Ο πόλεμος των κονσόλων

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πιστεύω πως η καλύτερη κονσόλα με διαφορά είναι το ps3.

Παλιά έπαιζα l2 αλλά δεν είμαι ουτε γυφτος ούτε αλβανός. (υπάρχουν πολύ στενόμυαλα άτομα σε αυτο το φόρουμ) _--_
Βλεπε orathac
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Το Κορνιλιουλίνι

Νεοφερμένος

Ο Το Κορνιλιουλίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πιστεύω πως η καλύτερη κονσόλα με διαφορά είναι το ps3.

Παλιά έπαιζα l2 αλλά δεν είμαι ουτε γυφτος ούτε αλβανός. (υπάρχουν πολύ στενόμυαλα άτομα σε αυτο το φόρουμ) _--_

https://el.thefreedictionary.com/ειρωνεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YaNsE

Νεοφερμένος

Ο YaNsE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Νατος ο Cold Reader.


Αμα ειστε τοσο χαζοι και ακομα να καταλαβετε τι εννουομε με τα "ρατσιστικα σχολια" δεν φταιμε εμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Η καλύτερη κονσόλα τεχνολογικά σήμερα είναι το ps3.Ωστοσο εγώ αναπολώ τις εποχές τους psx και του gameboy.Ισως τότε διασκεδαζαμε περισσότερο με τα videogames σε σχέση με σήμερα.Πλεον τα videogames έχουν καταντήσει σαν υπερπαραγωγες από αποψη γραφικών με πολύ φτωχό gameplay.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Η καλύτερη κονσόλα τεχνολογικά σήμερα είναι το ps3.Ωστοσο εγώ αναπολώ τις εποχές τους psx και του gameboy.Ισως τότε διασκεδαζαμε περισσότερο με τα videogames σε σχέση με σήμερα.Πλεον τα videogames έχουν καταντήσει σαν υπερπαραγωγες από αποψη γραφικών με πολύ φτωχό gameplay.
αν και εχω να παιξω εδω και χρονια,συμφωνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Η καλύτερη κονσόλα τεχνολογικά σήμερα είναι το ps3.Ωστοσο εγώ αναπολώ τις εποχές τους psx και του gameboy.Ισως τότε διασκεδαζαμε περισσότερο με τα videogames σε σχέση με σήμερα.Πλεον τα videogames έχουν καταντήσει σαν υπερπαραγωγες από αποψη γραφικών με πολύ φτωχό gameplay.

1o είναι το wii
2o είναι το xbox360
3ο είναι το Ps3


το Ps3 εχει χάσει τις αποκλειστικότητες που είχε π.χ. final fantasy, takken και τα 2 θα βγούνε για το xbox. To xbox εχει δικές του αποκλειστικότητες π.χ. (virtual fighters, halo, forza motorsport) ενώ το wii έχει το πλέονέκτημα πως είναι της Nintendo (η οποία είναι εταιρία παραγωγής βιντεοπαιχνιδιών) και έχει κάνει συμμαχίες όπως η sega.


Λοιπόν ... αν κάποιος αγόρασε μια κοσνόλα δεν πρέπει να την υποστηρίζει κιόλας το Ps3 είναι αρκετά καλό αλλά από πωλήσεις ιδιαίτερα σε ιαπωνία και αμερική είναι με διαφορά τελευταίο...
Τα επόμενα χρόνια αυτό θα το καταλάβουν όλοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι....Λέω να αγοράσω ένα Playstation 3 αλλά δεν ξέρω ποιο να πάρω, Το κανονικό ή το slim;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
1o είναι το wii
2o είναι το xbox360
3ο είναι το Ps3


το Ps3 εχει χάσει τις αποκλειστικότητες που είχε π.χ. final fantasy, takken και τα 2 θα βγούνε για το xbox. To xbox εχει δικές του αποκλειστικότητες π.χ. (virtual fighters, halo, forza motorsport) ενώ το wii έχει το πλέονέκτημα πως είναι της Nintendo (η οποία είναι εταιρία παραγωγής βιντεοπαιχνιδιών) και έχει κάνει συμμαχίες όπως η sega.


