Απορία για βιοχημεία

Guest 325784

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας, θελω να ρωτήσω τους χημικόυς κυρίως. Ενδιαφέρομαι να διαβάσω βιοχημεία, :scratchhead: αλλα πριν απ αυτό θα χριαστώ τις βάσεις απο τη χημεία του λυκείου. Οπότε μπορείτε να με συμβουλέψετε για το ποιά κεφάλαια θα μου χριαστόυν και πια όχι. :loltooth:

Ευχαριστώ.

Υποθέτω μπορώ να παραλείψω τα κεφάλαια
1. ΒΑΣΙΚΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ
5. ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ
απο το βιβλίο της Α.

2. Πετρέλαιο - Υδρογονάνθρακες
απο το βιβλίο της Β.

απο το βιβλίο της Γ. δεν ξερω :loltooth:

παραθέτω σύνδεσμο
https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL111/769/5024,22991/
https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-B132/772/5050,23050/
https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C135/771/5041,23049/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devote

Νεοφερμένος

Ο Devote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γιατι δεν διαβάζεις από αυτό που είναι ( πολύ ) βασικές γνώσεις για τους - τότε - μαθητες Γ Λυκείου ;

https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C120/480/3166,12745/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σας..θα ηθελα να ρωτήσω..εάν κάποιος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στη βιοχημεία είναι προτιμότερο να έχει πτυχίο βιολογίας η χημείας?? Εννοώ .. ποιο είναι το πτυχίο που του έχει δώσει περισσότερες γνώσεις βιοχημείας?
 

Nafsika19

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας..θα ηθελα να ρωτήσω..εάν κάποιος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στη βιοχημεία είναι προτιμότερο να έχει πτυχίο βιολογίας η χημείας?? Εννοώ .. ποιο είναι το πτυχίο που του έχει δώσει περισσότερες γνώσεις βιοχημείας?

Και εγώ ακριβώς αυτήν την απορία είχα, αλλά μου είπαν ότι δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Επίσης, ξέρω ότι μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στην βιοχημεία και μέσω γεωπονίας.
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Τι εννοείς δεν έχει μεγάλη διαφορά...και από τα δύο μαθήματα θα διδαχθείς..την "ίδια" βιοχημεία?
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοείς δεν έχει μεγάλη διαφορά...και από τα δύο μαθήματα θα διδαχθείς..την "ίδια" βιοχημεία?
Όχι. Αλλά ακόμα και στο ίδιο τμήμα, δε θα διδαχθείς την ίδια βιοχημεία με δύο διαφορετικούς καθηγητες.
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καλησπέρα,
η βιοχημεία είναι διεπιστημονικός κλάδος, έχει πολλές εφαρμογές και ως εκ τούτου τη διδάσκουν σε πολλές σχολές. Στα βιολογικά τμήματα είναι λίγο παρεξηγημένο μάθημα καθώς τους περισσότερους τους φοβίζει η πολλή χημεία. Σίγουρα οι χημικοί ξέρουν αρκετά καλά το χημικό υπόβαθρο της βιοχημείας, ωστόσο δε ξέρω κατά πόσο διδάσκονται και τα κομμάτια της μοριακής βιολογίας ή της φυσιολογίας που περιλαμβάνει. Από την άλλη υπάρχει εξειδικευμένο τμήμα, αυτό της βιοχημείας και βιοτεχνολογίας στο οποίο σίγουρα μαθαίνουν πολύ καλή βιοχημεία. Στη διαιτολόγια επίσης πρέπει να ξέρουν καλή βιοχημεία. Η αντίστοιχη έρευνα καθορίζεται και πάλι από το αντικείμενο των τμημάτων.

