Μεταπτυχιακό Παιδαγωγικής Κατεύθυνσης

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Αποφασίζοντας επιτέλους να σταματήσω να είμαι προπτυχιακή φοιτήτρια, είμαι σε αναζήτηση μεταπτυχιακού. Υπάρχουν διάφορα προγράμματα που μου τραβάν το ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω τελικά τι αξίζει τον κόπο. Είμαι απόφοιτος Πληροφορικής του ΕΚΠΑ και τον Ιούλιο θα είμαι και απόφοιτος του ΤΕΑΠΗ.Αποφάσισα να μείνω στη σχολή άλλη μία χρονιά (Α.Ε.: 2014-2015) για να γράψω την πτυχιακή μου εργασία, με τη λογική ότι κάτι τέτοιο θα "πείσει" την αντίστοιχη επιτροπή ΠΜΣ να με δεχτεί πιο εύκολα. Επίσης, θεωρώ ότι (θα) έχω έναν αξιοπρεπή βαθμό πτυχίου. Προσωπικά, ενδιαφερόμουν κατά κύριο λόγο για ΠΜΣ του ΤΕΑΠΗ (Εκπαίδευση & Ανθρώπινα Δικαιώματα), αλλά λόγο των μόλις 8 θέσεων που προσφέρει, αποφάσισα να αναζητήσω και κάτι άλλο. Το ίδιο ΠΜΣ έχει και λίγες περισσότερες θέσεις για να κάνεις το ίδιο πρόγραμμα σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, όπου έφαγα μεγάλη ήττα όταν έμαθα ότι πρέπει να περάσεις 3 μαθήματα εκεί, που το κόστος τους είναι 990 λίρες το ένα.
Μετά από αυτό το ΠΜΣ, έστρεψα την προσοχή μου στο ΤΠΕ του ΤΕΑΠΗ. Πολύ ενδιαφέρον και θεωρώ ότι η "προϋπηρεσία" μου στην πληροφορική, θα με βοηθήσει.
Μετά όμως, σκέφτηκα ότι αντίστοιχο μεταπτυχιακό, έχει και το ΠΤΔΕ και θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, μιας που -μάλλον- μου εξασφαλίζει περισσότερα εργασιακά δικαιώματα.
Η τελική μου απορία όμως δεν είναι αυτή... Τελικά στα παιδαγωγικά δε διαλέγεις μεταπτυχιακό, πας τα σκας και το κάνεις, όπως θεωρούσα λογικό. Ποτέ στην πληροφορική δεν είχα το δίλημμα "Και αν δε με πάρουν...". Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλάβει τελικά τι πρέπει να έχω για να γίνω δεκτή σε ένα ΠΜΣ παιδαγωγικής κατεύθυνσης...
Ο βαθμός πτυχίου μου στο ΤΕΑΠΗ θα είναι κοντά στο 9. Έχω εκπαιδευτική προϋπηρεσία. Έχω Η/Υ. Έχω ξένες γλώσσες. Έχω πτυχιακή σχετική με το αντικείμενο. Δεν έχω όμως μέσον. Παίζει να γίνω δεκτή σε ΠΜΣ του ΠΤΔΕ; Του ΤΕΑΠΗ έστω...;

Άλλες εμπειρίες/ιδέες για αντίστοιχα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα ή το εξωτερικό; Και κυρίως... "πόσο πήγε το μαλλί;":whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Παίζει να γίνω δεκτή σε ΠΜΣ του ΠΤΔΕ; Του ΤΕΑΠΗ έστω...;

Μας δουλεύεις; Εχεις τόσα πράγματα στο βιογραφικό σου. Αν δε γίνεις εσύ δεκτή, τότε ποιος άλλος θα γίνει; Ενας άλλος που θα πάει να καταθέσει αίτηση με ένα πτυχίο μόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Τις γκομενες τις περνανε αερα πατερα, μην αγχωνεσαι, απλα να χεις παει φτιαγμενη στη συνεντευξη και οχι με κελεμπιες. Κανε αυτα και σε δεχονται και στη μηχανικη κατασκευων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σταύρο φέτος υπήρξαν απόφοιτοι του ΠΤΔΕ που δεν έγιναν δεκτοί. Συν ότι για κάποιο περίεργο λόγο στα ΠΜΣ των παιδαγωγικών, μετράει πολύ η προϋπηρεσία, που εγώ έχω μόνο ένα χρόνο και όχι σε νηπιαγωγεία/σχολεία, αλλά σε κέντρο ξένων γλωσσών. Και βέβαια το αστεράτο που ζήσαμε φέτος, να βγαίνουν στις συνεντεύξεις και να λένε "Η κα Θεωδόρου μήπως είναι εδώ;" με τη λογική ότι η κα Θεωδόρου και η κάθε κα Θεωδόρου θα γίνει δεκτή ό,τι και να χει να πλασάρει, με απογοήτευσε τελείως. Όταν σε ένα ΠΜΣ παίρνουν μόνο 8 άτομα, απλά αναρωτιέμαι ποια είναι τα κριτήρια επιλογής...
aladdin μεταπτυχιακό παιδαγωγικής ψάχνω... Όλες γκόμενες είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Έμενα πάντως πριν 2 χρόνια μία φίλη μου -που δεν είχε κανένα απολύτως μέσο- απόφοιτη του ιστορικού με βαθμό πτυχίου 6,6 και με lower μόνο σε αγγλικά , γερμανικά πέρασε σε μεταπτυχιακό του πτδε αθήνας(στη διδακτική της ιστορίας)!!!Απλά είχε γράψει πολύ καλά στις εισαγωγικές εξετάσεις του μεταπτυχιακού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Δεν είπα ρε παιδιά ότι μόνο με μέσον μπαίνεις, απλά είπα ότι αν είναι τόσο μεγάλος ο ανταγωνισμός (λόγω ελάχιστον θέσεων) τότε χρειάζεσαι κάτι που να "τραβήξει" το ενδιαφέρον της επιτροπής για να σε δεχτούν. Αυτό αναρωτιέμαι... Υπάρχουν κάποια άλλα "υπέρ" που μπορεί να έχει κάποιος; Η φίλη σου όμως είχε ένα προπτυχιακό που είχε απόλυτη σχέση με το αντικείμενο. Σίγουρα θα ήταν από τις πρώτες επιλογές αυτός ο συνδυασμός. Επίσης, πολλά τμήματα δεν έχουν καν εξετάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπέρα, ξέρει κάποιος αν από το τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο παιδαγωγικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καλησπέρα, ξέρει κάποιος αν από το τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στο παιδαγωγικό;

Λογικα σε δεχονται ρε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βαθμό πτυχίου στο ΤΕΑΠΗ. Εάν σε κάποια μαθήματα υποχρεωτικά δεν τα έχουμε πάει καλά, μπορούμε να τα ξαναδώσουμε ή να τα αντικαταστήσουμε με κάποια άλλα επιλογής??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το βαθμό πτυχίου στο ΤΕΑΠΗ. Εάν σε κάποια μαθήματα υποχρεωτικά δεν τα έχουμε πάει καλά, μπορούμε να τα ξαναδώσουμε ή να τα αντικαταστήσουμε με κάποια άλλα επιλογής??


Τα υποχρεωτικά μαθήματα δεν αντικαθίστανται. Το μόνο που πρέπει να ρωτήσεις είναι αν στη σχολή σου ισχύει η επανεξέταση μαθημάτων για βελτίωση βαθμολογίας και αν ναι σε πόσα μαθήματα. Αν ισχύει καταθέτεις σχετική αίτηση, οι παλιοί βαθμοί διαγράφονται, τα συμπεριλαμβάνεις στη δήλωση μαθημάτων και τα ξαναδίνεις σαν να είναι πρώτη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ireallne

Νεοφερμένος

Η ireallne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Επειδή ρώτησα, μπορείς να τα αντικαταστήσεις όταν κάνεις την αίτηση για πτυχίο. Γιαυτό το λόγο δεν έχουμε επανεξέταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top