Μεταπτυχιακό από το τμήμα Πολιτικών Επιστήμών και Δημόσιας Διοίκησης

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
έχοντας πλέον ορκιστεί στο τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης ενδιαφέρομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου σε μεταπτυχιακό επίπεδο αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιο τομέα θα πρεπει να ακολουθήσω από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά και προσωπικού ενδιαφέροντος.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε μεταπτυχιακά προγράμματα ή τουλάχιστον τους τομείς στους οποίους θα μπορούσα να στραφώ με το συγκεκριμένο πτυχίο;

Να σημειώσω ότι ενδιαφέρομαι μόνο για Ελλάδα και πως στο τμήμα μου είχα ακολουθήσει την κατεύθυνση της Διοικητικής Επιστήμης/Δημόσιας Διοίκησης.

Ευχαριστώ πολύ!:thanku:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Κανε κατι σχετικο με δημοσια διοικηση, αν περιλαμβανει και οικονομικα του κρατους ακομα καλυτερα. Οταν κλεισεις τα 25 μπορεις να δωσεις για Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης, ουσιαστικα με τα χρονια που θα εχεις ασχοληθει με το αντικειμενο, θα εχεις καλυψει και ενα μεγαλο μερος της υλης για την εισαγωγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Κανε κατι σχετικο με δημοσια διοικηση, αν περιλαμβανει και οικονομικα του κρατους ακομα καλυτερα. Οταν κλεισεις τα 25 μπορεις να δωσεις για Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης, ουσιαστικα με τα χρονια που θα εχεις ασχοληθει με το αντικειμενο, θα εχεις καλυψει και ενα μεγαλο μερος της υλης για την εισαγωγη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μήπως είναι καλύτερα να κάτι πάνω σε διοίκηση επιχειρήσεων;
Γιατί το μεταπτυχιακό πάνω στη δημόσια διοίκηση δεν νομίζω ότι διαφέρει και πολύ από το πτυχίο που έχω και αφορά μόνο στο δημόσιο. Οπότε από επαγγελματικής πλευράς δεν είναι και πολύ ενοϊκά τα πράγματα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Ναι το εγραψα με το σκεπτικο οτι θα εμβαθυνεις ετσι στο αντικειμενο της οργανωνης του κρατους και των δημοσιων οικονομικων ωστε να δωσεις μετα στην ΕΣΔΔΑ. Δεν ξερω τι σε ενδιαφερει κι εσενα, οποτε δεν μπορω να προτεινω κατι, αλλα ουτως ή αλλως στην Ελλαδα τα μεταπτυχιακα δεν καθοριζουν, τυπικα τουλαχιστον, τα επαγγελματικα δικαιωματα. Με αυτό το σκεπτικο, αν σε ενδιαφερει καποιος συγκεκριμενος κλαδος, μηπως καλυτερα να σκεφτοσουν τις κατατακτηριες;

Επισης μιας και ειπες διοικηση επιχειρησεων, βλεπω τελευταια παιζει πολυ η διαχειριση/διοικηση ανθρωπινου δυναμικου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα μου :P

Νομίζω πως έχω καταλήξει πως θα με ενδιέφερε κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με λογιστική και τυχαία γνώρισα πρόσφατα μία κυρία η οποία μου πρότεινε το μεταπτυχιακό στο οποίο είναι καθηγήτρια "Λογιστική και Χρηματοοικονομική" του Τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής του ΤΕΙ Πελοποννήσου..

Ποια είναι η γνώμη σας;
Είναι στην ουσία εξ' αποστάσεως αφού απαιτείται φυσική παρουσία μόνο 2 Σάββατα το μήνα..

Αξίζει να κάνω μεταπτυχιακό σε ΤΕΙ και πόσο μάλλον στο συγκεκριμένο ή να κοιτάξω το αντίστοιχο μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ; Η αναγνώριση είναι η ίδια; Για τον ιδιωτικό τομέα αναφέρομαι..

Επίσης, από την στιγμή που το βασικό μου πτυχίο δεν είναι οικονομικών τελειώνοντας κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στη λογιστική τι επαγγελματικά δικαιώματα έχω; Θα μπορώ να υποβάλω αιτήσεις σε προκηρύξεις για θέση λογιστή κλπ;
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
απ' ο,τι φαινεται εισαι ακομα λιγο μπερδεμενη σχετικα με το μεταπτυχιακο σου. εχω απορια ομως, γιατι πρεπει οπωσδηποτε να κανεις μαστερ τωρα εφοσον δεν ξερεις καν πανω σε τι θελεις να εξειδικευτεις; μηπως θα ηταν καλυτερα να βρεις μια δουλεια σχετικη με το αντικειμενο σου (οσο αυτο ειναι εφικτο) και ν' αποφασισεις αργοτερα για το μεταπτυχιακο σου οντας πιο συνειδητοποιημενη;
προσωπικα, η συγκεκριμενη φραση:
ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποιο τομέα θα πρεπει να ακολουθήσω από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά και προσωπικού ενδιαφέροντος.
μου φαινεται λαθος. το μαστερ δεν ειναι κατι που πρεπει ντε και καλα να γινει μετα το πτυχιο και φυσικα δεν κανουμε μεταπτυχιακες σπουδες ετσι απλα για να παρουμε το χαρτι. συν οτι η εμβαθυνση σ' ενα αντικειμενο που απεχει τοσο απο τις βασικες σου σπουδες, σε συνδιασμο με εργασιακη απειρια στον κλαδο σου (την οποια δεν παιρνω ως δεδομενη, υποθετικα μιλαω), δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ως προς αυτό:

Επίσης, από την στιγμή που το βασικό μου πτυχίο δεν είναι οικονομικών τελειώνοντας κάποιο μεταπτυχιακό πάνω στη λογιστική τι επαγγελματικά δικαιώματα έχω; Θα μπορώ να υποβάλω αιτήσεις σε προκηρύξεις για θέση λογιστή κλπ;
Ευχαριστώ :)

στην Ελλάδα τα επαγγελματικά δικαιώματα απορρέουν από τις προπτυχιακές σπουδές. Το προσοντολόγιο ορίζει τα παρακάτω:

Ά ρ θ ρ ο 4

Κλάδος ΠΕ Διοικητικός και / ή Οικονομικός
1. Προσόν διορισμού στον εισαγωγικό βαθμό ορίζεται πτυχίο ή δίπλωμα οποιουδήποτε Τμήματος ΑΕΙ της ημεδαπής, περιλαμβανομένων και των πτυχίων ή διπλωμάτων του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π.) και των Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (Π.Σ.Ε.), ή ισότιμων σχολών της αλλοδαπής.

2. Στις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου γίνεται παραπομπή όταν τα παραπάνω προσόντα ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις κλάδων διαφορετικής ονομασίας.

3. Όταν ο κλάδος είναι αμιγώς διοικητικός επιτρέπεται να περιορίζονται με την προκήρυξη τα προσόντα διορισμού σε πτυχία ή διπλώματα διοικητικών ή νομικών μόνο σπουδών γενικώς ή συγκεκριμένων ειδικοτήτων αυτών μετά από αίτημα του φορέα που εγκρίνεται από το ΑΣΕΠ. Το προηγούμενο εδάφιο εφαρμόζεται αναλογικά για πτυχία ή διπλώματα οικονομικών μόνο σπουδών στις περιπτώσεις που ο κλάδος είναι αμιγώς λογιστικός ή οικονομικός.

Επομένως με το πτυχίο σου μπορείς ήδη να διεκδικείς θέσεις ΠΕ Διοικητικού ανεμπόδιστα. Οι θέσεις ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού και ΠΕ Διοικητικού-Λογιστικού μπορεί να θέτουν πιο αυστηρές προϋποθέσεις σχετικά με το ποιοι απόφοιτοι μπορούν να κάνουν αίτηση, ανάλογα τις προπτυχιακές τους σπουδές (μπορεί να ζητάνε αποφοίτους αμιγώς οικονομικών τμημάτων). Το μεταπτυχιακό θα σου προσφέρει μόρια μόνο εάν οι προπτυχιακές σου σπουδές σου δίνουν το δικαίωμα να κάνεις αίτηση.

Εννοείται πως δεν διεκδικείς θέσεις ΠΕ Οικονομικού ούτε ΤΕ Λογιστικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
απ' ο,τι φαινεται εισαι ακομα λιγο μπερδεμενη σχετικα με το μεταπτυχιακο σου. εχω απορια ομως, γιατι πρεπει οπωσδηποτε να κανεις μαστερ τωρα εφοσον δεν ξερεις καν πανω σε τι θελεις να εξειδικευτεις; μηπως θα ηταν καλυτερα να βρεις μια δουλεια σχετικη με το αντικειμενο σου (οσο αυτο ειναι εφικτο) και ν' αποφασισεις αργοτερα για το μεταπτυχιακο σου οντας πιο συνειδητοποιημενη;
προσωπικα, η συγκεκριμενη φραση:

μου φαινεται λαθος. το μαστερ δεν ειναι κατι που πρεπει ντε και καλα να γινει μετα το πτυχιο και φυσικα δεν κανουμε μεταπτυχιακες σπουδες ετσι απλα για να παρουμε το χαρτι. συν οτι η εμβαθυνση σ' ενα αντικειμενο που απεχει τοσο απο τις βασικες σου σπουδες, σε συνδιασμο με εργασιακη απειρια στον κλαδο σου (την οποια δεν παιρνω ως δεδομενη, υποθετικα μιλαω), δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησει.

Όχι έχω αποφασίσει πλεον ότι θέλω να κάνω μεταπτυχιακό πάνω σε λογιστική. Ψάχνω για δουλειά πάνω στο αντικείμενο μου εδώ και σχεδόν 1,5 χρόνο...δεν μπορώ να κάτσω να περιμένω άλλο..θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό για να έχω καλύτερες πιθανότητες να βρω κάποια δουλειά και γιατί θέλω να φύγω στο εξωτερικό όσο πιο σύντομα γίνει...και δεν μπορώ να πάω από τώρα έξω γιατί δεν νιώθω έτοιμη με την γλώσσα + δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα καθόλου...
Επίσης όταν κάποιος έχει τελειώσει την σχολή μου το μεταπτυχιακό απλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! Δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα, πολλοί δεν ξέρουν καν την ύπαρξη της σχολής ή όσοι την έχουν ξανά ακούσει μου λένε πάντα "Α αυτό στη ΠΑΝΤΕΙΟ". Πολλές φορές με έχουν ρωτήσει αν είναι ΤΕΙ ενώ το αγαπημένο τους είναι "Και τώρα γίνεις πρωθυπουργός και θα μας κυβερνάς;" Και αυτό είναι κάτι που φρόντισαν να το αναφέρουν την μέρα της ορκωμοσίας αρκετές φορές....όπως και το ότι δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα....και ότι δεν είμαστε τίποτα χωρίς μεταπτυχιακά ή άλλα πτυχία....
γενικά εύχομαι στην ορκωμοσία σας να σας πουν ωραία πράγματα γιατί η δικιά μας ήταν μια παρωδία...

Ως προς αυτό:



στην Ελλάδα τα επαγγελματικά δικαιώματα απορρέουν από τις προπτυχιακές σπουδές. Το προσοντολόγιο ορίζει τα παρακάτω:



Επομένως με το πτυχίο σου μπορείς ήδη να διεκδικείς θέσεις ΠΕ Διοικητικού ανεμπόδιστα. Οι θέσεις ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού και ΠΕ Διοικητικού-Λογιστικού μπορεί να θέτουν πιο αυστηρές προϋποθέσεις σχετικά με το ποιοι απόφοιτοι μπορούν να κάνουν αίτηση, ανάλογα τις προπτυχιακές τους σπουδές (μπορεί να ζητάνε αποφοίτους αμιγώς οικονομικών τμημάτων). Το μεταπτυχιακό θα σου προσφέρει μόρια μόνο εάν οι προπτυχιακές σου σπουδές σου δίνουν το δικαίωμα να κάνεις αίτηση.

Εννοείται πως δεν διεκδικείς θέσεις ΠΕ Οικονομικού ούτε ΤΕ Λογιστικής.

