Κατατακτήριες για Πολιτικές Επιστήμες

iWand

Νεοφερμένος

Ο iWand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά :)
Το χειμώνα αποφάσισα να αλλάξω σχολή και τελικά φέτος θα είμαι πρωτοετής στη σχολή Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ. Μια φίλη μου που λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων δεν μπορούσε να δώσει πανελλήνιες όπως εγώ, επιθυμεί να διαβάσει για τις κατατακτήριες εξετάσεις.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε κάποιο γνωστό για να μας δανείσει τα απαιτούμενα βιβλία (κοστίζουν ακριβά κιόλας τα άτιμα..)
Για αυτό το λόγο παίρνω το θάρρος να ρωτήσω εδώ αν υπάρχει κάποιος που έδωσε κατακτήριες ή εν πάση περιπτώσει είναι ήδη φοιτητής και δεν έχει πρόβλημα να μας δανείσει τα βιβλία μέχρι την ημέρα των κατατακτήριων εξετάσεων.

Πέρα από τα βιβλία, αν κάποιος έχει ήδη δώσει κατατακτήριες για τη συγκεκριμένη σχολή, θα βοηθούσε πολύ η οποιαδήποτε συμβουλή και γενικότερα η εμπειρία που αποκόμισε από τη διαδικασία.

Στο σάιτ του τμήματος αναφέρεται η εξής ύλη:

ΥΛΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

1) ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

Βιβλιογραφία
Κουλουμπής Θ., Διεθνείς σχέσεις, Εξουσία και Δικαιοσύνη, εκδ.Παπαζήση, Ιανός.
Ηρακλείδης Αλέξης, Η διεθνής κοινωνία και οι θεωρίες των διεθνών σχέσεων, εκδ.Ι.Σιδέρης, Ιανός.

2) ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ I

Βιβλιογραφία
Heywood Andrew, Εισαγωγή στην πολιτική, εκδ. Πόλις, Βιβλιοβάρδια,
Bobbio Norberto, Δεξιά και Αριστερά, εκδ. Πόλις, Βιβλιοβάρδια, Αριστοτέλους 8, τηλ.2310220415

3) ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ: ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΚΙΑΒΕΛΙ ΣΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ

Βιβλιογραφία
Coleman, Janet, Ιστορία της πολιτικής σκέψης ΙΙ. Από τον Μεσαίωνα μέχρι την Αναγέννηση. (το κεφάλαιο για τον Μακιαβέλι), Εκδ. Κριτική, Ιανός, Βιβλιορυθμός.
Ίδρυμα Σάκη Καράγιωργα, Θεωρίες της πολιτικής και του κράτους: Hobbes, Locke, Rousseau, Kant, Hegel, εκδ. Σαββάλας, Βιβλιορυθμός, Βασ. Ηρακλείου 47, τηλ.2310270226
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Διευκρίνηση: κατατακτήριες δίνεις όντας πτυχιούχος.

Αν και δε ξέρω τι ακριβώς θέλουν στο ΑΠΘ, γενικά προσοχή στα εξής βιβλία:
Κουλουμπής, Heywood, Coleman και όλους τους διανοητές που γράφεις στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iWand

Νεοφερμένος

Ο iWand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου :) Όσον αφορά τη φίλη μου, έχει ήδη πτυχίο αλλά επιθυμεί να συνεχίσει τις σπουδές της σε αυτή την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οκ. Καλή επιτυχία. :)

Υγ. Είναι εξαιρετική σχολή οι Πολιτικές Επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t.giat.13

Νεοφερμένος

Ο t.giat.13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα... Υπάρχουν κάπου σημειώσεις για κατατακτήριες για το τμήμα στην Κομοτηνή;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top