Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,989 εγγεγραμμένα μέλη και 2,479,288 μηνύματα σε 78,970 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 234 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Έρωτας & Οικογένεια

Mr. Crowley

Φοιτητής

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,917 μηνύματα.

O Mr. Crowley ΣΟ μην το κόψεις,είναι επιβεβαιωμένο έγραψε: στις 22:40, 03-03-11:

Ο.ο εγώ λέω να γίνει και δημοσκόπηση και να γίνουν και split "Η σχέση μου Vs. HMMY" και "Οι γονείς μου Vs. HMMY".
5
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ariana (Έλενα)

Φοιτητής

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

H Ariana έγραψε: στις 23:22, 03-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mr. Crowley
Ο.ο εγώ λέω να γίνει και δημοσκόπηση και να γίνουν και split "Η σχέση μου Vs. HMMY" και "Οι γονείς μου Vs. HMMY".
Δεν πολυκαταλαβαίνω το σκοπό του σχολίου σου
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,565 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 23:28, 03-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mr. Crowley
Αρχική Δημοσίευση από Ariana
Δεν πολυκαταλαβαίνω το σκοπό του σχολίου σου
Α είναι πολύ απλό. Οι ΗΜΜΥ ακούγονται πολύ τελευταία και γενικά πολλοί είναι αυτοί που φτιάχνουν συγκριτικά τοπικ για ΗΜΜΥ VS άλλες σχολές και γενικά θεωρούν την σχολή το κάτι άλλο λόγω της μεγάλης βάσης (χαζό κριτήριο). Απλά ήθελε να commentαρει με χιουμοριστικό τρόπο. Αλλά και πάλι μπορεί και όχι...
1
Παράθεση

Ariana (Έλενα)

Φοιτητής

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος --- . Έχει γράψει 334 μηνύματα.

H Ariana έγραψε: στις 23:38, 03-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Α είναι πολύ απλό. Οι ΗΜΜΥ ακούγονται πολύ τελευταία και γενικά πολλοί είναι αυτοί που φτιάχνουν συγκριτικά τοπικ για ΗΜΜΥ VS άλλες σχολές και γενικά θεωρούν την σχολή το κάτι άλλο λόγω της μεγάλης βάσης (χαζό κριτήριο). Απλά ήθελε να commentαρει με χιουμοριστικό τρόπο. Αλλά και πάλι μπορεί και όχι...

Ααααα
1
Παράθεση

SICX (GEORGE)

Φοιτητής

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε: στις 17:40, 04-03-11:

οι γονεις σου εχουν σχεση, μεταξυ τους...πρεπει να κατανοησουν πως οπως συμβαινει και συνεβη με αυτους ετσι κι συ θα βρεις καποιον να αγαπησεις και να σε αγαπησει.....η αγπη τους ειναι διαφορετικη, εχει μητρικο στυλ, η ερωτικη ειναι αλλο πραγμα, η μια δν αναιρει την αλλη, βεβαια η ερωτικη αν εξελιχθει καλα γινεται πολυ πιο ισχυρη κι εντονη...
1
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 12:08, 08-07-11:

Ψεματάκια, Ψέματα, Ψεματάρες...

Εσείς τί λέτε στους καημένους τους γονείς σας?
Δε λέτε? Ναι καλά, ...

Όλοι έχουμε πει στον καιρό μας...

Μάλιστα κάποιες φορές, οι λίγο μεγαλύτεροι, κοιτώντας πίσω και βλέποντας τί ψέμματα έχουμε αραδιάσει, τρομάζουμε καθώς τώρα τα βλέπουμε από άλλο πρίσμα. Ειδικά εκείνο το "αλλού πάω κι αλλού λέω ότι πάω" νομίζω ότι φοριέται ακόμα ως το απόλυτο διαχρονικό συνολάκι στην collection των ψεμμάτων...

Κι από την άλλη, άραγε οι γονείς εκτιμούν ή και επιβραβεύουν την ειλικρίνεια ή τη θεωρούν ως κάτι το δεδομένο από την πλευρά των παιδιών τους?

Αλήθεια, πώς θα τα μπαλώνατε αν σας έπιαναν?
5
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,049 μηνύματα.

O nPb σπουδάζω αντικοινωνιολογία έγραψε: στις 12:32, 08-07-11:

Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία των "ψευτών" με μη πετυχημένα ψεματάκια. Γι' αυτό αν πω ένα ψέμα, θα είναι κάτι που να μην καρφωθώ μετά και βρεθώ σε δύσκολη θέση. Επειδή όμως, σχεδόν πάντα "μιλάω" μέσω των έργων μου δεν χρειάστηκε ποτέ να πω ψέματα για να καλύψω κάτι. Ακόμη κοιμάμαι με ήσυχο το κεφάλι...

Γενικά, οι γονείς μου με την στάση τους τόσα χρόνια, δεν με έμαθαν να αναζητώ το "ψέμα" ως κουκούλα επειδή και εκείνοι ήταν και είναι ειλικρινείς απέναντί μου. Ευτυχώς, δεν μάθαμε ως οικογένεια να ζούμε με "μυστικά" οπότε και η αναγκαία ύπαρξη των ψεμάτων, είτε αθώων είτε χοντρών. Ό,τι ξέρουμε το μοιραζόμαστε από κοινού, αλλά πάντα υπάρχει η διαχωριστική γραμμή που λέγεται "διακριτικότητα" η οποία τηρείται ευλαβικά εκατέρωθεν. Έτσι, πάντα έχουμε ανάγκη ο ένας τον άλλο, ως μέλη της οικογένειας, γι' αυτό και δεν καταφύγαμε ποτέ στην ανάγκη για ψέματα. Τώρα το γεγονός, ότι δεν μπορώ να πω "καλά" ψέματα δεν ξέρω πόσο καλό είναι στον κοινωνικό περίγυρο (π.χ. συγγενείς, ερωτικές σχέσεις,...κτλ) ο οποίος σε μεγάλο βαθμό "συντηρείται" με ψέματα.
3
Παράθεση

Cuius Cuius (Αλίκη)

Φοιτητής

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Αθήνας . Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Cuius Cuius έγραψε: στις 12:44, 08-07-11:

Γενικά δεν τους λέω ψέματα. Προτιμώ να έχουμε ειλικρινή σχέση με τους γονείς μου. Εξάλλου, αν πάω να πω ψέμα, τότε σίγουρα θα καρφωθώ αργά ή γρήγορα...

Αυτό που μπορώ να κάνω τουλάχιστον είναι να τους αποκρύψω την αλήθεια. Π.χ. μπορώ να πω στην μητέρα μου ότι θα βγω με τον Τάδε για μια βόλτα, αλλά δεν θα της πω κιόλας ότι τα 'χουμε!!!

Πάντως, πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο να πεις ψέματα σε κάποιον γονέα ο οποίος γενικά ασχολείται μαζί σου αρκετά και νοιάζεται. Ειδικά άμα δεν είσαι καλός ηθοποιός.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,049 μηνύματα.

O nPb σπουδάζω αντικοινωνιολογία έγραψε: στις 12:48, 08-07-11:

Σκέψου ότι κάποια στιγμή, οι "κουκούλες" πέφτουν και οι αποκαλύψεις έχουν οδυνηρές συνέπειες μετά. Το δικό σου παράδειγμα «θα βγω με τον Τάδε για μια βόλτα, αλλά δεν θα της πω κιόλας ότι τα 'χουμε» δεν το θεωρώ ψέμα με την έννοια του ψέματος. Πετυχημένα κατ' εμέ, ψέματα λένε μόνο οι πολιτικοί. Βέβαια δεν καταλαβαίνω που είναι το μεμπτό να πεις την αλήθεια, ότι έχεις σχέση; Λες και είναι κακό να ερωτεύεσαι...
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,737 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε: στις 14:59, 08-07-11:

Δε μπορώ να λέω ψέματα. Θα κοκκινίσω και θα με πιάσει γέλιο ή θα μου κοπεί η φωνή.
Οπότε και να θέλω να πω...Με καταλαβαίνουν πάντα.
Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε: στις 15:16, 08-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
(...) Ό,τι ξέρουμε το μοιραζόμαστε από κοινού, αλλά πάντα υπάρχει η διαχωριστική γραμμή που λέγεται "διακριτικότητα" η οποία τηρείται ευλαβικά εκατέρωθεν. (...).
Η διακριτικότητα είναι εξαιρετικά σημαντική σε μια οικογένεια,... και πιστεύω ότι κάθε γονέας θα κρατούσε διακριτική στάση απέναντι στο παιδί του εάν ήξερε ότι αυτό θα του μιλήσει με κάθε ειλικρίνεια εάν χρειαστεί το παραμικρό...
Κάποιες φορές οι γονείς μπορεί να φοβηθούν ότι δεν θα τα μάθουν όλα εγκαίρως κι αυτό τους κάνει να χώνουν λίγο τη μύτη τους... και τα παιδιά, προσπαθούν να προστατέψουν την ιδιωτικότητα τους ακόμα και με κάποιο ψέμα.

1
Παράθεση

Pure_Seduction

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 2,016 μηνύματα.

H Pure_Seduction ΠΑΝΤΟΥ ΜΑΖΙ! έγραψε: στις 18:07, 08-07-11:

Οσο ημουν στην εφηβεια ειχα πει 2 φορες χοντρο ψεμα,οτι και καλα ειμαι βολτα με τις κολλητες μου,ενω ημουν με γκομενο αγνωστου ταυτοτητος...

φυσικα την ψιλιαστηκανε τη δουλεια,δεν γεννηθηκαν χθες

ενιγεουει,μετα απο μερες δεν κρατιομουν και τους τα ελεγα''θυμαστε που ελεγα οτι ειχα βγει με τις ταδε; ε δεν βγηκα με αυτες αλλα με αγορι ''
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pure_Seduction : 08-07-11 στις 18:29.
Παράθεση

ἅλς

Φοιτητής

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,074 μηνύματα.

O ἅλς Παυση πλου σε αυτη τη θαλασσα .... έγραψε: στις 18:25, 08-07-11:

Δεν λέω ψέματα απλά δεν λέω την αλήθεια ολόκληρη................... Αυτή μόνο η αδελφή μου την ξέρει πάντα!
5
Παράθεση

catherine1994

Φοιτητής

H catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 739 μηνύματα.

H catherine1994 έγραψε: στις 18:27, 08-07-11:

Δε λέω .Είμαι τόσο γκαντέμω που όσες φορές έχει τύχει να πω αποκαλύφθηκα και δεν ήξερα πώς να τα μπαλώσω

Αν δεν θέλω να πω την αλήθεια απλώς δεν απαντάω....
Παράθεση

natasoula... (Νατάσα)

Μεταπτυχιακός φοιτητής

H Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Η/Υ (ΑΕΙ/Ξάνθη) . Έχει γράψει 1,493 μηνύματα.

H natasoula... έγραψε: στις 18:28, 08-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από ἅλς
Αυτή μόνο η αδελφή μου την ξέρει πάντα!
Τι καλοί που είναι μερικοί αδερφούληδες....(κι ο δικός μου τέτοιος είναι....)
1
3
Παράθεση

ThrilosG7-94

Δραστήριο Μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 156 μηνύματα.

O ThrilosG7-94 http://www.youtube.com/watch?v=w04CR7gp8 έγραψε: στις 19:06, 08-07-11:

Μπορώ να πω ότι είμαι καλός ψέκκας! Αλλά τις περισσότερες φορές τα λέω χύμα και τσουβαλάτα!! (ο πατέρας μου είναι ένας από τους κολλητούς μου)
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,872 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε: στις 19:46, 08-07-11:

Παλιά, όταν ήμουν μικρή, έλεγα ψεματάκια, κυρίως για το με ποιον θα βγω. Έλεγα πχ. ότι θα βγω με φίλες, αλλά έβγαινα με αγόρι ξέρω γω.
Ή ακόμα πιο παλιά, επειδή οι γονείς μου δε με άφηναν να πηγαίνω όπου να΄ναι, τους έλεγα ότι θα πάω βόλτα γύρω στη περιοχή, ενώ ήταν φορές που έπαιρνα ΗΣΑΠ και πήγαινα όπου να' ναι.
Υπήρχαν φορές που με είχαν "πιάσει" και προσπαθούσα με κάθε τρόπο να δικαιολογούμαι, απλά από ένα συμβάν που έγινε, και κυριολεκτικά με ΕΠΙΑΣΑΝ, δεν ξαναέκανα βλακεία. Ό,τι μου έλεγαν το έκανα για να ξανακερδίσω και πάλι την εμπιστοσύνη τους, και πραγματικά, αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα φρόντιζα να μην τους λέω ψέματα.

Τώρα, ντάξει, δε τους λέω ούτε ένα τόσο δα ψεματάκι, δεν τους κρύβω τίποτα και έχω ηρεμήσει ειλικρινά. Δεν έχω το άγχος του "αχ κι αν το μάθουν; Κι αν το καταλάβουν;" και είναι όλα μια χαρά.

Βέβαια, όλα της ηλικίας είναι μωρέ. Όλοι έχουμε πει κάποια στιγμή.
4
Παράθεση

Madclocker

Φοιτητής

Ο Madclocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Madclocker έγραψε: στις 19:56, 08-07-11:

ψέματα έλεγα παλιότερα, όχι μεγάλα, μικρά καθημερινά, μέχρι που κατάλαβα οτι με το να λες αλήθεια σου έχουν εμπιστοσύνη και έχεις πολύ μεγαλύτερο κέρδος απ' αυτό!
Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε: στις 20:24, 08-07-11:

Μικρή έλεγα τα γνωστά αθώα ψεματάκια... Τώρα το έχω ελαττώσει δραματικά Οι γονείς μου λένε ότι το έχω έμφυτο και γι'αυτό πάω για δικηγόρος
Καμιά φορά λέω ψέματα και όταν με πιάνουν λέω άλλα ψέματα και στο τέλος δε με πιάνουν...

Έχει δει κανείς το Invention of lying ?
1
1
Παράθεση

the_truth

Φοιτητής

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O the_truth έγραψε: στις 20:43, 08-07-11:

Μη λετε παιδια πολλα ψεμματα θα φατε ξυλο απο τους γονεις σας,περιμενει με τη παντοφλα η μαμα...
4
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια