Λαθρομετανάστες: Τι πρέπει να γίνει;

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Όσον αφορά τον όρο jihad, όπως σε κάθε θρησκευτικό βιβλίο, έτσι και στο κοράνι ο κάθε όρος ερμηνεύεται με 100 διαφορετικές σημασίες. Για τον έναν είναι "σκοτώστε τον χριστιανό", για τον άλλο είναι "πάταξε τα πάθη σου".

Όσον αφορά το Sharia Law, δε θα επικαλεστώ τίποτε άλλο παρά την εμπειρία μου. Έκανα διάφορες γνωριμίες με κοπέλες όσο ήμουν στη Σαουδική Αραβία και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα να κυκλοφορήσουμε μαζί, χωρίς προφανώς να είμαστε παντρεμένοι. Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να φοράνε μαύρη μπούρκα όπως παρουσιάζεται. Ποτέ μου δεν είδα να δέρνουν γυναίκες στο δρόμο ή άλλου είδους επιθέσεις και σου έχω και το πιο κουφό, γνωστός μου Έλληνας τα είχε με μία ντόπια και ζει ακόμα :P Δε λέω ότι δεν υπάρχουν περιστατικά ακραίας μορφής Sharia Law, αλλά και επειδή είπες για την επαρχία, σε μεγάλη σχετικά πόλη της Κρήτης, έχει τύχει φίλη μου να μου λέει "θα βάλω μακριά ρούχα γιατί θα με δει η γιαγιά μου". Έτσι ήταν και τα χωριά της Ελλάδας πριν μερικά χρόνια δηλαδή...

Σύμφωνα με το επιχείρημά σου, η Μέση Ανατολή δε θα έπρεπε να έχει επιθέσεις, αφού μουσουλμάνοι είναι και εκεί, όχι να είναι κιόλας λογικό να έχει πιο πολλές επιθέσεις. Με λίγα λόγια ισχυροποιείται το επιχείρημά ότι οι λόγοι πίσω απ'όλα είναι πολιτικοί και όχι θρησκευτικοί. Το έντονο αντιδυτικό κλίμα που επικρατεί δεν έχει να κάνει με το χριστιανισμό, αλλά με τον πόλεμο στο Ιράκ, κλπ κλπ. Γιατί οι μικρές σε δύναμη χώρες δε δέχονται τρομοκρατικές επιθέσεις; Γιατί δεν αποτελούν δύναμη του δυτικού πολιτισμού...

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ότι δεν απάντησα. Εννοείς αν υπάρχει μουσολυμανική χώρα που δεν έχει έστω και έναν εξτρεμιστή;

Τέλος, όσον αφορά το spoiler, σε δικαιολογώ, γιατί ζούμε στην εποχή αυτή που ζούμε και κρίνουμε με βάση αυτά, αλλά ο χριστιανισμός πάντα έκανε πολέμους στο παρελθόν... Σε όλο το μεσαίωνα δεν γινόταν και τίποτε άλλο στην πραγματικότητα. Σταυροφορίες, συγχωροχάρτια (μια μορφή Sharia). Η ιστορία απλά επαναλαμβάνεται.


Υπάρχουν σαφείς αναφορές στο Κοράνι κατά των «απίστων» και σε αυτές είναι που αναφέρομαι.
Από όσα έχω διαβάσει αλλά και περιστατικά που έχω ακούσει, η Σαρία είναι μία μορφή νόμου καθαρά σκληροπυρηνική, κυρίως με υποβιβασμό της γυναίκας (για τους ομοφυλόφιλους δεν αξίζει να αναφερθώ καν). Οι άτυποι «νόμοι» ελληνικής επαρχίας ανήκουν σχεδόν αποκλειστικά στο παρελθόν, αλλά ακόμα κι αν κάπου τους διατηρούν, δε νομίζω να έχουν καμιά σχέση με τις ακρότητες της Σαρία. Στη Σαουδική Αραβία, μιας και την ανέφερες, νομίζω δεν έχει και πολύ καιρό που οι γυναίκες απέκτησαν το δικαίωμα οδήγησης.
Και στη Μέση Ανατολή υπάρχουν χριστιανοί και μάλιστα στοχοποιημένοι. Αλλά σε αυτές τις χώρες συμφωνώ ότι υπάρχει και ο εμφύλιος. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι η θρησκευτική βία δεν υφίσταται.
Εννοώ χώρες στις οποίες η πλειοψηφία να έχει εξτρεμιστικές απόψεις.
Το πρόβλημα έχει να κάνει με τη θεοκρατική διακυβέρνηση των χωρών αυτών. Επιτείνεται όμως όταν υπάρχουν θρησκευτικά ερείσματα πάνω στα οποία βασίζεται το μίσος προς τον άπιστο. Τέτοιες αναφορές υπάρχουν μερικές και στην Παλαιά Διαθήκη, αλλά ευτυχώς η Καινή είναι αυτή που εκφράζει το γενικότερο πνεύμα του Χριστιανισμού.
Οι σταυροφορίες γίνονταν πριν 1000 χρόνια. Ευτυχώς το περάσαμε αυτό το στάδιο. Αλλά μου φαίνεται περίεργο που τέτοια εποχή προσπαθούν να γίνουν παρόμοια κινήματα, ισλαμικά αυτή τη φορά. Ίσως ο μουσουλμανικός εξτρεμιστικός κόσμος περνάει τον δικό του Μεσαίωνα, έστω και με χρονοκαθυστέρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν σαφείς αναφορές στο Κοράνι κατά των «απίστων» και σε αυτές είναι που αναφέρομαι.
Από όσα έχω διαβάσει αλλά και περιστατικά που έχω ακούσει, η Σαρία είναι μία μορφή νόμου καθαρά σκληροπυρηνική, κυρίως με υποβιβασμό της γυναίκας (για τους ομοφυλόφιλους δεν αξίζει να αναφερθώ καν). Οι άτυποι «νόμοι» ελληνικής επαρχίας ανήκουν σχεδόν αποκλειστικά στο παρελθόν, αλλά ακόμα κι αν κάπου τους διατηρούν, δε νομίζω να έχουν καμιά σχέση με τις ακρότητες της Σαρία. Στη Σαουδική Αραβία, μιας και την ανέφερες, νομίζω δεν έχει και πολύ καιρό που οι γυναίκες απέκτησαν το δικαίωμα οδήγησης.
Και στη Μέση Ανατολή υπάρχουν χριστιανοί και μάλιστα στοχοποιημένοι. Αλλά σε αυτές τις χώρες συμφωνώ ότι υπάρχει και ο εμφύλιος. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι η θρησκευτική βία δεν υφίσταται.
Εννοώ χώρες στις οποίες η πλειοψηφία να έχει εξτρεμιστικές απόψεις.
Το πρόβλημα έχει να κάνει με τη θεοκρατική διακυβέρνηση των χωρών αυτών. Επιτείνεται όμως όταν υπάρχουν θρησκευτικά ερείσματα πάνω στα οποία βασίζεται το μίσος προς τον άπιστο. Τέτοιες αναφορές υπάρχουν μερικές και στην Παλαιά Διαθήκη, αλλά ευτυχώς η Καινή είναι αυτή που εκφράζει το γενικότερο πνεύμα του Χριστιανισμού.
Οι σταυροφορίες γίνονταν πριν 1000 χρόνια. Ευτυχώς το περάσαμε αυτό το στάδιο. Αλλά μου φαίνεται περίεργο που τέτοια εποχή προσπαθούν να γίνουν παρόμοια κινήματα, ισλαμικά αυτή τη φορά. Ίσως ο μουσουλμανικός εξτρεμιστικός κόσμος περνάει τον δικό του Μεσαίωνα, έστω και με χρονοκαθυστέρηση.


Δεν είμαι θεολόγος να ξέρω αναλυτικά να σου πω παράγραφο στην παλιά/καινή διαθήκη και στο κοράνι για "άπιστους", αλλά ξαναλέω ότι και το τι είναι άπιστος "παίζεται". Αμφιβάλλω πάντως για το ότι και ο χριστιανισμός τους είχε τους "άπιστους" με καλό μάτι, όπως είπες κι εσύ.

Οι γυναίκες πράγματι ξεκίνησαν να οδηγούν πρόσφατα, όσο ήμουν εκεί κιόλας, αλλά αυτό που δεν αναφέρεται συχνά είναι ότι πριν το 1979 δεν υπήρχε Sharia... Οι "δημιουργίες" αυτές είναι ταυτόχρονες με τις τρομοκρατικές οργανώσεις οι οποίες και δεν ισχυρίζομαι ότι είναι καλές, αλλά ισχυρίζομαι ότι έχουν πολιτικούς/οικονομικούς λόγους ύπαρξης και η θρησκεία είναι για τα μάτια του κόσμου. Είναι πολύ πιο εύκολο να κυβερνάς μια χώρα και να την κάνεις ό,τι θες ισχυριζόμενος ότι το λέει η θρησκεία.

Όσον αφορά το θέμα των γυναικών, τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια όσο παρουσιάζονται. Και σπουδάζουν, και δουλεύουν... Να σου πω την αλήθεια, όσο είμαι στην Αμερική έχω συναντήσει πιο πολλές γυναίκες να κάνουν "οικιακά" και να φέρνει λεφτά ο άντρας στο σπίτι, αλλά δεν έχω κάτσει να το αναλύσω κιόλας και να δω ποσοστά. Δεν διαφωνώ ότι υπάρχουν προβλήματα, αλλά δεν είναι σίγουρα τόσο χάλια όσο παρουσιάζονται (στο τέλος κάνω παράθεση από ένα "αστείο" πρόσφατο γεγονός, δεν είναι τόσο σχετικό παρόλα αυτά, γι' αυτό και το βάζω στο τέλος).

Τα υπόλοιπα είναι πράγματι αλήθειες, κράτος και εκκλησία καλό θα ήταν να είναι ξεχωριστά, αλλά και χώρες που στα λόγια τα έχουν ξεχωριστά, βλ. Τουρκία, Ιράν, στην πράξη δεν τα έχουν και τόσο... Δεν ξέρω δηλαδή αν και η "υποκρισία" είναι λύση. Σίγουρα πάντως ξέρω ότι η κυβέρνηση μιας χώρας δεν χαρακτηρίζει τους ανθρώπους μιας χώρας, ή τουλάχιστον ελπίζω να μην είμαι τόσο χάλια κι εγώ ο ίδιος χαχα

Νομίζω ειπώθηκαν διάφορες απόψεις/γεγονότα και επειδή είμαστε λίγο εκτός thread, θα ήθελα να κλείσω τα post αυτά με το εξής:

Μένω Χιούστον και πριν λίγες μέρες έγινε μια μεγάλη καταιγίδα: https://s.hdnux.com/photos/77/31/13/16618180/3/gallery_xlarge.jpg Αυτή η φωτογραφία είναι από site που έλεγε τις εξελίξεις της καταιγίδας.

Με παίρνει η μάνα μου τηλ., κλασική μάνα, "τι έγινε; Πώς είσαι; Βλέπουμε τρομερές πλημμύρες στο Χιούστον." Δυστυχώς δε σκέφτηκα να βγάλω φώτο από το μπαλκόνι μου, αλλά χωρίς καμία υπερβολή, ίσα ίσα είχε στρώσει νερό ο δρόμος. Και αυτό το φαινόμενο δυστυχώς είναι ισχυρό όχι μόνο στα ΜΜΕ αλλά και στις απόψεις μας. Εγώ πχ. είμαι του άλλου άκρου όταν τα λέω, όλα τα θεωρώ ρόδινα, αλλά το λέω απλά για να παραθέσω και άλλες πλευρές του ίδιου νομίσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γνωρίζω πχ ότι στη Συρία όντως ο τρόπος ζωής ήταν πολύ απελευθερωμένος πριν κάποια χρόνια (στο πνεύμα των χίπιδων θα έλεγα:P). Ήταν η στροφή όμως στον εξτρεμισμό και στη θεοκρατική διακυβέρνηση που έφεραν αυτή την κατάσταση.
Τα αίτια όλων αυτών των συγκρούσεων προφανώς και δεν είναι αμιγώς θρησκευτικά. Υπάρχουν όμως και περιστατικά τυφλής θρησκευτικής βίας. Αυτό που απλά θέλω να τονίσω είναι ότι δύσκολα κάποιος θα μπορούσε να γεμίσει κάποιον με θρησκευτικό μίσος βασιζόμενος σε κάποια άλλη θρησκεία πλην του Ισλάμ. Η ιδεολογία τους έχει πολλά σημεία που δίνουν το δικαίωμα νομιμοποίησης ακραιοτήτων και έκφρασης μίσους. Αυτό που μάλιστα το κάνει ακόμα πιο περίεργο είναι ότι το Κοράνι γράφτηκε αρκετά μετά κι από την Καινή Διαθήκη κι όμως αποδεικνύεται αρκετά πιο σκληρό κι από την Παλαιά Διαθήκη που γράφτηκε εκατοντάδες χρόνια πΧ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι Σύριοι ειναι γεμάτοι σύνδρομα, ασθένειες κοκ λόγω των αιμομιξίων. Είναι επικυνδινο να ενσωματωθούν σε οποιαδήποτε Ευρωπαϊκή κοινωνία . Επίσης σε αντίθεση με τους Αλβανούς δεν προσπαθούν να παρον κάποια ελληνικά στοιχεία ....αλλα να κρατήσουν θρησκεία , νοοτροπία που έχουν κοκ όπου και να πάνε. Γνώμη μου είναι να φροντίσουμε ένα ποσοστό που μας αναλογεί και τους άλλους να τους διώξουμε.


Αρχική δημοσίευση από: Himela
Προσωπικά είμαι κατά των εθνοτήτων και της έννοιας της πατρίδας. Πατρίδα είναι εκεί που είναι η οικογένειά μου. Νομίζω ότι αυτό είναι το βασικό πρόβλημα για τους πολέμους και τις μάχες των ανθρώπων. Και όπως λέω συνήθως η λύση είναι η παιδεία. Οποιοσδήποτε απαίδευτος άνθρωπος που έχει φάει πλύση εγκεφάλου θρησκευτικής μορφής και δεν έχει τι να κάνει όλη μέρα και πεινάει θα καταντουσε κλέφτης και βιαστής. Δεν είναι χαρακτηριστικό των λαθρομεταναστών.

Λένε πολλοί "η χώρα μας σε 100 χρόνια δε θα έχει πια Έλληνες αλλά μουσουλμάνους". Πραγματικά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς πειράζει αν γίνει έτσι. Σιγά το θεάρεστο έθνος που πρέπει να διευρύνει τα γονίδια του εις τον αιώνα τον άπαντα.
Τους δέχεσαι οκ
Εισαι διαθετημενη να δίνεις ένα μεγσλο ποσοστό του εισοδήματος σου για αυτούς αποκλειστικά τους ανθρώπους; Είσαι διαθετημενη να πληρώνεις ενοίκιο και φαγητό για μια οικογένεια απο,την Συρία. Πέρα απο αριστερες ιδεολογίες πρεπει και μερικά πρσγμστα να τα δείχνουμε στην πράξη.

Εγώ βλέποντας οτι το δημόσιο σύστημα υγείας καταστρέφεται εξαιτίας ανθρώπων που δεν είναι Έλληνες πλέον ψάχνω ιδιωτική ασφαλεια ....

όποτε τα χρήματα που δίνω στο πρώην ΤΣΑΥ τα δίνω σε αυτούς τους ανθρώπους αν και ιδεολογικά δεν είμαι υπέρ να δεχόμαστε αυτόν τον ταιραστιο όγκο μεταναστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Απέλαση σε ολους τους παρανομως εισαχθεντες στην πατριδα μας,εφαρμογη των νομων!!Και ελεγχος σε οσους με διαφορους τροπους εχουν παρει αδεια παραμονης στην χωρα η την Ελληνικη υπηκοοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Θα ηθελα να ακουσω τους ανθρωπιστες του esteki τι εχουν να πουν για την επιθεση που εκαναν 4 προσφυγες σε περαστικους στην Γερμανια.Τι εχετε να πειτε να τους πανε στην στενη?Η ειναο ρατσισμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αυτός που παρανομεί φυσικά θα έχει τις συνέπειες του νόμου της χώρας στην οποία βρίσκεται. Ρατσισμός είναι να έχει διαφορετική αντιμετώπιση λόγω του οτι είναι αλλοδαπός. Ας ξεχωρίσουμε τις έννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Θα ηθελα να ακουσω τους ανθρωπιστες του esteki τι εχουν να πουν για την επιθεση που εκαναν 4 προσφυγες σε περαστικους στην Γερμανια.Τι εχετε να πειτε να τους πανε στην στενη?Η ειναο ρατσισμος?


Να εφαρμοστεί η ίδια ποινή με τον οποιονδήποτε που θα έκανε τέτοια επίθεση. Όπως ακριβώς θα τιμωρούσαν τον ντόπιο που θα έκανε κάτι τέτοιο,έτσι ακριβώς να τιμωρήσουν τον μετανάστη.

Παρ'όλα αυτά,δε σε βλέπω να αναφέρεις το περιστατικό του οδηγού που επιτέθηκε σε μετανάστες στη Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Αυτοι οι ανθρωποι ειναι φιλοξενουμενοι δεν εχουν το δικαιωμα να κανουν αυτες τις πραξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Λολ κανείς δεν έχει δικαίωμα να κάνει παράνομες πράξεις.

Θες με το ζόρι να πούμε οτι οι εγκληματίες αλλοδαποί φταίνε περισσότερο για την ίδια έκνομη πράξη από έναν ντόπιο, ε δεν ισχύει αυτό όσο κι αν χτυπιέσαι κι όπως κι αν το γυρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αυτοι οι ανθρωποι ειναι φιλοξενουμενοι δεν εχουν το δικαιωμα να κανουν αυτες τις πραξεις.


Φώτη θα στο πω απλά.
Όσο ηλίθιο είναι να μπει στη πυρρά επειδή είναι ξένος τόσο ηλίθιο θα είναι να αθωώνεται επειδή είναι ξένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Αυτοι οι ανθρωποι ειναι φιλοξενουμενοι δεν εχουν το δικαιωμα να κανουν αυτες τις πραξεις.


Ενώ οι ντόπιοι το έχουν... Τους δίνουμε το άλλοθι...

Τί αλλο θα ακούσω; Αν αυτός δεν είναι ρατσισμός,τότε τί είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Φώτη θα στο πω απλά.
Όσο ηλίθιο είναι να μπει στη πυρρά επειδή είναι ξένος τόσο ηλίθιο θα είναι να αθωώνεται επειδή είναι ξένος.

Συμφωνω.
Himela αφου αγαπας τους προσφυγες πηγες ποτε 3 χρονια τωρα να τους βοηθησεις?υπαρχουν πολλες ενεργεις που γινονται για αυτους πχ τροφημα,νερο κτλ?Εκανες κατι για αυτους τους ανθρωπους?Η γραφεις αυτα μονο και μονο για την εικονα σου?Γιατι ολοι οι Ελληνες ανθρωπιστες ειστε αλλα απο πραξεις μηδεν.

Εσυ indiana η οπως σε λενε βοηθας τους προσφυγες η μονο πετας ανουσια πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Eγω που βοηθουσα προσφυγες εμπρακτα εχω δικαιωμα να μιλαω; Ή πρεπει να καταθεσω πειστηρια πρωτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Himela αφου αγαπας τους προσφυγες πηγες ποτε 3 χρονια τωρα να τους βοηθησεις?υπαρχουν πολλες ενεργεις που γινονται για αυτους πχ τροφημα,νερο κτλ?Εκανες κατι για αυτους τους ανθρωπους?Η γραφεις αυτα μονο και μονο για την εικονα σου?Γιατι ολοι οι Ελληνες ανθρωπιστες ειστε αλλα απο πραξεις μηδεν.

Εσυ indiana η οπως σε λενε βοηθας τους προσφυγες η μονο πετας ανουσια πραγματα?


Εγώ πάντως μόλις έσκασε το προσφυγικό ήμουν στην πρώτη γραμμή. Και όχι ότι θα έπρεπε να σε νοιάζει να ξέρεις αυτή την λεπτομέρεια, αλλά θεώρησα ότι έτσι θα μου δώσεις το οκ να έχω άποψη για να μπορώ να γράψω τα παρακάτω και να τα δεις.

Η κοινωνία (οποιαδήποτε, όχι μόνο η ελληνική) είναι διαφόρων ταχυτήτων και βασικά καλά κάνει αλλιώς θα αναλωνόμασταν όλοι στο ίδιο πράγμα. Έτσι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι ευαισθητοποιούνται αμέσως, υπάρχουν άνθρωποι που ευαισθητοποιούνται με χρονοκαθυστέρηση και κάποιοι που ευαισθητοποιούνται στην θεωρία. Επίσης η ποιότητα της ευαισθητοποίησης διαφέρει, κάποιοι είναι στην πρώτη γραμμή, κάποιοι πηγαίνουν τρόφιμα και κάποιοι κάνουν κοινοποιήσεις ποστ στο facebook. Επίσης κάποιοι δεν κάνουν τίποτα και ξύνουν τα αρχίδια τους στον καναπέ βλέποντας τούρκικα σίριαλ, πλήρως αδιάφοροι. Στην πράξη κανένας από αυτούς δεν είναι λιγότερο αποδεκτός από τον άλλον, αρκεί αυτά που κάνουν να τα κάνουν γιατί το θέλουν και όχι για το φαίνεσθαι, κάτι το οποίο δυστυχώς δεν μπορείς να κρίνεις από ανώνυμα ποστ σε ελληνικό φόρουμ.
Άλλωστε όσο δεν υπάρχει η απαραίτητη οργάνωση, για την οποία δυστυχώς δεν φταίει ο μέσος πολίτης, γίνεται ή υπερσυγκέντρωση συγκεκριμένων αγαθών ή υπρεπροσφορά συγκεκριμένων υπηρεσιών, που δεν χρειάζεται από ένα σημείο και έπειτα, με αποτέλεσμα να βγαίνουν μετά τυπάκια σαν και σένα και να λένε "ναι αλλά για τις φτωχές ελληνικές οικογένειες δεν κάνετε κάτι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λολ κανείς δεν έχει δικαίωμα να κάνει παράνομες πράξεις.

Θες με το ζόρι να πούμε οτι οι εγκληματίες αλλοδαποί φταίνε περισσότερο για την ίδια έκνομη πράξη από έναν ντόπιο, ε δεν ισχύει αυτό όσο κι αν χτυπιέσαι κι όπως κι αν το γυρίζεις.


Αν εσύ ρίξεις μπουνιά στον αδερφό σου διέπραξες ένα έγκλημα. Αν εγώ έρθω να με φιλοξενήσεις στο σπίτι σου και ρίξω μπουνιά στον αδερφό σου πάλι διαπράχθηκε ένα έγκλημα. Και στις δύο περιπτώσεις ο αδερφός σου έφαγε μπουνιά. Όλοι όμως θα συμφωνήσουν πως το δικό μου έγκλημα ήταν χειρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Αν εσύ ρίξεις μπουνιά στον αδερφό σου διέπραξες ένα έγκλημα. Αν εγώ έρθω να με φιλοξενήσεις στο σπίτι σου και ρίξω μπουνιά στον αδερφό σου πάλι διαπράχθηκε ένα έγκλημα. Και στις δύο περιπτώσεις ο αδερφός σου έφαγε μπουνιά. Όλοι όμως θα συμφωνήσουν πως το δικό μου έγκλημα ήταν χειρότερο.
Ηθικά ίσως. Νομικά όμως το ίδιο έγκλημα κάναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Εγώ πάντως μόλις έσκασε το προσφυγικό ήμουν στην πρώτη γραμμή. Και όχι ότι θα έπρεπε να σε νοιάζει να ξέρεις αυτή την λεπτομέρεια, αλλά θεώρησα ότι έτσι θα μου δώσεις το οκ να έχω άποψη για να μπορώ να γράψω τα παρακάτω και να τα δεις.

Η κοινωνία (οποιαδήποτε, όχι μόνο η ελληνική) είναι διαφόρων ταχυτήτων και βασικά καλά κάνει αλλιώς θα αναλωνόμασταν όλοι στο ίδιο πράγμα. Έτσι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι ευαισθητοποιούνται αμέσως, υπάρχουν άνθρωποι που ευαισθητοποιούνται με χρονοκαθυστέρηση και κάποιοι που ευαισθητοποιούνται στην θεωρία. Επίσης η ποιότητα της ευαισθητοποίησης διαφέρει, κάποιοι είναι στην πρώτη γραμμή, κάποιοι πηγαίνουν τρόφιμα και κάποιοι κάνουν κοινοποιήσεις ποστ στο facebook. Επίσης κάποιοι δεν κάνουν τίποτα και ξύνουν τα αρχίδια τους στον καναπέ βλέποντας τούρκικα σίριαλ, πλήρως αδιάφοροι. Στην πράξη κανένας από αυτούς δεν είναι λιγότερο αποδεκτός από τον άλλον, αρκεί αυτά που κάνουν να τα κάνουν γιατί το θέλουν και όχι για το φαίνεσθαι, κάτι το οποίο δυστυχώς δεν μπορείς να κρίνεις από ανώνυμα ποστ σε ελληνικό φόρουμ.
Άλλωστε όσο δεν υπάρχει η απαραίτητη οργάνωση, για την οποία δυστυχώς δεν φταίει ο μέσος πολίτης, γίνεται ή υπερσυγκέντρωση συγκεκριμένων αγαθών ή υπρεπροσφορά συγκεκριμένων υπηρεσιών, που δεν χρειάζεται από ένα σημείο και έπειτα, με αποτέλεσμα να βγαίνουν μετά τυπάκια σαν και σένα και να λένε "ναι αλλά για τις φτωχές ελληνικές οικογένειες δεν κάνετε κάτι".


Επειδη και εσυ μιλας χωρις να ξερεις τι παιζει ακριβως θα σου πω τα εξης.Εγω οχι δεν εχω βοηθησει με τους προσφυγες ομως εδω και 4 χρονια βαζω χρηματα στην unicef κια στο σχολειο εδινα χρηματα στην action aid.

Οσο για αυτο που ειπες για τις Ελληνικες οικογενειες συγνωμη φυσικα και ειναι ρατσισμος πολλες οικογενειες να μην εχουν να φανε η να ζουν με 600€ γιατι δηλωνη οτι η χωρα σου ειναι απαισια και δεν ενδιαφερεται για τους πολιτες της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Εγω δε πιστευω σε φυλες συνορα κ εθνη , ολα αυτα δημοουργηθηκαν απο ανθρωπους για ανθρωπους , το παραδειγμα που λες εχει να κανει με την παιδεια των ανθρωπων , αυτην που δεν εχουν δλδ , δε με νοιαζει απο που ειναι καποιος , αν εχει παιδεια θα φανει αν οχι παλι θα φανει , οσοι πιστευετε παντως οτι η γη αυτη σας ανηκει επειδη μαλλον οι προγονοι σας ξεφυτρωσαν μεσα απο αυτην κ οχι δεν εξελίχθηκαν απο μικροοργανισμους κ δεν αποικισαν τυχαια αυτες τις περιοχες τι να σαε πωωω εσεις κ η σπηλια σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Συμφωνω.
Himela αφου αγαπας τους προσφυγες πηγες ποτε 3 χρονια τωρα να τους βοηθησεις?υπαρχουν πολλες ενεργεις που γινονται για αυτους πχ τροφημα,νερο κτλ?Εκανες κατι για αυτους τους ανθρωπους?Η γραφεις αυτα μονο και μονο για την εικονα σου?Γιατι ολοι οι Ελληνες ανθρωπιστες ειστε αλλα απο πραξεις μηδεν.

Εσυ indiana η οπως σε λενε βοηθας τους προσφυγες η μονο πετας ανουσια πραγματα?

Στο ποστ αυτό, χωρίς να έχω διάθεση να υποστηρίξω τον Φώτη, δεν απάντησε κανένας από τους δύο στους οποίους απευθύνεται. Γεμίσαμε από ανθρωπιστές του καναπέ φαίνεται. Στα λόγια κάποιοι είναι ανθρωπιστές και κάποιοι ρατσιστές και τις κολλάμε πολύ εύκολα αυτές τις δύο ταμπέλες στο φόρουμ, στην πράξη δεν έχουν και μεγάλη διαφορά απ’ ό,τι βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top