Εφηβεία, ενηλικίωση και μοναξιά

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω ή το εθεσα και εγω λιγο λαθος!
Δεν εννοω οτι ψαχνω εναν ανθρωπο συγκεκριμενο.
εννοω πως ψαχνω εναν ανθρωπο που να εννοει τι φιλια οπως την εννοω εγω!


Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό, αλλά ενώ πολλοί άνθρωποι επιδιώκουν μια πραγματική ανιδιοτελή φιλία, δεν καταφέρνουν να τη βιώσουν. Χωρίς να προσδιορίζουν τα χαρακτηριστικά του ατόμου με τα οποία θα ήθελαν να συναναστρέφονται και να αναπτύξουν κάτι αμοιβαίο μαζί του, αλλά απλώς ψάχνοντας κάτι αόριστα. Θα περίμενε κανείς ότι στα άτομα που δεν προσδιορίζουν και είναι γενικότερα δεκτικά, δε θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά, απ'ότι φαίνεται ενώ υπάρχουν πολλά μοναχικά άτομα που επιζητούν κάτι τετοιο, δεν καταφέρνουν να το βρουν. Μπορεί αυτά τα ατομα εξαιτίας του ότι είναι δεκτικά, να μην επιδιώκουν κάτι παραπάνω που ισοδυναμεί με την έκφραση των αισθημάτων φιλίας, και να φοβούνται.

Η μοναξιά είναι επιλογή, γιατί, ναι, ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον, και σε κάποιες φάσεις της ζωής του, θέλει να μένει μόνος του, με τις σκέψεις του. Δεν είναι κακό.

Το "αληθινο" είναι πολύ δύσκολο. Ποτέ δεν είχα "αληθινή" φιλία, μπλα μπλα μπλα.. Μέσα από τις "φιλίες" μου όμως, μπορώ να πω, ότι κατάφερα να φτάσω σε ένα είδος αυτογνωσίας, ότι πχ, μπορώ να είμαι διαφορετική από τους άλλους. Παρατηρώντας τους, απλά επέλεξα να μην υιοθετήσω μια κοινότοπη εφηβική συμεριφορά, και να μην τους μοιάσω. Κάπου με ωφέλησαν γενικά. Αλλά αν θα προτιμούσα να είμαι μαζί τους ή μόνη μου, στην παρούσα φάση, θα επελεγα μόνη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Εσυ παντως φαινεται πως θες την μοναξια, αλλιως πρεπει να βρεις τροπο να προσπαρασεις αυτες τις τρεις προτασεις.
οχι.. την μοναξια δεν την θελω με τιποτα.. δεν ειμαι τρελη...:)
καποιες φορες(πολλες φορες) απλα θελω την ηρεμια μου( να μενω μονη μου) αλλα οχι και την μοναξια γενικα...(υπαρχει τεραστια διαφορα)
το να ξεπεραστουν αυτες οι τρεiς προτασεις, νομιζω πως το εχουμε ξανα πει, πρεπει να περασει αρκετος καιρος..
μια εξηγηση:
είναι αυτοί που ψάχνουν στα λάθος μέρη και τρώνε τα μούτρα τους στο τέλος... επειδη τα εχω φαει τα μουτρα μου αρκετες φορες αποφασισα να γινω πολυ πολυ πολυ πολυ πιο πρεσεχτικη..:)

είναι αυτοι που δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι ψάχνουν... πραγματι τον τελευταιο καιρο δεν ξερω ουτε εγω η ιδια τι θελω οποτε κρατω μια αρκετα αρνητικη σταση απο ολους και απο ολα γιατι οι αλλοι δεν μου φταινε σε κατι..:)

είναι αυτοί που δεν εμπιστεύονται και φοβούνται να ανοιχτούν... παντα ετσι ημουνα..δεν ξερω αν θα μπορεσω να αλλαξω ποτε.. δεν εμπιστευομαι πλεον τους ανθρωπους γιατι την παθαινω συνεχεια... και φοβαμαι να ανοιχτω σε καποιον αλλα και δεν θελω να ανοιχτω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Ολα αυτα παντως περι μοναξιας, επιθετικοτητας και υπεροψιας ειναι μαλακιες των ψυχολογων να δικαιολογησουν πραγματα. Η εισαι η δεν εισαι νευρικος/μοναχικος κλπ...
-----------------------------------------
οχι.. την μοναξια δεν την θελω με τιποτα.. δεν ειμαι τρελη...:)
καποιες φορες(πολλες φορες) απλα θελω την ηρεμια μου αλλα οχι και την μοναξια...
το να ξεπεραστουν αυτες οι τρεiς προτασεις, νομιζω πως το εχουμε ξανα πει, πρεπει να περασει αρκετος καιρος..
μια εξηγηση:
είναι αυτοί που ψάχνουν στα λάθος μέρη και τρώνε τα μούτρα τους στο τέλος... επειδη τα εχω φαει τα μουτρα μου αρκετες φορες αποφασισα να γινω πολυ πολυ πολυ πολυ πιο πρεσεχτικη..:)

είναι αυτοι που δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι ψάχνουν... πραγματι τον τελευταιο καιρο δεν ξερω ουτε εγω η ιδια τι θελω οποτε κρατω μια αρκετα αρνητικη σταση απο ολους και απο ολα γιατι οι αλλοι δεν μου φταινε σε κατι..:)

είναι αυτοί που δεν εμπιστεύονται και φοβούνται να ανοιχτούν... παντα ετσι ημουνα..δεν ξερω αν θα μπορεσω να αλλαξω ποτε.. δεν εμπιστευομαι πλεον τους ανθρωπους γιατι την παθαινω συνεχεια... και φοβαμαι να ανοιχτω σε καποιον αλλα και δεν θελω να ανοιχτω..:)


Βιολογικώς παντως δεν εισαι εφηβη, είσαι ενήλικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
οχι.. την μοναξια δεν την θελω με τιποτα.. δεν ειμαι τρελη...:)
καποιες φορες(πολλες φορες) απλα θελω την ηρεμια μου( να μενω μονη μου) αλλα οχι και την μοναξια γενικα...(υπαρχει τεραστια διαφορα)
το να ξεπεραστουν αυτες οι τρεiς προτασεις, νομιζω πως το εχουμε ξανα πει, πρεπει να περασει αρκετος καιρος..
μια εξηγηση:
είναι αυτοί που ψάχνουν στα λάθος μέρη και τρώνε τα μούτρα τους στο τέλος... επειδη τα εχω φαει τα μουτρα μου αρκετες φορες αποφασισα να γινω πολυ πολυ πολυ πολυ πιο πρεσεχτικη..:)

είναι αυτοι που δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι τι ψάχνουν... πραγματι τον τελευταιο καιρο δεν ξερω ουτε εγω η ιδια τι θελω οποτε κρατω μια αρκετα αρνητικη σταση απο ολους και απο ολα γιατι οι αλλοι δεν μου φταινε σε κατι..:)

είναι αυτοί που δεν εμπιστεύονται και φοβούνται να ανοιχτούν... παντα ετσι ημουνα..δεν ξερω αν θα μπορεσω να αλλαξω ποτε.. δεν εμπιστευομαι πλεον τους ανθρωπους γιατι την παθαινω συνεχεια... και φοβαμαι να ανοιχτω σε καποιον αλλα και δεν θελω να ανοιχτω..:)
Δεν ειναι αναγκη να εισαι τρελος, για να θες την μοναξια.
Δεν πρεπει να περασει πολυς καιρος, εξαρταται απο το ατομο. Εσυ απλα καποτε εξαπατηθηκες και σε εκμεταλλευτηκαν, και αυτοι που ηταν φιλοι, ηταν εχθροι, απο εκκεινη την στιγμη επελεξες την αρνηση, για λιγο. Τωρα πλεον φοβασε να ξανακανεις τα λαθη του παρελθοντος. Ομως μπερδεψες λιγο τα λαθη, το λαθος ειναι οτι εμπιστευτικες λαθος ανθρωπο, οχι οτι εμπιστευτικες γενικα.

Πρεπει να ανοιξεις το μυαλο σου, στον εαυτο σου πρωτα. Για να ξεκαθαρισεις τι θες απο τους ανθρωπους γυρο σου, αμα εσυ δεν ξερεις, πως περιμενεις οι αλλοι να ξερουν, πως περιμενεις να κανεις μια καλη σχεση με καποιον οταν δεν ξερεις τι θες. Μπορεις να αρχησεις απο κατι απλο, τι θες απο την ζωη σου? Τι μπορουν να σου προσφερουν οι αλλοι να αποκτησεις αυτο που θες απο την ζωη σου.

Πρεπει να ελεγχεις τις φοβιες σου, οχι αυτες να ελεγχουν εσενα. Πρεπει να παρεις το πανω χερι και να μην φοβασε, με μεγαλυτερη προσοχη αυτη την φορα. Μην επιλεγης τον ευκολο δρομο, μην επιλεξεις την αρνηση και το να μην κανεις τιποτα, αυτη ειναι η ευκολη λυση, που δεν εχει και καλο τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Δεν ειναι αναγκη να εισαι τρελος, για να θες την μοναξια.
Δεν πρεπει να περασει πολυς καιρος, 1. εξαρταται απο το ατομο. Εσυ απλα καποτε εξαπατηθηκες και σε εκμεταλλευτηκαν, και αυτοι που ηταν φιλοι, ηταν εχθροι, απο εκκεινη την στιγμη επελεξες την αρνηση, για λιγο. Τωρα πλεον φοβασε να ξανακανεις τα λαθη του παρελθοντος. 2. Ομως μπερδεψες λιγο τα λαθη, το λαθος ειναι οτι εμπιστευτικες λαθος ανθρωπο, οχι οτι εμπιστευτικες γενικα.

3. Πρεπει να ανοιξεις το μυαλο σου, στον εαυτο σου πρωτα. 4. Για να ξεκαθαρισεις τι θες απο τους ανθρωπους γυρο σου, αμα εσυ δεν ξερεις, πως περιμενεις οι αλλοι να ξερουν, πως περιμενεις να κανεις μια καλη σχεση με καποιον οταν δεν ξερεις τι θες. Μπορεις να αρχησεις απο κατι απλο, 5. τι θες απο την ζωη σου? Τι μπορουν να σου προσφερουν οι αλλοι να αποκτησεις αυτο που θες απο την ζωη σου.

6. Πρεπει να ελεγχεις τις φοβιες σου, οχι αυτες να ελεγχουν εσενα. 7. Πρεπει να παρεις το πανω χερι και να μην φοβασε, 8. με μεγαλυτερη προσοχη αυτη την φορα. 9. Μην επιλεγης τον ευκολο δρομο, 10. μην επιλεξεις την αρνηση και το να μην κανεις τιποτα, αυτη ειναι η ευκολη λυση, που δεν εχει και καλο τελος.

1. σωστα. εξαρταται απο το ατομο.. Εγω θα δυσκολευτω καπως..
2. δεν το ξερω αυτο.. αναμεσα σε αυτο αμφιταλαντευομαι αρκετα...
3. πραγματι δεν ειναι τοσο ανοιχτο οσο θα επρεπε, θα προσπαθησω. _ηδη προσπαθω..:)
4. δεν ειπα πως δεν ξερω τι θελω απο την ζωη μου.. ξερω 2 τουλαχιστον χρονια τωρα τι ακριβως θελω απο τη ζωη μου..Απλα ειπα πως τον τελευταιο καιρο ειμαι καπως και δεν ξερω το γιατι..(ή τουλαχιστον δεν θελω εγω η ιδια να το δω). Δεν ξερω γιατι ειμαι ετσι, τι θελω γενικα.. Η ζωη μου απλα εχει μεινει λιγο στασιμη και ετσι θα μεινει μεχρι να βρω αυτα που ψαχνω...
5. ξερω τι θελω απο τη ζωη μου...:xixi:απλα τωρα τελευταια θελει να μου τα χαλασει..
6. χμμμ.. αυτο μαλλον συμβαινει... δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω..:xixi:
7. δυσκολο..:emm:
8. σιγουρα...:D
9. προτιμω να διαλεγω συνηθως τους πιο δυσκολους δρομους.. και οχι τους ευκολους..
10. και ομως αυτον τον τελευταιο καιρο με εχει βοηθησει πολυ, ξερω πως δεν ειναι το πιο σωστο.. αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
1. σωστα. εξαρταται απο το ατομο.. Εγω θα δυσκολευτω καπως..
2. δεν το ξερω αυτο.. αναμεσα σε αυτο αμφιταλαντευομαι αρκετα...
3. πραγματι δεν ειναι τοσο ανοιχτο οσο θα επρεπε, θα προσπαθησω. _ηδη προσπαθω..:)
4. δεν ειπα πως δεν ξερω τι θελω απο την ζωη μου.. ξερω 2 τουλαχιστον χρονια τωρα τι ακριβως θελω απο τη ζωη μου..Απλα ειπα πως τον τελευταιο καιρο ειμαι καπως και δεν ξερω το γιατι..(ή τουλαχιστον δεν θελω εγω η ιδια να το δω). Δεν ξερω γιατι ειμαι ετσι, τι θελω γενικα.. Η ζωη μου απλα εχει μεινει λιγο στασιμη και ετσι θα μεινει μεχρι να βρω αυτα που ψαχνω...
5. ξερω τι θελω απο τη ζωη μου...:xixi:απλα τωρα τελευταια θελει να μου τα χαλασει..
6. χμμμ.. αυτο μαλλον συμβαινει... δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω..:xixi:
7. δυσκολο..:emm:
8. σιγουρα...:D
9. προτιμω να διαλεγω συνηθως τους πιο δυσκολους δρομους.. και οχι τους ευκολους..
10. και ομως αυτον τον τελευταιο καιρο με εχει βοηθησει πολυ, ξερω πως δεν ειναι το πιο σωστο.. αλλα...

Jesus Christ Bam!! Εσυ πρεπει να εχεις περασει ενα μεγαλο καζικι για να λες αυτα τα πραγματα!! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ωραία αυτά που λέτε! Αλλά οι περισσότεροι από ότι διαπίστωσα ξεφύγατε από τις δύσκολες καταστάσεις. Εγώ δυστυχώς τώρα μετααίνω σε αλλές. Εϊναι μία από τις πιο κρίσιμες στιγμές της ζωής μου και πραγματικά δεν εχω ξανααισθανθεί μεγαλύτερη ευθύνη, μεγαλύτερη υπευθυνότητα. Ήμουν σε ένα σύννεφο και ταξίδευα στον κόσμο μου (πςςςς ποίηση το κανα...) και ξαφνικά προισγειώθηκα με το χειρότερο τρόπο. Όλα ήταν ανέμελα, όλα ξεγνιαστα τίποτα δε με εκθρόνιζε από την εφηβία.

Ακόμα και η περίοδος των πανελλαδικών ήταν πιο ήρεμη από αυτό που ζω τώρα. Δε ζω κάτι τρομερό (μη σας τρομάξω κιόλας), αλλά απέτυχα στις πανελλαδικές. Το εισιτήριο για τη μετέπειτα ζωή σου. Και όταν λέω εισιτήριο εννοώ το να πραγματοποιείς τα όνειρά σου. Κι εμένα ήταν να περάσω οικονομικά!
Βέβαια δε μου αρέσει να τα μελοδραματοποιώ όλα. Δυστυχώς οι επιλογές μου με έκαναν να μην περάσω εκεί που θέλω...Αλλά αυτό που με ενοχλεί είναι ότι τίποτα σε αυτόν τον κόσμο δεν είναι έυκολο. Πολλά εμπόδια...λες και πρέπει να σου κάνει τη ζωή μαρτύριο για να ευχαριστηθείς ακόμη περισσότερο τον τελικό στόχο... Σκατά! Ξέρετε πόσο πολύ θέλω να τα αφήσω όλα στην τύχη τους και ό,τι κάτσει;;;;πςςςςςς...Αλλά ξέρω ότι αμα το κάνω αυτό...πάει...

Αμφιταλαντεύομαι (ποπο καλά...Ελύτη τρέμε...Έχω καλύτερες εκφράσεις), στο να ξαναδώσω ή να συνεχίσω σε αυτό που κατάφερα...Ευτυχώς έχω τους φίλους μου, την οικογένειά μου αλλά με μένα είμαι ακόαμ απόμακρος...Δεν ξέρω αν θέλω να ξαναμπω σε αυτό το λούκι ξανά, το μέλλον είναι πιο αβέβαιο από ποτέ και έχω ήδη ενηλικιωθεί πράγμα που με τρομάζει κάπως...Σημαντικές αποφάσεις και τη μοίρα την καθορίζω εγώ πλέον! Ωχ! Ξαλάφρωσα...

Ωραία γλύτωσα τα λεφτά από μια επίσκεψη σε ψυχολόγο.χαχαχαχαχαχαχ:D...κέφι που το βρίσκω ώρες ώρες

εδώ και αρκετούς μήνες δυστυχώς νιώθω τα ίδια!!!σκέφτομαι να τα αφήσω στην τύχη τους αλλά δεν μπορώ..δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο για εμένα αλλα και για τον άνθρωπο που έχουμε πει κάποια πράγματα!!!ίσως τελικά το καλό έρθει στο τέλος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
εδώ και αρκετούς μήνες δυστυχώς νιώθω τα ίδια!!!σκέφτομαι να τα αφήσω στην τύχη τους αλλά δεν μπορώ..δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο για εμένα αλλα και για τον άνθρωπο που έχουμε πει κάποια πράγματα!!!ίσως τελικά το καλό έρθει στο τέλος!!
ο σοφος λαος το ειπε..... το καλο πραγμα αργει να γινει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
ο σοφος λαος το ειπε..... το καλο πραγμα αργει να γινει:D
κ εγώ αυτό ελπίζω και δν έχω σκοπό να τα αφήσω στην τύχη..τουλάχιστον όσο μπορώ θα επιμένω!!!::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
κ εγώ αυτό ελπίζω και δν έχω σκοπό να τα αφήσω στην τύχη..τουλάχιστον όσο μπορώ θα επιμένω!!!::)
that's right:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλο το forum.
Είμαι φοιτητής 18 χρόνων σε σχολή στρατιωτικού τύπου (εσώκλειστος).

Παρ'ο, τι μου αρέσει πάρα πολυ η σχολή και γενικά το αντικείμενο που διάλεξα να ασχοληθώ στη ζωή μου, ξαφνικά με το που επέστρεψα από τις διακοπές των Χριστουγέννων είναι ότι 2 μήνες τώρα στην πόλη που φοιτω δεν έχω καμία σχεδόν διασύνδεση...

