Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,174 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,478 μηνύματα σε 79,255 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 299 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Αρχαία: Βοήθεια/Απορίες στο Γνωστό

Asha

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Asha έγραψε: στις 17:08, 12-10-19:

Μπορείς να ζητήσεις από φίλους/φίλες σου τις σημειώσεις για το γνωστό που τους δίνουν στο φροντιστήριο και να τις βγάλεις μια φωτοτυπία ή/και να πάρεις κάποιο/α βοήθημα/τα (όταν έδινα εγώ, στα ιδιαίτερα η καθηγήτρια μου φωτοτυπίες από βοηθήματα μου έδινε απλά είχε πολλά και έκανε επιλογή σε κάθε κεφάλαιο ποιό έχει τα περισσότερα).
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

jims

Φοιτητής

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 539 μηνύματα.

O jims https://www.ischool.gr/ έγραψε: στις 17:11, 12-10-19:

Εάν στοχεύεις από 55 και πάνω στο γνωστό θα κατανοείς και θα απομνημονεύεις και τα επιπρόσθετα σχόλια του φροντιστηρίου πέρα του σχολικού. Εάν δεν κάνεις φροντιστήριο διάβασε τα σχόλια από το study4exams. Οπωσδήποτε μια απάντηση θα πρέπει να έχει: 1) δομή έκθεσης (πρόλογο, κυρίως-με επιμέρους, αν είναι εφικτό, παραγράφους- και επίλογο) 2) κειμενικές αναφορές σε παρενθέσεις, 3)τα σχόλια του σχολικού (όταν λέω σχόλια σχολικού εννοώ και αυτά από τον φάκελο υλικού τα οποία εμείς δεν τα είχαμε), 4) τα επιπρόσθετα φροντιστηριακά σχόλια (ιδανικά είναι αυτά του study).
1
Παράθεση

ioannaion (Ιωάννα)

Φοιτητής

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών Παν. Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.

H ioannaion έγραψε: στις 21:06, 12-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από Vtsola21
Ωραία ξέρεις που μπορώ να βρω στο ίντερνετ;Γιατί είμαι απόφοιτος και δεν κάνω φροντιστήριο

Στο study4exams, που είναι το site του υπουργείου, έχει πολύ καλά σχόλια.
Παράθεση

Ststst02

Νεοφερμένος

Ο Ststst02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Ststst02 έγραψε: στις 14:47, 01-12-19:

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι μαθητής Γ Λυκείου και έχω μεγάλο πρόβλημα με τα αρχαία! Δεν ξέρω πώς να μάθω τα ερμηνευτικά( απέξω, με δικά μου λόγια, να μαθαίνω τις απαντήσεις για τις ερωτήσεις από τα βοηθήματα). Θέλω να γράψω περίπου 16.000 μόρια και μόνο για τα αρχαία ανησυχώ. Γιατί, έτσι όπως πάω, θα γράψω κάτω από τη βάση! Δώστε καμία συμβουλή για ερμηνευτικά σας παρακαλώ. Είμαι σε ΤΡΑΓΙΚΗ κατάσταση????????????.
Παράθεση

Griff

Φοιτητής

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

O Griff έγραψε: στις 14:53, 01-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από Ststst02
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι μαθητής Γ Λυκείου και έχω μεγάλο πρόβλημα με τα αρχαία! Δεν ξέρω πώς να μάθω τα ερμηνευτικά( απέξω, με δικά μου λόγια, να μαθαίνω τις απαντήσεις για τις ερωτήσεις από τα βοηθήματα). Θέλω να γράψω περίπου 16.000 μόρια και μόνο για τα αρχαία ανησυχώ. Γιατί, έτσι όπως πάω, θα γράψω κάτω από τη βάση! Δώστε καμία συμβουλή για ερμηνευτικά σας παρακαλώ. Είμαι σε ΤΡΑΓΙΚΗ κατάσταση????????????.
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ

Πριν τις αλλαγές στην ύλη, εμείς μαθαίναμε απ' έξω τα σχόλια του βιβλίου και με δικά μας λόγια τα ερμηνευτικά του study4exams (ιδανικά και αυτά παπαγαλία, αλλά σε καμία περίπτωση μην αναλωθείς στην αποστήθισή τους, θα τα μάθεις μέσω των επαναλήψεων).

Δεν έχω παρακολουθήσει τις αλλαγές στα Αρχαία, αλλά φαντάζομαι πως η μέθοδος παραμένει λίγο πολύ η ίδια.
Παράθεση

Ststst02

Νεοφερμένος

Ο Ststst02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Ststst02 έγραψε: στις 15:05, 01-12-19:

Αν έχω μάθει την μετάφραση και τα σχόλια του βιβλίου, μπορώ δηλαδή να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό( 14 ας πούμε ;

Αν έχω μάθει την μετάφραση και τα σχόλια του βιβλίου, μπορώ δηλαδή να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό( 14 ας πούμε ;

Αρχική Δημοσίευση από Griff

Πριν τις αλλαγές στην ύλη, εμείς μαθαίναμε απ' έξω τα σχόλια του βιβλίου και με δικά μας λόγια τα ερμηνευτικά του study4exams (ιδανικά και αυτά παπαγαλία, αλλά σε καμία περίπτωση μην αναλωθείς στην αποστήθισή τους, θα τα μάθεις μέσω των επαναλήψεων).

Δεν έχω παρακολουθήσει τις αλλαγές στα Αρχαία, αλλά φαντάζομαι πως η μέθοδος παραμένει λίγο πολύ η ίδια.

