Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης vs Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής vs Ψυχολογία

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλησπέρα.. θα ηθελα καποιος να μου πει τι ειναι καλύτερο σε επίπεδο επαγγελματικής αποκατάστασης και τι εχει περισσότερες προοπτικές απο τα : Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Παιδ/κο Ειδικής Αγωγής (Βολο) ή Ψυχολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Από ότι έχω διαβάσει το τμήμα του Βόλου έχει αρκετά καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Βέβαια μπορείς να πας ψυχολογία, να κάνεις μεταπτυχιακό στην παιδοψυχολογια και να ειδικευτεις σε αυτο. Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο θα μπορείς να απορροφηθεις από το δημόσιο σχολείο με το πτυχίο ψυχολόγου.
Η κατάσταση με την απλή παιδαγωγική νομίζω είναι ευρέως γνωστή οπότε πιστεύω αν θες να ακολουθήσεις αυτόν τον κλάδο το τμήμα ειδικής αγωγής είναι ο,τι πρέπει :)
Πι.Ες: Σε 4-5 χρόνια που προφανώς θα αποφοιτήσεις η αγορά εργασίας θα είναι εντελώς διαφορετικά διαμορφωμένη. Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις κάτι που σου αρέσει και σου προσφέρει αρκετές διεξόδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.. θα ηθελα καποιος να μου πει τι ειναι καλύτερο σε επίπεδο επαγγελματικής αποκατάστασης και τι εχει περισσότερες προοπτικές απο τα : Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Παιδ/κο Ειδικής Αγωγής (Βολο) ή Ψυχολογία;

Το ειδικής αγωγής έχει λίγο καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα είναι εύκολα τα πράγματα. Ακόμα και σε αυτόν τον τομέα έχει υπάρξει κορεσμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ενας απόφοιτος κλασικού παιδαγωγικού με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή εχει ακριβώς τις ίδιες ευκαιρίες και προοπτικές με εναν τελειόφοιτο Ειδικής αγωγής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ενας απόφοιτος κλασικού παιδαγωγικού με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή εχει ακριβώς τις ίδιες ευκαιρίες και προοπτικές με εναν τελειόφοιτο Ειδικής αγωγής;

Nομίζω πως όχι.
Νηπιαγωγοί/ δάσκαλοι όλοι κάνουν μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή πλέον.

Αν είχα να διαλέξω προσωπικά θα πήγαινα στο Ειδικής Αγωγής Βόλου ή στο Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής Πολιτικής του Πα. Μακ.

Για ψυχολογία πηγαίνεις περισσότερο προς ελεύθερο επάγγελμα, άρα πρέπει να ψαχτείς πολύ περισσότερο και ενδεχομένως να αργήσεις να δημιουργήσεις πελατεία για να ανοίξεις κάποιο γραφείο κλπ.
Δυστυχώς οι ψυχολόγοι ακόμα δεν απορροφώνται τόσο στο δημόσιο.

Διάλεξε αυτό που σου αρέσει παραπάνω, αλλά το ειδικής αγωγής και η ψυχολογία είναι πολύ καλύτερες επιλογές από το απλό παιδαγωγικό το οποίο έχει άπειρους αποφοίτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Θα έλεγα όχι ψυχολογία. Πολλοί προτιμούν τους ψυχιάτρους για διάγνωση και θεραπεία προβλημάτων λόγω πολυετών σπουδών, εκτός και αν ασχοληθείς με κλάδους ψυχολογίας όπως αναπτυξιακή, γνωστική, κοινωνική που δεν σχετίζονται με το έργο των ψυχιάτρων(με αυτούς τους κλάδους μπορείς να ασχοληθείς και με πτυχίο παιδαγωγικού). Υπάρχουν μεταπτυχιακά στην ψυχολογία παντείου όπως κοινωνική, εφαρμοσμένη γνωστική και αναπτυξιακή ψυχολογία που γίνεται κάποιος δεκτός από παιδαγωγικό.