Πέρα από άτομα από τη σχολή μου που συμπαθώ και κάνουμε καλή παρέα,, δεν έχω γνωρίσει κανένα άτομο εκτός σχολής και πολύ περισσότερο καμία κοπέλα (αφού η σχολή μου αποτελείται 100% από αγόρια)

Το κακό είναι οτι βγαίνουμε Τετάρτες απογευματα και ΠΣΚ (ΑΝ δεν έχουμε υπηρεσίες-70% έχουμε οπότε χάνουμε κάπου 5 ώρες ΜΟ από τις εξοδους μας)

Ωστόσο πιστεύω ότι δεν είναι ο χρόνος που με έχει κρατήσει πίσω στο να γνωρίσω ανθρώπους. Είμαι ντροπαλός ως ένα σημείο αλλά όχι σε τέτοιο ώστε να μην μπορώ να μιλήσω ευχάριστα με ένα ξένο άτομο.
Το θέμα μου είναι στο να πάω και να πω "Γειά Είμαι ο τάδε..." . Γενικά είναι κάτι που σπάνια σκέφτομαι Να κάνω όταν πρέπει.
Επίσης πηγαίνουμε όλοι μαζί μπουλουκι στις εξόδους.

Ίσως να αρχίσω να περνάω λίγο χρόνο μόνος μου μέσα στην πόλη στις εξόδους ώστε να αποκτήσω ευκαιρίες να διασυνδεθω;

Έχω σκεφτεί να αρχίσω δραστηριοτες ώστε να γνωρίσω άτομα αλλά με 2 μέρες τη βδομάδα εξω δεν είναι και ο, τι πιο εύκολο...

Καμια ιδέα ρε παιδιά;
Θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Υ. Γ Η πόλη που είμαι είναι το Ρέθυμνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλο το forum.
Είμαι φοιτητής 18 χρόνων σε σχολή στρατιωτικού τύπου (εσώκλειστος).

Παρ'ο, τι μου αρέσει πάρα πολυ η σχολή και γενικά το αντικείμενο που διάλεξα να ασχοληθώ στη ζωή μου, ξαφνικά με το που επέστρεψα από τις διακοπές των Χριστουγέννων είναι ότι 2 μήνες τώρα στην πόλη που φοιτω δεν έχω καμία σχεδόν διασύνδεση...

Πέρα από άτομα από τη σχολή μου που συμπαθώ και κάνουμε καλή παρέα,, δεν έχω γνωρίσει κανένα άτομο εκτός σχολής και πολύ περισσότερο καμία κοπέλα (αφού η σχολή μου αποτελείται 100% από αγόρια)

Το κακό είναι οτι βγαίνουμε Τετάρτες απογευματα και ΠΣΚ (ΑΝ δεν έχουμε υπηρεσίες-70% έχουμε οπότε χάνουμε κάπου 5 ώρες ΜΟ από τις εξοδους μας)

Ωστόσο πιστεύω ότι δεν είναι ο χρόνος που με έχει κρατήσει πίσω στο να γνωρίσω ανθρώπους. Είμαι ντροπαλός ως ένα σημείο αλλά όχι σε τέτοιο ώστε να μην μπορώ να μιλήσω ευχάριστα με ένα ξένο άτομο.
Το θέμα μου είναι στο να πάω και να πω "Γειά Είμαι ο τάδε..." . Γενικά είναι κάτι που σπάνια σκέφτομαι Να κάνω όταν πρέπει.
Επίσης πηγαίνουμε όλοι μαζί μπουλουκι στις εξόδους.

Ίσως να αρχίσω να περνάω λίγο χρόνο μόνος μου μέσα στην πόλη στις εξόδους ώστε να αποκτήσω ευκαιρίες να διασυνδεθω;

Έχω σκεφτεί να αρχίσω δραστηριοτες ώστε να γνωρίσω άτομα αλλά με 2 μέρες τη βδομάδα εξω δεν είναι και ο, τι πιο εύκολο...

Καμια ιδέα ρε παιδιά;
Θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Υ. Γ Η πόλη που είμαι είναι το Ρέθυμνο


Κοιτα απο οσο καταλαβα το προβλημα σου ειναι οτι δεν εχει καποια κοπελα στην ζωη σου. Σιγουρα δεν ειναι ευκολο να μπεις στην διαδικασια να μιλησεις σε μια κοπελα απο την στιγμη που εισαι ντροπαλος οπως λες αλλα αν δεν μπεις στην διαδιακασια να βγεις απο την ζωνη ασφαλεια σου δυστυχως η μονη λυση να βρεις κοπελα ειναι να βρει καποιος φιλο σου και η κοπελα του να εχει φιλες κτλ . Οπως καταβενεις ειναι μεγαλη ιστορια και χωρις να μπορει καποιος να σε πει οτι θα εχει αποτελεσμα.

Αρα λοιπον θα πρεπει να λαβεις μονο σου δραση ( ξερω ειναι δυσκολο ) αλλα αν σε αρεσει μια κοπελα πανε πες εστω απλα ενα γεια ειμαι ο ταδε και προσπαθα να κανει μια κουβεντα μαζι της . Γενικα υπαρχουν στο youtube αρκετα βιντακια τα οποια εχουν στοχο να βοηθησουν στο θεμα που θες εσυ βοηθεια.

Μερικα καναλια που μπορεις να δεις

https://www.youtube.com/channel/UCLbIHXML3Iwjvqeab91yZ5Q

https://www.youtube.com/channel/UCrpCBgU3UJ_TxK5cdUM-WVQ

https://www.youtube.com/channel/UCBYbTQPR1XeotXjLQFKrkzg

https://www.youtube.com/channel/UCMPeVqGwEocbjYR-4RpQmGw/featured

Μετα μπορεις να δεις αν υπαρχουν δραστηριοτητες παρασκευη απογευμα η σαββατο που εισαι εξω ( οταν εισαι ) και να πηγαινεις οταν εχεις εξοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Tonyler Γιάννενα έπρεπε να σπούδαζες,γεμάτο γυναίκες είναι χαχα :P Παρεμπιπτόντως,μην αγχώνεσαι επί του θέματος.Ήμουν βαθιά ντροπαλό άτομο και μεταξύ μας συνεχίζω να είμαι.Ωστόσο,κάθε φορά που με πιάνουν κρίσεις ντροπής σκέφτομαι κάτι πολύ λογικό.Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό όν,είναι απόλυτα λογικό να συστήνεται,να μιλάει,να αναπτύσσει κοινωνικές,ερωτικές σχέσεις κτλ.Παλαιότερα,κάθε φορά που έπρεπε να συστηθώ και να μιλήσω με κάποιον σκέφτομουν συνεχώς τι να πω ώστε να μη με παραξηγήσει,μη νομίζει άσχημα πράγματα για μένα,μη πω καμία βλακεία και ντροπιαστώ,μην κριντζάρουν κτλ.Εν τέλη όμως,αν το καλοσκεφτείς,αν δεν προσπαθήσεις δε μπορείς να ξέρεις την κατάληξη.Κατέμε ξεκίνα μερικές δραστηριότητες,και όταν δεις ένα άτομο που σου αρέσει απλά μίλα του,δεν είναι κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σε αντίθεση με την ψυχοσύνθεση των νοτιοευρωπαίων και βαλκάνιων φοιτητών, αρκετοί φοιτητές στη δυτική και κεντρική Ευρώπη είναι αρκετά μοναχικά άτομα με δική τους επιλογή. Απίστευτη μοναξιά χωρίς την ανάγκη ούτε ερωτικών σχέσεων. Προτιμούν να καίγονται στα ηλεκτρονικά παιχνίδια ή σε ατομικά σπορ χωρίς να νιώθουν την ανάγκη να μιλήσουν με άνθρωπο για βδομάδες. Στα χρόνια της μέσης ηλικίας όταν βλέπουν ότι δεν πάει άλλο η ζωή αυτή σπορ-σπίτι-δουλειά (και πάλι από την αρχή), είτε έχουν κατάθλιψη (5 εκατ. το χρόνο στη Γερμανία) ή ξεκινούν ουσίες, ή "γατζώνονται" σε κάποια απελπισμένη-ο σύντροφο με σκοπό να μην πεθάνουν μόνοι. Το συγκεκριμένο μου το είπαν και έμεινα κάγκελο! Η δε μεγαλύτερη προτίμησή τους έναντι των ανθρώπων, είναι σε χρόνια συντροφιά με ζώα. Δεν αναφέρομαι σε εκείνους που αγαπούν τα ζώα, αλλά σε εκείνους που θεωρούν τους ανθρώπους κατώτερους από τα ζώα.

Είχα διαβάσει άρθρο που έλεγε ότι οι Βρετανοί έφηβοι μέσω ειδικής μέτρησης, μιλούν τον ημερολογιακό χρόνο κάπου...60 λεπτά σε προσωπικό επίπεδο!! Το large των Ελλήνων φοιτητών ήταν μια ψευδαίσθηση όταν βρέθηκα σε ξένο φοιτητικό περιβάλλον. Ίδιες ηλικίες αλλά τελείως διαφορετική αντίληψη ζωής. Ζουν τη ζωή σαν νεκροί. Οι δε "σχέσεις" βασίζονται σε κάποια τυπική μονόπλευρη εξάρτηση (π.χ. σημειώσεις μαθημάτων, λυμένες ασκήσεις, κοινά σπορ κλπ μέχρι να βαρεθούν ο ένας τον άλλο). Τελικά, ποιοι έχουν δίκιο για την λεγόμενη φυσιολογική "κοινωνικοποίηση"; κάτι χιλιάδες νέοι της Ελλάδας ή κάποια εκατομμύρια δυτικών χωρών;

Σε προσωπική συναναστροφή, θεωρώ ότι οι Έλληνες έχουμε ίδιο ταπεραμέντο με φοιτητές χωρών της Μεσογείου, της μεσογειακής Ασίας και Αφρικής, οι οποίοι βρίσκουν αρκετά μονόχνωτους τους συνομιλήκους τους στον "ανεπτυγμένο" δυτικό κόσμο. Νομίζω ότι στο δυτικό κόσμο οι άνθρωποι λόγω του καταναλωτισμού σε πλαστικά είδη από Κίνα, έχουν χάσει την αίσθηση σε μεγάλο βαθμό της ανθρώπινης αξίας. Αυτό το βαφτίζουν ως "polite discreteness".

Ανησυχητικό βέβαια είναι το γεγονός ότι ακόμη και οι λεγόμενοι εσωστρεφείς πλέον είναι κάτι σαν μόδα στο δυτικό κόσμο. Το θεωρούν κοινωνική αρετή να είναι κάποιος asocial (και όχι antisocial).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Σε αντίθεση με την ψυχοσύνθεση των νοτιοευρωπαίων και βαλκάνιων φοιτητών, αρκετοί φοιτητές στη δυτική και κεντρική Ευρώπη είναι αρκετά μοναχικά άτομα με δική τους επιλογή. Απίστευτη μοναξιά χωρίς την ανάγκη ούτε ερωτικών σχέσεων. Προτιμούν να καίγονται στα ηλεκτρονικά παιχνίδια ή σε ατομικά σπορ χωρίς να νιώθουν την ανάγκη να μιλήσουν με άνθρωπο για βδομάδες. Στα χρόνια της μέσης ηλικίας όταν βλέπουν ότι δεν πάει άλλο η ζωή αυτή σπορ-σπίτι-δουλειά (και πάλι από την αρχή), είτε έχουν κατάθλιψη (5 εκατ. το χρόνο στη Γερμανία) ή ξεκινούν ουσίες, ή "γατζώνονται" σε κάποια απελπισμένη-ο σύντροφο με σκοπό να μην πεθάνουν μόνοι. Το συγκεκριμένο μου το είπαν και έμεινα κάγκελο! Η δε μεγαλύτερη προτίμησή τους έναντι των ανθρώπων, είναι σε χρόνια συντροφιά με ζώα. Δεν αναφέρομαι σε εκείνους που αγαπούν τα ζώα, αλλά σε εκείνους που θεωρούν τους ανθρώπους κατώτερους από τα ζώα.

Είχα διαβάσει άρθρο που έλεγε ότι οι Βρετανοί έφηβοι μέσω ειδικής μέτρησης, μιλούν τον ημερολογιακό χρόνο κάπου...60 λεπτά σε προσωπικό επίπεδο!! Το large των Ελλήνων φοιτητών ήταν μια ψευδαίσθηση όταν βρέθηκα σε ξένο φοιτητικό περιβάλλον. Ίδιες ηλικίες αλλά τελείως διαφορετική αντίληψη ζωής. Ζουν τη ζωή σαν νεκροί. Οι δε "σχέσεις" βασίζονται σε κάποια τυπική μονόπλευρη εξάρτηση (π.χ. σημειώσεις μαθημάτων, λυμένες ασκήσεις, κοινά σπορ κλπ μέχρι να βαρεθούν ο ένας τον άλλο). Τελικά, ποιοι έχουν δίκιο για την λεγόμενη φυσιολογική "κοινωνικοποίηση"; κάτι χιλιάδες νέοι της Ελλάδας ή κάποια εκατομμύρια δυτικών χωρών;

Σε προσωπική συναναστροφή, θεωρώ ότι οι Έλληνες έχουμε ίδιο ταπεραμέντο με φοιτητές χωρών της Μεσογείου, της μεσογειακής Ασίας και Αφρικής, οι οποίοι βρίσκουν αρκετά μονόχνωτους τους συνομιλήκους τους στον "ανεπτυγμένο" δυτικό κόσμο. Νομίζω ότι στο δυτικό κόσμο οι άνθρωποι λόγω του καταναλωτισμού σε πλαστικά είδη από Κίνα, έχουν χάσει την αίσθηση σε μεγάλο βαθμό της ανθρώπινης αξίας. Αυτό το βαφτίζουν ως "polite discreteness".

Ανησυχητικό βέβαια είναι το γεγονός ότι ακόμη και οι λεγόμενοι εσωστρεφείς πλέον είναι κάτι σαν μόδα στο δυτικό κόσμο. Το θεωρούν κοινωνική αρετή να είναι κάποιος asocial (και όχι antisocial).


Δυστυχως ολα αυτα που γραφεις ειναι μια αληθεια που τρομαζει μονο στην αναγνωση της.

Αν και δυστυχως πιστευω και αρκετοι ελληνες φοιτητες ειναι στην ακτηγορια που περιγραφεις παραπανω. Το λεω αυτο βασιζομενος σε οσα εχω δει εως τωρα σαν φοιτητης.

Κυριος το κομματι που γραφεις για την μοναξια στο βαθος ολοις της ζωης τους νομιζω ειναι ενα προβλημα τις εποχης μας διοτι αρκετοι ανθρωποι μενουν σε σχεσεις γαμους η γενικα κανουν την ζωη τους γγυρω απο ενα ατομο με τον φοβο οτι η επομενη σχεση τους θα ειναι μετα απο αρκετο καιρο . Αυτο κυριο για τα αγορια/ανδρες ειναι πιο κοινο σαν κατασταση διοτι κατα την γνωμη μου ειναι δυσκολοτερο για καποιο ο οποιος δεν εχει κανει κοινωνικα βηματα στην ζωη του ( σε επιπεδο σχεσων με το αλλο φιλο ) να βρει την επομενη ερωτικη συντροφο του .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δυστυχως ολα αυτα που γραφεις ειναι μια αληθεια που τρομαζει μονο στην αναγνωση της.

Αν και δυστυχως πιστευω και αρκετοι ελληνες φοιτητες ειναι στην ακτηγορια που περιγραφεις παραπανω. Το λεω αυτο βασιζομενος σε οσα εχω δει εως τωρα σαν φοιτητης.

Κυριος το κομματι που γραφεις για την μοναξια στο βαθος ολοις της ζωης τους νομιζω ειναι ενα προβλημα τις εποχης μας διοτι αρκετοι ανθρωποι μενουν σε σχεσεις γαμους η γενικα κανουν την ζωη τους γγυρω απο ενα ατομο με τον φοβο οτι η επομενη σχεση τους θα ειναι μετα απο αρκετο καιρο . Αυτο κυριο για τα αγορια/ανδρες ειναι πιο κοινο σαν κατασταση διοτι κατα την γνωμη μου ειναι δυσκολοτερο για καποιο ο οποιος δεν εχει κανει κοινωνικα βηματα στην ζωη του ( σε επιπεδο σχεσων με το αλλο φιλο ) να βρει την επομενη ερωτικη συντροφο του .


Aν κρίνω από τα κοινωνικά δίκτυα ή από τους Έλληνες του εξωτερικού, συνήθως παρουσιάζονται "πετυχημένοι" στην προσωπική ζωή τους σε σχέση με πολλούς συνομηλίκους. Δείτε/Δες το προφίλ ενός μέσου Έλληνα και ενός μέσου Σουηδού και βρείτε/βρες τις "ομοιότητες" και "διαφορές" σε αυτό που ονομάζουμε φιέστα προσωπικής ζωής. Από την άλλη οι ξένοι, έχουν έκδηλο το φόβο της μοναξιάς αλλά όχι όσο είναι νέοι. Αυτό ξεκινάει όταν αρχίσει η μπογιά της ματαιοβλακείας και ξεφτίζει. Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι οι ξένοι (ακόμη και νέοι) χρησιμοποιούν ιστοσελίδες εύρεσης φίλου/ συντρόφου / συντρόφου δραστηριοτήτων για να γεμίζουν την παντελώς άδεια ζωή τους (πέρα από κάποια αθλήματα), ενώ δεν δίνουν καμία σημασία στην καθημερινή συναναστροφή. Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή την συμπεριφορά της νέας τάξης πραγμάτων. Για τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα έχω χάσει επεισόδια. Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στις κοινωνικές σχέσεις / επαφές των νέων Ελλήνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Aν κρίνω από τα κοινωνικά δίκτυα ή από τους Έλληνες του εξωτερικού, συνήθως παρουσιάζονται "πετυχημένοι" στην προσωπική ζωή τους σε σχέση με πολλούς συνομηλίκους. Δείτε/Δες το προφίλ ενός μέσου Έλληνα και ενός μέσου Σουηδού και βρείτε/βρες τις "ομοιότητες" και "διαφορές" σε αυτό που ονομάζουμε φιέστα προσωπικής ζωής. Από την άλλη οι ξένοι, έχουν έκδηλο το φόβο της μοναξιάς αλλά όχι όσο είναι νέοι. Αυτό ξεκινάει όταν αρχίσει η μπογιά της ματαιοβλακείας και ξεφτίζει. Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι οι ξένοι (ακόμη και νέοι) χρησιμοποιούν ιστοσελίδες εύρεσης φίλου/ συντρόφου / συντρόφου δραστηριοτήτων για να γεμίζουν την παντελώς άδεια ζωή τους (πέρα από κάποια αθλήματα), ενώ δεν δίνουν καμία σημασία στην καθημερινή συναναστροφή. Δεν μπορώ να κατανοήσω αυτή την συμπεριφορά της νέας τάξης πραγμάτων. Για τα τελευταία χρόνια στην Ελλάδα έχω χάσει επεισόδια. Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στις κοινωνικές σχέσεις / επαφές των νέων Ελλήνων;


Κατα την προσωπικη μου αποψη οι ανθρωποι ειναι στο φοβο και αρνηση να βαλουν καποιο αλλο ανθρωπο στην ζωη τους ειναι γενικα κλειδομενοι στον ευατο τους πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ποια είναι η αιτία του φόβου; Ο μεταναστευτικός ρατσισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top