Αναφορικά με το background για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί και απ' ό,τι κατάλαβα χρειάζεται για να δώσει κατατακτήριες, νομίζω ότι το ebook που αναφέρθηκε παραπάνω είναι μια καλή επιλογή. Η βιολογία προσανατολισμού της γ λυκείου θα βοηθήσει πολύ επίσης σε κάποια αντίστοιχα κεφάλαια. Από χημεία το βιβλίο της β λυκείου θα βοηθήσει στην κατανόηση της οργανικής χημείας (εκτός από το πετρέλαιο ναι) και σίγουρα μα σίγουρα χρειάζεται θερμοδυναμική.
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
:hmm: Εγώ θέλω βιοχημικό..αλλά περιοριζομαι στην Κρήτη.. επόμενος δε ξέρω αν θα πρέπει να προσπαθήσω για τμήμα Βιολογίας ή χημείας...τι λετε
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
:hmm: Εγώ θέλω βιοχημικό..αλλά περιοριζομαι στην Κρήτη.. επόμενος δε ξέρω αν θα πρέπει να προσπαθήσω για τμήμα Βιολογίας ή χημείας...τι λετε


Να σκεφτείς λίγο πιο ξεκάθαρα τι θες. Κατανοώ ότι η βιοχημεία φαίνεται ουτοπικά πολύ ουαου στη φάση που είσαι ( και κάλλιστα μπορεί να είναι) αλλά τι δουλειά σε φαντάζεσαι να κάνεις σε 15 χρόνια? Η σχολή που είναι πιο κοντά σε αυτό είναι η κατάλληλη για σένα. :)
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα...ότι δε μπορώ να αποφασίσω με τίποτα ποια σχολή να επιλέξω..για αυτό και σκέφτομαι το βιοχημικό...αλλά ξαναλέω επειδή περιοριζομαι στην Κρήτη..πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στη χημεία και τη βιολογία (ελεος:upside:)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα...ότι δε μπορώ να αποφασίσω με τίποτα ποια σχολή να επιλέξω..για αυτό και σκέφτομαι το βιοχημικό...αλλά ξαναλέω επειδή περιοριζομαι στην Κρήτη..πρέπει να διαλέξω ανάμεσα στη χημεία και τη βιολογία (ελεος:upside:)

Είναι διεπιστημονικός κλάδος οπότε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το background σου .
Αλλα θα σου πρότεινα χημικό διότι έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα και ευκαιρίες εργασίας .
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας..θα ηθελα να ρωτήσω..εάν κάποιος θέλει να κάνει μεταπτυχιακό στη βιοχημεία είναι προτιμότερο να έχει πτυχίο βιολογίας η χημείας?? Εννοώ .. ποιο είναι το πτυχίο που του έχει δώσει περισσότερες γνώσεις βιοχημείας?

Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω, είτε ασχοληθείς από το Χημικό είτε από το Βιολογικό, θα έχεις ένα πολύ καλό υπόβαθρο για να ασχοληθείς με τη Βιοχημεία. :) Εφόσον ο κλάδος αυτός είναι διεπιστημονικός, μην σε απασχολεί και τόσο αν το προπτυχιακό σου ασχολείται περισσότερο με τη Χημεία ή τη Βιολογία, εξάλλου η περαιτέρω πορεία σου εναπόκειται σε εσένα. ;) Στη θέση σου, αν είχα την οικονομική δυνατότητα να υποστηρίξω τις σπουδές σε μια άλλη πόλη πέραν του τόπου διαμονής μου, θα επέλεγα το το τμήμα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καθώς από το πρόγραμμα σπουδών του διαπιστώνω ότι εμβαθύνει πολύ στη Βιοχημεία, ασχολούμενο εξίσου με τη Χημεία όσο και με τη Βιολογία όσο και με τις σύγχρονες εφαρμογές αυτών και τον ραγδαία αναπτυσσόμενο κλάδο της Βιοτεχνολογίας, κυρίως στο εξωτερικό.
Ωστόσο, εφόσον ενδιαφέρεσαι για σχολές του Πανεπιστημίου Κρήτης, να ξέρεις πως η επιλογή σχολής είναι για έναν λόγο παραπάνω καθαρά προσωπική σου απόφαση, εφόσον από όσο γνωρίζω το Πανεπιστήμιο Κρήτης ενθαρρύνει ιδιαίτερα την ενασχόληση με διεπιστημονικούς κλάδους μέσω μεταπτυχιακών σπουδών και λόγω της στενής σχέσης με το ΙΤΥΕ, πιστεύω ότι δεν έχεις καθόλου να προβληματίζεσαι σχετικά με το εάν το προπτυχιακό σου θα εξειδικεύεται στη Χημεία ή τη Βιολογία. Εγώ θα σου πρότεινα πέρα από το μεγάλο ενδιαφέρον σου για τη Βιοχημεία, να εξετάσεις εάν τα υπόλοιπα ενδιαφέροντά σου αντιστοιχούν περισσότερο στο πρόγραμμα σπουδών του Χημικού ή του Βιολογικού. Ερευνητικά, να ξέρεις πως και από τα δύο έχεις τεράστιες προοπτικές. Εξάλλου, τα πεδία ενασχόλησης και των δύο τμημάτων πολλές φορές συγκλίνουν, ειδικά για παράδειγμα στον τομέα των τροφίμων. :)
 

