείως. Όταν σε ένα ΠΜΣ παίρνουν μόνο 8 άτομα, απλά αναρωτιέμαι ποια είναι τα κριτήρια επιλογής...
aladdin μεταπτυχιακό παιδαγωγικής ψάχνω... Όλες γκόμενες είναι
Παράθεση

daria

Δραστήριο Μέλος

H daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.

H daria έγραψε: στις 23:42, 10-04-14:

Έμενα πάντως πριν 2 χρόνια μία φίλη μου -που δεν είχε κανένα απολύτως μέσο- απόφοιτη του ιστορικού με βαθμό πτυχίου 6,6 και με lower μόνο σε αγγλικά , γερμανικά πέρασε σε μεταπτυχιακό του πτδε αθήνας(στη διδακτική της ιστορίας)!!!Απλά είχε γράψει πολύ καλά στις εισαγωγικές εξετάσεις του μεταπτυχιακού....
Παράθεση

christinamar (Χριστίνα)

Φοιτητής

H christinamar Summer in UOA! έγραψε: στις 23:39, 11-04-14:

Δεν είπα ρε παιδιά ότι μόνο με μέσον μπαίνεις, απλά είπα ότι αν είναι τόσο μεγάλος ο ανταγωνισμός (λόγω ελάχιστον θέσεων) τότε χρειάζεσαι κάτι που να "τραβήξει" το ενδιαφέρον της επιτροπής για να σε δεχτούν. Αυτό αναρωτιέμαι... Υπάρχουν κάποια άλλα "υπέρ" που μπορεί να έχει κάποιος; Η φίλη σου όμως είχε ένα προπτυχιακό που είχε απόλυτη σχέση με το αντικείμενο. Σίγουρα θα ήταν από τις πρώτες επιλογές αυτός ο συνδυασμός. Επίσης, πολλά τμήματα δεν έχουν καν εξετάσεις...
Παράθεση

meloveyoudo

Πολύ δραστήριο μέλος

H meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 566 μηνύματα.

H meloveyoudo Y έγραψε: στις 22:20, 09-03-15:

Καλησπέρα, ξέρει κάποιος αν από το τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο παιδαγωγικό;
Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Φοιτητής

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας (ΤΕΙ/Αίγιο) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,590 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε: στις 23:05, 09-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από meloveyoudo
Καλησπέρα, ξέρει κάποιος αν από το τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο παιδαγωγικό;
Λογικα σε δεχονται ρε..
Παράθεση

meloveyoudo

Πολύ δραστήριο μέλος

H meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 566 μηνύματα.

H meloveyoudo Y έγραψε: στις 23:22, 09-03-15:

η λογική λέει όχι
Παράθεση

Merendaki

Φοιτητής

H Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 249 μηνύματα.

H Merendaki YOLO....You Only Live Once! <3 έγραψε: στις 19:43, 06-10-17:

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βαθμό πτυχίου στο ΤΕΑΠΗ. Εάν σε κάποια μαθήματα υποχρεωτικά δεν τα έχουμε πάει καλά, μπορούμε να τα ξαναδώσουμε ή να τα αντικαταστήσουμε με κάποια άλλα επιλογής??
Παράθεση

Λένω

Επιφανές Μέλος

H Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H Λένω έγραψε: στις 23:50, 06-10-17:

Αρχική Δημοσίευση από Merendaki
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βαθμό πτυχίου στο ΤΕΑΠΗ. Εάν σε κάποια μαθήματα υποχρεωτικά δεν τα έχουμε πάει καλά, μπορούμε να τα ξαναδώσουμε ή να τα αντικαταστήσουμε με κάποια άλλα επιλογής??

Τα υποχρεωτικά μαθήματα δεν αντικαθίστανται. Το μόνο που πρέπει να ρωτήσεις είναι αν στη σχολή σου ισχύει η επανεξέταση μαθημάτων για βελτίωση βαθμολογίας και αν ναι σε πόσα μαθήματα. Αν ισχύει καταθέτεις σχετική αίτηση, οι παλιοί βαθμοί διαγράφονται, τα συμπεριλαμβάνεις στη δήλωση μαθημάτων και τα ξαναδίνεις σαν να είναι πρώτη φορά.
Παράθεση

ireallne

Νεοφερμένος

H ireallne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ireallne έγραψε: στις 19:42, 25-10-17:

Επειδή ρώτησα, μπορείς να τα αντικαταστήσεις όταν κάνεις την αίτηση για πτυχίο. Γιαυτό το λόγο δεν έχουμε επανεξέταση...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια