ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Λογικά ειναι η εξέλιξη των ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων. Την θεωρώ καλή επιλογή και αν ελευθερωθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα θα υπάρχει εξέλιξη . Συμφωνώ καλή επιλογή.
Είναι η εξέλιξη του ΤΕΙ τεχνολογίας ιατρικών οργάνων το οποίο μετονομάστηκε σε μηχανικών βιοϊατρικής.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μακάρι κάθε άτομο να κάνει αυτό που το κάνει χαρούμενο, είτε αυτό λέγεται ΦΠΨ είτε ΜΜΕ είτε Πολυτεχνείο είτε Νομική είτε Ιατρική είτε οτιδήποτε άλλο. Καλό είναι να γνωρίζουμε όλες τις προοπτικές που υπάρχουν, να μην προτρέχουμε σαφώς και να αγωνιζόμαστε. Έτσι, κάτι θα καταφέρουμε. Και μπορεί να μη βγάλουμε τα πολλά λεφτά ή να μην κάνουμε και την ανακάλυψη του αιώνα αλλά, όπως το βλέπω πλέον, μια καθημερινότητα που σε γεμίζει ως έναν βαθμό και σου προσφέρει σιγουριά και αισιοδοξία, είναι πολύ σημαντική και μακάρι να την έχει κάθε άτομο.:give_rose:


Αυτή εδώ είναι πάρα πολύ σωστή κουβέντα... :give_rose:
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Πάντως επειδή ξεκίνησε η κουβέντα για ανθρωπιστικές επιστήμες διδακτορικά και αποκτατάσταση θα ήθελα να προσθέσω μερικά πράγματα παραπάνω κυρίως για τα παιδιά που επιλέγουν τώρα σχολή και δεν ξέρουν ακριβώς τι τα περιμένει. Το ανέφερα και σε άλλο μου μήνυμα πως σε ανθρωπιστικές επιστήμες δεν θα βγάλεις εύκολα λεφτά και ειδικά από φιλολογικές σχολές που αναφέρθηκαν. Όμως πολλές φορές δεν γίνεται κατανοητό το τι θα πει αυτό.
Θα πω λοιπόν πως αν επιλέξεις κατεύθυνση αρχαιολογίας, οι ανασκαφές θα γίνονται καλοκαίρι. Αυτό σημαίνει πως αν επιλέξεις να πας, δεν θα μπορείς να δουλέψεις σεζόν. Φυσικά, θα ακούς φίλες/φίλους σε άλλα πεδία και επιστήμες να πηγαίνουν για πληρωμένη πρακτική σε ιδιωτικές εταιρείες κτλ. Κάτι τέτοιο σαφώς δεν υφίσταται στην φιλοσοφική, η μόνη πληρωμένη πρακτική είναι έσπα που παίρνεις ψίχουλα. Σε ανασκαφές αν έχεις κάπου να μείνεις και διατροφή θα λες και ευχαριστώ (σε πολλές δεν τα έχεις αυτά, ή έχεις μόνο το κάπου να μείνεις που μπορεί να είναι και σε κάποιο σχολείο ). Θα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια επίσης αποφέρουν ελάχιστα. Ξέρω φοιτητές που κάνουν για 5 ευρώ την ώρα, οπότε ακόμα κι αν ζητάς παραπάνω υπάρχει ένας ανταγωνισμός στις τιμές ειδικά αν δεν έχεις εμπειρία.
Το επόμενο αγαπημένο κεφάλαιο είναι οι ξένες γλώσσες. Θα χαλάς χρόνο και χρήμα σε αυτές, αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο. Δηλαδή σε αρχαιολογία, ιστορία και φιλολογία χρειάζονται σίγουρα στην φιλοσοφία επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω τόση επαφή. Συγκεκριμένα τα γερμανικά παίζουν πολύ και στα τρία, γαλλικά επίσης. Καμιά φορά και τίποτα σε ιταλικά. Όχι να σε αγχώσω αλλά θα βρεις τον εαυτό σου να ψάχνει προσφορές σε 1+ 1 γλώσσα σε φροντιστήρια (προσωπικά υποστηρίζω ιδιαίτερα αν και το κόστος ανεβαίνει).
Προσωπικά έχω καταλήξει πως η ακαδημαϊκή καριέρα δεν είναι με τίποτα για μένα, αλλά ον δι μπράητ σαιντ με τις ξένες γλώσσες κτλ ανοίγουν νέες προοπτικές, όχι πως θα μετάνιωνα ποτέ για την επιλογή σχολής που έκανα, αλλά ας πούμε πως στα οικογενειακά τραπέζια η αγαπημένη ερώτηση είναι το ααα και τι θα κάνεις μετά/ πότε θα βρεις δουλειά.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Το επόμενο αγαπημένο κεφάλαιο είναι οι ξένες γλώσσες. Θα χαλάς χρόνο και χρήμα σε αυτές, αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με το αντικείμενο. Δηλαδή σε αρχαιολογία, ιστορία και φιλολογία χρειάζονται σίγουρα στην φιλοσοφία επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω τόση επαφή. Συγκεκριμένα τα γερμανικά παίζουν πολύ και στα τρία, γαλλικά επίσης. Καμιά φορά και τίποτα σε ιταλικά. Όχι να σε αγχώσω αλλά θα βρεις τον εαυτό σου να ψάχνει προσφορές σε 1+ 1 γλώσσα σε φροντιστήρια (προσωπικά υποστηρίζω ιδιαίτερα αν και το κόστος ανεβαίνει).