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...αυτό που θα προσπαθήσω να κάνω είναι να περάσω στο βιοχημικό της Λάρισας...αλλιώς θα προσπαθήσω για χημικό της Κρήτης και από εκεί με μεταπτυχιακό
 

Katerinaa

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα^.^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...αυτό που θα προσπαθήσω να κάνω είναι να περάσω στο βιοχημικό της Λάρισας...αλλιώς θα προσπαθήσω για χημικό της Κρήτης και από εκεί με μεταπτυχιακό

Νομίζω είναι οι καλύτερες επιλογές που μπορείς να κάνεις ;)
 

Aggelos_mptz

Νεοφερμένος

Ο Aggelos_mptz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Hey guys, και εγώ ενδιαφερομουν για την σχολή βιοχημειας αλλά την έχασα για 50 μορια και πέρασα χημικο πατρας.
Εάν έκανα το αντίστοιχο μεταπτυχιακό στην Κλινικη Βιοχημεία και Μοριακή Διαγνωστική ως πτυχιούχος Χημικού πιστεύετε θα μπορούσα να βρω εργασία ως βιοχημικός και αν ναι, ισως είναι προτιμότερο από ένα απλό πτυχιο βιοχημειας;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Hey guys, και εγώ ενδιαφερομουν για την σχολή βιοχημειας αλλά την έχασα για 50 μορια και πέρασα χημικο πατρας.
Εάν έκανα το αντίστοιχο μεταπτυχιακό στην Κλινικη Βιοχημεία και Μοριακή Διαγνωστική ως πτυχιούχος Χημικού πιστεύετε θα μπορούσα να βρω εργασία ως βιοχημικός και αν ναι, ισως είναι προτιμότερο από ένα απλό πτυχιο βιοχημειας;


Από το Χημικό, επειδή είναι μία από τις ''καθαρές'' θετικές σχολές, μπορείς αργότερα να εξειδικευτείς σε όποιον κλάδο της Χημείας επιθυμείς και να ασχοληθείς με αυτόν.
 

Aggelos_mptz

Νεοφερμένος

Ο Aggelos_mptz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Από το Χημικό, επειδή είναι μία από τις ''καθαρές'' θετικές σχολές, μπορείς αργότερα να εξειδικευτείς σε όποιον κλάδο της Χημείας επιθυμείς και να ασχοληθείς με αυτόν.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Γνωρίζεις μηπως και κατα ποσο μπορει να ασχοληθει ενας χημικος και απο τον τομέα της φαρμακευτικής ;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.
Γνωρίζεις μηπως και κατα ποσο μπορει να ασχοληθει ενας χημικος και απο τον τομέα της φαρμακευτικής ;


Φαντάζομαι σε φαρμακοβιομηχανίες θα μπορούσες να διεκδικήσεις κάποιες θέσεις ως απόφοιτος Χημικού όμως για έρευνα πάνω στον τομέα των φαρμάκων θα χρειαζόσουν περαιτέρω εξειδίκευση.

Αν σε ενδιαφέρει η βιομηχανία γενικά θα σου πρότεινα να τσεκάρεις την βιομηχανία τροφίμων ή υλικών καθώς εκεί κατά κύριο λόγο εξειδικεύονται οι περισσότεροι χημικοί και υπάρχει η περισσότερη ζήτηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top