Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,175 εγγεγραμμένα μέλη και 2,484,478 μηνύματα σε 79,255 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 305 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ανορθογραφία

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Φοιτητής

H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,027 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε: στις 12:18, 01-05-09:

Επίσης είχε γίνει χαμός με το "ορθοπεδικός" και το "ορθοπαιδικός" νομίζω εξαιτίας μιας αποτυχημένης μετάφρασης από ένα γαλλικό ιατρικό βιβλίο όπου το orthopedie το έγραψαν στα ελληνικά με έψιλον. Για να μην πολυλογώ μέχρι και συνέδριο είχανε κάνοι οι ορθοπεδικοί/ορθοπαιδικοί για να καταλήξουν στο πως θέλουν να γράφονται. (Όχι, δεν θυμάμαι που κατέληξαν, ναι, είμαι χαζό. )
Όλα αυτά τα διάβασα στο internet οπότε μην το δέσετε και σκοινί κορδόνι.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

X-FILER (Χάιδω)

Φοιτητής

H Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας Παντείου . Έχει γράψει 1,609 μηνύματα.

H X-FILER Όνειρο γλυκό & ξένο και παντοτινά χαμένο έγραψε: στις 14:40, 01-05-09:

εχουν δικιο,ειναι χαλια η κατασταση.και τα greeklish κανουν χειροτερο το προβλημα.απο περσυ εχω αρχισει να κανω κατι τραγικα λαθη σε καταληξεις σε -εια,-ια,-ειο,-ιο,-πεδιο,-παιδιο και σε αλλα σε λεξεις που ποτε δε θα εκανα λαθος!δε μιλαμε για ασχημη κατασταση,αλλα με προβλημαιζει ιδιαιτερα οταν δεν ξερω αν γραφω σωστα!

οσον αφορα τους θετικους,θα ελεγα το αντιθετο.οι περισσοτεροι που πανε θεωρητικη-με αρκετες εξαιρεσεις βεβαια-ειναι μαθητες που δεν διαβαζουν και πιστευουν οτι ειναι πιο ευκολα εκει.σε μας το τι θα μαζευτει του χρονου...ουου καλα .

αληθεια,ποτε μπαινει η ανω τελεια?
Παράθεση

rolingstones (ΞΕΝΟΦΩΝ)

Καθηγητής

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών , Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 865 μηνύματα.

O rolingstones έγραψε: στις 18:04, 01-05-09:

ωραίο θέμα παίδες ούτε ο μπαμπινιώτης να είμασταν
Παράθεση

dreamer (xristos)

Μαθητής Α' λυκείου

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

O dreamer έγραψε: στις 23:06, 01-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από fabulous
Γιατί δεν το αλλάζεις αυτό;
Γιατί είναι πολύ δύσκολο αν δεν έχεις ιδέα από ορθογραφία....
Παράθεση

thewatcher

Μαθητής Α' λυκείου

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 243 μηνύματα.

O thewatcher έγραψε: στις 16:28, 02-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από rolingstones
ωραίο θέμα παίδες ούτε ο μπαμπινιώτης να είμασταν
Εσύ δεν είσαι σίγουρα.
Παράθεση

Shadowfax

Φοιτητής

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 3,014 μηνύματα.

O Shadowfax έγραψε: στις 17:18, 02-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από dreamer
Γιατί είναι πολύ δύσκολο αν δεν έχεις ιδέα από ορθογραφία....
Χαζομάρες. Μιλάω με έναν άνθρωπο δεκαπέντε ετών σωστά; Θα κάτσεις, θα μελετήσεις και θα μάθεις. Αν όμως ξεκινάς έτσι να ξέρεις πως δε θα πας μακριά.
Παράθεση

Crookshanks

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 3,053 μηνύματα.

O Crookshanks έγραψε: στις 20:26, 02-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από Angelica
[/B]
Γιατί λάθος είναι ??Και εγώ τα μπερδεύω (ιδιαίτερα το φιστίκι - που μου κολλάει καλύτερα ως φυστικι )
A, με ι είναι η απλοποιημένη γραφή.

Αρχική Δημοσίευση από X-FILER
αληθεια,ποτε μπαινει η ανω τελεια?
Η άνω τελεία μπαίνει όταν ακολουθεί μια ημιπερίοδος, το νόημα της οποίας είναι στενά συνδεδεμένο με την προηγούμενη ημιπερίοδο (από το κεφαλαίο μέχρι την τελεία είναι μια περίοδος, από το κεφαλαίο μέχρι την άνω τελεία και από την άνω τελεία μέχρι την επόμενη άνω τελεία ή την τελεία, είναι ημιπερίοδος). Όταν θες να βάλεις τελεία σε μια πρόταση/περίοδο, αλλά έχεις κάτι άλλο το οποίο τη συμπληρώνει άμεσα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις άνω τελεία για να κάνεις πιο ζωντανό το λόγο σου. Και τελεία να βάλεις, όμως, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αρχική Δημοσίευση από Shadowfax
Χαζομάρες. Μιλάω με έναν άνθρωπο δεκαπέντε ετών σωστά; Θα κάτσεις, θα μελετήσεις και θα μάθεις. Αν όμως ξεκινάς έτσι να ξέρεις πως δε θα πας μακριά.
Όποιος δεν αρχίζει, δεν τελειώνει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος