Η νέα ελληνική γενιά της απαισιοδοξίας

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
@Ερινύς δεχεσαι να με εξετασεις?

Με τι αντάλλαγμα;:P

Είπα να μη σχολιάσω για να μην ξεφύγει η συζήτηση, αλλά άνθρωπος είμαι κι εγώ και λυγίζω...

Ρε Darth αλήθεια τώρα, βγάζω περίπου 2.000€ το μήνα δουλεύοντας 10 ώρες τη μέρα (+1,5 ώρα επιεικώς για μετακινήσεις) κι άλλες 5-6 ώρες τα Σάββατα...θες να έρθεις εσύ να κάνεις τις δουλειές μου και να μου δίνεις εμένα μόνο τα 500€;:rolleyes:


Μην το συζητάς...να κάθεσαι και να μπαίνουν λεφτά στο λογαριασμό σου κάθε μήνα;!Φρικτό...απορώ πως δεν αυτοκτονούν όλοι οι εισοδηματίες!:whatever:

ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά...ΕΛΕΟΣ!
Δεν έχω να πω κάτι άλλο...

Αυτή την νοοτροπία πάλι του να μην είναι κάποιος ευχαριστημένος με τίποτα, δεν μπορώ να την καταλάβω. Δεν δουλεύεις και κάθεσαι, δεν σ' αρέσει γιατί δεν έχεις λεφτά και πρέπει να ζητάς. Δουλεύεις part-time και δεν βγάζεις αρκετά, δεν σ' αρέσει γιατί βαριέσαι (αφού no money no honey για κάτι πιο συνταρακτικό όπως ταξίδια ή χόμπι). Δουλεύεις full-time αλλά κακοπληρωμένος, δεν σ' αρέσει γιατί είσαι κακοπληρωμένος και κουράζεσαι. Δουλεύεις full-time με καλά λεφτά (συγκριτικά), δεν σ' αρέσει γιατί ξεπατώνεσαι.

Μάλλον το ΕΛΕΟΣ πρέπει να το πω εγώ. Δυστυχώς τα λεφτόδεντρα και το χαρτζιλίκι από τον μπαμπά για να κάνεις ό,τι γουστάρεις, είναι πολυτέλειες, και ευτυχώς που είναι και πολυτέλειες γιατί μια γενιά ανθρώπων που ξύνεται δεν θα πάει ποτέ μπροστά. Κατά τ' άλλα αν πιστεύεις ότι με 500 ευρώ θα είσαι κομπλέ, γιατί δεν βρίσκεις μια part-time δουλειά για να μην ξεπατώνεσαι κιόλας και να έχεις ζωή, που αν κρίνω από τα ποστ σου, σου λείπει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Jack τι δουλειά κάνεις; Ποιο κόμμα θα ψηφίσεις στις επόμενες εκλογές; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,342 μηνύματα.
Δυστυχώς τα λεφτόδεντρα και το χαρτζιλίκι από τον μπαμπά για να κάνεις ό,τι γουστάρεις, είναι πολυτέλειες, και ευτυχώς που είναι και πολυτέλειες γιατί μια γενιά ανθρώπων που ξύνεται δεν θα πάει ποτέ μπροστά.
Το να θέλει κάποιος να απολαμβάνει το maximum των αγαθών & υπηρεσιών με το minimum κόστος (είτε σε χρήμα, είτε σε κόπο & χρόνο) είναι απολύτως φυσιολογικό...
Το αφύσικο ξέρεις ποιο είναι;
Το να θεωρεί κάποιος τη δουλειά του πιο σημαντική απ' ότι πραγματικά είναι, να κάνει ψυχοθεραπεία με τους άλλους συναδέλφους του συζητώντας για το πόσο σημαντική είναι η δουλειά του, πόσο του αρέσει, πόσο τον "γεμίζει" κ.λπ. (για να μην πάθει κατάθλιψη αντιλαμβανόμενος ότι θα δουλεύει μια ζωή σα χαμάλης* για να ζήσει) ξεχνώντας το σημαντικότερο...ότι στη ζωή είναι περαστικός!

*Δε λέω "σαν σκυλί", γιατί ακόμη και τα σκυλιά τη σήμερον ημέρα ζουν καλύτερα από μας!;)
Κατά τ' άλλα αν πιστεύεις ότι με 500 ευρώ θα είσαι κομπλέ, γιατί δεν βρίσκεις μια part-time δουλειά για να μην ξεπατώνεσαι κιόλας και να έχεις ζωή, που αν κρίνω από τα ποστ σου, σου λείπει;
Γιατί δυστυχώς αν εγώ κάνω πίσω τώρα, θα βρεθεί κάποιος άλλος με την ηλίθια νοοτροπία που περιέγραψα πιο πάνω και θα μου φάει ακόμη και το πεντακοσάρικο...
Αυτή την νοοτροπία πάλι του να μην είναι κάποιος ευχαριστημένος με τίποτα, δεν μπορώ να την καταλάβω. Δεν δουλεύεις και κάθεσαι, δεν σ' αρέσει γιατί δεν έχεις λεφτά και πρέπει να ζητάς. Δουλεύεις part-time και δεν βγάζεις αρκετά, δεν σ' αρέσει γιατί βαριέσαι (αφού no money no honey για κάτι πιο συνταρακτικό όπως ταξίδια ή χόμπι). Δουλεύεις full-time αλλά κακοπληρωμένος, δεν σ' αρέσει γιατί είσαι κακοπληρωμένος και κουράζεσαι. Δουλεύεις full-time με καλά λεφτά (συγκριτικά), δεν σ' αρέσει γιατί ξεπατώνεσαι.
Είναι στη φύση του ανθρώπου, ο καθένας επιθυμεί αυτό που του λείπει περισσότερο και μόλις το βρει επιθυμεί κάτι άλλο..όταν είναι π.χ. φοιτητής δεν την παλεύει στη σχολή και περιμένει πως και πως να αποφοιτήσει κι όταν αποφοιτεί και πιάνει δουλειά αναπολεί τα φοιτητικά του χρόνια!:rolleyes:
Κόντρα στη φύση θα πάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ταξιδι Spain all included :)

Μου προσφέρεις ταξίδι στο dream destination μου για να σε εξετάσω;
Έρχομαι προχθές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Με τι αντάλλαγμα;:P



Αυτή την νοοτροπία πάλι του να μην είναι κάποιος ευχαριστημένος με τίποτα, δεν μπορώ να την καταλάβω. Δεν δουλεύεις και κάθεσαι, δεν σ' αρέσει γιατί δεν έχεις λεφτά και πρέπει να ζητάς. Δουλεύεις part-time και δεν βγάζεις αρκετά, δεν σ' αρέσει γιατί βαριέσαι (αφού no money no honey για κάτι πιο συνταρακτικό όπως ταξίδια ή χόμπι). Δουλεύεις full-time αλλά κακοπληρωμένος, δεν σ' αρέσει γιατί είσαι κακοπληρωμένος και κουράζεσαι. Δουλεύεις full-time με καλά λεφτά (συγκριτικά), δεν σ' αρέσει γιατί ξεπατώνεσαι.

Μάλλον το ΕΛΕΟΣ πρέπει να το πω εγώ. Δυστυχώς τα λεφτόδεντρα και το χαρτζιλίκι από τον μπαμπά για να κάνεις ό,τι γουστάρεις, είναι πολυτέλειες, και ευτυχώς που είναι και πολυτέλειες γιατί μια γενιά ανθρώπων που ξύνεται δεν θα πάει ποτέ μπροστά. Κατά τ' άλλα αν πιστεύεις ότι με 500 ευρώ θα είσαι κομπλέ, γιατί δεν βρίσκεις μια part-time δουλειά για να μην ξεπατώνεσαι κιόλας και να έχεις ζωή, που αν κρίνω από τα ποστ σου, σου λείπει;

Συγγνώμη, αλλά σήμερα πέντε κατοστάρικα είναι ο κατώτατος μισθός full time για άνω των 25. Για κάτω των 25 είναι 430 καθαρά. Πού ζείτε μερικοί ήθελα να 'ξερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Μου προσφέρεις ταξίδι στο dream destination μου για να σε εξετάσω;
Έρχομαι προχθές. :P

Ο panagiotis econ ειναι large τωρα τελευταια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά σήμερα πέντε κατοστάρικα είναι ο κατώτατος μισθός full time για άνω των 25. Για κάτω των 25 είναι 430 καθαρά. Πού ζείτε μερικοί ήθελα να 'ξερα.

ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έλεγε για έναν ποσό της τάξης 750 ευρώ; Στα 430 καθαρά πήγε τώρα; Με τις φορολογικές κρατήσεις και τα πάγια πόσο μένει στην τσέπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ζητούμενο είναι η ισορροπία μεταξύ leisure και working time.Τι να το κάνω αν βγάζω πολλά χρήματα και δεν έχω χρόνο να βγω ή να κάνω κάτι που γουστάρω.Mε αυτό δεδομένο εγώ θα γούσταρα να έχω ένα χ χρηματικό ποσό στη τράπεζα και να ''κάθομαι'' γιατί έτσι γίνεται πράξη η αποκοπή του βιοποριστικού στοιχείου από την εργασία.Αυτό το ''κάθομαι'' μπορεί να σημαίνει είτε εθελοντική εργασία είτε ξύσιμο είτε διάβασμα είτε ασχολία με κάποια τέχνη είτε κανονική εργασία είτε ότι γουστάρει ο καθένας.
Και επειδή γίνονται αρκετές συζητήσεις περί οικονομικών στο φόρουμ να θυμίσω πως στόχος των οικονομικών είναι η ευημερία και η βελτίωση της ποιότητας ζωής και όχι να αυξήσουμε το κατά κεφαλήν εισόδημα και το ΑΕΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ζητούμενο είναι η ισορροπία μεταξύ leisure και working time.Τι να το κάνω αν βγάζω πολλά χρήματα και δεν έχω χρόνο να βγω ή να κάνω κάτι που γουστάρω.Mε αυτό δεδομένο εγώ θα γούσταρα να έχω ένα χ χρηματικό ποσό στη τράπεζα και να ''κάθομαι'' γιατί έτσι γίνεται πράξη η αποκοπή του βιοποριστικού στοιχείου από την εργασία.Αυτό το ''κάθομαι'' μπορεί να σημαίνει είτε εθελοντική εργασία είτε ξύσιμο είτε διάβασμα είτε ασχολία με κάποια τέχνη είτε κανονική εργασία είτε ότι γουστάρει ο καθένας.
Και επειδή γίνονται αρκετές συζητήσεις περί οικονομικών στο φόρουμ να θυμίσω πως στόχος των οικονομικών είναι η ευημερία και η βελτίωση της ποιότητας ζωής και όχι να αυξήσουμε το κατά κεφαλήν εισόδημα και το ΑΕΠ.

Ζητούμενο είναι να πέφτει ο καθένας να κοιμηθεί στο τέλος της ημέρας και να μη σκέφτεται πως η μέρα του πάει στράφι. Γενικά το θέμα των ωραρίων έρχεται περισσότερο στο προσκήνιο όταν αναγνωρίζεις την εργασία ως κάτι που σου τρώει τη ζωή. Όταν οι εργαζόμενοι έχουν πραγματική δύναμη στα χέρια τους και είναι σε θέση να διεκδικήσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ένα πιο υγιές περιβάλλον με ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό, αυτόματα σταματά να στέκεται εμπόδιο η εργασία στην ίδια σου τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έλεγε για έναν ποσό της τάξης 750 ευρώ; Στα 430 καθαρά πήγε τώρα; Με τις φορολογικές κρατήσεις και τα πάγια πόσο μένει στην τσέπη;
Το αφορολογητο πεφτει καθε χρονο, οι φοροι αυξανονται, οι μισθοι και οι συνταξεις θα μειωνονται, το ΦΠΑ εχει εκσφενδονιστει στο 24%, ο ΕΝΦΙΑ καλα κρατει, τα μεσα μαζικης μεταφορας απεργουν και πληρωνονται, 6% κρατησεις καθε μηνα για την υγεια των αλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά το θέμα των ωραρίων έρχεται περισσότερο στο προσκήνιο όταν αναγνωρίζεις την εργασία ως κάτι που σου τρώει τη ζωή. Όταν οι εργαζόμενοι έχουν πραγματική δύναμη στα χέρια τους και είναι σε θέση να διεκδικήσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ένα πιο υγιές περιβάλλον με ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό, αυτόματα σταματά να στέκεται εμπόδιο η εργασία στην ίδια σου τη ζωή.

Το ότι θέλει κάποιος να ''κάθεται'' και να πληρώνεται δεν σημαίνει απαραίτητα πως μισεί τη δουλειά του ή νιώθει πως του τρώει τη ζωή.Εμένα μπορεί να μου αρέσει πολύ η δουλειά μου και πραγματικά να αισθάνομαι πως αυτοπραγματώνομαι μέσα από αυτή ΑΛΛΑ μπορεί να μην θέλω να τη κάνω για 8-10-12 ώρες την ημέρα για πάντα αν έχω τη δυνατότητα για κάτι άλλο επιπλέον.
Και αυτό δεν είναι παράδοξο καθώς δεν είμαι one-dimensional άνθρωπος και αυτό που με συγκινεί δεν είναι μόνο η δουλειά μου αλλά και άλλα πράγματα.Όλα τα άλλα πράγματα(μπορείς να συμπεριλάβεις ό,τι θες σε αυτά) μπορείς να τα επιτύχεις αν έχεις την πολυτέλεια να μην δουλεύεις για να τα βγάλεις πέρα ακόμα και αν μου πεις πως δουλεύεις for the sake of it.Για αυτό και δε θα καταλάβω ποτέ τους workaholics-αν και εκτιμώ το commitment-εκτός και αν η δουλειά έχει τέτοια ποικιλία που μπορεί να σε καλύψει εξ'ολοκλήρου.

Καταχρηστικά το α και β ενικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.


Εμένα μ' αρέσει αυτή η δουλειά. Να φτιάχνω καλώδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Το ότι θέλει κάποιος να ''κάθεται'' και να πληρώνεται δεν σημαίνει απαραίτητα πως μισεί τη δουλειά του ή νιώθει πως του τρώει τη ζωή.Εμένα μπορεί να μου αρέσει πολύ η δουλειά μου και πραγματικά να αισθάνομαι πως αυτοπραγματώνομαι μέσα από αυτή ΑΛΛΑ μπορεί να μην θέλω να τη κάνω για 8-10-12 ώρες την ημέρα για πάντα αν έχω τη δυνατότητα για κάτι άλλο επιπλέον.
Και αυτό δεν είναι παράδοξο καθώς δεν είμαι one-dimensional άνθρωπος και αυτό που με συγκινεί δεν είναι μόνο η δουλειά μου αλλά και άλλα πράγματα.Όλα τα άλλα πράγματα(μπορείς να συμπεριλάβεις ό,τι θες σε αυτά) μπορείς να τα επιτύχεις αν έχεις την πολυτέλεια να μην δουλεύεις για να τα βγάλεις πέρα ακόμα και αν μου πεις πως δουλεύεις for the sake of it.Για αυτό και δε θα καταλάβω ποτέ τους workaholics-αν και εκτιμώ το commitment-εκτός και αν η δουλειά έχει τέτοια ποικιλία που μπορεί να σε καλύψει εξ'ολοκλήρου.

Καταχρηστικά το α και β ενικό

Δεν ισχύουν αυτά τα πράγματα η αγορά έξω είναι πολύ δύσκολη. Αν παρατήσεις τη δουλειά τα 2000 χιλιάρια γίνονται εύκολα 500 ευρω ή λιγότερο και έχεις πρόβλημα επιβίωσης.

Οι θέσεις μη ευθύνης δεν αμοίβονται επαρκώς (π.χ. στη κοινοφελή τα παιδιά δουλεύουν 8ωρα για 450 ευρώ). Για να ζήσεις καλά πρέπει να έχεις εισόδημα τουλάχιστον 1500 ευρώ/μήνα. Συνεπώς δεν έχει επιλογή. Θα πήξεις για να επιβιώσεις εσυ εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος που πήζει για σένα.

Όσοι έχουν μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον καθηγητών, δασκάλων του δημοσίου κατηγορίες εργαζόμενων δηλαδή που το μισό χρόνο πάνε ταξίδια και κάνουν διακοπές είναι δύσκολο να προσαρμοστούν σε ένα τρόπο ζωής που η δουλειά παίρνει χρόνο 8 ή παραπάνω ώρες την μέρα και διακοπές 1 μήνα το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.


Εμένα μ' αρέσει αυτή η δουλειά. Να φτιάχνω καλώδια.
Από δω και πέρα κάθε φορά που θα δημοσιεύεις βίντεο θα τρέμω για το τι μέλλει να δουν τα ματάκια μου. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Για να ζήσεις καλά πρέπει να έχεις εισόδημα τουλάχιστον 1500 ευρώ/μήνα.

Με 1500 μπορείς να μεγαλώσει μια ολόκληρη οικογένεια. Αν μένεις μόνος μπορείς να ζήσεις μια χαρά και με κάτω από 1000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κάθε άνθρωπος θα πρέπει να έχει σαν έναν από τους βασικούς του στόχους να είναι οικονομικά αυτάρκης, δηλαδή να μπορεί να ζει χωρίς να εργάζεται. Μέχρι κάποιος να φτάσει σε αυτό το σημείο όλα τα "εμένα μου αρέσει η δουλειά μου δεν την κάνω αναγκαστικά" εμένα μου ακούγονται λόγια του αέρα και τρόποι αυτούπνωσης. Όταν φτάσεις στο σημείο να μπορείς να ζεις χωρίς να δουλεύεις και κυριολεκτικά όλος ο χρόνος σου είναι free, τόμε μόνο μπορείς να πεις με σιγουριά πως εργάζεσαι επειδή το θέλεις και σου αρέσει.

Τώρα, καλό είναι ο άνθρωπος να εργάζεται καθώς η εργασία είναι το μέσο με το οποίο αποκτιούνται όλα τα καλά πράγματα στην ζωή, οπότε κάποιος πρέπει να εργάζεται μέχρι να πεθάνει εάν θέλει να ζήσει μια καλή ζωή. Αλλά μην μπερδεύετε το εργάζομαι με το δουλεύω. Δουλεύω σημαίνει κάνω κάποιες αναγκαστικές πράξεις για να μην πεθάνω της πείνας. Εργάζομαι σημαίνει κάνω τις απαραίτητες πράξεις για να επιτύχω τους στόχους της ζωής μου. Συνήθως όσοι έχουν κολλήσει στον φαύλο κύκλο της δουλειάς και δεν βλέπουν διέξοδο είναι όσοι δεν έχουν μάθει να εργάζονται.

Και όχι, το να είσαι εισοδηματίας δεν είναι κακό. Αν μη τι άλλο είναι ένας στόχος που θα έπρεπε να έχουν οι περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Με 1500 μπορείς να μεγαλώσει μια ολόκληρη οικογένεια. Αν μένεις μόνος μπορείς να ζήσεις μια χαρά και με κάτω από 1000.
Όταν λέω 1500 εννοώ μικτά.

Τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Δεν δουλεύουμε για να ζήσουμε τώρα αλλά πρέπει να σκεφτόμαστε και την περίοδο που δεν θα μαστε ικανοί να δουλέψουμε λόγο γήρατος, τα έξοδα των μελλοντικών παιδιών μας κ.λπ.

Πρέπει να κάνουμε τα κουμάντα μας από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Από δω και πέρα κάθε φορά που θα δημοσιεύεις βίντεο θα τρέμω για το τι μέλλει να δουν τα ματάκια μου. :lol:

:lol:

και καλά δεν βλέπεις :P (μου θυμίζει όταν βάζουμε την παλάμη στο πρόσωπο και κρυφοκοιτάζουμε από τα δάχτυλα) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το ότι θέλει κάποιος να ''κάθεται'' και να πληρώνεται δεν σημαίνει απαραίτητα πως μισεί τη δουλειά του ή νιώθει πως του τρώει τη ζωή.Εμένα μπορεί να μου αρέσει πολύ η δουλειά μου και πραγματικά να αισθάνομαι πως αυτοπραγματώνομαι μέσα από αυτή ΑΛΛΑ μπορεί να μην θέλω να τη κάνω για 8-10-12 ώρες την ημέρα για πάντα αν έχω τη δυνατότητα για κάτι άλλο επιπλέον.
Και αυτό δεν είναι παράδοξο καθώς δεν είμαι one-dimensional άνθρωπος και αυτό που με συγκινεί δεν είναι μόνο η δουλειά μου αλλά και άλλα πράγματα.Όλα τα άλλα πράγματα(μπορείς να συμπεριλάβεις ό,τι θες σε αυτά) μπορείς να τα επιτύχεις αν έχεις την πολυτέλεια να μην δουλεύεις για να τα βγάλεις πέρα ακόμα και αν μου πεις πως δουλεύεις for the sake of it.Για αυτό και δε θα καταλάβω ποτέ τους workaholics-αν και εκτιμώ το commitment-εκτός και αν η δουλειά έχει τέτοια ποικιλία που μπορεί να σε καλύψει εξ'ολοκλήρου.

Καταχρηστικά το α και β ενικό

Δεν ξέρω πώς ακριβώς εννοείς το κάθομαι και δεν δουλεύω, αλλά θεωρείς υγιή την κατάσταση μιας κοινωνίας στην οποία κανείς δεν θέλει να δουλέψει; κι όχι τόσο από την πρακτική σκοπιά της ανάπτυξης αλλά από τη λογική του να συνεισφέρεις κι εσύ με τον τρόπο σου στο σύνολο. Δεν θέλω να το θέσω έτσι γιατί προσωπικά δεν θεωρώ πως κανείς θεωρεί τον εαυτό του άχρηστο και θα ήταν οκ με το να παρασιτεί στους υπόλοιπους. Απλά για διάφορους λόγους η έννοια της εργασίας έχει αποσυνδεθεί με την ιδέα του δούναι και λάβειν κι αντίθετα συνδέεται με την έννοια της επιβίωσης. Αυτό από μόνο του δεν είναι πρόβλημα; ή το έχουμε πλέον αποδεχτεί και περνάμε απλά από κει κι έπειτα στο επόμενο στάδιο που λέει οκ αφού πρόκειται για αναγκαίο κακό ας το περιορίσουμε σε ένα βιώσιμο επίπεδο.

Το πόσο πολυδιάστατος θέλει να είναι ο καθένας είναι κάτι ανεξάρτητο. Μπορεί κάποιος να δουλεύει 5 ώρες τη μερα και τις υπόλοιπες να λιώνει στο facebook και να αράζει στις καφετέριες. Μπορεί κάποιος άλλος να απασχολείται σε μια δουλειά 10 ώρες τη μέρα, να καταπιάνεται με ένα μεγάλο εύρος αρμοδιοτήτων και δραστηριοτήτων ενώ απλά μπορεί να θέλει τα παρατήσει όλα να αράξει σε μια παραλία και να κοιτά τον ορίζοντα. Τα μηνύματα πιο πάνω αυτό δε λένε; αυτή η αντίληψη είναι αρκετά πολυδιάστατη; ή εδώ θα πούμε πως ο άνθρωπος από τη φύση του έχει ένα μεγάλο εύρος ενδιαφερόντων και χαρακτηριστικών κι απλά η δουλειά "του τα καταπνίγει"; Στη τελική μήπως δεν είναι θέμα του πόσο πολυδιάστατη ζωή έχεις αλλά του πού βρίσκεσαι σε συνάρτηση με το πού θα ήθελες να είσαι; Και από ποιο σημείο κι έπειτα λέμε πως η φύση της εργασίας κάποιου ευθύνεται για την κατάσταση της ζωής του κι όχι η ικανότητα του ίδιου να αφιερώσει το χρόνο του σε κάτι που πραγματικά τον γεμίζει, ακόμη και στον ελεύθερό του χρόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top