Αν έχω μάθει την μετάφραση και τα σχόλια του βιβλίου, μπορώ δηλαδή να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό( 14 ας πούμε );
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ststst02 : 01-12-19 στις 15:05. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

constansn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H constansn έγραψε: στις 15:15, 01-12-19:

Αν έχω μάθει την μετάφραση και τα σχόλια του βιβλίου, μπορώ δηλαδή να γράψω έναν αξιοπρεπή βαθμό( 14 ας πούμε );

Η μετάφραση του γνωστού δεν ζητείται στις πανελλήνιες αλλά πρέπει να τη μάθεις οπωσδήποτε για να απαντήσεις στις ερμηνευτικές ερωτήσεις. Στις πανελλήνιες το γνωστό πιάνει 12 μονάδες στις 20 (60 στις 100). Από αυτές οι 8 είναι από τις ερμηνευτικές, 2 από την ερώτηση εισαγωγής και 2 από τις λεξιλογικές ασκήσεις.
1
Παράθεση

Ststst02

Νεοφερμένος

O Ststst02 έγραψε: στις 15:23, 01-12-19:

Αρχική Δημοσίευση από constansn
Η μετάφραση του γνωστού δεν ζητείται στις πανελλήνιες αλλά πρέπει να τη μάθεις οπωσδήποτε για να απαντήσεις στις ερμηνευτικές ερωτήσεις. Στις πανελλήνιες το γνωστό πιάνει 12 μονάδες στις 20 (60 στις 100). Από αυτές οι 8 είναι από τις ερμηνευτικές, 2 από την ερώτηση εισαγωγής και 2 από τις λεξιλογικές ασκήσεις.
Το γνωρίζω αυτό. Εκείνο που θέλω να ξέρω είναι αν ξέρω απέξω τα σχόλια του βιβλίου, μπορώ να γράψω καλά στις ερμηνευτικές;
Παράθεση

constansn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H constansn έγραψε: στις 15:30, 01-12-19:

Το γνωρίζω αυτό. Εκείνο που θέλω να ξέρω είναι αν ξέρω απέξω τα σχόλια του βιβλίου, μπορώ να γράψω καλά στις ερμηνευτικές;

Ρώτησες αν μπορείς να γράψεις 14 μόνο με τα σχόλια και τη μετάφραση και γι' αυτό παρέθεσα τις λεπτομέρειες γιατί η ερώτηση σου υποδήλωνε άγνοια της δομής και της βαθμολογικής αξίας των θεμάτων. Όσον αφορά τα σχόλια καλό είναι να μην αρκεστείς μόνο σε αυτά τα βιβλίου.
1
Παράθεση

Griff

Φοιτητής

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 222 μηνύματα.

O Griff έγραψε: στις 17:47, 01-12-19:

Μην προσπαθείς να κάνεις παζάρια με τις πανελλήνιες, γιατί θα χάσεις. Ποτέ, μα ΠΟΤΕ, δεν διαβάζουμε για να γράψουμε έναν συγκεκριμένο βαθμό, ούτε κάνουμε μισές δουλειές. Διαβάζουμε για να γράψουμε όσο καλύτερα μπορούμε.

Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό, στο επόμενο θέμα: τα σχόλια του βιβλίου και η μετάφραση δεν αρκούν για να απαντήσεις στις ερμηνευτικές. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση μεν, ωστόσο όχι αρκετή, τόσο επειδή υπάρχουν ερωτήσεις που δεν ανταποκρίνονται άμεσα σε κάποιο ερμηνευτικό σχόλιο, όσο και επειδή δεν μπορούν να σου εξασφαλίσουν ικανοποιητική ποσότητα πληροφοριών για μια ολοκληρωμένη απάντηση (η οποία έχει μέση έκταση μία - μιάμιση σελίδα). Εδώ έρχονται τα σχολία του study4exams. Για να δεις μάλιστα τη διαφορά μπορείς να συγκρίνεις το σχόλιο του βιβλίου για το ζευγάρι "δύναμις-ενέργεια" στα ΗΝ και το αντίστοιχο των σημειώσεων του study4exams. Ποια απάντηση θα βαθμολογηθεί καλύτερα;
Παράθεση

Ststst02

Νεοφερμένος

O Ststst02 έγραψε: στις 20:52, 01-12-19:

Μην προσπαθείς να κάνεις παζάρια με τις πανελλήνιες, γιατί θα χάσεις. Ποτέ, μα ΠΟΤΕ, δεν διαβάζουμε για να γράψουμε έναν συγκεκριμένο βαθμό, ούτε κάνουμε μισές δουλειές. Διαβάζουμε για να γράψουμε όσο καλύτερα μπορούμε.

Έχοντας ξεκαθαρίσει αυτό, στο επόμενο θέμα: τα σχόλια του βιβλίου και η μετάφραση δεν αρκούν για να απαντήσεις στις ερμηνευτικές. Είναι απαραίτητη προϋπόθεση μεν, ωστόσο όχι αρκετή, τόσο επειδή υπάρχουν ερωτήσεις που δεν ανταποκρίνονται άμεσα σε κάποιο ερμηνευτικό σχόλιο, όσο και επειδή δεν μπορούν να σου εξασφαλίσουν ικανοποιητική ποσότητα πληροφοριών για μια ολοκληρωμένη απάντηση (η οποία έχει μέση έκταση μία - μιάμιση σελίδα). Εδώ έρχονται τα σχολία του study4exams. Για να δεις μάλιστα τη διαφορά μπορείς να συγκρίνεις το σχόλιο του βιβλίου για το ζευγάρι "δύναμις-ενέργεια" στα ΗΝ και το αντίστοιχο των σημειώσεων του study4exams. Ποια απάντηση θα βαθμολογηθεί καλύτερα;
Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα προσπαθήσω να ακολουθήσω τις συμβουλές σου!
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια