Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Οι φοιτητές ή σπουδαστές, που υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής και επέλεξαν διδακτικά συγγράμματα μέσω του πληροφοριακού συστήματος “ΕΥΔΟΞΟΣ”, τα οποία προμηθεύτηκαν ενόσω φοιτούσαν ή σπούδαζαν στο Τμήμα προέλευσης, έχουν την δυνατότητα αφότου μετεγγραφούν στο Τμήμα υποδοχής να επιλέξουν εκ νέου συγγράμματα μέσω του ιδίου πληροφοριακού συστήματος.
Οι μετεγγραφόμενοι φοιτητές, που εξετάστηκαν ήδη στο Τμήμα προέλευσης, οφείλουν να δηλώσουν στο πληροφοριακό σύστημα μόνο τον αριθμό των μαθημάτων για τα οποία έχουν παραλάβει συγγράμματα και κατά την κρίση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής απαλλάσσονται από την εξέταση τους.
Εάν οι υποβάλλοντες αίτηση μετεγγραφής βρίσκονται στο πρώτο εξάμηνο σπουδών και δεν έχουν εξεταστεί στο τμήμα προέλευσης, τότε θα δηλώνουν μηδενικό αριθμό μαθημάτων.
Οι φοιτητές ή σπουδαστές, που υποβάλλουν ηλεκτρονικά αίτηση μετεγγραφής, δικαιούνται να επιλέξουν συγγράμματα μέσω του ίδιου πληροφοριακού συστήματος, μόνο αφού εγγραφούν στο Τμήμα υποδοχής.


Ευχαριστω πολυ!
 

Nafsika19

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κοιτα,αν εισαι σιγουρη,η τουλαχιστον εχεις πολλες πιθανοτητες για μετεγγραφη,εγω θα ελεγα να αρχισεις να παρακολουθεις μαζι με τους υπολοιπους κανονικα το πρωτο εξαμηνο στην σχολη που θελεις να παρεις μετεγγραφη. Θα μιλησεις με τους υπευθυνους εργαστηριων αν εχεις,και αν σε αφησουν να συμμετέχεις ακομα καλυτερα. Απλα δεν θα εισαι κανονικα εγγεγραμμενη,οποτε δεν θα χασεις πολλα ( πολλοι καθηγητες αφηνουν και αυτους που περιμενουν μετεγγραφη να παραδωσουν εργασιες κλπ)
Προφανως καλυτερα να κανεις το εξαμηνο σε ενα ολοκληρο εξαμηνο και οχι μονο το καλοκαιρι .
Για να τα δωσεις τον σεπτεμβριο σημαινει οτι μονη σου θα ασχολεισαι το καλοκαιρι,οποτε ποιο δυσκολα να τα καταλαβεις και να σου λυθουν αποριες κλπ,συν οτι αν για παραδειγμα για τον τελικο βαθμο ειναι 20% απο εργασιες,και 80% απο την τελικη εξεταση ( δεν ξερω σε ποια σχολη στοχευεις οποτε δεν ξερω αν ισχυει αυτο η οχι) δεν θα μπορεις να δωσεις εργασιες τον σεπτεμβριο,οποτε και αριστα να γραψεις στην τελικη εξεταση θα παρεις μονο το 80% του βαθμου

Δηλαδή αν πχ περάσω χημικό Ιωαννίνων μπορώ να πάω στο χημικό ΑΠΘ και να ρωτήσω αν μπορώ να παρακολουθώ και να συμμετέχω σαν να ήμουν εγγεγραμμένη; Σίγουρα δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Απ' όσο είδα , από τα 4 μαθήματα του πρώτου εξαμήνου μόνο τα 2 έχουν εργαστήρια. Επίσης είναι παρά πολύ πιθανό να πάρω μετεγγραφη γιατί παίρνω τα περισσότερα μόρια λόγω εισοδήματος.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή αν πχ περάσω χημικό Ιωαννίνων μπορώ να πάω στο χημικό ΑΠΘ και να ρωτήσω αν μπορώ να παρακολουθώ και να συμμετέχω σαν να ήμουν εγγεγραμμένη; Σίγουρα δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα; Απ' όσο είδα , από τα 4 μαθήματα του πρώτου εξαμήνου μόνο τα 2 έχουν εργαστήρια. Επίσης είναι παρά πολύ πιθανό να πάρω μετεγγραφη γιατί παίρνω τα περισσότερα μόρια λόγω εισοδήματος.
Θα ρωτησεις τους υπευθυνους εργαστηριων και τους καθηγητες. Εκτος και αν δεν υπαρχουν θεσεις στα εργαστηρια( που δεν νομιζω να μην υπαρχουν,γιατι μετρανε και αυτους που θα ερθουν με μετεγγραφη προφανως),δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

Nafsika19

Νεοφερμένος

Η Ναυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα ρωτησεις τους υπευθυνους εργαστηριων και τους καθηγητες. Εκτος και αν δεν υπαρχουν θεσεις στα εργαστηρια( που δεν νομιζω να μην υπαρχουν,γιατι μετρανε και αυτους που θα ερθουν με μετεγγραφη προφανως),δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.


Ωραία λογικά έτσι θα το κάνω αν δεν περάσω στο ΑΠΘ, γιατί στα Γιάννενα λογικά περναω.
Σ' ευχαριστώ πολύυ :D
 

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
οι προυποθεσεις για τις μετεγγραφες ειναι ιδιες με περσι ???
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δικαιουμαι μετεγγραφη αν εχω αδερφο φοιτητη που κανει δευτερο πτυχιο;
 

Turin Turambar

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αν έχω πιστοποίηση αναπηρίας ίση ή άνω με 67% δικαιούμαι μετεγγραφή;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά αν η εγκύκλιος των μετεγγραφών είναι και φέτος copy paste της περσινής, από τη σελίδα 29 μέχρι τη σελίδα 40, έχουν απαντηθεί κυριολεκτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Σε σημείο που αν κάποιος είχε τον χρόνο και τη διάθεση, θα μπορούσε να αντλήσει FAQs πάνω στο θέμα των μετεγγραφών και να διευκολύνει πολύ κόσμο! Σας το λέω επειδή αν έχετε κάποια ερώτηση, μπορείτε να διατρέξετε τις προηγούμενες σελίδες και σίγουρα θα βρείτε την απάντηση στην ερώτησή σας.

Μια ερώτηση: υπάρχει δυνατότητα μετεγγραφής μεταξύ τμημάτων Αθήνας - Θεσσαλονίκης;
Δηλαδή να περάσει κάποιος Αθηναίος στη Θεσσαλονίκη και να πάρει μετεγγραφή στο αντίστοιχο τμήμα της Αθήνας;

Νομίζω γίνεται, αλλά θέλω να το διπλοτσεκάρω μην κάνω καμία στραβή τώρα στο πρόχειρο μηχανογραφικό. :)
Γιατί σχετικά με τις μετεγγραφές κάτι θυμάμαι περί ειδικής τροπολογίας για τμήματα Αθήνας - Θεσσαλονίκης που δεν έχω ερμηνεύσει σωστά.


"Δεν είναι δυνατή η μετεγγραφή μεταξύ τμημάτων ή σχολών που εδρεύουν στην ίδια πόλη ή στον ίδιο νομό, εφόσον πρόκειται για τους Νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης".
Δηλαδή αν κάποιος μπει πχ στο Οικονομικό ΠΑΠΕΙ, δεν μπορεί να ζητήσει μετεγγραφή για το Οικονομικό ΟΠΑ. Μπορεί όμως κάλλιστα να ζητήσει μετεγγραφή για το Οικονομικό Θεσσαλονίκης.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BillyBell

Νεοφερμένος

Ο BillyBell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Με τα οικονομικά κριτήρια, μπορώ να παρω μετεγγραφή σε πολη διαφορετική από τον τόπο κατοικίας των γονέων μου; Ευχαριστώ!
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Δεν έχουν δικαίωμα μετεγγραφής οι φοιτητές που είναι ήδη κάτοχοι πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης" Εγώ δηλαδή που δεν είμαι κάτοχος πτυχίου, μπορώ να ζητήσω κανονικά μετεγγραφή στην πόλη που φοιτά ο αδερφός μου. Γιατί η παραπάνω διάταξη άφορα μόνο τους αιτούντες μετεγγραφή, σωστά;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Δεν έχουν δικαίωμα μετεγγραφής οι φοιτητές που είναι ήδη κάτοχοι πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης" Εγώ δηλαδή που δεν είμαι κάτοχος πτυχίου, μπορώ να ζητήσω κανονικά μετεγγραφή στην πόλη που φοιτά ο αδερφός μου. Γιατί η παραπάνω διάταξη άφορα μόνο τους αιτούντες μετεγγραφή, σωστά;


ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
9. Βεβαίωση Σχολής/Τμήματος, από την οποία να προκύπτει ότι ο/η αδελφός/αδελφή είναι, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης, φοιτητής του προπτυχιακού κύκλου σπουδών και δεν έχει υπερβεί δύο (2) έτη πλέον των προβλεπόμενων ετών φοίτησης και β) υπεύθυνη δήλωση του/της αδελφού/αδελφής, που είναι φοιτητής ότι δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
9. Βεβαίωση Σχολής/Τμήματος, από την οποία να προκύπτει ότι ο/η αδελφός/αδελφή είναι, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης, φοιτητής του προπτυχιακού κύκλου σπουδών και δεν έχει υπερβεί δύο (2) έτη πλέον των προβλεπόμενων ετών φοίτησης και β) υπεύθυνη δήλωση του/της αδελφού/αδελφής, που είναι φοιτητής ότι δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή.


Αχ μου διεφυγε τελειως αυτο. Κριμα... :(
 

Αβγδ

Νεοφερμένος

Ο Αβγδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έχω αδελφή που σπουδάζει στο ΑΠΘ και εγώ έχω ως στόχο πληροφορική στο ΑΠΘ αλλά έχω γράψει περίπου 1000 μόρια λιγότερα. Πόσες πιθανότητες έχω να πάρω μεταγραφή αν περάσω για παράδειγμα Αθήνα, Πειραιά ή Καβάλα ?
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αναλογα ποσα μορια θα εχεις και αν υπαρχει ισοτιμια μεταξυ των τμηματων και τελος αναλογα του ανταγωνισμου
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω αδελφή που σπουδάζει στο ΑΠΘ και εγώ έχω ως στόχο πληροφορική στο ΑΠΘ αλλά έχω γράψει περίπου 1000 μόρια λιγότερα. Πόσες πιθανότητες έχω να πάρω μεταγραφή αν περάσω για παράδειγμα Αθήνα, Πειραιά ή Καβάλα ?


Παρόμοια περιπετωση εδωωω .
Η καθηγήτρια μου στο φροντιστήριο με ενημέρωσε ότι αν έχεις αδερφό φοιτητή και υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ των τμημάτων η μεταγραφή είναι δεδομένη
 

jjajajjajaj89

Νεοφερμένος

Η jjajajjajaj89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπον,αν καποιος περασει σε μια σχολη π.χ ΠΤΔΕ Ροδου και θελει να παρει μεταγγραφη σε μια αλλη πολη που υπαρχει η αντιστοιχη σχολη, χωρις ομως να εχει εκει αδερφια που σπουδαζουν ή να ειναι η μονιμη κατοικια του, μπορει να παει;; (εχοντας τα απαραιτητα μορια μετεγγραφης απο οικονομικα-κοινωνικα κριτηρια).Εχω διαβασει την εγκυκλιο του υπουργειου αλλα δεν εβγαλα ακρη.
Ειναι επειγον, πρεπει να μαθω συντομα για να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου.​

Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπον,αν καποιος περασει σε μια σχολη π.χ ΠΤΔΕ Ροδου και θελει να παρει μεταγγραφη σε μια αλλη πολη που υπαρχει η αντιστοιχη σχολη, χωρις ομως να εχει εκει αδερφια που σπουδαζουν ή να ειναι η μονιμη κατοικια του, μπορει να παει;; (εχοντας τα απαραιτητα μορια μετεγγραφης απο οικονομικα-κοινωνικα κριτηρια).Εχω διαβασει την εγκυκλιο του υπουργειου αλλα δεν εβγαλα ακρη.
Ειναι επειγον, πρεπει να μαθω συντομα για να οριστικοποιησω το μηχανογραφικο μου.​

Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει..


Δεν ειμαι σιγουρος,αλλα νομιζω δεν μπορεις να κανεις μετεγγραφη σε οποιαδηποτε πολη θελεις,αλλα στην σχολη κοντινοτερη στην μονιμη κατοικια σου.
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Καλημερα.Με την νεα υπουργο παιδειας αλλαζει τιποτα οσον αφορα τις μετεγγραφες για εμας που δωσαμε φετος πανελληνιες;(επειδη σκεφτομαι να παρω μετεγγραφη λογω αδερφου).
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top