Λοιπόν ... αν κάποιος αγόρασε μια κοσνόλα δεν πρέπει να την υποστηρίζει κιόλας το Ps3 είναι αρκετά καλό αλλά από πωλήσεις ιδιαίτερα σε ιαπωνία και αμερική είναι με διαφορά τελευταίο...
Τα επόμενα χρόνια αυτό θα το καταλάβουν όλοι..
Είπα «τεχνολογικά».Και από τομέα hardware το ps3 δεν συγκρίνεται με το wii και είναι ανώτερο από το xbox360.Περασε και το wii από τα χέρια μου αλλά το πούλησα σύντομα.Δεν μου ταίριαζε και από άποψη γραφικών δεν με ικανοποιούσε ούτε στο ελάχιστο.Σαν μηχάνημα το ps3 είναι κορυφή.Έχουν κυκλοφορησει και αρκετοί καλοί τίτλοι αλλά δεν με εχει εκπλήξει η αλήθεια είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν μιλάμε για το πιο ανώτερο μηχάνημα το οποίο είναι το ps3 αλλά για την καλύτερη παιχνιδομηχανή... γατί αλλιώς καλύτερη παιχνιδομηχανή θα ήταν τα pc που είναι πολύ καλύτερα απο το Ps3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Η καλύτερη κονσόλα τεχνολογικά σήμερα είναι το ps3.Ωστοσο εγώ αναπολώ τις εποχές τους psx και του gameboy.Ισως τότε διασκεδαζαμε περισσότερο με τα videogames σε σχέση με σήμερα.Πλεον τα videogames έχουν καταντήσει σαν υπερπαραγωγες από αποψη γραφικών με πολύ φτωχό gameplay.

Μπα και πριν από το psx είχε αρχίσει αυτή η μανία με τα γραφικά και τον ήχο (βασικά όταν μπήκε το 3D στην ιστορία των videogames)...και φυσικά τα videogames ήταν πιο διασκεδαστικά τότε από ότι σήμερα. Παράδειγμα? Super Mario World... όσο κι αν φαίνεται για παιδιά, είναι καλύτερο από τα περισσότερα παιχνίδια νέας γενιάς μαζί. Ή ένα απλό παιχνίδι του '80, πχ. Ghosts 'n Goblins, Megaman 2...πολύ πιο διασκεδαστικά από ό,τι καινούριο έχω παίξει τελευταία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν συμβαίνει το ίδιο με το wii ... η οποία στοχεύει στο gameplay. Έχω παίξει πολλές σε πολλες κονσόλες (ps1, xbox, gameboy, ps3, N64, wii) ενώ ασχολούμε με υπολογιστές από την εποχή του spectrum (τότε τα παιχνίδια ήταν μέσα σε μαγνητοκασέτες.)
Το wii πάρα πολλοί λένε ότι είναι για μικρά παιδιά και ότι δεν αξίζει γιατί βλέπουν μόνο τα γραφικά και ότι χοροπηδας. Σε παιχνίδια που στηρίζονται σε γραφικά φυσικά και στερείται αλλά σε παιχνίδια που φτιάχνονται ειδικά για το χειρισμό του wii η κονσόλα τα σπάει.
Π.χ. Έχουν κυκλοφορήσει πολλά tennis για το wii (wiisport,topspin, mariotennis,grandslam, virtual tennis) αλλά 1 από όλα αυτά κάνει την διαφορά. Τα παλιά tennis όπως το wii sport το topspin μόλις τα έπαιξα ξεναίρωσα επειδή απλα δεν έιχα τον απόλυτο έλεγχο στην μπάλα. Με την κυκλοφορία του wii motion πιστεύω οτι η Nintendo αναπτυξέ κατά πάρα πολύ την τεχνολογία της.
Αυτήν την τεχνολογία την αναγνωρίζουν μόνο 2 παιχνίδια tennis grand slam της ea sport (το οποίο κυκλοφορέι αποκλειστικά) για το wii και το virtual tennis που κυκλοφορεί και στις άλλες κοσνόλες. Στο virtual tennis έχει γίνει προχειροδουλειά και δεν μ αρέσει καθολου αντίθετα στο grand slam το παιχνίδι τα σπάει.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=j0fuPzbBpNQ[/ame]