Ρε παιδιά πραγματικά συγγνώμη που σας ρωτάω εδώ μέσα αυτονόητα πράγματα αλλά η γραμματεία μου δεν έχει καμία διάθεση να ασχοληθεί με οτιδήποτε..
Δεν έχουν ιδέα ούτε από νέους νόμους ούτε για το που μπορούμε να κάνουμε αίτηση τπτ...
Τους είχα ρωτήσει όταν ορκίστηκα αν μπορώ να κάνω αίτηση σε προκυρήξεις "ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ" και μου είχαν πει ναι εχουμε και οικονομικα μαθηματα στη σχολη εννοειται....απλα θα μας λες καθε φορα να σου δινουμε μια βεβαιωση οτι εχεις παρακολουθησει σχετικα μαθηματα....
τωρα αυτο προβλεπεται απο καπου;;
Δηλαδη καθε φορα που θα θελω εγω να κανω αιτηση για καπου θα παρακαλαω την γραμματεια να με εξυπηρετησει;
Και το χειροτερο ειναι οτι ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΩΣ ή ΜΕ ΚΟΥΡΙΕΡ....θα πρεπει να ανεβαινω αθηνα να παιρνω οτι χαρτι θελω μονη μου....γιατι δεν γινεται να υποχρεωνω και καθε φιλο μου να τρεχει να μου παιρνει τα χαρτια και να μου τα στελνει....
Σκεφτειτε οτι ηθελα να κανω αιτηση για μια υποτροφια του ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ όπου ζητούσε ειδική βεβαιωση απο τη σχολη και δεν ειχαν ξανα ακουσει για την υποτροφια αυτη ποτε και μου εδωσαν λαθος χαρτι και δν το δεχτηκαν στην υποτροφια...για κλαματα γενικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν γνωρίζω καμία Γραμματεία που να δίνει περισσότερες πληροφορίες πέραν των απολύτως απαραίτητων, οπότε μην αισθάνεσαι άσχημα.

Όσον αφορά τυχόν βεβαιώσεις που μπορούν να σου δώσουν, μπορείς να κάνεις το εξής: ψάξε τι βεβαιώσεις δύνανται να προσφέρουν (πληροφορικής, μαθημάτων οικονομικής κατεύθυνσης, αγγλικών) και ζήτα τους να σου τις εκδώσουν σε 2-3 αντίγραφα. Κράτα πάντα το ένα στο αρχείο σου για να μπορείς να το φωτοτυπείς, όταν προκύψει ανάγκη. Επίσης ρώτα αν τυχόν δίνουν το πτυχίο μεταφρασμένο ή την αναλυτική σου βαθμολογία στα αγγλικά, για να μην χρειαστεί να τα μεταφράσεις, αφού ενδιαφέρεσαι να φύγεις στο εξωτερικό.

Αλλά και να χρειαστείς επίσημη μετάφραση, εγώ είμαι εδώ. :angelnot:

Όσον αφορά τις προκηρύξεις, πάντα συνοδεύονται από διευκρινίσεις ως προς τους αποδεκτούς τίτλους σπουδών. Για παράδειγμα δες εδώ, στην έκτη σελίδα αναφέρεται ποιοι μπορούν να κάνουν αίτηση για ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού και το Τμήμα σου περιλαμβάνεται.

Θέλει πολύ και καθημερινό ψάξιμο, καθώς και μια σχετική ευελιξία ως προς τις θέσεις που αναζητάς, αλλά γενικά υπάρχουν ευκαιρίες στον τομέα σου σε διάφορους οργανισμούς (με κάποιες απαραίτητες προϋποθέσεις, με βασικότερη την άριστη γνώση αγγλικών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αν μπορώ να κάνω αίτηση σε προκυρήξεις "ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ"

Στις προκηρύξεις θέσεων που αναφέρεται απλά και μόνο "κλάδου-ειδικότητας ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού" μπορείς μια χαρά να λάβεις μέρος. Αν θέλουν κάτι πιο εξειδικευμένο το αναφέρουν (πχ ΠΕ Διοικητικου-Οικονομικού-Πτυχίο Νομικής). Εξάλλου στο ΦΕΚ της κάθε προκήρυξης αναφέρονται αναλυτικά τα προσόντα που απαιτούνται για κάθε θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ειλικρινά δεν γνωρίζω καμία Γραμματεία που να δίνει περισσότερες πληροφορίες πέραν των απολύτως απαραίτητων, οπότε μην αισθάνεσαι άσχημα.