Αυτό είναι όντως σημαντικό κεφάλαιο, ξέχασα να το αναφέρω. Και στη Φιλοσοφία ισχύει, ειδικά γερμανικά/γαλλικά/ιταλικά οπωσδήποτε, ανάλογα και ποια φιλοσοφική σχολή σε ενδιαφέρει, βέβαια.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μια γνωμη για το τμημα ΗΜΜΥ του Βολου; Θελω να παω ΗΜΜΥ και ειμαι αναμεσα απο Ξανθη και Βολο
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Το ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων έχει ενταχθεί ως κατεύθυνση στο τμήμα των Βιοιατρικων Επιστήμων στην Αθήνα, ενώ στην Θεσσαλονίκη παραμένει αυτόνομο. Το τμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής δεν έχει κάμια σχέση με τα ιατρικά εργαστήρια σαν σχολη, ενω σαν αντικείμενο έχουν πολύ μικρή συνάφεια.
 

EarlEstes21

Νεοφερμένος

Ο EarlEstes21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημερα/Καλησπερα! (αναλογα τι ωρα το διαβαζετε :P )

γνωμες για Μηχανικων Πληροφορικης και Υπολογιστων στο ΠΑΔΑ, Ψηφιακων Συστηματων ΠΑΠΕΙ, Πληροφορικης σε ΑΣΣΟΕ, Χαροκοπειο, ΠΑΠΕΙ, ΕΚΠΑ;

(στις 4 τελευταιες σχολες σκοπευω να μπω με μεταγραφη αν δεν περασω τελικως στο ΠΑΔΑ και μπω λαμια η τριπολη... ποια προτεινετε απ τις 4; θελω να ασχοληθω με software)

τελευταιο... ποια η διαφορα των ψηφιακων συστηματων με ενα τμημα πληροφορικης;;

ευχαριστω!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Καλημερα/Καλησπερα! (αναλογα τι ωρα το διαβαζετε :P )

γνωμες για Μηχανικων Πληροφορικης και Υπολογιστων στο ΠΑΔΑ, Ψηφιακων Συστηματων ΠΑΠΕΙ, Πληροφορικης σε ΑΣΣΟΕ, Χαροκοπειο, ΠΑΠΕΙ, ΕΚΠΑ;

(στις 4 τελευταιες σχολες σκοπευω να μπω με μεταγραφη αν δεν περασω τελικως στο ΠΑΔΑ και μπω λαμια η τριπολη... ποια προτεινετε απ τις 4; θελω να ασχοληθω με software)

τελευταιο... ποια η διαφορα των ψηφιακων συστηματων με ενα τμημα πληροφορικης;;

ευχαριστω!
Επί της ουσίας καμία. Ίδια επαγγελματικά δικαιώματα έχουν. Στα ψηφιακά κάνουμε απλώς περισσότερα μαθήματα για τηλεπικοινωνίες και δίκτυα. Δεν έχει να ζηλέψει κάτι το πρόγραμμα σπουδών από ένα τμήμα πληροφορικής.
 

idontknow1

Νεοφερμένος

Η idontknow1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
καλησπερα παιδια!:thanku: βρισκομαι στο 2ο πεδιο και ενδιαφερομαι για το τμημα της πληροφορικης και τηλεματικης! πιστευετε οτι ενα παιδι που δεν εχει ασχοληθει και ιδιαιτερα με υπολογιστες θα μπορεσει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις της σχολης???:worry:
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση σχετικα με τις σχολες και την εισαγωγη.Ας πουμε οτι εχω 16.000 μορια και η σχολη που επιθυμω εχει βαση 15000. Ειναι σιγουρη η εισαγωγη στη συγκεκριμενη σχολή? Υπαρχει περιπτωση ολοι οι εισακτέτοι να εχουν συγκεντρωσει περισσοτερα απο 16000?Σε αυτη την περιπτωση εισαγομαι στην δευτερη σχολη του μηχανογραφικου?
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά θέλω μερικές πληροφορίες για κάποιες σχολές.

Πάντειου οικονομικής και περιφερειακής διηκησης:Έχω τα ίδια δικαιώματα με το οικονομικό του Εκπα;Γραφοναι ατο οικονομικό Επιμελητήριο;

ΠΑΠΕΙ τμήμα στατιστικής και ασφαλιστικής:Είναι οικονομικό τμήμα;Γραφομαι στο οικονομικό Επιμελητήριο;Έχω τα δικαιώματα οικονομολόγου;


Καταρχάς φίλε μου και από τα δυο τμήματα γράφεσαι στο Επιμελητήριο αν και αυτό πρακτικά δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί αν πας στατιστική με σκοπό να διδάσκεις αοθ στα δημοσιο σχολείο είναι αστείο !
Το σημαντικό είναι να δεις τι σου αρέσει περισσότερο
Αν σου αρέσουν τα οικονομικά και θες να εμβαθύνεις σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο πήγαινε σε τμήμα οικονομικής επιστήμης
Αν τώρα σαρεσουν τα μαθηματικά και έχεις όρεξη να ασχοληθείς με αυτά δήλωσε στατιστική (να έχεις υπόψην ότι είναι αρκετά απαιτητικό τμήμα )
Η στατιστική είναι κορυφαία επιστήμη ειδικά για το εξωτερικό .
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Καταρχάς φίλε μου και από τα δυο τμήματα γράφεσαι στο Επιμελητήριο αν και αυτό πρακτικά δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί αν πας στατιστική με σκοπό να διδάσκεις αοθ στα δημοσιο σχολείο είναι αστείο !
Το σημαντικό είναι να δεις τι σου αρέσει περισσότερο
Αν σου αρέσουν τα οικονομικά και θες να εμβαθύνεις σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο πήγαινε σε τμήμα οικονομικής επιστήμης
Αν τώρα σαρεσουν τα μαθηματικά και έχεις όρεξη να ασχοληθείς με αυτά δήλωσε στατιστική (να έχεις υπόψην ότι είναι αρκετά απαιτητικό τμήμα )
Η στατιστική είναι κορυφαία επιστήμη ειδικά για το εξωτερικό .


Ευχαριστώ πολύ!Σαν πανεπιστήμιο προτείνεις Παδα η παντειο;
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!Σαν πανεπιστήμιο προτείνεις Παδα η παντειο;


Δεν υπάρχει οικονομική επιστήμη στο παδα νομίζω !
Άρα πως να τα συγκρίνουμε ;
Εγώ θα σου λεγα να επιλέξεις με βάση το αντικείμενο σπουδών και όχι τα πανεπιστήμια
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,970 μηνύματα.
Δεν υπάρχει οικονομική επιστήμη στο παδα νομίζω !
Άρα πως να τα συγκρίνουμε ;
Εγώ θα σου λεγα να επιλέξεις με βάση το αντικείμενο σπουδών και όχι τα πανεπιστήμια


Έχει το παδα λογιστική και διοίκηση επιχειρήσεων.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Έχει το παδα λογιστική και διοίκηση επιχειρήσεων.


Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τίποτα για αυτό το τμήμα άρα καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος αν και λογιστική και διοίκηση επιχηρισεων δεν είναι οικονομική επιστήμη ακριβώς
Η οικονομική επιστήμη είναι η επιστημονική προσέγγιση με περισσότερα ποσοτικά μαθήματα αλλά και θεωρητικά χωρίς ωστόσο να σου δώσει εφόδια ώστε να είσαι έτοιμος για εργασία ,δηλαδή θα χρειαστείς σίγουρα μεταπτυχιακό μετά
Στη διοίκηση επιχειρήσεων μπορείς να εργαστείς άνετα ως λογιστής και είναι πιο εύκολο σαν αντικείμενο αφού δεν επικεντρώνεται πολύ σε μαθηματικά και στατιστικές
Εσυ έχεις αποφασίσει τι ακριβώς προτιμάς ;
 

Anna201

Νεοφερμένος

Η Anna201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα την γνώμη σας. Να δηλώσω πρώτο το τμήμα εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής του παμακ ή το τμήμα βαλκανικών σλαβικών και ανατολικών σπουδών του παμακ; Επίσης, θα ήθελα να μου πει κάποιος για το Τμήμα των βαλκανικών σπουδών, αν γνωρίζει πιο συγκεκριμένα που θα μπορώ να εργαστώ.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας! Θα ήθελα την γνώμη σας. Να δηλώσω πρώτο το τμήμα εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής του παμακ ή το τμήμα βαλκανικών σλαβικών και ανατολικών σπουδών του παμακ; Επίσης, θα ήθελα να μου πει κάποιος για το Τμήμα των βαλκανικών σπουδών, αν γνωρίζει πιο συγκεκριμένα που θα μπορώ να εργαστώ.

Ο πτυχιούχος του τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής, με κατεύθυνση την εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες του ΠΑΜΑΚ, διορίζεται ως δάσκαλος κλάδου ΠΕ71 (Δασκάλων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης ΕΑΕ). Δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει μετά τέσσερα χρόνια που θα τελειώσεις (παρόλο που τα τμήματα Ειδικής Αγωγής είναι λίγα οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος συνωστισμός αποφοίτων), πάντως αυτήν τη στιγμή διορίζεσαι άμεσα! (πχ η πιο πρόσφατη αλλά έχουν προηγηθεί και άλλες https://www.minedu.gov.gr/eidiki-ag...diorismoys-stin-eidiki-agogi-kai-ekpaidefsi-3)
 

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδιά,

Τη βοήθειά σας για το Μηχανογραφικό:

"Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών" ή "Ψηφιακών Συστημάτων" ;

Ποια Σχολή έχει τη μεγαλύτερη απορροφησιμότητα;

Το "Ψηφιακών Συστημάτων", απ' ό,τι διαβάζω, δίνει και παιδαγωνική επάρκεια,.
Διορίζονται οι απόφοιτοι ή ισχύει ό,τι και με τους υπόλπους εκπαιδευτικούς
που περιμένουν χρόνια;
 

Muffin18

Νεοφερμένος

Ο Muffin18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα, μιας και μάλλον δεν πιάνω την πρώτη μου επιλογή είμαι ανάμεσα σε δύο σχολές που και οι δύο με ενδιαφέρουν το ίδιο. Είμαι ανάμεσα σε νοσηλευτική, πιθανόν Θεσσαλονίκης, και διατροφολογιας Καρδίτσα. Εφόσον και τα δύο επαγγέλματα τα βρίσκω εξίσου ενδιαφέροντα το κριτήριο επιλογής μου είναι ανάλογα με το ποια σχολή θα μου προσφέρει έναν καλύτερο μισθό (όσο είναι δυνατό αυτό) και καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές. Θα μπορούσε
κάποιος να με βοηθήσει;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top