Πρόκειται για το καλύτερο τεννις game που έχει κυκλοφορίσει ως τώρα (με Motion plus) και τέτοιο παιχνίδι δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει ποτέ για τα περίφημα Ps3 και xbox360. Ένα άλλο καινούριο παιχνίδι είναι το sport resort που δίχνει τις δυνατότητες του wii motion. Απλά σε ένα παιχνίδι που έχει (ξιφομαχία) κρατάς το wii remote σαν σπαθί και βαράς. Οι κινήσεις σου μπαίνουν στο ίδιο το παιχνίδι και είναι σαν να βαράς εσύ τους αντιπάλους σου. Στο μέλλον αν βγει και παιχνίδι star wars θα είναι το καλύτερο starwars.
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=1U2wbDq1iqk[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
με ψηνει το sports resort
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι κονσόλες xbox360 και το Ps3 θέλοντας να κονταροκτυπήσουν με τον νικητή των κονσολών εώς σήμερα wii. Φτιάξανε ειδικό σύστημα στο οποίο δεν υπάρχει χειριστήριο αλλά ειδική κάμερα που καταλαβαίνει βάθος και κίνηση στο χώρο.


το xbox360 έκανε πολύ καλ δουλειά από το Playstation και μας παρουσιάζει το PROJECT NATAL


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=p2qlHoxPioM[/ame]


[ame]https://www.youtube.com/watch?v=HluWsMlfj68[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γαμάτο:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πολύ hype γύρω απο το Natal, ας δουμε αν θα ανταποκριθεί όμως.
Δεν χρησιμοποιεί πάντως μόνο την κάμερα, αλλα συντονίζει τις εισόδους απο πολλά μερη (όπως πχ χρησιμοποιουμε εμείς, δύο μάτια και δυο αυτιά για να έχουμε την αίσθηση του βάθους) σε αντίθεση με την καμερούλα της Sony που νομίζω οτι χρησιμοποιεί μόνο την είσοδο της κάμερας.

Είναι ένα παράδειγμα Multimodal Interface. Με παραξενεύει πάντως που η Microsoft «χώνεται» έτσι τεχνολογικά. Συνήθως δεν δοκιμάζει «μη δοκιμασμένα» πράγματα.

Btw, η καμερούλα η αντίστοιχη του PS υπήρχε πολύ πριν το χειριστήριο του Wii, αλλα απο ότι κατάλαβα δεν ήταν κάτι το τρομερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GamesL10n

Νεοφερμένος

Ο GamesL10n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρω πως το μήνυμα μου δεν έχει άμεση σχέση με τις κονσόλες, ωστόσο τις αφορά.

Γράφω την πτυχιακή μου σχετικά με το game localisation, δηλαδή την προσαρμογή των βιντεοπαιχνιδιών για άλλες χώρες, πολιτισμούς κτλ. Όπως ξέρετε στη Ελλάδα βλέπουμε σε ελάχιστες περιπτώσεις μεταφράσεις παιχνιδιών στα ελληνικά, και ακόμα λιγότερες ΚΑΛΕΣ μεταφράσεις.

Αν θέλετε μπορείτε να αφιερώσετε 1 λεπτό, για να απαντήσετε σε 5 ερωτήσεις σχετικά με το πόσο σημαντικό (ή όχι) είναι για εσάς να βρίσκετε τα παιχνίδια στη γλώσσα σας.

Το link είναι το εξής:
https://www.surveymonkey.com/s/VKVTL76

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top