Μυωπία, γυαλιά και διάβασμα

Hyberbill

Νεοφερμένος

Ο Hyberbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω αλλά φοβάμαι μην κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Μετρήθηκα σήμερα σ' ένα κατάστημα για να πάρω φακούς και πέρα από τη μυωπία που ανέβηκε 0.25 αντίστοιχα μου είπαν ότι έχω και στα δυο μάτια μισό βαθμό αστιγματισμό :P
Λέω να μην αλλάξω γυαλιά ακόμη και να τα αφήσω κάποιους μήνες. Θα μου δημιουργεί πρόβλημα ο αστιγματισμός;Παίζει να αυξηθεί γρήγορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hyberbill

Νεοφερμένος

Ο Hyberbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν είναι πως με πειράζει αλλά φοβάμαι μήπως δεν το καταλαβω και μετά ανέβει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αφηστε....η δικη μου μυωπια και ο αστιγματισμος δεν συγκρινονται ;)

7 στο ενα και 5μιση στο αλλο....και απο ενα βαθμο αστιγματισμο στο καθε ενα :p τραγικοτατο!!!!

7,5 στο ένα και 2,25 αστιγματισμό
7 στο άλλο και 1,50 αστιγματισμό

Πάντα υπάρχουν χειρότερα ;)

11,5 στο ενα 11,75 στο αλλο και 2,5 βαθμοι αστιγματισμο :D παντα υπαρχουν και χειροτεραααα :whistle::whistle:
και για να μη ξεφυγω τελειως...τα γυαλια με δυσκολευουν απιστευτα πολυ στο διαβασμα . Αυτο που εκανα ηταν συχνα 5λεπτα η 10λεπτα διαλειμματα . Εβγαζα τα γυαλια , ακουγα μουσικη και εκλεινα τα ματια..αυτο με ξεκουραζε αρκετα μπορω να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ πάλι δυσκολεύομαι να διαβάζω με φακούς. Ειδικά όταν έχω διάβασμα στον υπολογιστή οπωσδήποτε γυαλιά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σταμάτησα να φοράω φακούς εδώ και 2 χρόνια, μου προκαλούν φοβερή ξηροφθαλμία και ερεθισμό.
Όμως σκέφτομαι να αγοράσω ημερήσιους για να έχω να βάζω όταν βγαίνω κλπ. Τι λέτε, αξίζουν?

Γενικά πάντως προτιμάω να διαβάζω με γυαλιά, δεν μπορώ χωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποτέ δεν μπόρεσα να βάλω φακούς. Με κούραζαν λίγο και η ιδέα του να έχω αντικείμενο στο μάτι μου φαινόταν :worry:. Οπότε γυαλιά forever με όλα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μόνο εμένα με κακοφαίνεται να βγαίνω με γυαλιά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hyberbill

Νεοφερμένος

Ο Hyberbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τι είναι οι ημερισιοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
εμένα τα γυαλιά δε με ενοχλούν καθόλου. Ούτε στο διάβασμα ούτε στο διάβασμα, ούτε πουθενά...αφού ξεχνάω ότι τα φοράω...οι φακοί από την άλλη με παιδεύουν απίστευτα. Αποκορύφωμα ήταν το ότι μου έπεσε πρόσφατα ο φακός, έτσι στο άκυρο, από το μάτι, ενώ ήμουν έξω και ήμουν μετά σα το μονόφθαλμο...έβλεπα μόνο από 1 μάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Σταμάτησα να φοράω φακούς εδώ και 2 χρόνια, μου προκαλούν φοβερή ξηροφθαλμία και ερεθισμό.
Όμως σκέφτομαι να αγοράσω ημερήσιους για να έχω να βάζω όταν βγαίνω κλπ. Τι λέτε, αξίζουν?

Γενικά πάντως προτιμάω να διαβάζω με γυαλιά, δεν μπορώ χωρίς.
Τελικα, δοκιμασες ημερησιους; πες μας την εμπειρια σου γιατι δε μου πολυαρεσουν τα γυαλια αλλα ουτε σκοπευω να αλαξω σε φακους αποκλειστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ κοντεύω να φτάσω στους 2 βαθμούς με βλέπω να φοράω γυαλιά μόνιμα..η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να ζήσω χωρίς γυαλιά πια τα έχω συνηθίσει και όταν τα ξεχνάω πρέπει να πάω να τα πάρω επειγόντως! πάντως όταν μεγαλώσω θα ήθελα να κάνω λέιζερ για να μην έχω καθόλου μυωπία αλλά δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim60

Νεοφερμένος

Ο Jim60 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ πέρυσι στην Β' Γυμνασίου ανακάλυψα ότι είχα μυωπία.Πήγα και είχα 1 στο δεξί μόνο μάτι και από 0.25 αστιγματισμό και στα 2.Μου είπε να πάρω γυαλιά και να τα φοράω επιλεκτικά.(στο σχολείο π.χ).Την περασμένη εβδομάδα πήγα ξανά και η μυωπία είχε πάει 1.75 στο δεξί και μου <<βρήκε>> 0.5 στο αριστερό που δεν είχε καθόλου μυωπία και αυξήθηκε ο αστιγματισμός απο 0.25 σε 0.75 και 0.5 αντίστοιχα.Για να δούμε πόσο θα φτάσει τελικά;:whistle:Παρήγγειλα φακούς για το στίβο και τους περιμένω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top