Εγώ είμαι στο τελευταίο έτος του παιδαγωγικού δημοτικής εκπαίδευσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Μάλιστα. Κατάλαβα και Ευχαριστώ πολυ... εγω έδινα φετος (πανελλνιες 2018) δεμ έγραψα όσο ήθελα, περνάω απλο παιδαγωγικό. Λεω να ξαναδωσω για Ειδικής Αγωγής ( ειμαι σίγουρος οτι θα περάσω του χρόνου) Αλλα δε ξερω αν αξίζει όντως..
Υ.Γ. δεν εχω κανένα θεμα να ξαναδωσω, ούτε το θεωρώ προσωπικά κουραστικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sugar baby

Νεοφερμένος

Η sugar baby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλό βράδυ. Σχετικά με αυτό που ρωτάς, μπορείς να δεις εδω https://www.ischool.gr/showthread.php?p=4425595#post4425595 την άποψη μου για το πτυχίο της Ψυχολογίας (η άποψη προέρχεται σε μεγάλο βαθμό από τις εμπειρίες γνωστών μου ψυχολόγων) .Ως προς τα ειδικά σχολεία, υπάρχει ξεχωριστός κλάδος για τους ψυχολόγους (νομίζω πε23) από όπου προσλαμβάνονται ψυχολόγοι (προηγούνται οι έχοντες μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογία). Επιπλέον, ψυχολόγοι προσλαμβάνονται και στα κεσυ (πρώην κεδδυ) όπου γίνεται η διάγνωση των μαθητών, ενώ ξεκίνησαν να προσλαμβάνονται και σε γενικά σχολεία (επαλ κυρίως) σε περιοχές όπου παρατηρούνται προβλήματα στους μαθητές. Για τον ιδιωτικό τομέα, γράφω αναλυτικά στο ποστ που σε παραπέμπω παραπάνω. Αυτό που έχω να πω ότι το μεγαλύτερο συν της Ψυχολογίας είναι ότι απευθύνεται σε άτομα όλων των ηλικιών. Γνωρίζω οικοτροφεία για ηλικιωμένους, κέντρα αποκατάστασης ενηλίκων κοκ όπου έχουν στο δυναμικό τους ψυχολόγους, όπως και νοσοκομεία, ψυχιατρεία, φυλακές κοκ. Και αυτή είναι η ουσιαστική διαφορά με το παιδαγωγικό (γενικής και ειδικής αγωγής). , το ηλικιακο φασμα. Εγώ θα δώσω για δεύτερο πτυχίο πανελλήνιες και στόχος μου είναι η ψυχολογία (κυρίως με την αναπτυξιακή ψυχολογία θέλω να ασχοληθω) για αυτό το ψάχνω το θέμα . Εννοείται ότι η απόφαση είναι δική σου :) φυσικά. Εγώ απλά έγραψα τη γνώμη μου. Καλή τύχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ!

Κάτι τελευταίο , αν γνωρίζει κανείς.. ,Στο εξωτερικό ποιο εχει μεγαλύτερη ζήτηση και προοπτικές, Το απλό παιδαγωγικό η το Ειδικής; τι εχει μεγαλύτερη ζήτηση;
(Για εναν ελληνα που θα βγει εξω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ!

Κάτι τελευταίο , αν γνωρίζει κανείς.. ,Στο εξωτερικό ποιο εχει μεγαλύτερη ζήτηση και προοπτικές, Το απλό παιδαγωγικό η το Ειδικής; τι εχει μεγαλύτερη ζήτηση;
(Για εναν ελληνα που θα βγει εξω)

Κάποιες γνωστές μου που τελείωσαν παιδαγωγικό και νηπιαγωγών βρήκαν δουλειά στο εξωτερικό, οι πιο πολλές στην Αγγλία.

Στο εξωτερικό έχουν ζήτηση και οι δύο σχολές που αναφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Γεια σου! Σπουδάζω στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Βόλου. :thumbsup: Ειχα το ιδιο δίλημμα μεταξύ παιδαγωγικου δημοτικής ή ειδικής αγωγης. Τελικα, πηγα με αυτο που μου αρεσει περισσότερο. Όσον αφορα την επαγγελματική αποκατάσταση, το παιδαγωγικο ειδικής αγωγής ειναι καλυτερο. Μια ξαδέλφη μου τελειωσε ειδικης αγωγης πριν τρία χρονια και τωρα δουλεύει κανονικα σε σχολειο. Ωστόσο, πρεπει να γνωρίζεις οτι αυτα αλλάζουν συνεχως. Το τι εχει τωρα αποκατάσταση μπορεί να μην εχει καθολου σε 10 χρονια. Για την ψυχολογία δεν ξερω τι να σου πω, δεν γνωρίζω.

Ενας απόφοιτος κλασικού παιδαγωγικού με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή εχει ακριβώς τις ίδιες ευκαιρίες και προοπτικές με εναν τελειόφοιτο Ειδικής αγωγής;

Εννοείται πως οχι. Το μεταπτυχιακό εχει μεγαλύτερη βαρύτητα απο ενα απλό πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top