Εισαγωγή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Σκέψου ότι η συγκεκριμένη τακτική βόλεψε κόσμο και ακόμη αποτελεί "αγκάθι" με πολιτικές προεκτάσεις. Όμως σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι να ισοπεδώνεις το Ελληνικό Πανεπιστήμιο επειδή υπάρχουν παιδιά που αγωνίζονται με τίμιο τρόπο και έχουν καλές επιδόσεις. Το επίπεδο σπουδών είναι πολύ υψηλό.. αλλά φαντάζομαι θα έχεις προσωπική εμπειρία! αφού εκφράζεις άποψη..Δεν είναι όλα μαύρα ή όλα άσπρα. Υπάρχει και η ενδιάμεση κατάσταση. Παντού υπάρχουν προβλήματα ακόμη και στην Γαλλία..Ενημερωτικά ένα 25% των φοιτητών τελειώνει το Ελληνικό Πανεπιστήμιο.

Κατ'αρχήν δεν μίλησα για τους φοιτητές .Εννοείτε πως υπάρχουν πολλά παιδιά που αγωνίζονται για το πτυχείο τους . Ούτε είπα ότι οι φοιτητές επιδιώκουν ή έχουν βολευτεί με το σύστημα . Αυτό που κατηγόρησα είναι το ίδιο το σύστημα ( ή έστω αυτούς που το δημιούργησαν) που επιτρέπουν να υπάρχουν αυτά τα περιστατικά που είπα παραπάνω .:worry: Εννοείται πως στα περισσότερα αν όχι σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα υπάρχουν προβλήματα . Και ξέρω επίσης ότι ελληνικό πανεπιστήμιο κατατάσσεται στα 100 καλύτερα στον κόσμο :clapup:(και χαίρομαι για αυτό ) Και όχι δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά συζητάω με κοντινά άτομα που έχουν προσωπική εμπειρία:P
(φιλικά :Dno offense )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αν μπορείς θέλω να μου πεις που το ξέρεις αυτό:).

Είναι επίσημες απόψεις από την ΠΟΣΔΕΠ (συνδικαλιστικό όργανο των καθηγητών ή μελών ΔΕΠ) όπως έχει εκφραστεί σε διάφορα άρθρα του Τύπου κατά καιρούς που αφορούν τις "διαγραφές αιωνίων φοιτητών". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Είναι επίσημες απόψεις από την ΠΟΣΔΕΠ (συνδικαλιστικό όργανο των καθηγητών ή μελών ΔΕΠ) όπως έχει εκφραστεί σε διάφορα άρθρα του Τύπου κατά καιρούς που αφορούν τις "διαγραφές αιωνίων φοιτητών". :)

Το θέμα δεν είναι το 25 % ... Δυστυχώς το θέμα είναι τι γίνεται με το υπόλοιπο 75 % (για ποιο λόγο δεν τελείωσε και αν θα συνεχίσει να προσπαθεί ( ???για πάντα:P ???))... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι το 25 % ... Δυστυχώς το θέμα είναι τι γίνεται με το υπόλοιπο 75 % (για ποιο λόγο δεν τελείωσε και αν θα συνεχίσει να προσπαθεί ( ???για πάντα:P ???))... :worry:

To υπόλοιπο 75% έχει φθίνουσα πορεία σπουδών με διακυμάνσεις: είναι μερίδα φοιτητών που ξαφνικά ανακάλυψαν ότι δεν τους αρέσει αυτό που σπουδάζουν, που δεν διαβάζουν όπως πρέπει, που δίνουν μεγαλύτερο βάρος στη φοιτητική διασκέδαση ή αλλιώς φοιτητική ζωή greek τύπου, που για χ,y λόγους δεν μπορούν να περάσουν κάποια μαθήματα που είναι υποχρεωτικά για το πτυχίο και "βαλτώνουν" (ειδικά αυτό είναι πολύ επικίνδυνο). Μέσα στο 25% είναι και η μερίδα φοιτητών που μπορεί στην αρχή να μην τους άρεσε το πρόγραμμα σπουδών και η επιστήμη αρκετά και στην συνέχεια, άλλαξαν γνώμη και επιδόσεις..:) Θέλει πολλά κιλά όρχεις απόφαση, να πει κάποιος ότι διαγράφεται από ένα Τμήμα επειδή δεν τον εκφράζει και αλλάζει σελίδα στη ζωή του. Σ' αυτό θα μπορούσε το σύστημα εισαγωγής να είναι πιο αυστηρό και να κόβονται αρκετοί στην είσοδο..για να μην υπάρχουν «λιμνάζοντες» φοιτητές. Βέβαια αρκετοί καθηγητές έχουν "εκμεταλλευτεί" αυτή την νομική χαλαρότητα (βλ. Νόμο Πλαίσιο) και τα θέματα που εξετάζουν πολλές φορές δεν σχετίζονται καθόλου με την ύλη που δίδαξαν στις περίπου 8 εβδομάδες* (από το max 13 βδομάδων) του εξαμήνου. Είναι τελείως αψυχολόγητα και δύσκολα σε..κάποιες επιστήμες.

