Γενικό -  Βιολογία ή μαθηματικά

Daniella Slv

Νεοφερμένος

Η Daniella Slv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας. :rolleyes:
Τελειωνω την Α λυκειου κ προσφατα κληθηκα να επιλεξω κατευθυνση για την Β και Γ λυκειου... Διαλεξα θετικη διοτι μου αρεσουν κ τα μαθηματα κ οι σχολες αλλα εχω ενα μικρο θεμα.. δε μπορω να αποφασισω αν θελω βιολογια ή μαθηματικα. Βασικος μου στοχος ειναι το Χημικο, ενω μ'αρεσει πολυ κ η Κτηνιατρικη, κ η Γεωπονια κ η Οδοντιατρικη... ολες αυτες οι σχολες παραπεμπουν αμεσως σε 3ο πεδιο, ετσι; αλλα δεν ξερω αμα καταφερω να περασω, πρεπει να γραψω πολυ καλα σε ολα τα μαθηματα κ αγχωνομαι.. με τα μαθηματικα δε θα υπηρχε τετοιο αγχος γτ με ενα 10αρι ολο κ καπου μπαινεις ενω με τη βιολογια θελεις τουλαχιστον ενα 18.. η γνωμη σας;;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Γεια σας. :rolleyes:
Τελειωνω την Α λυκειου κ προσφατα κληθηκα να επιλεξω κατευθυνση για την Β και Γ λυκειου... Διαλεξα θετικη διοτι μου αρεσουν κ τα μαθηματα κ οι σχολες αλλα εχω ενα μικρο θεμα.. δε μπορω να αποφασισω αν θελω βιολογια ή μαθηματικα. Βασικος μου στοχος ειναι το Χημικο, ενω μ'αρεσει πολυ κ η Κτηνιατρικη, κ η Γεωπονια κ η Οδοντιατρικη... ολες αυτες οι σχολες παραπεμπουν αμεσως σε 3ο πεδιο, ετσι; αλλα δεν ξερω αμα καταφερω να περασω, πρεπει να γραψω πολυ καλα σε ολα τα μαθηματα κ αγχωνομαι.. με τα μαθηματικα δε θα υπηρχε τετοιο αγχος γτ με ενα 10αρι ολο κ καπου μπαινεις ενω με τη βιολογια θελεις τουλαχιστον ενα 18.. η γνωμη σας;;

Δεν θα επιλέξεις πεδίο με βάση που γράφεις πιο εύκολα . Σε οποία κατεύθυνση και εάν πας πρέπει να επενδύσεις τον ίδιο χρόνο και κόπο,δεν υπάρχουν shortcuts για τον στόχο σου . Θα μπορούσες να τα συνδυάσεις πάντως,να παίρνεις δηλαδή απο το μαθηματικό μαθήματα βιολογίας,και αργότερα σε μια πτυχιακή/μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό να επιλέξεις κάτι στην τομή των δυο. Εφόσον οι περισσότερες σχόλες που σου αρέσουν όμως είναι απο το υγείας,θα σου πρότεινα λοιπόν αυτή την κατεύθυνση . Θα πρέπει ωστόσο οπωσδήποτε να δουλεύεις τα μαθηματικά σου στον ελεύθερο σου χρόνο και αργότερα στο βιολογικό ή στο χημικό να πάρεις οσα εξτρά μαθήματα μπορείς πάνω σε αυτά . Το γεγονός οτι απο την Θετική με ένα 10 όλο και κάπου θα περάσεις δεν είναι τόσο καλή σκέψη . Μέτα στην σχολή τι γίνεται; Θα έχει υπερβολικά πολύ πολύ πιο δύσκολα μαθηματικά .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top