Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,186 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,836 μηνύματα σε 79,283 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 253 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

nikolok21

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O nikolok21 έγραψε: στις 01:16, 19-08-16:

σε κενο δοχειο ογκου 1λιτρα εισαγονται 0,5 mol SO3 και θερμαινονται στους 500Κ οποτε διασπονται συμφβ]ωνα με τη χημικη εξισωση 2SO3 -->2SO2 +02 η ταχυτητα διασπασης του SΟ3 ειναι 4 * 10(στην μειον 3) να υπολογισετε την ταχυτητα που παραγεται το 02 στον ιδιο χρονο β) την πιεση στο δοχειο στο τελος τον 50 σεκον..Μιαα βοηθειαααα
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Giota2000

Φοιτητής

H Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Παν. Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H Giota2000 έγραψε: στις 16:11, 05-12-18:

Έχω μια απορία άσχετη με τη χημεία του λυκείου.Λοιπόν,στην ανόργανη χημεία βρισκόμαστε στις ενώσεις ένταξης.Όταν ο αριθμός ένταξης είναι 3 οι πιθανές γεωμετρίες η επίπεδη τριγωνική και η τριγωνική πυραμίδα.Επίσης όταν ο αριθμός ένταξης είναι 4 οι πιθανές γεωμετρίες είναι τετραεδρική και η επίπεδη τετραγωνική.Πώς γνωρίζουμε σε κάθε σύμπλοκο ποια είναι η σωστή γεωμετρία;Είναι και οι δύο σωστές σε κάθε περίπτωση ή κάτι παίζει με τους υβριδισμούς;Ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

Oupslady

Νεοφερμένος

H Oupslady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Oupslady έγραψε: στις 20:26, 28-11-19:

Παιδιά στον αριθμό οξείδωσης πρέπει να μάθω απέξω τους αριθμούς της οξειδώσης των χημικών στοιχειων; ευχαριστώ
Παράθεση

Chemwizard (Γιάννης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,852 μηνύματα.

O Chemwizard Εν αρχή ην η χημεία έγραψε: στις 16:30, 30-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Oupslady
Παιδιά στον αριθμό οξείδωσης πρέπει να μάθω απέξω τους αριθμούς της οξειδώσης των χημικών στοιχειων; ευχαριστώ

Ξεκιμαμε από τα βασικα:

-Τι ορίζουμε οξείδωση και τη αναγωγή; (υπάρχουν τρεις τρόποι να οριστούν, ο τρίτος εμπλέκει τον αριθμό οξείδωσης)

-Γίνεται να υπάρχει το ενα χωρίς το άλλο;

-Τι ορίζουμε αριθμό οξείδωσης; (δυο περιπτώσεις, μια σε ενα αλας, μια σε μια οποιοπολική ένωση;

(Υπενθυμιση: τι ορίζουμε ως ηλεκτραρνητικοτητα; τι ρολο παιζει εδω; )

-Ολα τα στοιχεία έχουν παντα εναν Α.Ο.; (spoiler alert, όχι)

-Πως βρίσκω αυτά που δεν εχουν μονο εναν, σε ενα φορτισμένο ή μη μόριο; (Χρησιμοποιωντας αυτα που έχουν μόνο εναν, άρα αυτα τα μαθαίνεις)

*Βonus ερωτηση: Τι παιζει με τα στοιχεια μεταπτωσης κι έχουν διαφορους Α.Ο;
2
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,453 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 16:41, 30-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Oupslady

Εαν λύσεις πολλές ασκήσεις θα τους θυμάσαι .
Σε γενικές γραμμές όμως καλό θα ήταν να μάθεις όσα σου λέει ο Chemwizard διότι θα σε καλύψουν για το 90% των περιπτώσεων. Οπότε απο εκείνο το σημείο και μετά έχεις να θυμάσαι εξαιρέσεις, που ακριβώς επειδή αποτελούν εξαιρέσεις στον γενικό κανόνα, είναι ακόμα πιο εύκολο να τις θυμάσαι .
1
Παράθεση

Oupslady

Νεοφερμένος

H Oupslady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Oupslady έγραψε: στις 22:41, 30-11-19:

Αρχική Δημοσίευση από Chemwizard
Ξεκιμαμε από τα βασικα:

-Τι ορίζουμε οξείδωση και τη αναγωγή; (υπάρχουν τρεις τρόποι να οριστούν, ο τρίτος εμπλέκει τον αριθμό οξείδωσης)

-Γίνεται να υπάρχει το ενα χωρίς το άλλο;

-Τι ορίζουμε αριθμό οξείδωσης; (δυο περιπτώσεις, μια σε ενα αλας, μια σε μια οποιοπολική ένωση;

(Υπενθυμιση: τι ορίζουμε ως ηλεκτραρνητικοτητα; τι ρολο παιζει εδω; )

-Ολα τα στοιχεία έχουν παντα εναν Α.Ο.; (spoiler alert, όχι)

-Πως βρίσκω αυτά που δεν εχουν μονο εναν, σε ενα φορτισμένο ή μη μόριο; (Χρησιμοποιωντας αυτα που έχουν μόνο εναν, άρα αυτα τα μαθαίνεις)

*Βonus ερωτηση: Τι παιζει με τα στοιχεια μεταπτωσης κι έχουν διαφορους Α.Ο;

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oupslady : 01-12-19 στις 00:37.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια