Βοήθεια/ Απορίες στα Στοιχεία Ανατομίας- Φυσιολογίας

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Οσοι μαθαινετε ανατομια πως την μαθαινετε;Τα εχω δοκιμασει ολα πιστευω και με εικονες και με επαναληψεις και τετια αλλα μπερδεβομαι ,τα ξεχναω και τετια.Εχετε καμια ιδεα;Ευχαριστω προκαταβοληκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα. Τόσα που είναι δεν θα τα θυμάσαι όλα ποτέ. Με τα χρόνια θα σου μείνουν φαντάζομαι.

Ωπ. Λάθος. Δεν είδα πού ήταν το θέμα. Οπότε δεν θα σου μείνουν με τα χρόνια. Πρέπει να τα θυμάσαι μέχρι τις εξετάσεις φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ναι το ξερω ....τι τροπο να χρησιμοποιησω για να μου μεινουν δεν ξερω.ευχαριστω που απαντησες παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
ΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμα
Mneumonics
ΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμα
Mneumonics
ΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμαΔιάβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τι ειναι αυτο το Mneumonics ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
προσπάθησε να κάνεις ένα πλάνο των όσων μαθαίνεις ώστε να ομαδοποιούνται και ανά πάσα στιγμή να ανατρέχεις γρήγορα σε αυτό που χρειάζεσαι, έως ότου να το μάθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ενδιαφερων .βασικα δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβα τι ενοεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
π.χ. έχετε να μάθετε οστά;
όπως κάθε βιβλίο ανατομίας, τα χωριζεις σε οστά κρανίου, λαιμού, θώρακα, άνω κ κάτω άκρων και πάει λέγοντας, και μαθαίνεις τα επιμέρους.
πιάνεις πχ το θώρακα, μαθαίνεις τη σπονδυλική στήλη αρχικά και μετά προχωράς στα επιμέρους στοιχεία του.
προσπάθησα να στο πω όσο πιο απλά μπορούσα αλλά δεν ξέρω τώρα τι ύλη κάνετε για να σου πω!
απλά με βάση αυτό το παράδειγμα δες την ύλη σου, οργάνωσέ τη, κάνε ένα πλάνο στο τι θα μάθεις και αφού πλέον έχει χωριστεί η ύλη θα είναι πιο εύκολο!

αν και νομίζω ότι για να είναι μάθημα σχολείου θα κάνετε πολύ γενική ανατομική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Οσοι μαθαινετε ανατομια πως την μαθαινετε;Τα εχω δοκιμασει ολα πιστευω και με εικονες και με επαναληψεις και τετια αλλα μπερδεβομαι ,τα ξεχναω και τετια.Εχετε καμια ιδεα;Ευχαριστω προκαταβοληκα.

Θα ηταν χρησιμοτερο αρχικα να μαθεις λιγη ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Προσπαθησε με σχεδιαγραμματα,εγω ετσι τα μαθαινω.στειλε μου πμ γιατι ειμαστε στην ιδια ειδικοτητα μηπως μπορω να σε βοηθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Θα ηταν χρησιμοτερο αρχικα να μαθεις λιγη ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ!

Ναι το ξερω οτι κανω ορθογραφικα αλλα ισως ειναι απο μαθησιακη δυσκολια που εχω!

π.χ. έχετε να μάθετε οστά;
όπως κάθε βιβλίο ανατομίας, τα χωριζεις σε οστά κρανίου, λαιμού, θώρακα, άνω κ κάτω άκρων και πάει λέγοντας, και μαθαίνεις τα επιμέρους.
πιάνεις πχ το θώρακα, μαθαίνεις τη σπονδυλική στήλη αρχικά και μετά προχωράς στα επιμέρους στοιχεία του.
προσπάθησα να στο πω όσο πιο απλά μπορούσα αλλά δεν ξέρω τώρα τι ύλη κάνετε για να σου πω!
απλά με βάση αυτό το παράδειγμα δες την ύλη σου, οργάνωσέ τη, κάνε ένα πλάνο στο τι θα μάθεις και αφού πλέον έχει χωριστεί η ύλη θα είναι πιο εύκολο!

αν και νομίζω ότι για να είναι μάθημα σχολείου θα κάνετε πολύ γενική ανατομική...



Καταλαβα.Ευχαριστω !

Προσπαθησε με σχεδιαγραμματα,εγω ετσι τα μαθαινω.στειλε μου πμ γιατι ειμαστε στην ιδια ειδικοτητα μηπως μπορω να σε βοηθησω.

Οκ θα σου στειλω!Παντως καλη λυση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Νταξει κοντεύω να τρελαθώ , ρε υπάρχει κανεις άλλος που μαθαίνει ανατομία μυών αυτη τη στιγμή ;; ειναι δυνατόν να μάθει κανεις εκφυση καταφυση ενέργεια και νεύρωση μεσα σε 2 εβδομάδες σε πανω απο 40 μύες ;;; Απλα δεν υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Νταξει κοντεύω να τρελαθώ , ρε υπάρχει κανεις άλλος που μαθαίνει ανατομία μυών αυτη τη στιγμή ;; ειναι δυνατόν να μάθει κανεις εκφυση καταφυση ενέργεια και νεύρωση μεσα σε 2 εβδομάδες σε πανω απο 40 μύες ;;; Απλα δεν υπάρχει

όχι δεν είναι δυνατόν. Επικεντρώσου στο μυ και την ενέργεια και τα άλλα σιγά σιγά. Για έκφυση , πορεία και κατάφυση χρεάζεται ουσιαστικά να χαρτογραφήσεις το κάθε τμημα του σώματος στο μυαλό σου οπότε πρέπει να τα οργανώσεις σε χαρτί πρώτα και να τα μαθαίνεις σιγά σιγά.

Το να σας βάζουν να τα απομνημονεύσετε είναι λάθος κατ εμέ αφού όσα θα μάθετε είναι δεδομένο ότι θα το ξεχάσετε σε μεγάλο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μάθε τα εν ανάγκη και παπαγαλία για το short term goal και μετά σιγά σιγά και με την τριβή και αν τα κάνεις εικόνα στο κεφάλι σου, θα σου έρχονται ευκολότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
https://www.digas.gr/el/diagnostika.../proplasma-mini-skeletoi-epitrapezios-h129991
και προοδευτικά το ''ντύνουμε'' με μαλακά μόρια (αγγεία-νεύρα-μύες) από πολυμερή πηλό (σερνίτ ή φίμο). Άμα ασχοληθεί κανείς να φτιάξει κάτι, δεν το ξεχνάει ούτε με εγκεφαλικό. Συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top