* λόγω καταλήψεων, απεργιών..κ.α. λόγων χάνονται βδομάδες μάθημα για πλάκα (χωρίς αναπλήρωση πολλές φορές αλλά η ύλη εξετάζεται κανονικά χωρίς να υπάρχει μείωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Dr.Quantum ειχα κανει παρομοιο θεμα και μου ειχες απαντησει, για Γλασκωβη αν θυμασαι. Συγκεκριμενα μου ειπαν θελουν τουλαχιστον 19 απολυτηριο και να δωσω αγγλικες εξετασεις, που κατα τη γνωμη μου δε συμφερει. Και χασιμο χρονου (2 χρονια συγκεκριμενα να διαβασω υλη και να δωσω τα μαθηματα) και απο οικονομικη αποψη (1.000 ευρω το μηνα για τα μαθηματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Σοβαρά;Εγώ έχω και mail τους νομίζω που μου λένε ότι θέλουν 18 χωρίς GCE's.Μήπως έχουν διαφορετικές απαιτήσεις για διαφορετικά προγράμματα σπουδών;Εγώ ρώτησα για Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Αυτό που έχω ακούσει απο πολλούς είναι:
Στην Ελλάδα είναι δύσκολο να μπεις (λόγω πανελληνίων), αλλά εύκολο να βγεις.
Στο εξωτερικό είναι εύκολο να μπεις, αλλά δύσκολο να βγεις.

Ας το επιβεβαιώσουν παιδιά που σπουδάζουν έξω.

Εγώ θα έλεγα (για να μην άρχιζαν το κράξιμο μετά :P )
Στην Ελλάδα είναι δύσκολο να μπεις (λόγω πανελληνίων), αλλά θα βγεις. (αργά η γρήγορα!)
Στο εξωτερικό είναι εύκολο να μπεις, αλλά δύσκολο να βγεις. (Εξαρτάται βέβαια για ποιές χώρες μιλάς!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Αυτό που έχω ακούσει απο πολλούς είναι:
Στην Ελλάδα είναι δύσκολο να μπεις (λόγω πανελληνίων), αλλά εύκολο να βγεις.
Στο εξωτερικό είναι εύκολο να μπεις, αλλά δύσκολο να βγεις.

Ας το επιβεβαιώσουν παιδιά που σπουδάζουν έξω.

Εγώ θα έλεγα (για να μην άρχιζαν το κράξιμο μετά :P )
Στην Ελλάδα είναι δύσκολο να μπεις (λόγω πανελληνίων), αλλά θα βγεις. (αργά η γρήγορα!)
Στο εξωτερικό είναι εύκολο να μπεις, αλλά δύσκολο να βγεις. (Εξαρτάται βέβαια για ποιές χώρες μιλάς!)

Ακριβως το αντιθετο δεν ειναι στην Ελλαδα? :hmm:

Εφικτο να μπεις (εκτος αμα θες Ιατρικη/Νομικη και πολυ υψηλοβαθμες) αλλα πολυ δυσκολο να βγεις ακομα και σε σχολες με λιγα μορια.

Αλλα να μου πεις, πρεπει να θεοποιουμε οτι βρισκεται εκτος Ελλαδας και να υποτιμαμε την χωρα μας, τουλαχιστον μια φορα την μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Νομίζω ότι αν δεν προσδιοριστεί η χώρα και το πανεπιστήμιο, το ερώτημα του τίτλου είναι αδύνατον να έχει σαφή απάντηση.
Το να αντιπαραθέτεις την Ελλάδα με το εξωτερικό γενικώς, χωρίς να παίρνεις υπόψη ότι μεταξύ των πανεπιστημίων, εδώ ή έξω, υπάρχουν μεγάλες διαφορές, δεν λέει τίποτα για τα πραγματικά δεδομένα.
Εύκολα μπορείς να πεις ότι ένα χαμηλού επιπέδου πανεπιστήμιο του εξωτερικού είναι πιο εύκολο να σε δεχθεί και να το τελειώσεις, σε σχέση με ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο της Ελλάδας.
Αντιθέτως, το να μπείς και να τελειώσεις ένα μέτριο πανεπιστήμιο της Ελλάδας, λογικά είναι πιο εύκολο (με το ίδιο διάβασμα και όχι ως αιώνιος φοιτητής), σε σχέση με ένα πολύ καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Το ερώτημα λοιπόν είναι πολύ γενικό για να έχει απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Dr.Quantum ναι, όλα αυτά μου ζήτησαν, εγώ βέβαια ρώτησα για κτηνιατρική, ίσως στις επιστήμες υγείας να είναι πιο αυστηροί. Schooliki, εγώ αναφέρθηκα γενικά ότι είναι δύσκολα τελικά να μπει κάποιος σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, και διότι πρέπει να έχει λεφτά και εκτός αυτού και δημόσιο να είναι, θα σου πουν να δώσεις εξετάσεις, τις οποίες πρέπει να χρυσοπληρώσεις, και ΑΝ περάσεις κτλ.. sSs28 όσον αφορά το θέμα για το πόσο καλά είναι τα πανεπιστήμια της Ελλάδας δεν είπα δεν είναι καλά.. Απλά από αυτά που ξέρω σε κάποια τμήματα-και αναφέρομαι σε κάποια- κυρίως στα Τ.Ε.Ι, οι καθηγητές βαριούνται να κάνουν μάθημα, υποδομές δεν υπάρχουν, δεν υπάρχουν σπόνσορες να χορηγήσουν ερευνητικά προγράμματα κτλ.. Και επίσης πριν ένα χρόνο είχε αναφερθεί ότι ο Πρύτανης του ΑΠΘ πήρε λεφτά του πανεπιστημίου για να πάρει iPhone σε γνωστή ηθοποιό.. Με όλα αυτά πώς να μην είναι υποτιμημένα τα ελληνικά πανεπιστήμια, μια αυτά, μια οι πανελλήνιες και γενικά όλο το εκπαιδευτικό σύστημα.. Τέλος πάντων μια αναφορά έκανα, χωρίς να λογοκρίνω, εξέφρασα απλώς το παράπονό μου.. Αν κάποιος γνωρίζει για κάποιο πανεπιστήμιο που να μην έχει και πολλές απαιτήσεις ας απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alex.k

Νεοφερμένος

Η Alex.k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα..δεν ξερω αν θα το δει καποιος αυτο το μήνυμα αλλα θα ηθελα τη γνώμη και την βοήθειά σας.Εχω παει στο network για να κανουμε προετοιμασία και να καταλήξουμε στα 5 πανεπιστήμια του Ηνωμένου βασιλείου στα οποια και θα στειλω τις αιτήσεις μου. Το θεμα ειναι οτι εχω πολυ χαμηλο απολυτήριο (10-11νομιζω) πραγμα πολυ κακο απο οτι μου έδωσαν να καταλαβω. Αφου μου εκανα και μου εστειλαν τη λιστα με τα πανεπιστήμια που θα μπορουσα να δηλώσω (για ψυχολογια παω) εγω κατέληξα σε καποια και οταν το συζήτησα με τον υπεύθυνο η απάντησή του ηταν οτι ειναι ολα τους πολυ δυσκολα,και να μπω δυσκολα θα βγω κλπ και που πρότεινε καποια αυτος. Εγω ειχα επιλέξει το Bath,Birmingham,Manchester,Cardiff και Loughborough (που ειδα οτι ειναι αρκετα πανω σε ολες τις λιστες) και αυτος μου ειπε για Northumbria,Salford,Brighton,Birmingham city και Bath spa (τα οποια ειναι μεση και κατω στις κατατάξεις). Τελος μου ειπε οτι καλο θα ηταν να μπω σε ενα μεσαίας ταξης "εύκολο " Πανεπιστήμιο και μετα να παω σε καποιο απο τα παραπανω που ανέφερα εγω για master...επειδη ομως δεν εχω καμια ιδεα για τα πανεπιστήμια που μου πρότεινε και δε μπορεσα να βγαλω άκρη θα ηθελα να σας ρωτήσω εσεις τι ξερετε και αν το θεωρείτε καλη ιδεα. Ευχαριστώ πολυ και συγνωμη για το κουραστικό μήνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα..δεν ξερω αν θα το δει καποιος αυτο το μήνυμα αλλα θα ηθελα τη γνώμη και την βοήθειά σας.Εχω παει στο network για να κανουμε προετοιμασία και να καταλήξουμε στα 5 πανεπιστήμια του Ηνωμένου βασιλείου στα οποια και θα στειλω τις αιτήσεις μου. Το θεμα ειναι οτι εχω πολυ χαμηλο απολυτήριο (10-11νομιζω) πραγμα πολυ κακο απο οτι μου έδωσαν να καταλαβω. Αφου μου εκανα και μου εστειλαν τη λιστα με τα πανεπιστήμια που θα μπορουσα να δηλώσω (για ψυχολογια παω) εγω κατέληξα σε καποια και οταν το συζήτησα με τον υπεύθυνο η απάντησή του ηταν οτι ειναι ολα τους πολυ δυσκολα,και να μπω δυσκολα θα βγω κλπ και που πρότεινε καποια αυτος. Εγω ειχα επιλέξει το Bath,Birmingham,Manchester,Cardiff και Loughborough (που ειδα οτι ειναι αρκετα πανω σε ολες τις λιστες) και αυτος μου ειπε για Northumbria,Salford,Brighton,Birmingham city και Bath spa (τα οποια ειναι μεση και κατω στις κατατάξεις). Τελος μου ειπε οτι καλο θα ηταν να μπω σε ενα μεσαίας ταξης "εύκολο " Πανεπιστήμιο και μετα να παω σε καποιο απο τα παραπανω που ανέφερα εγω για master...επειδη ομως δεν εχω καμια ιδεα για τα πανεπιστήμια που μου πρότεινε και δε μπορεσα να βγαλω άκρη θα ηθελα να σας ρωτήσω εσεις τι ξερετε και αν το θεωρείτε καλη ιδεα. Ευχαριστώ πολυ και συγνωμη για το κουραστικό μήνυμα

αν εψαχνες καποιο πανεπιστημιο καπου στην υπολοιπη Ευρωπη και πηγαινες επειτα για μεταπτυχιακο σε ενα απο τα πανεπιστημια που ηθελες εξαρχης; το λεω γιατι τα 5 ιδρυματα που σου προταθηκαν ειναι πραγματι χαμηλης κατηγοριας και δεν θα αξιζε τον κοπο να σπαταλησεις τα λεφτα σου εκει.υπο αυτες τις συνθηκες, καλυτερα να καθοσουν και Ελλαδα που λεει ο λογος. αντιθετα, θα μπορουσες να κανεις τις ιδιες σπουδες που θελεις σε καποιο Ευρωπαϊκο πανεπιστημιο που ειτε θα εχει πολυ χαμηλα ειτε και μηνδενικα διδακτρα και να κανεις οικονομια για μαστερ σ' ενα πανεπιστημιο μεγαλυτερης εμβελειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ψαξε για Ολλανδια, Σουηδια, Ρουμανία.
Πραγματι δεν αξιζει να πας στα πανεπιστημια που σου προτειναν αλλα και εσυ μην εχεις μεγαλες απαιτησεις απο τον εαυτο σου με 10 απολυτηριο. Αντε και μπαινεις στο Cardiff ή το Manchester, θα το βγαλεις; Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι δεν εχεις μπει στη διαδικασια να διαβαζεις. Κακα τα ψεματα, στην 3η λυκειου βαζουν με το τσουβαλι τους βαθμους. Οποτε για να εβγαλες 10, μαλλον δε διαβαζες οσο θα επρεπε. Τσεκαρε τις παραπανω χωρες που σου ανεφερα. Εχουν καλα πανεπιστημια με προσιτα ως καθολου διδακτρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Αν ειναι παντως να πας οπωσδηποτε στο ΗΒ, πανε καλυτερα Σκωτια, εχει κι εκει πανεπιστημια που δεν ειναι και ιδιαιτερα υψηλα στις λιστες και εχουν bachelor ψυχολογιας (πχ Edinbourgh Napier, Glasgow Caledonian, West of Scotland κλπ), αλλα τουλαχιστον i) εχουν 4 ετη προγραμματα, οποτε δεν θα εχεις θεμα μετα για αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ, ουτε θα χρειαστει να ''καψεις'' μεταπτυχιακο για να παρεις ισοτιμια και αντιστοιχια, ii) δεν εχουν (ακομη) διδακτρα για πολιτες της ΕΕ. Ειναι κριμα να φορτωθεις με 9000+ λιρες το χρονο φοιτητικο δανειο για να πας σε ενα χαμηλοβαθμο πανεπιστημιο. Για τα καλα βεβαια σκωτσεζικα πανεπιστημια, Edinbourgh, Glasgow, St. Andrews, με απολυτηριο 10, δεν το συζηταμε καν.

Οπως σου εγραψαν και παραπανω, εχει και αλλες χωρες να ψαξεις, πχ στην Ολλανδια εχει αγγλοφωνα προπτυχιακα ψυχολογια με διδακτρα ~2000 ευρω/ετος, σε μερικα πολυ καλα πανεπιστημια (πχ Amsterdam, Leiden), αλλα πρεπει να δεις τις προϋποθεσεις εισαγωγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekaras 21

Νεοφερμένος

Ο aekaras 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα..Θα φοιτήσω φέτος στην β λυκείου και σκέφτομαι να σπουδάσω φυσικη στην Αγγλία για πρώτο πτυχίο και έχω κάποιες απορίες.Πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω αν λαμβάνουν σοβάρα υπόψη τους βαθμούς της α λυκειου και του απολυτηρίου του γυμνασίου... δηλαδη θα μπορούσε ενας μέτριος βαθμός ( σε άσχετα κυρίως μαθήματα με το πτυχιο ) να έχει κακή επίπτωση ακόμα και αν εχω κάποιες καλές επιδώσεις σε εθνικούς διαγωνισμούς?? .Επίσης χρειάζεται να δώσω πανελλήνιες η να πάω για τα a levels ? Τέλος πιστεύετε πως χρειάζεται να πάω για το network foundation αντι για φροντιστήρια ? . Ευχαριστλω εκ των προτέρων για την όποια απαντηση.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα..Θα φοιτήσω φέτος στην β λυκείου και σκέφτομαι να σπουδάσω φυσικη στην Αγγλία για πρώτο πτυχίο και έχω κάποιες απορίες.Πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω αν λαμβάνουν σοβάρα υπόψη τους βαθμούς της α λυκειου και του απολυτηρίου του γυμνασίου... δηλαδη θα μπορούσε ενας μέτριος βαθμός ( σε άσχετα κυρίως μαθήματα με το πτυχιο ) να έχει κακή επίπτωση ακόμα και αν εχω κάποιες καλές επιδώσεις σε εθνικούς διαγωνισμούς?? .Επίσης χρειάζεται να δώσω πανελλήνιες η να πάω για τα a levels ? Τέλος πιστεύετε πως χρειάζεται να πάω για το network foundation αντι για φροντιστήρια ? . Ευχαριστλω εκ των προτέρων για την όποια απαντηση.

Γιατί να λάβουν υπόψη τους βαθμούς Α' Λυκείου; Δεν θα συνεχίσεις σχολείο στην Ελλάδα; Πιο πιθανό είναι να κοιτάξουν το απολυτήριο όλου του Λυκείου παρά μιας τάξης ή του Γυμνασίου.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aν πας Εξωτερικο μετα το τελος της Γ λυκειου, θελουν απολυτηριο αλλα δεν πολυκοιτάνε το βαθμό. Ο κολλητός μου σπούδασε στο Πανεπστημιο του Brandford Computer Science, και μου ειπε οτι το μονο που του ζητησαν ηταν IELTS, και ενταξει το απολυτηριο λυκειου αλλα δεν κοιτανε το βαθμο τοσο πολυ. Ειπαμε... Θα τον ρωτησω και για σιγουρια και θα σου πω σε νεο ποστ αλλα δες να τελειωνεις με το σχολειο για να φυγεις εξωτερικο.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλησπέρα..Θα φοιτήσω φέτος στην β λυκείου και σκέφτομαι να σπουδάσω φυσικη στην Αγγλία για πρώτο πτυχίο και έχω κάποιες απορίες.Πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω αν λαμβάνουν σοβάρα υπόψη τους βαθμούς της α λυκειου και του απολυτηρίου του γυμνασίου... δηλαδη θα μπορούσε ενας μέτριος βαθμός ( σε άσχετα κυρίως μαθήματα με το πτυχιο ) να έχει κακή επίπτωση ακόμα και αν εχω κάποιες καλές επιδώσεις σε εθνικούς διαγωνισμούς?? .Επίσης χρειάζεται να δώσω πανελλήνιες η να πάω για τα a levels ? Τέλος πιστεύετε πως χρειάζεται να πάω για το network foundation αντι για φροντιστήρια ? . Ευχαριστλω εκ των προτέρων για την όποια απαντηση.

Αχ, τα θυμόμουν πολύ καλά παλιά αυτά γιατί είχα πάει στο Βρετανικό Ινστιτούτο όταν ήμουν 3η Λυκείου να μου τα εξηγήσουν. Θα σου πω όσα θυμάμαι, αλλά πρέπει να τα διασταυρώσεις, δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα κλπ.
Λοιπόν, απ' ό,τι θυμάμαι μπορείς να δώσεις και GCEs-A-Levels ΑΛΛΑ, αφενός είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να μπεις στο πανεπιστήμιο της επιλογής σου μέσω αυτών (και απ' ό,τι ξέρω, αν δώσεις με το αγγλικό σύστημα, δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση και στην Οξφόρδη και στο Cambridge, σε υποχρεώνουν να επιλέξεις ένα απ' τα δύο), αφετέρου είναι και έξτρα λεφτά, έξτρα μαθήματα κλπ. (όπως, άλλωστε, είναι και το foundation). Μπορείς να εισαχθείς και με το απολυτήριο λυκείου και τα λοιπά προσόντα σου κάνοντας αίτηση στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν κι αυτά, με τη σειρά τους, μπορούν είτε να σε δεχτούν, είτε να σου προσφέρουν conditionnal acceptance, είτε να σε απορρίψουν.
Καλύτερα να πας να ενημερωθείς για όλα τα πρακτικά στο Βρετανικό Ινστιτούτο, αλλά, επειδή πιθανότατα θα σου πουν για foundation, extra courses κλπ., η ταπεινή μου άποψη είναι, αν έχεις άψογο επίπεδο σε αγγλικά (C.P.E. δέχονται συνήθως για προπτυχιακές, λογικά και τα IELTS κάνουν) και πολύ καλούς βαθμούς και βιογραφικό, να πάρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι και να κάνεις μεμονωμένα αίτηση στα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν. Το απολυτήριο είναι που θα μετρήσει κυρίως, οι βαθμοί της τρίτης Λυκείου και τυχόν extracurricular activities. Τέλος, δεν ξέρω αν τα αγγλικά πανεπιστήμια ζητάνε application essays αλλά, αν ζητάνε, θα μετρήσει κι αυτό σίγουρα πολύ.
Δώσε τον καλύτερό σου εαυτό, ψάξτα όλα και, αν το χειριστείς έξυπνα, μπορείς να πας για σπουδές χωρίς να σου βγει ο κούκος αηδόνι και στο πανεπιστήμιο της επιλογής σου! Καλή σου επιτυχία!:)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top