Όσον αφορά τυχόν βεβαιώσεις που μπορούν να σου δώσουν, μπορείς να κάνεις το εξής: ψάξε τι βεβαιώσεις δύνανται να προσφέρουν (πληροφορικής, μαθημάτων οικονομικής κατεύθυνσης, αγγλικών) και ζήτα τους να σου τις εκδώσουν σε 2-3 αντίγραφα. Κράτα πάντα το ένα στο αρχείο σου για να μπορείς να το φωτοτυπείς, όταν προκύψει ανάγκη. Επίσης ρώτα αν τυχόν δίνουν το πτυχίο μεταφρασμένο ή την αναλυτική σου βαθμολογία στα αγγλικά, για να μην χρειαστεί να τα μεταφράσεις, αφού ενδιαφέρεσαι να φύγεις στο εξωτερικό.

Αλλά και να χρειαστείς επίσημη μετάφραση, εγώ είμαι εδώ. :angelnot:

Όσον αφορά τις προκηρύξεις, πάντα συνοδεύονται από διευκρινίσεις ως προς τους αποδεκτούς τίτλους σπουδών. Για παράδειγμα δες εδώ, στην έκτη σελίδα αναφέρεται ποιοι μπορούν να κάνουν αίτηση για ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού και το Τμήμα σου περιλαμβάνεται.

Θέλει πολύ και καθημερινό ψάξιμο, καθώς και μια σχετική ευελιξία ως προς τις θέσεις που αναζητάς, αλλά γενικά υπάρχουν ευκαιρίες στον τομέα σου σε διάφορους οργανισμούς (με κάποιες απαραίτητες προϋποθέσεις, με βασικότερη την άριστη γνώση αγγλικών).

Όταν ρώτησα αν δίνουν χαρτί που να πιστοποιεί τις 3 ενότητες πληροφορικής για τον ΑΣΕΠ με κοίταγαν σαν εξωγήινο :loltooth:
Επίσης ζήτησα παράρτημα διπλώματος (τη βεβαίωση του πτυχιου στα αγγλικά) έκαναν 2 μήνες να το ετοιμάσουν και όταν πήγε η φίλη μου να το πάρει την έβρισαν και όλας και της είπαν "Μα καλά τι άλλο θα μας ζητήσει αυτή"...Κουράστηκαν να κάνουν τη δουλειά τους :russian_roulette:

Δυστυχώς εδώ που μένω οι πιθανότητες να βρω κάτι σχετικό με τη σχολή μου είναι ακόμα χειρότερες...Γι' αυτό θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό να βρω και κάποια δουλειά σε καφετέρια ή κάτι τέτοιο και όταν θα έχω μαζέψει λεφτά σε 3-4 χρόνια να φύγω..

Ααα και από ότι μου είχαν πει κάθε φορά θα πρέπει να μου δίνουν καινούριο χαρτί γιατί κάθε πιστοποιητικό έχει συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης (6μηνο) και δεν μπορώ να χρησιμοποιώ την ίδια βεβαιωση φορεβερ ενώ νομίζω θα πρέπει να αναφέρεται κάθε φορά στη βεβαίωση που θα μου δίνουν για ποια προκήρυξη ενδιαφέρομαι...

Η επιλογή του να κάνω μεταπτυχιακό σε ΤΕΙ πως σας φαίνεται;
Πάντως σε όποιον το έχω πει μέχρι τώρα μου λέει ότι δεν θα είναι καλή εικόνα για το βιογραφικό μου και θα χαραμίσω και το βαθμό του προπτυχιακού..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τους είχα ρωτήσει όταν ορκίστηκα αν μπορώ να κάνω αίτηση σε προκυρήξεις "ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ" και μου είχαν πει ναι εχουμε και οικονομικα μαθηματα στη σχολη εννοειται....απλα θα μας λες καθε φορα να σου δινουμε μια βεβαιωση οτι εχεις παρακολουθησει σχετικα μαθηματα....

Όταν ρώτησα αν δίνουν χαρτί που να πιστοποιεί τις 3 ενότητες πληροφορικής για τον ΑΣΕΠ με κοίταγαν σαν εξωγήινο :loltooth:

Εκτός από τη βεβαίωση πιστοποίησης γνώσης πληροφορικής (που ξέρω ότι χρειάζεται αλλά μόνο μια φορά θα τη βγάλεις και θα προσκομίζεις ακριβές φωτοαντίγραφο όπου σου χρειαστεί), όλα τα υπόλοιπα είναι μπούρδες! Καμία βεβαίωση ότι έχεις διδαχθεί οικονομικά μαθήματα δεν χρειάζεται! Για τον απλούστατο λόγο ότι αν το πτυχίο σου συμπεριλαμβάνεται στα τυπικά προσόντα της προκήρυξης δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα άλλο!!! Αν πάλι η προκήρυξη ζητάει εξειδικευμένα Οικονομολόγους (πχ ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ -πτυχίο Λογιστικής Χρηματοοικονομικής), όσες βεβαιώσεις και να σου δώσουν, πάλι δεν θα μπορείς να λάβεις μέρος!΄Ηθελα νάξερα ποια είναι αυτή που σου τα είπε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ααα και από ότι μου είχαν πει κάθε φορά θα πρέπει να μου δίνουν καινούριο χαρτί γιατί κάθε πιστοποιητικό έχει συγκεκριμένη ημερομηνία λήξης (6μηνο) και δεν μπορώ να χρησιμοποιώ την ίδια βεβαιωση φορεβερ ενώ νομίζω θα πρέπει να αναφέρεται κάθε φορά στη βεβαίωση που θα μου δίνουν για ποια προκήρυξη ενδιαφέρομαι...

Τώρα το είδα αυτό! Καλά κάνει και ζέστη, ακούω και τα ανήκουστα και τα έχω πάρει τώρα! Σοβαρολογείς ότι σου είπαν τέτοιο πράγμα;΄Ακου κορίτσι μου γιατί τα πράγματα είναι απλά! Η οποιαδήποτε βεβαίωση πρέπει να επανεκδίδεται κατά τακτά διαστήματα όταν υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν τα στοιχεία που αναφέρονται σ΄αυτή. Ας πάρουμε για παράδειγμα το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης το οποίο έχει 6/μηνη ισχύ. Γιατί έχει 6/μηνη ισχύ; Επειδή άνθρωποι είμαστε και μέσα σε 6 μήνες πολλά μπορούν να γίνουν! Μπορεί να παντρευτούμε, μπορεί να χωρίσουμε, μπορεί να κάνουμε παιδιά, μπορεί να πεθάνουμε (κούφια η ώρα)!΄Η ας πάρουμε την περίπτωση ότι ο πατέρας σου ήθελε να πάρει επίδομα τέκνου από τη δουλειά του όσο ήσουν εσύ φοιτήτρια. Αυτή η βεβαίωση εκδίδεται κάθε χρόνο γιατί τη μια χρονιά είσαι πρωτοετής, τη δεύτερη δευτεροετής, την τρίτη κάνεις διακοπή σπουδών και δεν δικαιούσαι τίποτα κτλ (αλλάζουν τα στοιχεία). Ας πάρουμε τώρα την αντίθετη περίπτωση. Αν μια υπηρεσία μας ζητήσει ληξιαρχική πράξη γέννησης και τυχαίνει να έχουμε στο συρτάρι μας μία που τη βγάλαμε 10 χρόνια πριν, την πάμε ωραιότατα και την καταθέτουμε. Επειδή γεννηθήκαμε τη συγκεκριμένη ημέρα του συγκεκριμένου μήνα του συγκεκριμένου χρόνου.΄Οσο και να θέλουμε δεν αλλάζει με τίποτα! Σ΄αυτήν λοιπόν τη δεύτερη κατηγορία ανήκει η βεβαίωση που θα σου εκδώσει το πανεπιστήμιο. Μπήκες, φοίτησες, ολοκλήρωσες τη φοίτησή σου, ορκίστηκες, ΤΕΛΟΣ. Από εδώ και μπρος δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα στα στοιχεία σου σε ο,τι αφορά τις σπουδές σου. Σου δίνουν λοιπόν τη βεβαίωση που ζητάς και γράφουν στο τέλος "Η ανωτέρω βεβαίωση χορηγείται στην ενδιαφερόμενη, ύστερα από αίτηση της προκειμένου να την χρησιμοποιήσει για κάθε νόμιμη χρήση". Την παίρνεις ωραία-ωραία και όποτε σου χρειαστεί την καταθέτεις σε ακριβές φωτοαντίγραφο. ΑΥΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top