Γενικό -  Bοηθήματα Α' Λυκείου

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιούσα του Παπαδάκη, και αυτό μου πρότειναν και οι καθηγητές μου, έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Παιδιά μεταξύ Παπαδάκη και Μπάρλα ποιόν προτείνετε για Άλγεβρα Α' Λυκείου; Γενικά είμαι μέτριος στα μαθηματικά και θέλω να αποκτήσω μαθηματική σκέψη (όσο γίνεται έστω), γιατί ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με τις οικονομικές επιστήμες...:)
Θα σου προτεινα και εγω παπαδακη για α λυκειου(αυτον ειχα) αλλα στη συνεχεια(β και γ λυκειου) να αλλαξεις σε μπαρλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinoudi

Νεοφερμένος

Η marinoudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι καινούρια εδώ, θα πάω τώρα 1η Λυκείου και αναρωτιόμουν τι βοηθήματα θα μου προτείνατε να πάρω σε:
άλγεβρα:
φυσική:
βιολογία:
χημεία:
αρχαία:
γλώσσα:
έκθεση:
γεωμετρία:
ιστορία:
λογοτεχνία:

(ουσιαστικά βοηθήματα για όλα τα μαθήματα)
 

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Α και Β Λυκείου είχα βοηθήματα στη χημεία του Κώστα Σαλτερη. Μπορώ να πω πως με βοήθησαν αρκετα. Ένα παιδί που γνώριζα και είχε αγοράσει τα ίδια βοηθήματα στη χημεία μου είχε πει πως είχε μείνει ικανοποιημένος. Επίσης Άλγεβρα είχα τα βοηθήματα του Παπαδάκη πολύ καλά και αυτά.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Κατά την προσωπική μου άποψη, η αγορά βοηθημάτων στην Α' λυκείου φαντάζει ατελέσφορη. Δεν έχεις ακόμη κατασταλάξει συνειδητά προς ποια κατεύθυνση επιθυμείς να προσανατολιστείς, και στην περίπτωση που ψάχνεις ασκήσεις ή/και θεωρία των διαφόρων μαθημάτων, το διαδίκτυο είναι πληρέστατο. Στο σπάνιο ενδεχόμενο που επιθυμείς να εντρυφήσεις σε ένα μάθημα, από αγάπη και ενδιαφέρον, το οποίο θα συναντήσεις και μετ'έπειτα στις κατευθύνσεις, τότε ναι, η αγορά βοηθήματος είναι θεμιτή
 
Τελευταία επεξεργασία:

An_uknown_world

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η An_uknown_world αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Κατά την προσωπική μου άποψη, η αγορά βοηθημάτων στην Α' λυκείου φαντάζει ατελέσφορη. Δεν έχεις ακόμη κατασταλάξει συνειδητά προς ποια κατεύθυνση επιθυμείς να προσανατολιστείς, και στην περίπτωση που ψάχνεις ασκήσεις ή/και θεωρία των διαφόρων μαθημάτων, το διαδίκτυο είναι πληρέστατο. Στο σπάνιο ενδεχόμενο που επιθυμείς να εντρυφήσεις σε ένα μάθημα, από αγάπη και ενδιαφέρον, το οποίο θα συναντήσεις και μετ'έπειτα στις κατευθύνσεις, τότε ναι, η αγορά βοηθήματος είναι θεμιτή
Και πως θα μάθει εάν δε πάει φροντιστήριο; Δυστυχώς πλέον είναι δύσκολο να βρεις έναν καλό καθηγητή η μία καλή καθηγήτρια στο σχολείο και δε φταίνε πάντα και οι ίδιοι. Πολλοί είναι κοντά στη σύνταξη και απλά κάνουν μάθημα για να περάσει η ώρα άλλοι παλεύουν και οι ίδιοι για να μπορέσουν να εξηγήσουν το μάθημα. Γιατί άλλο πράγμα να είσαι καλός σε κάτι και άλλος το να είσαι καλός στο να εξηγείς με απλά και κατανοητά λόγια. Υπάρχουν και εκείνοι που όταν τους μείωσαν τους μισθούς πολύ απλά σταμάτησαν να προσπαθούν. Φυσικά και υπάρχουν και οι αξιόλογοι καθηγητές με κατανόηση που σέβονται τόσο τους μαθητές όσο και το μάθημα τους. Όμως και αυτούς τους καλούς καμιά φορά τους καταστρέφει το εκπαιδευτικό σύστημα. Όταν είσαι μέσα σε μια τάξη με 24 άτομα και ο καθένας βρίσκεται σε διαφορετικό μαθησιακό επίπεδο αν δεν είναι αδύνατο τότε είναι πολύ δύσκολο να τους βοηθήσεις όλους. Συν τους μαθητές- τουρίστες που στη καλύτερη απλά θα κοιτάνε από το παράθυρο η θα κοιμούνται και δε θα ενοχλούν τη τάξη. Επίσης ακόμη και σε ένα σχεδόν ιδανικό σχολείο το βοήθημα ίσως να τα ένα ισχυρό εργαλείο του μαθητή/τριας. Γιατί θα τον/ την βοηθούσε να γεμίσει τα κενά που δε θα διδάξει ο/η καθηγητής/τρια γιατί είναι εκτός ύλης. Όσο για τις ασκήσεις στο διαδίκτυο.. ποιος θα μου εγγυηθεί με σιγουριά την αξιοπιστία τους; Συν πως τα βοηθήματα γράφτηκαν για μαθητές συγκεκριμένης ηλικίας και έχουν ως σκοπό να προσφέρουν τη γνώση με ένα "φιλικό" τρόπο. Όχι πως δε μπορείς να μάθεις από το διαδίκτυο. Αντιθέτως είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς σωστά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top